Grčka

Iskustva sa putovanja, razne informacije
Odgovori
Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19276
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Grčka

Post od Heinz » 03 Mar 2023, 17:34

Pelion pravi je sa istočne strane u smislu da ima šta da se vidi. Ako idete za Uskrs svratite u Kissos, trebalo bi da se peku jagnjići u taverni Synantisi. Zahtevan je za vožnju ceo Pelion, popijte kafu negde u Portariji sa pogledom na Volos pa onda dalje na istok. Ne preporučujem put ka Zagori, ali zato Tsagaradu obavezno (morate ući u mesto ispod magistrale, ima 2-3 dela, bacite pogled na kartu). Trebalo bi da bude nekih dešavanja oko Uskrsa, ljudi žive tamo vekovima, crkve stare po 400-500 godina.

Sent from my SM-G770F using Tapatalk


Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8050
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Grčka

Post od OMP » 03 Mar 2023, 18:20

hyundai_i30 je napisao:
03 Mar 2023, 15:38
, u Barseloni se gusis i preznojavas sve vreme, ogromna je vlaga i oni bukvalno svako vece prazne kontejnere da se ne bi svi usmrdeli kolika je vlaga, grad zaudara vec oko 22h.
U Barsi sam bio sredinom maja, kupali smo se 3-4 dana, temp. vazduha oko 25 koliko se secam ali ja nisam verovao da je voda bila tako topla, plaza puna, prosto neverovatno za to doba godine, ostalih dana je duvao neki vetar pa nije bilo za kupanje, mogu onda da zamislim kako je u sred leta.

Korisnikov avatar
hyundai_i30
Postovi: 353
Pridružio se: 02 Avg 2022, 05:13
Garaža: Hyundai i30 1.4 16V, 2011. (plin + benzin)
Lokacija: Niš

Re: Grčka

Post od hyundai_i30 » 04 Mar 2023, 05:12

Zavisi to od mnogo stvari, ali ne mozes da se kupas bas u maju svake godine i da ocekujes da ce biti 25 i topla voda cak ni tamo. U Barselonu sam dok sam se jos zamlacivao i nisam imao porodicu isao letom iz Skoplja u januaru recimo za 30EUR povratne karte. Ranac na ledja fazon i to je to. Grad prazan i zapravo tada tek i vidis ceo grad. U najtoplijem delu dana se seta u duksu, hrabriji i u majicama - znaci pricamo o januaru mesecu koji je bio ceo suncan i bez kise. Tada se bas uziva u gradu, jedva da ima turista, apsolutno sve moze da se obidje jedino je kratak dan.

Potpuno drugacije iskustvo je Barsa kraj jula pocetak avgusta i nesnosna vlaga o kojoj sam pricao. Mogu da zamislim ljude koji recimo imaju astmu ili druge respiratorne probleme tada, treba im boca sa kiseonikom. Grad je belezio 7-8 miliona ljudi sa turistima tih godina u tom nekom spicu i to su one godine kada su Katalonci vec ozbiljnije strajkovali jer su im se smucili turisti. Na svakoj terasi su bili istaknuti transparenti negodovanja, a po ulicama demonstracije kao kod nas kada smo uzalud menjali rezime.

Grad jednostavno ne moze da funkcionise normalno jer se na svakom koraku vidi da ima previse ljudi bilo gde da se ode. Zato smo kolima, ali i vozovima obilazili radijus od nekih 50-60km jugoistocno i severozapadno i svakom bih preporucio taj uzitak...

Sto se Grcke tice, vec je kolega dobio preporuku sta moze da se obidje za Uskrs. Prelaz prolece/pocetak leta je za mene najlepsi period, a slazem se skroz da je fino i na pocetku proleca otici negde autom sa porodicom na nekoliko dana. Samo sto ne mogu svi bas tako lako da se uklope sa odmorima. Kada putujes sa svojom ekipom, dogovor se pravi uz pivo u kaficu za pola sata. Kada putujes sa porodicom, to je vec debelo planiranje unapred.

