Grčka

Iskustva sa putovanja, razne informacije
Odgovori
Korisnikov avatar
codemaker
Postovi: 720
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:31
Garaža: Audi A6 C6 2.0 TDI (2008)
Lokacija: Beograd

Re: Grčka 2012

Post od codemaker » 15 Jun 2012, 17:05

Postoje i drugi načini refundacije kad neko ne dođe po rezervaciji a nije na vreme otkazao, jedan od njih je interni prenos sredstava booking.com - hotel. To se radi u skoro svim aranžmanima, jer booking kompanije i inače odmah "apciguju" 10-15% od cene rezervacije i sredstva imaju na "lageru" koje mogu da prema dogovoru vrate klijentu/hotelu.
Nažalost, njih to ne zanima, a umeju na primer da od klijenata zahtevaju 2+ dvokrevetne sobe da budu 365 dana na raspolaganju njima kad im rezervacija zatreba, bez obzira imaju li goste ili ne.
Ako na primer low cost soba košta 13€ po osobi, to je 52€ dnevno. Ako u sezoni ne izdaju te sobe jer čuvaju za booking kompaniju a ova ne dovede goste, gube najmanje 3000€ po sezoni.

U svakom slučaju, totalno van prihvatljivog je da neko prosleđuje podatke o mojoj kartici. Dovoljno je već što treba njima da verujem a još njihovom klijentu - neprihvatljivo.
Naime, nigde u ugovoru se hotel ne obavezuje (pogledao ugovor ponenutog hotela) da će posebno čuvati i biti odgovoran za krađu podataka sa njihovog kompjutera/servera. I sad ja, kao neko ko ima pravo pristupa njihovom kompjuteru zbog održavanja i technical support, mogu da skinem te brojeve i/ili fajlove faxove - i nikom ništa?
Ili neko može da provali i to isto uradi - opet nikom ništa?

Da nije takvog načina "opuštenog" komuniciranja, ne bi dolazilo u pitanje krađa podataka o karticama.

Ali jbg, mnoge su stravi postavljene nakaradno pa i u takozvanom "uređenom" svetu...
Ja na sreću nemam potrebe za korišćenjem tih booking servisa
Naravno da pričam sam sa sobom... I meni je ponekad potreban savet stručnjaka.
( Crtice iz života jednog srpskog programera )

Floyd
Postovi: 19654
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:18

Re: Grčka 2012

Post od Floyd » 15 Jun 2012, 17:28

U tom slucaju je ozbiljna (namerna ili slucajna) rupa u sistemu :zbunjen:

Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14141
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Grčka 2012

Post od pedja » 15 Jun 2012, 17:45

Booking.com je lider i postavlja uslove. Sto im vise kapaciteta garantujete, to cete imati bolju poziciju u pretrazi (jedan od parametara). Ujedno, od toga moze zavisiti i provizija itd. Pare ne uzimaju odmah, vec im se isplacuje provizija, po realizaciji.

Ipak, najbolje od svega je sto je osnovni uslov (pored posedovanja samog smestajanog objekta) da sa njima poslujete: FAX - samo faxom salju rezervacije :D

Korisnikov avatar
codemaker
Postovi: 720
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:31
Garaža: Audi A6 C6 2.0 TDI (2008)
Lokacija: Beograd

Re: Grčka 2012

Post od codemaker » 15 Jun 2012, 18:37

Ispravka :)
Pare uzimaju ODMAH i to ne od klijenta, već od onoga ko rezerviše, prema ceni sobe i to 10-15% ...
To funkcioniše tako da kad gost dođe u hotel i kad treba da plati, on pokaže rezervacioni papir i na osnovu njega mu hotel naplati manje za deo koji je već platio booking.com....
Tako ako je cena sobe 30€, booking.com odmah uzme gostu 15% (znači 4.5€) a gost posle u hotelu plati sobu 25.5€
Gunđaju hotelijeri ali im se isplati, jer preko booking.com, imaju najviše rezervacija. Ovaj konkretan je već sada skoro prepun za celu sezonu, uključujući septembar
Naravno da pričam sam sa sobom... I meni je ponekad potreban savet stručnjaka.
( Crtice iz života jednog srpskog programera )

Korisnikov avatar
Texonja
Postovi: 4510
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:09
Garaža: X3
Lokacija: Poker table

Re: Grčka 2012

Post od Texonja » 15 Jun 2012, 18:53

Prilicno sam neprijatno iznenadjen ovim sto sam procitao u poslednjih par postova. Ako nekome znaci (a meni ce znaciti), ima u Erste banci neka kartica, koja funkcionise kao klasicna kreditna kartica, ali se otvara na licu mesta, dobijes je u roku od 5 min i moze se placati njome normalno preko neta i kojekude. Radi na foru prepaida, tj uplatis novac i onda trosis dok ima. Ovo mi je rekao kum, tako da nisam proverio licno kako radi, ali nema sumnje da je tako jer je on uzeo da bi placao neke reklame Google-u (za svoju firmu).
Zove se valjda poklon-kartica ili tako nesto. Namenjena je valjda ako nekome hoces da je poklonis umesto casha na ruke, pa mu kupis tu karticu, uplatis lovu i onda mu je poklonis. Kartica nema ime na sebi (nosioca), vec samo postoje podaci u banci ko je karticu otvorio, sto znaci da ipak nije skroz anonimno, naravno.

