Motorna ulja

Iskustva sa gorivima i uljima
Odgovori
Kompresor
Postovi: 66
Pridružio se: 28 Feb 2021, 17:04

Re: Motorna ulja

Post od Kompresor » 12 Jul 2022, 14:29

Hvala puno. Sutra ide zamena pa cemo videti kako ce se pokazati nakon Kroon ulja.

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19373
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Motorna ulja

Post od Heinz » 12 Jul 2022, 21:40

Ima li neko ulje kod nas 0W-20 A3/B3 ili A5/B5?

Sent from my SM-G770F using Tapatalk


Korisnikov avatar
DS9
Postovi: 865
Pridružio se: 18 Nov 2013, 11:35
Lokacija: Beograd

Re: Motorna ulja

Post od DS9 » 13 Jul 2022, 00:00

Bilo bi odgovarajuće Shell Helix Ultra AJ-L 0w-20, međutim Orbico ga nema u ponudi (na svom sajtu. Možda da se kontaktiraju pa da naruče).
U gradaciji 0W-20 će se teško naći ulje kome stoji neka od ACEA normi (A3/B3 nema šanse jer u toj gradaciji ono ne može zadovoljiti Acea A3/B3).

Ovakav zahtev se verovatno traži za neku mašinu kojoj je i takvo ulje propisano, međutim teško da ne bi bilo odgovarajuće i neko drugo ulje po nekoj drugoj normi i/ili gradaciji.

Mislim da bih za tako nešto kao zamenu potražio npr. ravenol SSV 0W-30 ili slično koncipirano ulje.
https://www.ravenol.de/en/product/motor ... -sae-0w-30

Korisnikov avatar
DS9
Postovi: 865
Pridružio se: 18 Nov 2013, 11:35
Lokacija: Beograd

Re: Motorna ulja

Post od DS9 » 13 Jul 2022, 00:53

Da ne bude zabune, ispustio sam na kraju šelove AJ-L varijante reč Professional, dakle bilo bi odgovarajuće Shell Helix Ultra Professional AJ-L 0W-20.

Suštinski - zahtev je full SAPS ulje vrlo niskog viskoziteta (gornja granica gradacije SAE 20 je 9.3 mm2/s na 100 C, dok je 30icama donja granica 9.3 mm2/s, na 100 C). Šelova AJ-L 0W-20 varijanta ima 8.3 mm2/s, dok pomenuta ravenolova varijanta 0W-30 ima 9.7 mm2/s. Na 40 C razlika je 44 mm2/s vs. 53 mm2/s, respektivno.

Koliko bi nekom motoru kome je (na 100 C) odgovarajuće ulje od 8.2 mm2/s, bilo manje odgovarajuće ono koje ima 9.7 mm2/s - je zaista diskutabilno, ali mi se čini (pa verujem) da to ne bio značajan problem, a pod nekim (težim) uslovima eksploatacije bi to eventualno moglo biti i zgodnije. Sa naglaskom na čini i verujem.

Kompresor
Postovi: 66
Pridružio se: 28 Feb 2021, 17:04

Re: Motorna ulja

Post od Kompresor » 13 Jul 2022, 22:36

Danas sipao Nisotec ulje 5w40 i pri prvom paljenju i u voznji motor mirnije radi u odnosu na Kroon ulje koje sam sipao pre toga. Dakle uporedjujem sa Kroonovim uljem kada sam sipao prvi put ne posle nekoliko hiljada kilometara. Za dalje cemo videti.

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19373
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Motorna ulja

Post od Heinz » 14 Jul 2022, 00:14

DS9 je napisao:Bilo bi odgovarajuće Shell Helix Ultra AJ-L 0w-20, međutim Orbico ga nema u ponudi (na svom sajtu. Možda da se kontaktiraju pa da naruče).
U gradaciji 0W-20 će se teško naći ulje kome stoji neka od ACEA normi (A3/B3 nema šanse jer u toj gradaciji ono ne može zadovoljiti Acea A3/B3).