Ipak, kada imas pomenuti let iz grada do mora za 50-55 min. iskreno voznja do Grcke pada uvek u drugi plan. Daleko od toga da nema uzivanja vozeci se po ostrvu, ali treba stici do tamo. I naravno sto si stariji, bar u mom slucaju vise cenim vreme i radije cu tih nekoliko sati voznje iskoristiti kao odmor, a ne da vozim. Svim ljudima preporucujem evo od kada postoji let Nis-Kerkira da obavezno iskoriste to makar jednom. Aerodrom u Nisu nije na 20km vec mozes da uhvatis taxi odakle god i tu si za 15 min. u vrh glave.

Kao omladinac sam jurio jeftine letove iz Bg-a, Skoplja i Sofije i najpre je maltretiranje stici do tih gradova, ali u tim godinama je to sve bila avantura. Danas gledas kako sto bezbednije i jednostavnije da stignes sa porodicom negde i ovaj let do Krfa je neprocenljiv. Bukvalno septembra recimo odes na produženi vikend na more jer je logistika smesna. Probaj iz Bg-a da odes u Tivat avionom i opet gubiš gotovo ceo dan, iako je let kratak. Treba stici do aerodroma, a iako je Bg aerodrom smesan u odnosu na aerodrome u vecim ili prometnijim gradovima, opet gubis dosta vremena i tu. Aerodrom u Kerkiri koja daj Boze da ima 100.000 stanovnika je daleko veci od Beogradskog, ali je naravno bolje organizovan jer cirkulise ogroman broj ljudi i to mora da se ubrza. Aerodrom u Nisu je vise trafika nego aerodrom, ali najbitnije da se iz Nisa leti i da je sve maksimalno uprosceno i ne gubi se dragoceno vreme kao bilo gde drugde.

Racunamo koliko ti ukupno vremena treba od trenutka izlaska iz kuce/stana do trenutka kada pijes kafu i gledas u more . Zato svi koji mogu, dok god postoji linija iz Nisa koja iako sezonska je opet najlaksa moguca varijanta za onog ko se zadesi u Nisu i okolini u periodu jun-oktobar...

Kolima planiram duze vreme da obilazim Sivotu, ali uvek se nekako odustane od tog plana. Ipak ima solidno vise voznje nego do Halkidikija i rekoh sa 10 godina manje bez razmisljanja, ali danas samo ona neprocenljivo jonsko plava nijansa vuce da se popakujemo svi u auto i pravac Sivota gde uvek pravimo pauzu Skoplje ili jezero i restoran Bele vode u relativnoj blizini Skoplja kao topla preporuka, onda naravno sledeca stanica pauza u Solunu, nekad cak i sa nocenjem pa se onda spušta do Sivote.

Mi gledamo da i put bude deo odmora i uzivanje, a ne samo krajnja destinacija, a put da samo prodje tih 6-7-8 sati ili koliko se vec i gde vozi. Zato i pominjem Bele vode, bacite pogled na fotke na netu i oni koji nisu bili ce videti o cemu pricam.

U Sivoti kao da si na ostrvu, a ne na kontinentalnom delu, toliko lepih plaza, predela, obilazio sam je vec, ali nikada autom do sada, vec sve u nekom prolazu ili na nekom od izleta sa Krfa. Mozda bude ove godine, samo da smo zdravo, pa ko je skoro letovao tamo neka podeli iskustva...

Sent from my M2101K6G using Tapatalk




Kass
Postovi: 205
Pridružio se: 23 Avg 2017, 21:59

Re: Grčka

Post od Kass » 04 Mar 2023, 11:45

Heinz je napisao:
03 Mar 2023, 17:34
Pelion pravi je sa istočne strane u smislu da ima šta da se vidi. Ako idete za Uskrs svratite u Kissos, trebalo bi da se peku jagnjići u taverni Synantisi. Zahtevan je za vožnju ceo Pelion, popijte kafu negde u Portariji sa pogledom na Volos pa onda dalje na istok. Ne preporučujem put ka Zagori, ali zato Tsagaradu obavezno (morate ući u mesto ispod magistrale, ima 2-3 dela, bacite pogled na kartu). Trebalo bi da bude nekih dešavanja oko Uskrsa, ljudi žive tamo vekovima, crkve stare po 400-500 godina.

