Kupovina kajaka

Iskustva sa putovanja, razne informacije
Odgovori
Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8336
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Kajaci, SUP daske, čamci...

Post od grujicd » 04 Sep 2019, 19:37

Super! Nisam našao to što si ranije pisao. Znači taj podatak da mogu da se "dohvate" lokacije u 2+ km. Kakav je materijal, ako imaš sa čime da ga uporediš? Da li je onaj mekani, gladak kao jeftini dušeci, ili deluje čvršće i robusnije? Da li ste ga "nasukavali" na obalu, ili ste pazili i izlazili ranije? Da li je bilo udaraca u stene?

Korisnikov avatar
Uninuni
Postovi: 892
Pridružio se: 21 Jan 2013, 19:30
Garaža: Fiat Bravo 1.9 2007, Mazda Cx 5 2,2 2017
Lokacija: Novi Sad, Serbia

Re: Kupovina kajaka

Post od Uninuni » 04 Sep 2019, 21:12

Prosle godine sam isao iz Vurvurua na Diaporos, udaljenost nesto manje od 2 km. Obje plaze su bile pjescane pa nisam puno pazio, vec sam i parkirao vrh u pijesak. Ove godine smo bili blizu Neosa, i isli do luke u sam Neos i tu ima 2+ km po google maps. Htio i do ostrva preko puta Neosa ali mi vjetar nije dao mogucnosti (uvijek nesto malo duvalo i otezavalo veslanje - nisam zbog toga smio sam, a zena od stomaka teze vesla ove godine pa nije mogla samnom :) ). E kod ovog smjestaja je bilo kamencica na ulazu u vodu i tu nisam smio da se uparkiram vec sam izlazio ranjje. Ostavljao sam ga da lezi na plazi (na tom istom kamenju) i nisam na kraju vidio neka ostecenja kad sam ga pakovao - mada nisam gledao detaljno svaki cm camca :). Stijene sam izbjegavao, i ace nisam ljubitelj istih. Tu ni pravi camci nemaju sta da traze :).

Materijal je guma ali deblja od duseka (oni providni su mnogo tanji po osjecaju) tako da je i vizuelno i pod rukom robusniji. Nisam puno ni eksperimentisao pa ne mogu da tvrdim da nema mozda nekih duseka debljeg materijala.

Neki dan je kolega uzeo Sevylore-Ottawa za 3 osobe, ali nije jos stigao da ga proba. Drugi kolega ima Itiwit (ne znam koliko sjedista) i redovno uziva svakih par dana u okolini Temerina (ne znam gdje sve ide).

Sent from my SM-T580 using Tapatalk


gazza
Banned
Postovi: 2781
Pridružio se: 01 Okt 2012, 12:38
Garaža: Suzuki S-Cross 4x4 1.6TD Sergio Celano
Lokacija: Vracar/Limnos

Re: Kajaci, SUP daske, čamci...

Post od gazza » 04 Sep 2019, 21:47

Saša je napisao:
04 Sep 2019, 14:55
A možeš za 300 evra da kupiš i ovako nešto: :)

Slika

Slika

Dužina 2.60 m, širina 1.30 m, nosivost 250 kg

Slika

Spakovan staje u oveću torbu koja recimo zauzme ceo gepek mog Punta a težak je (sa sve veslima, tri daske na podu, daskama za sedenje, pumpom i daskom za motor) oko 21 kg.

Slika

Ovo je inače najmanji čamac koji sam našao a da na njega može da se montira električni motor, a da je jak, veoma izdržljiv i stabilan. Koristim ga inače za pecanje. :)




https://www.kupujemprodajem.com/Plovni- ... r_id=33954

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 12985
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Kajaci, SUP daske, čamci...

Post od Saša » 04 Sep 2019, 22:47

grujicd je napisao:
04 Sep 2019, 15:19
Koje su dimenzije, snaga, težina tog električnog motora? Pogoniš ga akumulatorom ili ima ugrađenu bateriju? Koliko može baterija da izgura? Ne moraš naravno podatke u decimalu, nego čisto onako da steknemo neku sliku.

