Grčka

Iskustva sa putovanja, razne informacije
Odgovori
Korisnikov avatar
mix024
Postovi: 679
Pridružio se: 25 Apr 2012, 22:12
Garaža: VW Caddy 2.0 TDI 150 KS
Lokacija: Subotica

Re: Grčka

Post od mix024 » 25 Feb 2020, 11:43

Baš tako, Katizma je extra baš za one koji hoće da vide Lefkadu, ali bez puno avantura na ostrvu.

Jedino što može biti talasa, pa je opet pitanje da li je za bezbrižno kupanje male dece.

Meni lično Katizma jedna od najboljih plaža u smislu pristupačnosti, prilaza, parkinga, veličine, lepe boje vode.

Nešto slično, ali mnogo mirnije mi je plaža Vrahos, na pola puta od Parge do Lefkade. Ona mi deluje idealno za letovanje sa malom decom i opuštanje.

Prošle godine bili u Pargi i dva puta na Vrahosu, široka plaža, mesta koliko hoćeš, svi smeštaji uz more, blizu Parga, blizu Preveza.

Superb III
Postovi: 748
Pridružio se: 16 Maj 2016, 23:15
Lokacija: Makedonija

Re: Grčka

Post od Superb III » 27 Feb 2020, 16:19

Vladapetr je napisao:
25 Feb 2020, 08:55
Deca mi imaju 5 i 3 godine. Vozikanje bih maksimalno da izbegnem, ne tražim neku vau plažu. Dovoljno je da voda bude topla i dole pesak ili sitan šljunak, da ima dosta hladovine (prirodne ili veliki suncobrani) i da je blizu restoran.
Nije mi Grčka bila u planu dok su deca ovako mala, nego sam jednom Grku učinio veliku uslugu pa hoće da se oduži. Ispostavilo se da je neki turistički mag, drži dole ogroman broj smeštajnih jedinica i treba da se vidim sa njegovim zastupnikom ovde i prođemo kroz ponudu.
Kad bacim pogled šta ima na raspolaganju, pišem pa mi dajte info odgovara li to mojim potrebama.
NE. Ne odgovara ti. U zadnje 5 godina bio sam bar 10 puta na Lefkadi i kao sto je clan iznad mene napisao bolje mesto ti je Vrahos. Nijedna lepa plaza nije dostupna bez da upalis auto ili da platis brodic. Cak i Katizma koju su ti opisali je duboka plaza a sa obzirom da su ti deca mala trebaces celo vreme da gledas u njih. Parking je gotovo svugde problem za veliki auto osven na Katizma. Ulice su tesne i tn. Sa druge strane Vrahos je opsutena varijanta, voda je cista i nije duboka da bi 24/7 bio u pripravnosti. Tacno nije tirkiz kao sto ima zapadni deo Lefkade ali je topla cista i pescana plaza. I nema te guzve kao sto ima na Lefkadi. E sada ako ti taj prijatelj daje skoro pa za djabe onda uzmi i prihvati i tako cene svake godine idu prema gore i dobar je smestaj svake godine tesko naci.

Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14138
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Grčka

Post od pedja » 25 Mar 2020, 09:07

Za one koji su uplatili letovanja:

Šta kažu u agencijama?


Različite vesti kruže. Te nema povraćaja, samo pomeranje, te biće deo vraćen...

Ima li iskustava iz prve ruke? Ima li razlike za jun i septembar?

T-T



Korisnikov avatar
rade74
Postovi: 1112
Pridružio se: 31 Mar 2013, 17:29

Re: Grčka

Post od rade74 » 25 Mar 2020, 09:17

Negde vracaju ,negde ne.
Bio pre deset dana u agenciji kod drugarice.