Ovakav zahtev se verovatno traži za neku mašinu kojoj je i takvo ulje propisano, međutim teško da ne bi bilo odgovarajuće i neko drugo ulje po nekoj drugoj normi i/ili gradaciji.

Mislim da bih za tako nešto kao zamenu potražio npr. ravenol SSV 0W-30 ili slično koncipirano ulje.
https://www.ravenol.de/en/product/motor ... -sae-0w-30
Hvala. Pitao sam zbog eventualne zamene za Hondino OEM 0W-20, odnosno prelaska na 0W-30 ili 5W-30.
Mislim da ništa nisam našao u A5/B5 npr. Možda jedno kod Annusa ali se ne sećam da li su imali na stanju.

Edit: izgleda da je ono sa VW odobrenjima.


Sent from my SM-G770F using Tapatalk



Korisnikov avatar
DS9
Postovi: 865
Pridružio se: 18 Nov 2013, 11:35
Lokacija: Beograd

Re: Motorna ulja

Post od DS9 » 14 Jul 2022, 10:08

Priča o alternativi hondinom 0W-20 ulju, kao i o preporuci Honde da za svoje (novije) benzinske motore preporučuje upotrebu isključivo ulja gradacije 0W-20 je donekle zamršena. Deo razloga je što je Honda razvila mašine sa vrlo niskim tolerancijama a njen R&D shvatio da upotreba 0W-20 gradacije (uz adekvatnu aditivicaju) ima značajne benefite, dok je drugi deo razloga to što očigledno imaju vrlo tesnu saradnju sa japanskim proizvođačem ulja IDEMITSU, koji je inače proizvođač ulja koje potpisuje Honda.

Idemitsu 0W-20 https://www.idemitsulubricants.com/dA/3 ... 20gf-6.pdf

Zvanična hondina lista iz aprila 2020. koja pokriva modele od 2003.
https://www.honda.ie/page/209/honda-gen ... lubricants

U svojim korisničkim knjižicama je Honda dala toliko malo informacija (a striktno, u vezi upotrebe motornog ulja) - da korisniku jedino preostaje da za svoju hondu obezbeđuje jedino hondino ulje. Slično je postupao i FIAT sa isključivim zahtevom za par Selenia ulja.
Ipak,. Mobil ima ulje koje on eksplicitno preporučuje za upotrebu u Hondinim benzinskim motorima gradacije 0W-20 https://www.mobil.co.uk/en-gb/product/mobil-1-0w-20/ uz pojedine norme koje identično zadovoljava i pomenuto Idemitsu ulje - međutim tu varijantu uvoznik za Srbiju Plattner nemas, nego u toj gradaciji nudi varijantu ESP X2 koja je drugačije specifikacije https://www.mobil.com/en-be/passenger-v ... p-x2-0w-20

Međutim, Mass koji je (u Srbiji) zastupnik Motula ima ulje koje bi moglo da se razmatra kao pandan Idemitsu ulju, jer zadovoljava par normi kao i prethodno. Sad, cena nije baš mala.

https://mass.rs/8100-eco-lite-0w20.html

Možda bi zastupnik Yacco imao sledeće (koje yacco preporučuje za hondu) https://www.yacco.com/en/our-products/a ... ae-0w20-25


***

Da je moja ta fina honda... mislim da bih nešto šire tumačio njihovu preporuku, odnosno da bih verovatno upotrebio ili neku tanku 30icu ili neku 20icu po C5 (jer verujem da ne bi bilo negativnih posledica. Naravno, u to ne mogu da budem sasvim siguran). Ukoliko bi se tražila najpribližnija alternativa u drugoj gradaciji izvan 0W-20 - mislim da bi to bilo ulje koje zadovoljava ILSAC GF-5 ili ILSAC GF-6A

Korisnikov avatar
gavran
Postovi: 363
Pridružio se: 09 Sep 2013, 15:44
Garaža: VW Passat B8 1.6 tdi
Lokacija: Novi Sad

