Kupovina kajaka

Iskustva sa putovanja, razne informacije
Odgovori
Korisnikov avatar
Uninuni
Postovi: 892
Pridružio se: 21 Jan 2013, 19:30
Garaža: Fiat Bravo 1.9 2007, Mazda Cx 5 2,2 2017
Lokacija: Novi Sad, Serbia

Re: Kupovina kajaka

Post od Uninuni » 30 Jun 2020, 21:52

Nije bas isto ko te sportske varikante posto je na naduvavanje mnogo deblji pa na neki nacin ruke moraju biti malo rasirene. U svakom slucaju, pronacices kako ti odgovara. Kod mene vesla mogu i da se malo zarotiraju pa meni tako bude prijatnije, zeni pak to nije nesto od koriati.
Nas dvoje smo se usemili tako da veslamo ko profi :D. Par puta zaveslate i uhodacete ritam (zajednicki zamah, istovremeno).

Sent from my SM-G975F using Tapatalk


Korisnikov avatar
Shone STI
Postovi: 216
Pridružio se: 07 Nov 2012, 11:59
Garaža: Subaru Impreza WRX STI
Lokacija: Pančevo

Re: Kupovina kajaka

Post od Shone STI » 01 Jul 2020, 12:27

Tehnika je tehnika, sad da li ćeš šire zabadati lopaticu ili uže to je nešto drugo, a zaveslaj ostaje isti. Ugao zabadanja lopatice ostaje isti, vađenje takođe, rotacija tela ista.

Послато са SM-N975F помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8336
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Kupovina kajaka

Post od grujicd » 01 Jul 2020, 12:41

Ovaj kajak baš kažnjava kad prstom očešeš platno prilikom zaveslaja. Tako da mora šire da se zabada. Gledao sam brzinu na Garmin satu, kad vozim sam krstareća brzina je 3kmh, sa dvoje bude malo brže, do 4, a za 5kmh mora da se zapne. Sad, dva mršava a žilava momka sigurno mogu brže, ali ne kao sa čvrstim i uskim kajakom. Tako da nije neka brzina da se nosi sa jačim talasima ili rečnom strujom, ali za mirnu vodu je ok. Juče smo taman uhvatili tih 3km za sat vremena.

Korisnikov avatar
Shone STI
Postovi: 216
Pridružio se: 07 Nov 2012, 11:59
Garaža: Subaru Impreza WRX STI
Lokacija: Pančevo

Re: Kupovina kajaka

Post od Shone STI » 01 Jul 2020, 12:48

Čuvaj prste. Nije to kajak za brzine to ti je za uživanje. Nije za ekstremne varijante. Jednom sam se sa ženom uputio na Kefaloniji kad se krene sa plaže Mirtos levo iza grebena ima lepih divljih plaža na koje može da se dođe samo vodom. I tako se mi parkirali ostavili kajak u hladovini i otišli da ronimo. Kada smo se vratili sunce malo došlo na kajak i razlepio se po šavu. Sreća imam uvek kod sebe lepljivu traku a žena lak za nokte pa smo uspeli da zakrpimo da možemo da se vratimo.

Послато са SM-N975F помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8336
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Kupovina kajaka

Post od grujicd » 12 Jul 2020, 20:52

Probao sam kajak na reci, dosta je zeznutije nego na jezeru. Vozili smo po Tamišu, koji nije baš brza reka, ali su skoro bile poplave pa je nivo porastao i matica solidno vuče, bar za pojmove Tamiša. U matici kad jedan sam vesla, stoji se u mestu. Dvojica već mogu da se kreću. Kad ideš bliže obali tu je već lakše, ali pošto ima drveća i granja u vodi ne možeš baš ni skroz do obale. Problem je i odmor, čim staneš ubrzo ideš u rikverc. Jedino da se zaglaviš negde ili uhvatiš za grane. Prešli smo drugar i ja jedno 2.5km uzvodno za nekih 50min (ne baš preterano koordinisano, dosta cik-cak :) ), ali je zato povratak bio banja, zamahneš par puta i već si 2.5km nizvodno :D