Sent from my MI 9 using Tapatalk


Korisnikov avatar
pankoz
Postovi: 696
Pridružio se: 09 Avg 2014, 21:05
Garaža: Citroen C4 Grande Picasso 1.,6 hdi , Citroen C3 1,4 hdi
Lokacija: Vojvodina

Re: Grčka

Post od pankoz » 25 Mar 2020, 09:37

Čime se vode te agencije kad neke vraćaju a neke ne?Postoje li tu neka pravila igre?
Ja sam u celosti isplatio letovanje u Grčkoj još u Decembru za početak Jula.
Imam li po nekom pravilniku ili zakonu o zaštiti potrošača pravo na povraćaj novca zbog trenutne situacije u regionu i celom svetu sa virusom Korone?
Jeste da do mog termina ima još malko jače od 3 meseca,ali mi opšte stanje ne uliva poverenje da će se situacija smiriti i oporaviti do tada.

Послато са Nexus 7 помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19189
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Grčka

Post od Heinz » 25 Mar 2020, 10:01

http://www.yuta.rs/yuta-info/vesti/obav ... putnike-55
OBAVEŠTENJE
- Proporuka je da se ne otkazuju turistički aranžmani čija je realizacija planirana za period posle 15.05.2020 god
- Novčana sredstva koja su putnici uplatili turističkim agenijama za putovanja planirana u periodu posle 15.05.2020 god.su sigurna i nadamo se da će biti iskorišćena za realizaciju planiranih putovanja
- U ovom trenutku nije moguće predvideti uslove eventualnog otkaza ugovora o putovanju,obzirom na vanredne okolnosti

Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14138
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Grčka

Post od pedja » 25 Mar 2020, 10:03

U svim Ugovorima o putovanju se navodi pojam više sile. Zato me je zanimalo da li je neko tražio povraćaj i šta su mu rekli.

Yuta menja odluke, koje su svakako preporuke. Čini mi se da će svako probati da se snađe kako ume, pa kome šta prođe.


T-T


Korisnikov avatar
Spa-Francorchamps
Pobednik Garaža - Classic lige
Postovi: 577
Pridružio se: 03 Feb 2018, 12:02
Garaža: Hyundai i20 1.2 GL Premium

Re: Grčka

Post od Spa-Francorchamps » 25 Mar 2020, 10:48

Po opštim pravilima putovanja koje članice Yute imaju, za otkaz u periodu 45 - 90 dana pre početka putovanja (otkaz od strane putnika) bez obzira na razlog, vraća se 100% novca minus realni administrativni troškovi agencije.

Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14138
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Grčka

Post od pedja » 25 Mar 2020, 17:32

Hoćeš reći da mogu uplatiti hotel u januaru, za septembar (recimo), a zatim otkazati u julu, uz sitan trošak?

Zanimljivo.

T-T


Korisnikov avatar
Spa-Francorchamps
Pobednik Garaža - Classic lige
Postovi: 577
Pridružio se: 03 Feb 2018, 12:02
Garaža: Hyundai i20 1.2 GL Premium

Re: Grčka

Post od Spa-Francorchamps » 25 Mar 2020, 18:11

Evo 12. član opštih uslova (YUTA)

12. OTKAZ UGOVORA OD STRANE PUTNIKA:
12.1. Pre početka putovanja: Putnik ima pravo da odustane od putovanja, o čemu je dužan pismeno izvestiti Organizatora na način, kako je zaključen Ugovor. Datum pismenog otkaza Ugovora predstavlja osnov za obračun naknade koja pripada Organizatoru, izražene procentualno po skali otkaza u odnosu na ukupnu cenu putovanja, ako Programom nije drugačije određeno, i to:
Ukoliko Putnik blagovremeno otkaže putovanje (90 do 45 dana), Organizator ima pravo naknade samo učinjenih administrativnih troškova.
10 % ako se putovanje otkaže od 44 do 30 dana pre početka putovanja,
20 % ako se otkaže 29 do 20 dana pre početka putovanja,
40 % ako se otkaže 19 do 15 dana pre početka putovanja,
80 % ako se otkaže 14 do 10 dana pre početka putovanja,
90 % ako se otkaže 9 do 6 dana pre početka putovanja,
100 % ako se otkaže 5 do 0 dana pre početka putovanja ili u toku putovanja.

Neke agencije su definisale fiksan iznos administrativnih troškova (npr. kod jedne poznate agencije je 1800 RSD).

