Dublin, IE - Beograd, RS (2500km, Tesla Model 3, pas)

Iskustva sa putovanja, razne informacije
Odgovori
risk
Postovi: 18
Pridružio se: 25 Feb 2024, 08:14

Dublin, IE - Beograd, RS (2500km, Tesla Model 3, pas)

Post od risk » 28 Feb 2024, 08:06

Pozdrav svima,

Planiramo jedno duže putovanje do Beograda i nazad, ja, devojka, i pas.

https://abetterrouteplanner.com?plan_uu ... 128de83e35

Krenuli bi ujutru, trajekt do Britanije, prenoćili oko Londona, krenuli ujutru na autovoz tunel do Francuske, i onda polako kontra volan, autopilot po autoputu do Beograda uz neko stajanje za spavanje na bar jednom, možda i dva mesta.

Evo čovek je išao od UK do Italije, što je malo zapadnije, ali izgleda da može:



Gledam da možda uzmem Sexy Buttons za Teslu da ne moram da nudge-ujem volan svako malo.

---

Auto je Tesla Model 3 LR, još je nov, ima "miris novih kola" koji se trudimo da izvetrimo ovih dana maksimalno moguće, navikavamo se na auto i uživamo u tome.

Pas je westie, ima pasoš, i razlog je zašto ne idemo avionom, veliki je gurman ima preko 8kg, ne može da leti Dublin-Frankfurt-Frankfurt-Beograd zbog logistike letova i aerodroma i gluposti.

---

Jel imate neke ideje za spavanje i/ili obilazak mesta usput po kontinentu na toj ili sličnim rutama?

Jel imate neki savet za prelazak granice Hrvatska - Srbija sa psom (i Srbija - Hrvatska nazad)? Recimo u UK trebaće nam neki lokalni veterinar da lupi pečat ako smo dobro shvatili, moramo da istražimo, ali ne znam na RS-HR prelazima.

risk
Postovi: 18
Pridružio se: 25 Feb 2024, 08:14

Re: Dublin, IE - Beograd, RS (2500km, Tesla Model 3, pas)

Post od risk » 29 Feb 2024, 13:35

Planning update

Par stvari koje trebam da ispitam, a verovatno će ih biti još:

1. Auto ima strane tablice naravno, ja imam dvojno državljanstvo, dva pasoša, dve vozačke dozvole (polagao dvaput, nemaju veze jedna sa drugom, ništa nije konvertovano niti su jedna država obavešteni na bilo koji način od strane druge), i srpsku ličnu kartu (tzv. prebivalište). Zakon o bezbednosti u saobraćaju, član 273 kaže da smem da vozim ako imam "odobren boravak u inostranstvu duži od 6 meseci u kontinuitetu", da li EU državljanstvo predstavlja dovoljno odobrenje, hmmm?. Usput ne sećam se kad mi ističe srpska dozvola, da li mi treba međunarodna da bi sa Irskom dozvolom vozio u Srbiji. Možda mogu da bacim mail Konzulatu u Londonu, da vidim šta će reći.

2. Osiguranje za auto, šta je pokriveno šta nije, šta nam jos treba.

3. Pas, granice Irska-UK, UK-Francuska, Hrvatska-Srbija, i nazad. Jeste vakcinisan, ima pasoš u kome piše da je vakcinisan i čime protiv čega, ali ne znam da li trebam da nađem neki papir nekog veterinara u UK da bi mogao u FR da udjem kao dodatnu neku potvrdu ili se samo pojavim. Isto za RS, ne znam.

4. Frižider za auto. Psu nece biti dobro ako 3 dana za redom jede suvu hranu, ne bi ni meni bilo dobro, ako njemu ne bude dobro, neće ni nama. Pored stresa od putovanja da isprobavamo novu sa njim nije pametno. A možemo i naše stvari da stavimo u frižider. Da li frižider radi kad auto "ne radi" - odnosno kad je parkiran ili se to uključuje negde.

5. Vignette i stanje na putevima, i stajanja i punjenja, da li da idemo FR-DE-AT-SI-HR-RS .. ili da idemo FR-IT-AT-...

6. Vezano za gore, imaćemo 8-10 sati vožnje dnevno 3 dana za redom, trebali bi možda da pretvorimo to u 4 dana i provedemo dan negde, kao pauzu od vožnje. detaljniji itinerer - TBD.

7. Treba da počnem Checklist ostalih malih stvari.

Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8374
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Dublin, IE - Beograd, RS (2500km, Tesla Model 3, pas)

Post od grujicd » 29 Feb 2024, 16:21

Ti si odavno van Srbije? Izgleda da si zaboravio da kod nas više važe nepisana pravila ;)

1. Po meni uđeš sa irskim pasošem i irskom vozačkom (koju ti 99% neće ni tražiti na našoj granici) i to je to. Ovo da voziš sa našom dozvolom može biti problem ako su kola na strane table jer se to tretira kao carinski prekršaj, osim ako imaš boravak u inostranstvu. Ukratko, to je potencijalni razlog da te neko negde cima. Vozi samo sa irskim dokumentima i miran si. Mislim da nemaš šta da pitaš konzulat.

4. Kod običnih kola priključak 12V za upaljač se gasi kad isključiš kontakt, ali vidim da kod Tesle mogu da se podese razni modovi:



6. Vožnja danima po ceo dan ne zvuči preterano zabavno, ja lično na takvim putovanjima (doduše znatno kraćim) gledam da vidim nešto uzput.

Edit: ne znam koliko dana planiraš za sve to, ali može da bude i jeftinije i lakše i bezbednije da ostaviš psa u hotelu za pse i jednostavno dođeš avionom. Meni toliki put ima smisla samo ako i put koristiš za obilazak. Inače 3-4 dana čiste vožnje i onda tako i nazad, a da ništa nisi video po meni nema poentu.

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21096
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Dublin, IE - Beograd, RS (2500km, Tesla Model 3, pas)

Post od nidza » 29 Feb 2024, 16:49

Ruta je fantazija da od nje napraviš deo odmora i obiđeš nešto, na stranu što će da ublaži sasvim hendikep EV i dugog putovanje, i da se pretvori u uživanje.

Ima fenomenalnih konzervi za psa, frižider valjda za pivo.

milosg
Postovi: 1483
Pridružio se: 14 Jan 2014, 01:20
Garaža: XC90
Lokacija: Beograd

Re: Dublin, IE - Beograd, RS (2500km, Tesla Model 3, pas)

Post od milosg » 29 Feb 2024, 18:39

Ti verovatno živiš odavno van Srbije, pošto ovde ni ljudima ne bude ništa kada jedu 3 dana suvu hranu, a kamoli psu.

Odgovori