Mada mi ne deluje kao rešenje za švrćkanje po moru. Ili ovako da formulišem. Kajakom veslaš, zezaš se, eventualno pređeš na neku plažu daleku par stotina metara, eventualno kilometar. Ali da pređeš više kilometara, npr. da se voziš po Boki, mislim da ipak mora veći čamac sa benzinskim motorom, i to sve da vučeš na prikolici. Nije ni to nezanimljivo, naprotiv, ali je druga priča. Ne znam da li tako nešto može da se odradi sa gumenjakom sa elektro motorom, ili je on po dometu pandan tom nekom kajaku, samo bez veslanja?
Električnih motora ima raznih veličina a snaga im se izražava kroz potisak koji su u stanju da naprave elisom, od 30 pa do 110 i više lbs. U poređenju sa recimo najslabijom SUS "četvorkom" (4 KS) daleko su manje snage. Motor od 30 lbs ima dole elektromotor snage 300W što je manje od 0.5 KS, no kao što rekoh ta se snaga kod njih drugačije očitava. Najčešće su u upotrebi motori 30 do 55 lbs i rade na akumulator od 12V (najbolje neki "deep cycle" tipa, AGM i slično jer imaju u sebi više struje i nisu osetljivi na česta i duboka pražnjenja).

Na pomenutom gumenjaku koristim najmanji model od 30 lbs (koji je težak ispod 10 kg) i sposoban da gura do 750 kg težak čamac, kao i još jedan od 55 lbs (koji gura do tonu i po). Akumulator koji imam je AGM od 105 Ah i izdrži mi bukvalno ceo dan u raznim režimima vožnje (što laganije voziš - duže traje). Poslednjom rečenicom u pitanju gore si uglavnom pogodio suštinu: da, ovi motori bukvalno menjaju vesla i to je to (nešto su i brži, naravno, da se razumemo). Tamo gde se ne bi usudio da odeš na vesla - nemoj ići ni sa njima. Sa njima ne možeš ni ostvariti neku naročitu brzinu kretanja (kao što možeš sa SUS motorima) jer su svi manje-više baždareni na 5 milja na sat što je oko 7 km/h, razlika je više u tome koliki teret su sposobni da guraju tom brzinom. No, da bi veslima držao tempo uz ovakav motor morao bi baš dobro da zapneš, a pitanje je i koliko bi dugo tako izdržao. :D Preći nekoliko pa i više kilometara sa njima nije nikakav problem, ali ti motori i čamci ipak nisu namenjeni za neke jake struje, talase, jak vetar i prevelike razdaljine (niti za dugu i konstantnu vožnju). Tu su SUS motori i dalje neprikosnoveni. No za jezera, bare, kanale, lagano vozanje na moru uz obalu i tihu vožnju - tu su savršeni. Jedino kod upotrebe na moru treba paziti na poguban utticaj slane vode, treba ih često ih prati slatkom vodom odnosno održavati (so i elektrokorozija im pojedu osovinu i druge metalne delove). Zato postoje i posebni (beli) modeli baš pravljeni za more koji nemaju tih problema. :)

ljubitelj
Postovi: 10545
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Kupovina kajaka

Post od ljubitelj » 05 Sep 2019, 08:57

Mnogo godina u zadovoljstvu koristio Sport II gumeni camac uz Tomos 4.5. Iskustvo je da za more obavezno i nuzno imati izrazenu kobilicu, po mogucstvu od tvrdog materijala a ne na duvanje. Sport II ima dvodelu drvenu kobilicu na sklapanje, mnogo puta se pokazalo koliko je to potrebno i korisno pri voznji i secenju talasa.

Alternativni RISov Maestral 18 sa kobilicom na duvanje se pokazao neupotrebljivim i losim na moru po talasima. Jednostavno se prelomi - pokrivi kobilica pri svakom malo jacem udaru talasa cime vise ne moze camac da "jase" bezbedno i sece talas.
Vise onako nekonstrolisano pluta.

Za bare i slicno nije bitno, za more i veca jezera gde postoji mogucnost stvaranja talasa obavezno V korito, tj dno.

Sport II sam koristio po Jadranu , Grckoj na velikom jezeru i za visecasovna "krstarenja" u cugu, na primer od obale do Murtera i nazad. Do 10tak km bez problema moze sa gumenjakom. Prosao i kroz buru i jugo, i vozio kroz zvanicnih 6 bofora talase.

