Kvalitet goriva u Srbiji?

Iskustva sa gorivima i uljima
Odgovori
Korisnikov avatar
antivenom
Banned
Postovi: 541
Pridružio se: 18 Mar 2019, 13:06

Re: Kvalitet goriva u Srbiji?

Post od antivenom » 22 Dec 2019, 12:43

Nisam precizno napisao, izvini. Ne svi no vecina.
Ostalo mi je i smesno da bih komentarisao na ozbiljan nacin.

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23798
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Kvalitet goriva u Srbiji?

Post od dragvorl » 22 Dec 2019, 12:48

Na nekim pumpama fancydizel ima manje cetana od smrtnickog. :)
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Kabal
Postovi: 2882
Pridružio se: 05 Avg 2015, 10:01
Garaža: Volvo XC60 D5 AWD
Lokacija: Novi Sad

Re: Kvalitet goriva u Srbiji?

Post od Kabal » 22 Dec 2019, 12:48

Ivan je napisao:Slika
Otkud premijum proizvod da ima vise sumpora u odnosu na obican?

Sent from my SM-N975F using Tapatalk


Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23798
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Kvalitet goriva u Srbiji?

Post od dragvorl » 22 Dec 2019, 12:52

Pa to ti je cuveni premijum. Ne znam kako su smeli da objave.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Nestado
Postovi: 749
Pridružio se: 20 Avg 2015, 13:00

Re: Kvalitet goriva u Srbiji?

Post od Nestado » 22 Dec 2019, 13:05

Ispada isti cetanski broj kod NIS-a. Jedini put kad sam primetio da auto tise i mirnije radi je kad sam sipao aditiv onaj za ciscenje dizni. STP Diesel Injector Cleaner u Fiat Bravo 1.9 JTD 2001. Jedino tad. Taj aditiv povecava cetanski broj i pretpostavljam da je zbog toga bilo. Cim sam potrosio to gorivo i aditiv vratilo se na staro.

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23798
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Kvalitet goriva u Srbiji?

Post od dragvorl » 22 Dec 2019, 13:16

Jesi osetio neke benefite posle tog rezervoara u koji je nasut aditiv?
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
antivenom
Banned
Postovi: 541
Pridružio se: 18 Mar 2019, 13:06

Re: Kvalitet goriva u Srbiji?

Post od antivenom » 22 Dec 2019, 13:29

Kabal je napisao:
Ivan je napisao:Slika
Otkud premijum proizvod da ima vise sumpora u odnosu na obican?

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
Pa nema, cist marketing i mogu da potpisem da nije istinit rezultat. Ja sam vidjao druge rezultate samo ako ih sad nadjem da okacim.
Slobodno ako sipas premijum diesel sipaj evo moj auto je primer da ti se nista nece desiti, naprotiv neces imati problema sa egr ventilom jer je mnoooigo cistije gorivo sa bas min sumpora cak mislim da sam u tom istrazivanju sto sam ja gledao bilo ispod ovih 1.8 koliko ovde pise da ima najmanje od premijum goriva ima jos manje. Ovo kao da je omv ili neka pumpa platila kao istrazivanje.
Bas me interesuje izvor istrazivanja.
Ne bih ja ovde nikog ubedjivao niti to radim sta me briga ko hoce i zejtin nek stavi u motor svako od vas, kazem iz iskustva a nisam bas lud da placam vise za manje.
Svako nek sipa sta mu odgovara i nek placa majstora kako mu odgovara, nemam nista protiv.
Mom autu odgovara najvise gdrive i ja cu nastaviti da ga sipam i dalje, kome odgovara smece od ed neka nastavi da ga sipa i mirna backa svima.
Ako je neko shvati sta sam pisao shvatio, ako neko nije ni ne mora, i to je to.

Nestado
Postovi: 749
Pridružio se: 20 Avg 2015, 13:00

Re: Kvalitet goriva u Srbiji?

Post od Nestado » 22 Dec 2019, 13:59

dragvorl je napisao:
22 Dec 2019, 13:16
Jesi osetio neke benefite posle tog rezervoara u koji je nasut aditiv?
Posle nista nisam osetio. Dok je bilo aditiva u rezervoaru lepse je radio posle se vratilo na staro.

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21084
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Kvalitet goriva u Srbiji?

Post od nidza » 22 Dec 2019, 14:18

Da vozim dizel, sipao bih običan ED i na 3 4 hiljade usuo po jedan Wynss (ili sličan) injector cleaner.

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk


ljubitelj
Postovi: 10570
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Kvalitet goriva u Srbiji?

Post od ljubitelj » 22 Dec 2019, 14:22

Kabal je napisao:
22 Dec 2019, 12:48


Otkud premijum proizvod da ima vise sumpora u odnosu na obican?