Pošto ovo nije ni Beograđanima daleko, dobra lokacija za početak je kod starog mosta tj. kad ulaziš u Pančevo starim putem, ne novim putem koji ide prema industrijskoj zoni. Ako kreneš tu neposredno kod mosta, čim prođeš 20-30m uzvodno već si u strava prirodi bez osećaja da si u gradu.
SlikaSlikaSlikaSlikaSlika

Korisnikov avatar
Shone STI
Postovi: 216
Pridružio se: 07 Nov 2012, 11:59
Garaža: Subaru Impreza WRX STI
Lokacija: Pančevo

Re: Kupovina kajaka

Post od Shone STI » 12 Jul 2020, 21:57

Sledeći put idite do železničkog mosta to je 4 km od mesta odakle ste krenuli. Sada Tamiš opada , smiriće se za koji dan biće sporiji dosta. Imate i opciju da vas neko odveze do sela Jabuke pa da se spustite Tamišom to vam je 10 km nizvodno :)

Послато са SM-N975F помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8336
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Kupovina kajaka

Post od grujicd » 12 Jul 2020, 22:39

Krenuli smo od Sodare, nekih 1km pre mosta, pa smo tu “protraćili” prvi deo vožnje. Sledeći put krećemo od mosta i cilj je taj železnički. Mada moram da priznam da smo sad odustali kad smo stigli do veće okuke gde nismo mogli ni zajedno da savladamo struju. Trebali smo do druge obale u sporiju vodu ali eto, ostaje nešto i za kasnije. Pohvale za ljude na brodićima koji su usporavali po 50m oko nas da ne prave talase, nisam siguran da li bismo to preživeli bez prevrtanja. A prevrtanje nikako nije bilo poželjno, bilo je i mrtvih riba i raznog đubreta od tih poplava.

Korisnikov avatar
speedy stikis
Postovi: 2103
Pridružio se: 01 Jul 2016, 12:27

Re: Kupovina kajaka

Post od speedy stikis » 12 Jul 2020, 23:47

Od zeljaka tek pocinje lepota i cista priroda, moze kolima i do zeljaka da dodjete pa da nastavite dalje ili sto kaze Shone iz Jabuke ili jos severinje sve je lepse.

Tamis je stvoren za kajak :thumbup:

Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8336
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Kupovina kajaka

Post od grujicd » 24 Jul 2020, 22:05

Išli danas Tamišem do železničkog mosta. Ali ovaj put sa dva kajaka. Moj na naduvavanje Itiwit, a drugar je kupio čvrsti FeelFree Gemini:

Slika

Praktično su istih dimenzija (3.8m) i nosivosti, ali je taj čvrsti duplo bolji, osetno brži, mnogo bolje drži pravac, kad završiš samo ga ocediš i staviš na kola dok ovaj moj moraš da rastaviš, nekoliko sati da ga sušiš... Glavna mana je što je dosta skuplji, nekih 90k + vesla, i što moraš da imaš krovne nosače ako ćeš bilo gde sa njim, uključujući i od kuće do reke. I kaže drugar da je osečaj da je nešto nestabilniji od ovog gumenog, mada se nije do sad ni jednom prevrnuo. Možda bi na morskim talasima to bila razlika, to za sad ne znamo. Ali ako živiš blizu reke i hoćeš često da ga voziš, ovaj čvrsti je mnogo praktičniji.
SlikaSlika

Edit: kad smo krenuli nizvodno što je ionako trenutak za relaksaciju i otvaranje piva, vezali smo jedan kajak za drugi i dobili "katamaran". A onda je naišao drugar sa ribarskim čamcem gde smo se vezali i za njega i malo išli "trimaranom" sa malim gasom, do nekih 10kmh.

Korisnikov avatar
Shone STI
Postovi: 216
Pridružio se: 07 Nov 2012, 11:59
Garaža: Subaru Impreza WRX STI
Lokacija: Pančevo

Re: Kupovina kajaka

Post od Shone STI » 24 Jul 2020, 22:39

Naravno čvrsti kajaci su duplo brži ali nisu ovi rekreativni nestabilni. Na talasima se još bolje ponašaju od ovih na naduvavanje jer bolje seku talase. Ima jedna jeftinija opcija a to su indijanski kanui. Cena za nove se kreće između 300 i 500€ naravno ima i skupljih varijanti. Kada dvoje veslaju dosta je brza varijanta.