Veoma izdrzljiv je gumeni camac. Ne bih uzimao PVC, to mi dodje kao igracka za jednu sezonu bez obzira na nizu cenu.
Vesla ta plasticno aluminjumska su za odmah baciti, malo ozbiljniji vetar i neupotrebljiva su.
Kupiti zasebno prava drvena vesla i obavezno sidro uvek imati sa soborm,
Nosac za motor obavezno da bude metalni, sto deblji, i da minimalno 15KS podrzava na papiru. Realno u praksi to ce znaciti da moze do 6-7-8KS da izdrzi pri duzoj upotrebi a da ne popuca na spojevima.

Prsluk se podrazumeva ma kako dobro mislite da ste plivac, tako mali trosak i tako malo mesta zauzima a zivot moze da spasi.
Video, znam sta pricam.

Jednom godisnje, najbolje na kraju sezone, sve komore gumenjaka napuniti talkom. Drasticno se produzava radni vek te "gume" tj hypalona ili kako se vec zove materijal.
Ako je koriscen na moru obavezno pre sklapanja oprati slatkom vodom i ostaviti da se dobrooooo osusi. Mokar spakovan brzo istruli.

Moj Sport II me je sluzio bez greske 25+ godina, i sada se moze koristi ali je postao blago porozan pa se na svakih 5-7 dana mora dopuniti, doduvati. Inace po mesec dana svakodnevnog koriscenja dok je bio nov nista ne ispusti.[

Ne znam da li fabrtika Sport jos postoji i radi nesto, moje iskustvo je topla preporuka za taj tip/vrstu gumenjaka.

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 12985
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Kupovina kajaka

Post od Saša » 05 Sep 2019, 10:05

Ovaj moj nema šta da se talkuje jer nije od gume. To je neki materijal koji više naginje plastici, kao neka cerada, da ga tako opišem. No vrlo je izdržljiv, kolega je isti ovakav kupio pre 5-6 godina i dušu smo mu vadili a pakuje se u baš malu torbu za ovu veličinu čamca tako da se i sav zgužva, ali izdržava sve. Zimi ga naduvam i ostavim tako do proleća. Jedino je problem kada je napolju hladnije, onda ga je teško smotati na dimenziju koja lako staje u torbu. Tj. stane on ali daske vesla i ostalo ostanu napolju. Nisam probao da stavim na njega SUS motor a mislim da realno i nije dorastao tome. Kada malo jače cimnem električim motorom ta daska pozadi se pomera i uvija tako da definitivno nije za SUS motore. Inače, gore je neko okačio link za model od 2.80 - to je isti čamac samo duži, a ima i većih iz iste serije. Ja sam uzeo baš ovaj (najmanji na koji može električni motor - ima jedan još manji ali ne može motor) jer spakovan u tu njegovu torbu staje u gepek Punta a da se ne vidi da je unutra, plus sasvim mi je dovoljan veličinom. Ja i drugar stalno pecamo iz njega. :)

ljubitelj
Postovi: 10545
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Kupovina kajaka

Post od ljubitelj » 05 Sep 2019, 10:23

Za mirne vode i tu primenu je super.
Ali nikako za more takav ili slican, sa takvim veslima. Ni za pomisliti.

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 12985
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Kupovina kajaka

Post od Saša » 05 Sep 2019, 10:32

Za vožnju uz obalu mu neće ništa faliti. Kao što sam već rekao: gde bi se inače usudio da odeš na vesla - idi slobodno i sa ovim. Motor menja vesla plus si sa njim i nešto brži/jači pa je i lakše pobeći nevremenu оdnosno izvući se iz nepredviđenih situacija, a radijus vožnje zavisi od brzine kojom ga teraš. Laganom vožnjom (pogotovo sa češćim pauzama) AGM akumulator od 95-110 Ah potraje bukvalno ceo dan. :)

gazza
Banned
Postovi: 2781
Pridružio se: 01 Okt 2012, 12:38
Garaža: Suzuki S-Cross 4x4 1.6TD Sergio Celano
Lokacija: Vracar/Limnos

Re: Kupovina kajaka

Post od gazza » 05 Sep 2019, 11:50

posto je akumulator i posto je elektricni motor?
kad se aku isprazni, nosis ga kuci i punis?