Re: Motorna ulja

Post od gavran » 14 Jul 2022, 14:48

Pošto smo se dotakli gradacija u istoj normi. Imam ja jedan problem. Naime za mog pasata preporučuje se VW Long Life III 5W-30 koji ispunjava VW normu 504,00/507,00

Pre toga sam sipao Castrol Edge Professional Long Life III 5w-30 i prelaskom na originalno VW ulje osetilo se znatno poboljšanje kako u samom zvuku motora tako i u potrošnji. Recimo Castrol se za 15.000 km servisnog intervala potroši od gornje do donje linije na meraču (bez potrebe za dospipanjem) dok se originalno VW ulje potroši 1/3 od gornje do donje linije merača. Kako, ne znam ako Castrol radi za VW ali je tako na 60.000 km i 4 izmene dokazano barem na mom konkretnom automobilu.

Međutim, sada sam dobio informaciju da VW više ne nudi to ulje u 5W-30 gradaciji već da ima samo VW Long Life III 0W-30 gradacija norma isto VW 504,00/507,00 i nude mi opet Castrol.

Koliko ta gradacija 0W-30 utiče umesto 5W-30 sa obzirom da je auto prešao 215,000km.

I Castrol više neću, šta drugo sipati?
Rad je stvorio čoveka, a nerad.......gospodina

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19373
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Motorna ulja

Post od Heinz » 14 Jul 2022, 17:40

DS9 je napisao:
14 Jul 2022, 10:08
Priča o alternativi hondinom 0W-20 ulju...
Hvala na iscrpnom odgovoru. Dakle ostajem na OEM za sada.
Gledao sam MOL sajt, i recimo da bi jedno ili dva ulja verovatno odgovarala. Ali nema ih na policama. Pri tome su cene jako zanimljive, kao i onaj Motul npr.

Korisnikov avatar
DS9
Postovi: 865
Pridružio se: 18 Nov 2013, 11:35
Lokacija: Beograd

Re: Motorna ulja

Post od DS9 » 14 Jul 2022, 18:40

Da, Mol Dynamic Gold DX 0W-20 koji je po Dexos1 Gen2 i ILSAC GF5 i GF-6A bi bio dobra zamena, al` šteta ako ih nema u Srbiji.

***
gavran je napisao:
14 Jul 2022, 14:48
Međutim, sada sam dobio informaciju da VW više ne nudi to ulje u 5W-30 gradaciji već da ima samo VW Long Life III 0W-30 gradacija norma isto VW 504,00/507,00 i nude mi opet Castrol.

Koliko ta gradacija 0W-30 utiče umesto 5W-30 sa obzirom da je auto prešao 215,000km.

I Castrol više neću, šta drugo sipati?
Pa. rekao bih da, generalno uzevši, prelazak na 0W-30 najpre pozitivno utiče - jer je na hladno tečjivije (u odnosu na 5W-xx) sa obzirom da se (od strane stručnjaka) često navodi kako se pri hladnom startu dešava najviše habanja motora (u proseku). Za mašinu sa turbinom je to značajnije nego za onu koja je atmosferac. Osim toga, slično (tj. istih normi) koncipirane 0W-30ice uglavnom sadrže miks baznih ulja na nešto višem nivou u odnosu na 5W-30 blizance.

Međutim, ulje gradacije 0W-30 na radnoj temperaturi motora (dakle 100 C) uopšte ne mora da bude tanje/teččljivije u odnosu na neko 5W-30, nego može da bude suprotno, a to se može videti jedino iz specifikacije ulja.

Ovako nešto i jeste slučaj ako pogledamo specifikacije ta dva Castrola, pa možemo videti da je 0W-30 varijanta sa svojih 11,9 mm2/s deblja tj. viskoznija od 5W-30 varijante, a obaška što je potonja po ostalim komponentama specifikacije, može se reći, inferiornija od 0W-30 varijante (ima pour point na višoj temperaturi tj. -39 C što ukazuje na standardno HC bazno ulje III grupe, najverovatnije bez učešća pravih sintetika iz IV i/ili V grupe, a takođe to potvrđuje i niži Indeks Viskoznosti od 173 spram odličnih 194 kod 0W-30, što je inače podvrda za 0W-30 varijantu da ima bazno ulje sa više sintetike).