Sent from my SM-G770F using Tapatalk
Hvala, davicu te jos za detalje kad ispraniramo podrobnije :)

Korisnikov avatar
bookmaker
Pobednik Garaža - Classic lige
Postovi: 152
Pridružio se: 09 Maj 2019, 02:34
Garaža: Ford Fiesta 1.1 70ks 2019.

Re: Grčka

Post od bookmaker » 20 Mar 2023, 14:03

Gde prespavati na putu za Sivotu? Plan je da se prespava u Grčkoj, pa da se nastavi put.

Preporuka za neki smeštaj bi dobrodošla.

Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6750
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Grčka

Post od ljuba » 20 Mar 2023, 14:10

Mi smo spavali ovde preko bookinga i bili smo odusevljeni sa smestajem i cenom. Jedino ima i boljih puteva da se udje u Grcku :)

Nimbus Guesthouse
Adres: Sidirochori, Kastoria, 52100, Griekenland
Σιδηροχώρι, Σιδηροχώρι
Telefoon: +30 2467 072520

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19276
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Grčka

Post od Heinz » 20 Mar 2023, 14:17

Zavisi gde i kad ulazite u GR. Preporučio bih Metsovo kao mesto za noćenje, ali može biti da je daleko od početka putovanja, a preblizu odredišta.
U okolini Soluna smo par puta noćili u Halkidoni, međutim prevruće nam bude tamo.

Korisnikov avatar
bookmaker
Pobednik Garaža - Classic lige
Postovi: 152
Pridružio se: 09 Maj 2019, 02:34
Garaža: Ford Fiesta 1.1 70ks 2019.

Re: Grčka

Post od bookmaker » 20 Mar 2023, 23:23

@ljuba Mislim da mi je to malo van rute kojom sam mislio da idem. Hvala.

@Heinz Eh to Metsovo, nema ko mi ga nije preporučio, samo kao što si i ti to napomenuo, blizu je odredišta. Idem iz Kragujevca, a planiram negde na pola puta (ne mora baš pola) da prenoćim. Svakako ga uzimam u obzir kao jednog od kandidata za odmor (prenoćište), samo mislim da mi je to daleko - 725km (google mapa).

https://nikana.gr/sr/vodic/epir/mesta/3 ... nske-obale

Prošli put kada sam išao na Tasos, pre dve godine smo noćili u Solunu. Sve mi se smeši da će to da se ponovi. :)

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19276
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Grčka

Post od Heinz » 21 Mar 2023, 00:33

A da idete preko Bitolja? Ove godine ako budemo išli na Jonsku obalu izbegavamo sigurno Evzoni.

Sent from my SM-G770F using Tapatalk


Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8050
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Grčka

Post od OMP » 21 Mar 2023, 09:10

Ja bih uvek pre nocio negde u GR nego u MKD ali npr. Solun-Tasos je nekih 200km od toga jedan deo i ne vozis dok si na trajektu pa nije bas neka tacka za odmor jer si presao vec 2/3 puta ali je ok ako ostanes i provedes dan u Solunu, setnja, soping, razgledanje.
Ja se mislim za Tasos ove godine, nisam nikad bio al sve mi nesto cimanje taj trajekt pa voznja od 700+km bem li ga, zena napela za Tasos i meni se ide al nemam nesto volju da vozim do tamo pa jos po Tasosu posle treba obici, nisam pametan.

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19276
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Grčka

Post od Heinz » 21 Mar 2023, 09:26

Trajekt za Tasos ide stalno i kratko traje plovidba, kao da si u gradskom prevozu. Nema razloga za izbegavanje, nije ni skup.

Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8373
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Grčka

Post od grujicd » 21 Mar 2023, 09:40

Ako ideš na Tasos, preko Dojrana je moj izbor, skroz zaobilaziš Solun. Od Dojrana je manje od 3 sata do Keramotija, a jednom kad se ukrcaš na trajekt to je već odmor, posle te čeka samo kratka i prijatna vožnja. Zadnji put kad smo spavali u Dojranu, ustali, doručkovali, i na kraju stigli samo sat vremena pre kumova koji su oko 5 krenuli iz Beograda. Od tad više ne spavamo, jer i to spavanje je smor ako si u nekom bezveze mestu. Tako da spavanje u Solunu ima smisla ako hoćeš da obiđeš Solun, a nema smisla ako je to samo pitstop do Tasosa.