Što se tiče kajaka na naduvavanje jedan moj prijatelj iz Češke pored pravljenja raft čamaca počeo je da pravi izuzetno kvalitetne kajake tj PackRaft na naduvavanje koji se mogu koristiti i na brzim rekama.





Послато са SM-N975F помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
Momčilo
Postovi: 1345
Pridružio se: 21 Mar 2020, 22:44
Garaža: Peugeot 407 2.0 HDi

Re: Kupovina kajaka

Post od Momčilo » 04 Avg 2020, 21:17


MokicNS
Postovi: 12
Pridružio se: 07 Avg 2020, 11:55
Garaža: Toyota Corolla
Lokacija: Novi Sad

Re: Kupovina kajaka

Post od MokicNS » 07 Avg 2020, 14:10

Pozdrav ljudi. Odlična tema, baš sam dosta korisnih informacija našao. Kupio bih kajak na naduvavanje, s jedne strane da se vozam sam, s druge strane da može da stane još neko samnom (deca ili neko odrastao). Naručio bih Itiwit 3 (kad se ponovo pojavi u Dekathlonu). Zamolio bih za savet, šta sve kupiti od dodatne opreme? Kad već naručujem da uzmem sve što treba.
Vidim da postoje vesla iz 2 i 4 dela, šta je razlika u praksi?
Takođe vidim da imaju 2 pumpe u ponudi, predpostavljam da je bolje da uzmem veću? Kao i koliko je neophodno da odmah uzmem i vodonepropusnu torba i prsluk.
Bilo bi super ako @grujicd može da se javi sa par saveta, uzeo bih istu opremu.
Hvala unapred.

Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8336
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Kupovina kajaka

Post od grujicd » 07 Avg 2020, 14:54

Moja vesla su iz 2 dela, imaš i tu dve veličine (obe sa podešavanjem u opsegu). Moja su ta veća vesla i uvek ih držim na max, mislim da nećeš poželeti da ti je veslo manje.
Pumpu sam uzeo sa manometrom. Teško možeš na oko da oceniš da si ga napumpao do 1.5bar koliko je specificirano. Ova moja pumpa može da pumpa do par bara, ima i jedna skuplja koja može do 10bar, ali ona je za SUP daske, ne znam da li ventili odgovaraju. Tako da mislim da jr za itiwit 3 taman ova:

https://www.decathlon.rs/p/8387583_nara ... -26-l.html

Uzeo sam vodonepropusnu torbu od 10l, za peškir, torbicu sa ključevima i tako:

https://www.decathlon.rs/p/8529125_nara ... -10-l.html

Ako planiraš na duže izlete možeš i veću, a ako ćeš samo mobilni i ključ imaš i onu providnu za oko vrata. Nisam uzeo pojaseve za spasavanje, tad su imali samo neke najmanje koje su moja deca prerasla. Za to nemam savet.

Edit: ta vesla iz 4 dela imaju smisla ako ti je gepek uzak. Kod mene staju ok, ali ne znam dimenzije a nisam kući da premerim.

Korisnikov avatar
Shone STI
Postovi: 216
Pridružio se: 07 Nov 2012, 11:59
Garaža: Subaru Impreza WRX STI
Lokacija: Pančevo

Re: Kupovina kajaka

Post od Shone STI » 07 Avg 2020, 15:20

Što se tiče prsluka baci pogled na sajt obim.rs

Послато са SM-N975F помоћу Тапатока


MokicNS
Postovi: 12
Pridružio se: 07 Avg 2020, 11:55
Garaža: Toyota Corolla
Lokacija: Novi Sad

Re: Kupovina kajaka

Post od MokicNS » 07 Avg 2020, 16:18

Hvala vam na savetima. Još samo da dočekam da se kajak pojavi u Dekathlonu (pitao sam ih, nadaju se da će ih ponovo dobiti).

Odgovori