Sad, specifikacija 5W-30ice je iz 2016 dok je 0W-30ica iz 2021. god. Inače, koliko se sećam, Castrol je imao drugačiju specifikaciju te svoje Edge 5W-30, aeventualno je moguće da je čak njegova Magnatec varijanta po 504/507 bila superiornija. Kako god, 0W-30 je, bar na papiru, odličan izbor za ulje po VW 504/507.

LL III 5W-30 https://msdspds.castrol.com/bpglis/Fusi ... A9S7ZE.pdf

LL III 0W-30 https://msdspds.castrol.com/bpglis/Fusi ... BYWG43.pdf

Sve što bih mogao da kažem je da je definitivno od te dve varijante 0W-30 uočljivo superiornija - i da verujem da bi bila odličan izbor za bilo koji motor kome odgovaraju ulja po ACEA C3 i/ili po VW 504/507.

Od ostalih varijanti. verujem da bi korektni bila yacco varijanta sa odobrenjem po 504/507 https://www.yacco.com/upload/media/defa ... fb43a8.pdf kao i ravenolov VMP https://www.ravenol.rs/ravenol-vmp-sae-5w-30/
Možda bi najzgodnije bilo potražiti molovu varijantu na Mol pumpama, dakle Dynamic Gold 5W-30 https://mollubricants.com/en/lubricants ... life-5w-30 a takođe mislim da bi lukoilova varijanta Genesis Special VN bio dobar izbor ako može da se nađe na pumpama https://catalog.lukoil-masla.ru/u/produ ... 16_eng.pdf
ili Genesis Armortech GC koji ima i odobrenje po toj VW normi https://catalog.lukoil-masla.ru/u/produ ... 2.2021.pdf

Inače, da je moj taj Passat, sva pomenuta ulja ne bih ni tražio jer bih u njega sipao famov Fenix Power 504/507 5W-30 ili galaxov Syntec Low SAPS 5W-30, u zavisnosti šta lakše mogu da nabavim.

Korisnikov avatar
gavran
Postovi: 363
Pridružio se: 09 Sep 2013, 15:44
Garaža: VW Passat B8 1.6 tdi
Lokacija: Novi Sad

Re: Motorna ulja

Post od gavran » 14 Jul 2022, 19:12

Hvala puno na odgovoru. Onda cu uzeti to OEM VW LL3 0w-30. Mene je, zbog kilometraze koju motor ima iza sebe, plasilo da to ulje nije tanje od 5w-30 i da ne krene da mi trosi ulje vise nego do sada.
Rad je stvorio čoveka, a nerad.......gospodina

Korisnikov avatar
DS9
Postovi: 865
Pridružio se: 18 Nov 2013, 11:35
Lokacija: Beograd

Re: Motorna ulja

Post od DS9 » 14 Jul 2022, 19:21

Prvo, tvoj motor uopšte ne troši ulje značajno. ni 5W-30 varijantu. Počni da se bojiš ako budeš konstatovao da ne troši uopšte ulje.

Za taj motor, pređenih 230.000 je, ako je korektno održavan (tj. ako nije značajno zanemarivan) je verovatno oko polovina kilometara koje će još preći bez potrebe za znajnim intervencijama na motoru, osim standardnog periodičnog održavanja.

Preporuka dosipanja potrošenog ulja je nešto što piše u korisničkoj knjižici - osim toga je dobra praksa da se ne čeka da se ulje svuče bliže minimuma, jer je zgodno osvežiti/dodati aditive svežim uljem.