Postoje i neki specijalni slučajevi, ima na sajtu svake agencije ovo detaljno.

edit: ovo se odnosi na ugovore sa agencijom, direktna uplata hotelu je nešto drugo

Korisnikov avatar
klisko
Postovi: 666
Pridružio se: 01 Okt 2016, 00:09
Garaža: Octavi A7FL 1.6TDI 2019, Octavia A5FL 1.9TDI 2010
Lokacija: Beograd

Re: Grčka

Post od klisko » 25 Mar 2020, 18:26

Ali treba obratiti pažnju i na ovo: "...ako Programom nije drugačije određeno..."

Korisnikov avatar
Geza
Moderator
Postovi: 45621
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:49
Lokacija: Apsurdistan

Re: Grčka

Post od Geza » 29 Mar 2020, 21:17

Za oko 100.000 uplaćenih putovanja nema povraćaja novca, predlog je kompenzacija
https://www.021.rs/story/Info/Biznis-i- ... acija.html

Turizam će pretrpeti ogromnu štetu, a hotelijeri su izneli podatak da će samo zbog otkazivanja aranžmana tokom marta i prve polovine aprila ona biti oko 2,7 miliona evra, rekao je ministar turizma Rasim Ljajić.

Za oko 100.000 uplaćenih putovanja nema povraćaja novca, predlog je kompenzacijaFoto: Pixabay
S velikim problemima suočavaju se i putničke agencije, a po rečima direktora Nacionalne asocijacije turističkih agencija Srbije JUTA Aleksandra Seničića, iz tog udruženja je preporučeno da se, zbog vanredne situacije u zemlji, ali i otežanih uslova putovanja u čitavom svetu izazvanih pandemijom koronavirusa, do 15. maja otkažu svi turistički aranžmani za inostranstvo.

"Reč je o oko 100.000 aranžmana, koje su građani Srbije uplatili za putovanja, uglavnom na sever Italije i u gradove Evrope, ali i druge destinacije. Građani se mogu obratiti turističkim agencijama kod kojih su uplatili aranžmane da bi se dogovorili o načinu kompenzacije, a predlog je da za uplaćeni iznos dobiju neki drugi aranžman ili da isti aranžman realizuju u nekom drugom terminu", naveo je Seničić za Dnevnik.

On je ukazao na to da novac nije moguće vratiti jer su već plaćeni i prevoz i smeštaj, te da turističke agencije zbog sadašnje situacije izazvane pandemijom imaju probleme s likvidnošću. S tim je upoznato i Ministarstvo trgovine, turizma i telekomunikacija, pa JUTA očekuje da će se s predstavnicima tog ministarstva razgovarati da bi se našlo rešenje za pomoć turističkim agencijama.

"Povraćaj novca, nažalost, nije moguć pa se klijentima umesto toga nudi mogućnost zamene termina ili forma sporazumnog raskida ugovora i prenosa novca, odnosno mogućnost da odaberu neki drugi termin za putovanje u toku godine. Apelujemo na to da klijenti/putnici budu strpljivi i da imaju poverenje u to da je novac, koji su uplatili za aranžmane, a koji im ne može biti vraćen, na sigurnom", kaže Seničić.

Po njegovim rečima, putnicima će biti ponuđeni sporazumni raskidi ugovora o putovanju, uz obavezu organizatora putovanja da pruži uslugu u vrednosti uplaćenog putovanja u periodu od godinu od dana planiranog putovanja. On je istakao da se taj postupak odnosi na sva turistička putovanja, uključujući i ugovorena za ovogodišnju letnju turističku sezonu, u slučajevima kada putnici insistiraju na raskidu Ugovora o putovanju.

"Ako klijenti prihvate tu mogućnost, kada cela ova situacija prođe i sve se vrati u uobičajeno stanje, novac koji su uplatili biće iskorišćen za odlazak na putovanje. To nije u skladu sa Zakonom o turizmu, ali je jedino rešenje u sadašnjoj vanrednoj situaciji s kojom se suočava praktično ceo svet. To su okolnosti koje su potuno drugačije od dosada poznatih i slična rešenja primenjuju i turističke agencije u celoj Evropi", naglašava Seničić.

