Antifriz

Iskustva sa gorivima i uljima
Odgovori
Korisnikov avatar
shandu90
Postovi: 12304
Pridružio se: 22 Jan 2016, 23:13
Garaža: Opel Astra J 1.4 Turbo
Lokacija: Novi Sad

Re: Antifriz

Post od shandu90 » 13 Nov 2022, 22:53

A170T je napisao:Što se tiče temperature mržnjenja to nije problem, problem što se vremenom pretvori u kiselinu. Gledam da ne zadržavam previše jedan isti antifriz da ne bi došlo do nepotrebnih komplikacija...


Послато са MI 9 помоћу Тапатока
Onda bi trebao da vidis sa majstorom da li sve stima kako treba. Antifriz inace treba menjati jer vremenom gubi antikorozivna svojstva. To je majstorima 2 minuta posla posto imaju kanal. Mozes mu reci sledeci put da ti ispere tu (ekspanzionu) posudu.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Korisnikov avatar
A170T
Postovi: 2132
Pridružio se: 30 Jun 2013, 13:47

Re: Antifriz

Post od A170T » 13 Nov 2022, 23:04


zdushan je napisao:Koliko je previše?
Alu blok imas ili ne?

Sent from my SM-A715F using Tapatalk

Veruj mi da ne znam za blok motora, probaću da nađem na netu. Po nekom pravilu bi trebalo menjati na 2 godine. Zadnju full zamenu antifriza sam imao 2016-te god, smarao sam majstora da menjamo to i češće ali bi uvek bi me otkačio time "Ti ne voziš mnogo, rešićemo za neki dan" a taj neki dan nikad ni ne dođe... Onda sam otišao kod drugog mehaničara, koji se ni ne razume u A klasu i samo je ispustio nekih 2.5l iz hladnjaka, nasuo opet, i on me otkačio na taj način... Ali fora je što sam i ja bio prisutan kada je on to menjao, pa sam i ja ponešto naučio :) Poučen time nekih 2 meseca kasnije sam ja lično ispustio/dosuo novih 2.5l, i još dodatno osvežio mešavinu. Što znači da sam od ukupno 6.5l zamenio 5l antifriza.

Послато са MI 9 помоћу Тапатока



Korisnikov avatar
zdushan
Postovi: 1637
Pridružio se: 12 Jan 2013, 13:02
Garaža: Škoda Superb 2.0 TDI 4x4
Lokacija: Beograd

Re: Antifriz

Post od zdushan » 13 Nov 2022, 23:28

Nisi zamenio 5L, jer si ti ispustio deo tečnosti koju je majstor zamenio prethodno.
Npr, G12 crveni antifriz je za aluminijum, on se menja na 5g mislim..
Kod mene u Hondi je takodje long life, plavi, OEM Honda, menja se na 5g..
Vidi sta ide kod tebe, pa shodno tome i interval zamene racunaj.

Sent from my SM-A715F using Tapatalk


Korisnikov avatar
DS9
Postovi: 850
Pridružio se: 18 Nov 2013, 11:35
Lokacija: Beograd

Re: Antifriz

Post od DS9 » 19 Nov 2022, 09:51

Kad se već želi na takav način osvežavati/menjati antifriz, pri čemu se ispušta samo npr. polovina ili trećina ukupne zapremine - to je najzgodnije uraditi nakon zime kako bi se isprao sistem. Dakle spremiti demi/destil vodu nekih desetak litara, i iz nekoliko sukcesivnih puta ispuštati rastvor, pa ulivati samo vodu (dakle do maksimalno mogućeg razblaženja).
Nakon toga, uliti dve ili tri litre koncentrata (za sistem od oko 7 L) - i to je to, ne mora se razmišljati nekoliko godina. Ostatak koncentrata sačuvati radi dolivanja.
Eventualno to može i sada da se uradi - dok ne smrzne.
Poslednja izmena od DS9 u 19 Nov 2022, 10:06, izmenjeno 1 put ukupno.

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23798
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Antifriz

Post od dragvorl » 19 Nov 2022, 10:04

Gde moze da se odlozi takav otpad?
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
DS9
Postovi: 850
Pridružio se: 18 Nov 2013, 11:35
Lokacija: Beograd

Re: Antifriz

Post od DS9 » 19 Nov 2022, 10:18

Može da se privremeno odloži/skladišti - kod kuće, šupe, vikendice... :dobarvic:

A za definitivno odlaganje mogu/smeju da ga preuzmu oni koji imaju odgovarajuću dozvolu (za tu vrstu opasnog tpada) ministarstva zašt. živ. sred. - ali treba proveriti da li to čine sa manjim količinama. Mislim da je to nekad preuzimala RNB, ali nisam siguran. Trebalo bi videti i sa NIS. U Novom Sadu bih kontaktirao Adeco
Rešavanje ovog pitanja je slična anomalija sistema kao i preuzimanje lekova sa isteklim rokom trajanja od građana - pri čemu su apoteke trebale to da čine/prime, pa ipak stvar nije rešena.

Kada se uz adekvatni sistem preuzimanja (i reciklaže, ili izvoza otpada na definitivni tretman) uspostavi i to da se proizvođači i/ili distributeri nateraju da preuzmu deo odgovornosti stvar će sasvim profunkcionisati.