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 12985
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Kupovina kajaka

Post od Saša » 05 Sep 2019, 12:00

Najslabija Minn Kota od 30 lbs je 19.990 din, a AGM akumulator je otprilike 2 EUR za 1 Ah, pa uzmeš koliki ti odgovara. Nedavno sam kupio jednu Vartu Silver AGM od 95Ah i koštala je skoro 24.000 din. Može tu da se koristi i običan starter akumulator (upola je jeftiniji) ali ne smeš da ga prazniš do kraja, ima puno manje struje u sebi i dosta kraće traje (uz maksimalnu pažnju recimo 2 do 3 sezone, plafon). Da, kada ga ispraziš napuniš ga kući. Potrebno je imati i smart punjač.

p.s Koristim što veće akumulatore jer mi trebaju zbog celodnevne/intenzivne upotrebe. Za nekog ko bi da se tu i tamo provoza može i upola manji. :)

Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8336
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Kupovina kajaka

Post od grujicd » 28 Maj 2020, 17:18

Kupio sam kajak, samo ga još nisam probao. Itiwit za 3 osobe, u Decathlonu:

Slika

Dosta veliko izgleda uživo, skoro 4 metra, a i spakovan u torbi je solidno kabast i težak.

https://www.decathlon.rs/p/8387563_nara ... dista.html

Vesla i pumpa se odvojeno kupuju. Uzeo sam dva para vesala, dužih, i pumpu sa manometrom da ne nagađam koliko sam ga naduvao.
Često na lageru fali nečega od toga, ne možeš baš da očekuješ da ćeš da baneš i kupiš sve što ti treba iz cuga. Vesla sam 2 puta "mašio" u radnji, pa sam ih na kraju kupio online kad su se pojavila. Inače prodavac u Decathlonu kaže da im dolazi kamion svaki drugi dan, tako da se lager često popunjava. Samo ne dolaze npr. vesla svaki put već kako kad.

Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8336
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Kupovina kajaka

Post od grujicd » 28 Jun 2020, 17:19

Prvo naduvavanje kajaka. Gotovo za 10-15 minuta, dosta lako. Doduše i pumpa je dobra (isto itiwit), pumpa i kad dižeš i kad spuštaš, a ima i manometar pa nema nagađanja koliko treba.Slika

Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8336
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Kupovina kajaka

Post od grujicd » 28 Jun 2020, 19:25

Uspešno isproban kajak. Prvi utisci. Ide solidno brzo, posle par zaveslaja je to brzina hoda, i ne zakoči se čim prestaneš sa veslanjem. Poredim sa starim jugoplastikinim gumenjakom na vesla. Ovo je ipak dosta plovnije i brže.

Mane: sediš malo iznad vode, i ne deluje da ne može da se prevrne. Nismo se prevrnuli, nije ni bilo kritično, ali ovo je mirno jezero. Ne znam kako bi bilo na većim talasima. Kad veslaš, upada voda unutra, kad digneš mokri kraj vesla. To je prskanje, nije da lije, ali mora da se ide u kupaćim gaćama. Pored toga, ponekad dereš i ruku o tkaninu dok veslaš. Pogledaću malo o tehnici, sigurno može bolje. Pošto ta vrsta kajaka ima spoljašnji sloj kao šatorsko krilo, to se dugo suši, satima ili danima. Ako ga posle vožnje spakuješ moraš posle da ga otvoriš da se osuši.

I, to je to. Dosta je zabavno, dvoje odraslih i dete staju, a može i jedno ili dvoje pošto se sedišta pomeraju po potrebi. Jedino ke težak za jednog da ga nosi. Može sigurno da se obiđe par kilometara za sat vremena, pa dobiješ sasvim drugu perspektivu nego sa obale. Po reci sigurno može i više, ako imaš ko da te dočeka nizvodno.

SlikaSlika

Korisnikov avatar
Shone STI
Postovi: 216
Pridružio se: 07 Nov 2012, 11:59
Garaža: Subaru Impreza WRX STI
Lokacija: Pančevo

Re: Kupovina kajaka

Post od Shone STI » 28 Jun 2020, 22:01

Lep kajak. Što se tiče sedenja bolje je i lakše tako kako su napravili jer si efikasniji u zaveslaju nego kad sediš ispod nivoa vode. Pogledaj tehniku ima toga dosta po internetu.

Послато са SM-N975F помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
Shone STI
Postovi: 216
Pridružio se: 07 Nov 2012, 11:59
Garaža: Subaru Impreza WRX STI
Lokacija: Pančevo

Re: Kupovina kajaka

Post od Shone STI » 28 Jun 2020, 22:10

Evo mala pomoć



Послато са SM-N975F помоћу Тапатока


Odgovori