Aleksandar Seničić ukazuje i na to da su agencije tamo gde je to bilo moguće klijentima vratile novac i to uglavnom za otkazana putovanja u martu. Po njegovim rečima, letnja sezona je daleko i zato preporučuje da se letnji aranžmani ne otkazuju, piše Dnevnik.
Najgore je svađati se sa budalom. Prvo te spusti na svoj nivo, a onda te dotuče iskustvom...
Slika Slika

Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14138
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Grčka

Post od pedja » 22 Apr 2020, 09:47

https://www.blic.rs/biznis/na-letovanje ... et/gxflqzg

U međuvremenu, Nemačka:
https://berlinspectator.com/2020/04/20/ ... e-balcony/

Sa obzirom na stepen korone u zapadnoj Evropi, preporuke njihovih vlada (da se ne putuje, pa karantin, itd), nerešena pitanja punjenja aviona (sa ili bez razmaka), mnogo je upitnih faktora za dolazak odande, primala njih Grčka ili ne.

https://news.gtp.gr/2020/04/21/greece-e ... -covid-19/
Ministar turizma ne očekuje goste iz US i Kine, ali su evropljani dobrodošli, jer "Grčka je najbezbednija mediteranska zemlja". Možda uvedu te Covid pasoše, ali nije baš kao što naši prenose, mada nije ni daleko od istine.

Grčka se koliko-toliko oporavila, u prethodnih desetak godina i prošla sezona je bila test, koji je prošao po njihovoj meri. Ko nije uzeo neki kredit (gle čuda, zaduženi Grci) ranije, uzeo ga je prošle godine, za renoviranje i izgradnju smeštaja. Prošle godine su cene bile najviše ikada, a trend rasta je bio planiran iz godine u godinu. Nažalost, jbga, nemaše sreću da se to obistini. Mnogo problema imaju sada, posebno oni u kreditima.


Čitao sam razne vesti i članke. Čak se spominjalo da neki hoteli razmatraju da uopšte ne otvaraju ove sezone. Em skraćena, em ne mogu dostići popunjenost, plus tražiti radnike, očekuju se veći troškovi poslovanja, bez obzira na pomoć države. Još veći problem je na udaljenijim ostrvima, koja dosta zavise od avio saobraćaja, plus su cene svega svakako više.

Da se vratim na onog GR ministra. Kaže da će sezona trajati tri meseca (jul-sep). Produžetak zavisi od procene situacije. Prvobitne procene su pad prihoda od 50%, a pesimistične su do 75%.


Oni će imati kakvu-takvu sezonu, a sreća u nesreći je da je letnja sezona najveći deo njihovih prihoda od turizma, koji su 1/4 ukupnih prihoda zemlje. Nesreća u nesreći je da im turizam učestvuje u BDP-u sa preko 20%, što je najviše u Evropi.

--
Kod nas je učešće turizma dosta niže od proseka, koji je u Evropi oko 10,5%. To znači da će se država lakše izboriti sa gubitkom dela prihoda od turizma, ali će sam turizam stradati žestoko. Ako uzmete da Beograd doprinosi sa preko 50% tih prihoda, jasno je da je tu i najveći problem. (Beo)Gradski ugostitelji će najviše i nagrabusiti. Već su izgubili jednu od dve glavne sezone (mart-maj/jun), od leta nema ništa, a jesen je veoma upitna.

Verujem da će se ostatak (pre svega planine) nekako iskobeljati, jer će dosta ljudi odmarati po Srbiji, kako ko bude mogao.

No, ovo je tema za Grčku.

T-T


Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8336
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Grčka

Post od grujicd » 22 Apr 2020, 09:55

Ako se bude išlo u Grčku, mora da se izbunari nešto gde je inače mala gužva, da sad bude još manja.

Korisnikov avatar
Day Walker
Postovi: 23288
Pridružio se: 12 Jan 2012, 01:58
Garaža: Audi Q3, Škoda Kamiq
Lokacija: Beograd

Re: Grčka

Post od Day Walker » 22 Apr 2020, 10:12

Razmatram Peloponez ako bude moglo da se ide.
Jel bio neko od forumasa?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Brzine idu u H-a !!!

Slika

Slika

Odgovori