Nakon ove price o booking.com , vrlo verovatno da cu jednu ovakvu karticu otvoriti ove sezone zarad potrebe bukiranja hotela. :-|

... a kad smo vec kod Grcke, ima li neka preporuka za dobre, bas dobre apartmane na plazi u Vourvourou? (Codemaker? Neko drugi?)
Everything happens for a reason. Sometimes the reason is that you're stupid and make bad decisions!

Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14141
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Grčka 2012

Post od pedja » 15 Jun 2012, 18:53

Ne, kod nas funkcionise drugacije.
Gost boravi u hotelu, placa punu cenu, pa se kasnije Bookingu isplacuje provizija. Bar je tako u svim hotelima sa kojima sam imao kontakt, a i kada sam radio u hotelu.

edit: evo proverih i sa jednim od sefova recepcija. Sigurnosni kod ne stize na faxu i provizija se naknadno placa Booking-u.

Korisnikov avatar
Martin
Postovi: 2857
Pridružio se: 13 Jan 2012, 17:38
Garaža: 2021 Dacia Logan Comfort Eco-G
Lokacija: Sremska Mitrovica

Re: Grčka 2012

Post od Martin » 15 Jun 2012, 21:02

Evo i ja da se nadovezem sa informacijama sa lica mesta. Boravim u Nea Plaji, oko 60 km od Soluna. Mesto nije lose, ali na Kasandri i Sitoniji je bolje. Bio sam na Kasandri, tacnije u Pefkohoriju, juce i mogu reci da je fino. Ima puno nasih turista (taze kod Laze, giros kod Dekija.... :doubleup:) , more je toplo, vreme je pretoplo. Ovih dana temperastura je oko 35 stepeni.
Policije na putu i nema u tolikoj meri, ali opet nikad se ne zna kada upravo vi mozete naleteti na patrolu.
Put kroz Srbiju je protekao odlicno, osim oko Preseva (zbog radova), sve je ekstra. Auto-put oko 130 km/h, od Leskovac pa do Presevo, kroz Grdelicku Klisuru oko 90-100 km/h. Putovao sam nocu, nije bilo guzve. Na granici, tacnije na ulasku u Makedoniju se cekalo oko 45-55 minuta.
Eh, put kroz Makedoniju.... :kuku:
Ne treba vamn policija da biste vozili u okviru ogranicenja - preko 110 kim/h se nisam usudjivao nigde da idem - zbog loseg auto-puta. Dobar je asfalt nakon granice, nekih 5-6 km, a onda krece igranka....nekoliko puta sam "naseo" kolima (pun auto, 4 odrasle osobe)...onda radovi, policija kod Demir Kapije (Codemaker je vec naveo).
ZNACI, KROZ MAKEDONIJU MAKSIMALNO OPREZNO!!!!!!!!!! :understand:

Gorivo je u Makedoniji, Simov na granici sa Grckom oko 1,18 E - 1.2, U Grckoj je 1,48 - 1,50 E. Bezolovni "unleashed" je oko 1,78e ....tng-a ima i na Kasandri, ali nisam zapamtio koja je cena.
Uglavnom, Grcka ko Grcka - vec planiram letovanje i sledece godine u Grckoj....sve naj!!!! :klanjamse:

Korisnikov avatar
codemaker
Postovi: 720
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:31
Garaža: Audi A6 C6 2.0 TDI (2008)
Lokacija: Beograd

Re: Grčka 2012

Post od codemaker » 15 Jun 2012, 23:04

Nadam se da mi verujete kada kažem da sam lično video fax koji je stigao od booking.com, na njemu svi podaci sa kartice. Govorim o hotelu u Hrvatskoj.

@Texonja
To je najbolja ideja kad plaćaš ili kupuješ BILO šta na internetu. Ja NIKADA nisam ništa platio drugim karticama sem baš ovakvom "pripejd" visa karticom. Kad nešto želim da platim, "napunim" karticu i platim. Poneki puta ostavim neku siću 100-150€ ali retko, uglavnom sam na limitu koji moram na krtici da imam (20€) Raiffeisen (hebalo ih ime, stalno lomim jezik i tastaturu kad ih "imentujem")
Naravno da pričam sam sa sobom... I meni je ponekad potreban savet stručnjaka.
( Crtice iz života jednog srpskog programera )

Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14141
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Grčka 2012

Post od pedja » 16 Jun 2012, 08:06

Ja nisam rekao da ne verujem, vec kako je kod nas. Cak mozda i pise, bas cu proveriti jos jednom, kad stignem.
Uostalom, da bi naplatili karticu (ili izvrsili predautorizaciju) nije potrebno da imaju sigurnosni kod.
Ipak, kada se pravi rezervacija, za hotele koji zahtevaju karticu, booking trazi CV2 (ili CVC) :glavomuzid:


Sto se internet placanja tice, i ja sva placanja vrsim pomocu Intesa Visa Internet kartice. Sto ne moze da se plati njom, to i ne placam :mrgreen: Losa strana je sto nije kreditna i ne prolazi kao predautorizacija (booking i slicni). Druga losa strana je u tome sto neki strani sajtovi ne prepoznaju novi RS kod, vec nas i dalje vode kao Serbia & Montenegro, pa onda smatra da je kartica iz druge zemlje, da je moguca prevara i transakcija se odbija.

p.s. I dalje mi je fantasticna ta fax komunikacija izmedju booking-a i klijenata:D

----
Odosmo u off

Korisnikov avatar
codemaker
Postovi: 720
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:31
Garaža: Audi A6 C6 2.0 TDI (2008)
Lokacija: Beograd

Re: Grčka 2012

Post od codemaker » 16 Jun 2012, 12:52

I ne baš.. :)
Vrtimo se tu negde oko turizma... ;)
Naravno da pričam sam sa sobom... I meni je ponekad potreban savet stručnjaka.
( Crtice iz života jednog srpskog programera )

Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14141
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Grčka 2012

Post od pedja » 16 Jun 2012, 20:38

Kontaktirao sam booking.com.
Razmenili smo nekoliko mailova, u kojima su polugenerickim odgovorim aprobali da skrenu sa teme. Na kraju sam ih zamolio da memanu onoga sto znam, vec da mi lepo odgovore sa DA ili NE na jasno postavljena pitanja.

Nisu bas tako odgovorili, ali poenta je:
DA, podaci o kartici se prosledjuju hotelima.
Na hotelima je da cuvaju te podatke...
If you do not wish to provide this information then we regret to inform that we are unable to be of assistance.

While we understand your concerns regarding your credit card details, each hotel is required to safeguard the information of their guests once they receive your reservation.
I na kraju zale ako sam imao neprijatnosti :rofl: :glavomuzid: :kezo: :glavomuzid:

Korisnikov avatar
codemaker
Postovi: 720
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:31
Garaža: Audi A6 C6 2.0 TDI (2008)
Lokacija: Beograd

Re: Grčka 2012

Post od codemaker » 16 Jun 2012, 21:15

... i onda se čudimo kako nesavesni dolaze do podataka...
Zbog toga, moram opet da ponovim, koristite "prepaid" kartice, pa koliko upumpate, toliko možete i potrošiti. A pumpajte neposredno pred trošenje i mirna Bačka.
Treba zaboraviti plaćanje preko interneta sa drugim karticama, ako je ikako moguće.

Osim toga, vidim da mnogi ljudi ne čitaju baš sve kad plaćaju preko interneta. Na primer, kad dopunjujete kredit za telefoniranje na SkyPe, prilikom plaćanja, sitnim slovima sa leve strane je checkbox koji kad čekirate (a po defaultu JESTE čekirano) znači da ste saglasni da vam automatski "kupe" još kredita kad zafali...
Na mnogim sajtovima sam to video, i ja sam jednom naseo kod neke firme, pa sam na jedvite jade ukinuo taj automatizam....

Ok, nije baš potpuno za temu, ali se odnosi i na sve što oko turizma plaćamo.
Nije zgoreg svuda i svaki puta se na to podsetiti.
Naravno da pričam sam sa sobom... I meni je ponekad potreban savet stručnjaka.
( Crtice iz života jednog srpskog programera )

Ogi
Banned
Postovi: 11255
Pridružio se: 14 Jan 2012, 23:20
Garaža: Seat Leon 1.2 TSI 2017
Lokacija: Beograd

Re: Grčka 2012

Post od Ogi » 19 Jun 2012, 23:29

Prosle godine sam bio u fantasticnom smestaju u Psakodiji medjutim, na zalost, izgleda da ove godine nece biti slobodnih mesta u periodu kada bismo isli pa vam se u tom smislu i obracam.

Dakle, Sitonija, apartmani, kuca na samoj obali... od 1. Septembra, 10-12 dana.
Idem sa porodicom, dvoje dece, 3 godine decak i devojcica nepuna 4 meseca ce imati tada. Ne mora da bude ukljucena hrana ali i moze. Da bude znaci mirno mesto za odmor al' opet da nije neka selendra vec da moze i da se proseta...

Molim za predloge.

Hvala.

Korisnikov avatar
jaksa
Postovi: 3564
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:15
Garaža: Jugo 45

Re: Grčka 2012

Post od jaksa » 19 Jun 2012, 23:40

Bio kum, nije jeftino ali je novo i odlično:
http://www.filippos-studios.gr/

Korisnikov avatar
Paja
Postovi: 14751
Pridružio se: 08 Jan 2012, 11:36
Garaža: Superb
Lokacija: Beograd, Zvezdara

Re: Grčka 2012

Post od Paja » 20 Jun 2012, 00:12

Odlično izgleda, šteta što nema on-line cenovnik.

Odgovori