Korisnikov avatar
gavran
Postovi: 363
Pridružio se: 09 Sep 2013, 15:44
Garaža: VW Passat B8 1.6 tdi
Lokacija: Novi Sad

Re: Motorna ulja

Post od gavran » 14 Jul 2022, 21:12

Pa ulje koje sam poceo da sipam iz sive VW ambalaze, kao OEM VW LL3 5w-30 (trudim se terminoloski da se sto tacnije izrazim da ne kazem VW ulja jer znam da VW sam ne pravi ulja) mi ne trosi znacajno. Kazem za 15.000 km se spusti za 1/3 od ukupnog onog raspona na sipci za merenje. Osim toga, motor mi drugacije radi, ima puniji zvuk. Kada sipam Castrol Edge Profesional LL3 5w-30 kao da cujem klackalice ili hidropodizace na nekim obrtajima, nekako sam motor pocne da radi kao da je auspuh nagoreo.

I to sam ponovo primetio i potvrdio sada prilikom poslednje zamene. A pri tom mi, Castrola, izmedju servisnih intervala "popije" malo vise. Znaci posle poslednjeg servisa bukvalno na prvo paljenje po zvuku osetim da me vratio na Castrol, pogledam u knjizicu i stvarno Castrol.

I pitam ga sto mi je ponovo sipao Castrol kada mi je sam poslednja dva puta sipao OEM VW na njegovu preporuku jer su mu se drugi zalili da im Castrol trosi a VW OEM ne trosi, i kaze mi nema vise OEM VW u 5w-30, sada nude samo 0w-30. A ako necu Castrol on kao nudi da predjem na Mobil, kao nekom taksisti sto ima isti auto kao moj sipa neki Mobil 5w-30 i ovaj je zadovoljon, kao taksista prelazi ne znam koliko.

Pa eto, to je bila dilema, da li nastaviti sa VW OEM ali u 0w-30 ili uzeti taj Mobil neki 5w-30 (ne znam oznaku nije mi ni rekao) ili da mu ja kazem koje ulje hocu pa ce mi to sipati. S'tim, da po Mobilovom oil selectoru, kada unesem podatke od mog vozila on izbacuje opet neki Mobil samo u 0w-30.
Rad je stvorio čoveka, a nerad.......gospodina

Korisnikov avatar
DS9
Postovi: 865
Pridružio se: 18 Nov 2013, 11:35
Lokacija: Beograd

Re: Motorna ulja

Post od DS9 » 14 Jul 2022, 22:06

Postoji više varijanti Mobila, dakle serija 1, kao i serija 3000 - samo pitanje je šta Plattner kao zvanični zastupnik Mobila nudi (sa odobrenjem po VW 504/507)
Serija 1 (označava se kao Mobil1) je otprilike ono što je serija Edge kod Castrola a 3000 ono što je Magnatec - mada to je sasvim uprošćeno.
Ono što stoji u specifikaciji LL III 0W-30 je definitivno odličan izbor po normi VW 504/507.

Sad, ono što piše u specifikaciji ulja ne mora nužno pratiti ono što se dešava u praksi tj. šta vlasnik vidi i čuje.

Rekoh šta bih uradio da je moje. Možda bih konstatovao i veću potrošnju ulja za identične uslove eksploatacije, što me ne bi brinulo - međutim siguran sam da bih hidropozičae i klackalice čuo samo neko vreme nakon paljenja, i to samo na bitno hladnijem vremenu nego što su ove letnje temperature.

Korisnikov avatar
gavran
Postovi: 363
Pridružio se: 09 Sep 2013, 15:44
Garaža: VW Passat B8 1.6 tdi
Lokacija: Novi Sad

Re: Motorna ulja

Post od gavran » 14 Jul 2022, 23:33

Evo, uspeo sam da nadjem tehnicki list za OEM VW 0w-30.

Ako dobro citam i tumacim "liferant" im je Shell. Sto razbija mit da Castrol pakuje za njih.
SDB_LongLife_III_FE_0W30mKkmnsL8ZnueR.pdf
(353.89 KiB) Preuzet 50 puta
Rad je stvorio čoveka, a nerad.......gospodina

Odgovori