Btw, voleo bih da znam kako ovlašćeni/neovlašćeni servisi to rešavaju - i kako su kontrolisani u vezi toga. Odnosno, voleo bih da vidim šta im piše na obrascu Dokument o kretanju opasnog otpada, i da li ga uopšte kreiraju/popunjavaju. Ako to ne čine. ili već to ne čini za njih neka od ustanova sa dozvolom nadležnog ministarstva - mogu da budu u velikom problemu, ako im neko (inspekcija) pokrene to pitanje.

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23798
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Antifriz

Post od dragvorl » 19 Nov 2022, 14:22

Ja znam za neke sta rade sa uljem-koriste za grejanje. Sto je naravno katastrofa.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
DS9
Postovi: 850
Pridružio se: 18 Nov 2013, 11:35
Lokacija: Beograd

Re: Antifriz

Post od DS9 » 19 Nov 2022, 18:46

Verovatno ga koriste umesto svežeg rastvora fluida u sistemu, i verovatno ga pojačavaju/neutrališu sa dodatkom svežeg rastvora, čime štede - što je bolja varijanta nego da se baca. Ali posle i to mora da se rešava.
Ja sam viđao obrnutu stvar - da ljudi koji su angažovani na održavanju sistema grejanja - u svojim automobilima koriste antifriz koji se redovno menja u velikim sistemima grejanja, što je loše po auto.

Onaj koji učestvuje u održavanju takvog većeg sistema verovatno neće imati problem da pridoda svoj otpadni antifriz iz auta, kada fiirma za prikupljanje (za dozvolom ministrstva) to odnosi prilikom redovnog remonta sistema.

Korisnikov avatar
Dare4x4
Postovi: 3151
Pridružio se: 22 Avg 2014, 17:00

Re: Antifriz

Post od Dare4x4 » 19 Nov 2022, 19:06

Neće imati problem ni da mazne nekoliko litara koliko mu treba za auto ;)

Korisnikov avatar
DS9
Postovi: 850
Pridružio se: 18 Nov 2013, 11:35
Lokacija: Beograd

Re: Antifriz

Post od DS9 » 19 Nov 2022, 21:24

Upravo tako, to rade mnogi "grejači".
Nije toliki problem kada je vozilo staro i ionako u problematičnom stanju, nego kada se takav rastvor koristi za sistem u dobrom stanju - jer antikorozivni inhibitori (i njihova koncentracija) nisu odgovarajući., obaška ako je rastvor već zakišeljen.
Zbog uštede od par hiljada dinara za korektan antifriz i majstorske ruke đuture - za$ere se motor.

Svašta ljudi rade da zarade.
Lik iz jedne ustanove u kojoj su rađeni veći građevinski radovi je pre desetak godina prodao čoveku tečnost iz bureta misleći da je gorivo (zaostalo od građevinara).

Auto je završio kod majstora radi čišćenja pumpe i rezervoara od laka za parket. Desilo se u Beogradu.

ljubitelj
Postovi: 10569
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Antifriz

Post od ljubitelj » 19 Nov 2022, 23:37

U grejnim sistemima se koristi propilenski antifiriz, u autu se koristi etilenski.
Razlika izmedju njih je i u termočkom kapacitetu a takodje i što je ovaj u autu otrovana dok propilenski nije pa se koristi i tamo gde ima dodira sa prehrambrenim proces proizovdnje.

Ja sam kod mese u grejanje, tačnije solarne kolektore uvek sipao propilenski koji je nešto skuplji ali nije korozivan..

Čisto da se zna da postoje različiciti anrifrizi po hemiji i predvidjenoj upotrebi.

Korisnikov avatar
A170T
Postovi: 2132
Pridružio se: 30 Jun 2013, 13:47

Re: Antifriz

Post od A170T » 05 Dec 2022, 13:53

Pretpostavljam da ovo nije normalno? Antifriz nije otvoren, da vratim nazad?
https://youtube.com/shorts/Ve5D4g70iF8?feature=share

Послато са MI 9 помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
DS9
Postovi: 850
Pridružio se: 18 Nov 2013, 11:35
Lokacija: Beograd

Re: Antifriz

Post od DS9 » 07 Dec 2022, 23:57

Ako dobro shvatam/vidim, ima nekih svetlih partikula, koje padaju na dno. Verovatno nešto od proizvodnje - ali je nedopustivo. Za vraćanje, naravno.

Koji je brend, gde je to nabavljeno? Uglavnom ambalaže imaju nalepnice sa obe strane.

Korisnikov avatar
A170T
Postovi: 2132
Pridružio se: 30 Jun 2013, 13:47

Re: Antifriz

Post od A170T » 08 Dec 2022, 00:16

Nisotec S40, 40% zeleni antifriz. Pokušao sam da vratim, ali naravno nisu hteli. Navodno neki kristaići, takvi su nam svi... Procedio sam kroz staru majcu i sipao juče.
Ja lično mislim da je do starosti, antifriz je proizveden 2021 god pa su krenule da se izdvajaju neke ljuspice. Verovatno da bi se izgubile kad bih promućkao jače flašicu.

Послато са MI 9 помоћу Тапатока



Koshmar
Postovi: 359
Pridružio se: 13 Sep 2017, 10:03

Re: Antifriz

Post od Koshmar » 08 Dec 2022, 09:06

To je isto kao da kupis rakiju i vidis u njoj tako slicno nesto kao opiljke,plivaju po flasi,a prodavac te ubedjuje to je od voca na primer...i ti popijes i otrujes se na kraju...e isto i sa tim antifrizom manje vise,najprostije receno. :)
Moraju da prime nazad...samo ne ides sa pitanjem "jel ovo ok,jel treba tako da izgleda", nego "dobar dan,dosao sam da vratim".

Odgovori