A što se tiče Tasosa, ako odeš u jedno mesto i tamo se zakucaš 10 dana nećeš videti zašto ljudi vole to ostrvo. Za pravi ugođaj mora da se obiđe par krugova, da se posete i mesta koja nisu na moru, Panagija, Potamija, da se ode na jagnjetinu u Teologos... Na žalost sad je i na Tasosu dosta veća gužva nego nekad pa su najpopularnije plaže kao Aliki ili Mermerna krcate i mora da se dođe ranije, ležaljke su skupe ili te uslovaljavaju da ručaš kod njih, malo je smor. Doduše nisam bio od 2017, ali ne verujem da se promenilo na bolje. Ali i dalje ima mnogo izbora.

Na Tasosu sam i prvi put shvatio zašto je ostvro druga priča od kopna. Otišli prvi put na plažu Tripiti, oduševili se kako je voda kristalno čista, mirna. Posle dva dana doveli prijatelje da im pokažemo kako je strava, kad ono voda puna trave, ono kad vetar i struja nanesu svo đubre. Ništa, seli u kola i otišli na drugu stranu ostrva jer je tamo bilo kontra.

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8050
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Grčka

Post od OMP » 21 Mar 2023, 10:33

Ma znam za sve te obilaske to me najvise i odbija, sa jedne strane volim ja to sve da vidim i treba obici to kad si otisao vec a sa druge nisam neki fan aktivnog odmora i bas me mrzi kad treba i tamo da palim auto i vozikam se, ok neki put tokom letovanja ali ne svaki dan. Za te popularne plaze znam da su uvek pune jbg...ne znam videcu jos , dalje destinacije me odbijaju jer ne volim da vozim dugo, nekom odmor pocinje cim sedne u auto i krene od kuce, meni ne, meni je odmor kad stignem i raspakujem se.

Korisnikov avatar
bookmaker
Pobednik Garaža - Classic lige
Postovi: 152
Pridružio se: 09 Maj 2019, 02:34
Garaža: Ford Fiesta 1.1 70ks 2019.

Re: Grčka

Post od bookmaker » 21 Mar 2023, 21:18

Heinz je napisao:
21 Mar 2023, 00:33
A da idete preko Bitolja? Ove godine ako budemo išli na Jonsku obalu izbegavamo sigurno Evzoni.
Nisam nikada išao na tu stranu. Pretpostavljam da bi se kod mesta Gradsko isključio sa E-75 na A1 magistralni put, pa preko Prilepa i Bitolja ušao u Grčku. Jedino mi to ima smisla zbog zaobilaženja Evzoni-a. 811 km naspram 849 km mi nije neka razlika da bih skretao sa autoputa (sem zaobilaska Evzoni-a :D).

Što se tiče Tasosa, ja sam išao i preko Bugarske, super je put. Noćio sam jednom u Banskom, a jednom u Sandansku. Jeftinije je naravno u Sandansku.

Korisnikov avatar
somi-car
Postovi: 2237
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:50
Garaža: Skoda Superb, Opel Combo
Lokacija: BG

Re: Grčka

Post od somi-car » 22 Mar 2023, 07:18

OMP je napisao:
21 Mar 2023, 10:33
Ma znam za sve te obilaske to me najvise i odbija, sa jedne strane volim ja to sve da vidim i treba obici to kad si otisao vec a sa druge nisam neki fan aktivnog odmora i bas me mrzi kad treba i tamo da palim auto i vozikam se, ok neki put tokom letovanja ali ne svaki dan. Za te popularne plaze znam da su uvek pune jbg...ne znam videcu jos , dalje destinacije me odbijaju jer ne volim da vozim dugo, nekom odmor pocinje cim sedne u auto i krene od kuce, meni ne, meni je odmor kad stignem i raspakujem se.
Bolja solucija ti je ako ste sami da izrentiras skuter. Po meni mnogo bolji osecaj kada obilazis ostrvo, nama je tako vise prijalo nego kolima. Bukvalno mozes da stanes i okupas se na mestima koja nemaju prilaz kolima

Mi smo bili 2010 i 2012-te i tada jos uvek nije bila guzva kao zadnjih par godina. Sada je sve to po meni prenatrpano...i plaze i mala mesta.

Odgovori