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
Neki da imaju više sumpora neki manje, i obrnuto običan u odnosu na premium je isto pitanje.

Prilično jednostavno je objašnjenje. Svaki dizel kao frakcija pri rafinaciji u sebi sadrži sumpor zavisno od porekla tj izvora bušotine.
I to je stalno promenljivo, jedna isporuka nafte je jedan sadržaj, druga isporuka je već drugi sadržaj itd...
Isto tako je i gustina dizela promenljiva od jedne do druge isporuke što se isto lepo vidi u tabeli.

Uprošćeno, ta tabela važi samo za te uzorke uzete tog dana na pumpi, već sledećeg dana/ nove ture/ brojke se menjaju i može biti potpuno drugačiji redosled. Bitno je da brojke ne ispadaju van opsega dozvoljenih vrednosti.

Mi, kao Srbija, kupujemo tzv. tešku naftu Ural tip tj čitati punu sumpora.

I tzv. premijum i tzv euro su identični dizeli dobijeni identičnim procesom u identičnim pećima od identične nafte i u svemu su identično gorivo, opet promenljivo od batch do batch isporuke iz rafinerije.

Ako se poredjaju po aspsolutnim vrednostima sumpora dobija se tabela mešanih po redosledu premium i euro..
Jednosstavnije ne postoji podela euro i premium dizela, oba su potpuno identični proizvod nakon kondenzacije para i dobijanja tečnosti.
Isti *kvalitet*, ista čistoća, isti hemijski sastav....

To nema veze sa brendom, prosto to je osobina dizela kao naftnog derivata i isti je proces u svim rafinerijama šriom planete

I samo mehaničko filtriranje nema veze sa podelom premium -obični već dobrom ili lošom tehnologijom obrade u konkretnoj rafineriji.

Ono što se razlikuje na pumpi je ime tj marketing i mogući drugačiii paket / količina aditiva koji se i inače naknadno dodaju posle proizvodnje dizela.

To može i svako od nas kupaca da sam uradi, tj da kupi aitive po želji i dodaje u bilo premium bilo obični dizel.

Nekada dok su postojali D2 dizel i D1 dizel sami smo dodavali aditive u naše rezervoare.

Korisnikov avatar
antivenom
Banned
Postovi: 541
Pridružio se: 18 Mar 2019, 13:06

Re: Kvalitet goriva u Srbiji?

Post od antivenom » 22 Dec 2019, 14:45

U pravu si i u tome i pricam, u premijum je dodato jos aditiva u odnosu na ed. I naravno da bi i obican ed bio taj premijum kad bi svaki put dosipao jos aditiva pri svakom novom sipanju goriva. Prvo to se nikako ne isplati jer aditiv u proseku kosta 1000 din po bocici drugo mora da se sipa min pola rezervoara goriva(a ja kapiram da vecina ovde sipa po malo jer je vecini izgleda skupo gorivo) a trece meni bi bio smor da stalno dosipam aditiv pri svakom sipanju goriva.
Ovako je meni bolje i lakse, platim(video sam malopre 6 din vise po L vise nije 10) malo vise svaki put i ne razmisljam da sam kupujem sipam itd, rezervoar iovako sipam pun i nema greske 2+ godina.
Nije to nikakvo magicno gorivo ali meni odgovara da ne moram da se sam smaram sa aditivima i def moj motor lepse mirnije i tise radi.
Ja ostajem na Gdrive-u a svako nek sipa sta misli da mu je dobro.

ljubitelj
Postovi: 10570
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Kvalitet goriva u Srbiji?

Post od ljubitelj » 22 Dec 2019, 17:08

Premium NEMA više potrebnih aditiva u odnosu na ED, barem ne merljivo i da služi kao magija iz reklama.
To što sam napisao se odnosi na aditivranje D2 non euro dizela ili gasnog ulja 0.1 dakle ono što ide u traktore i radne mašine.

Mi malko stariji koji smo dizele ganjali kada je bio 0,50DEM na pumpi prošli smo te razne faze reklamiranja magičnih dodataka bilo za dizel bilo za benzin goriva.
XRG je jedan od takvih šire reklamiranih i poznatih aditiva iz prošlosti sa obećanjima koja se danas opet ponavaljaju u reklamama za ova extra doplatna goriva.

U ED su već sipani svi potrebni aditivi jer jedino tako može da zadovoljni EuroNormu i da se kao takav pusti u prodaju.
Glavni aditivi je protiv stinjavanja zimi, i aditiv za povećanje cetanskog broja da bi dizel uspeo da dostigne miminalnih 51.
Bez aditiva dizel ima cetanski broj oko 40, nešto malecno iznad zavisno od porekla.

Ostali su višak tj marketing magija kao što je * sprečavanje korozije sa ovim dizelom* kako stoji u reklamama jednog brenda što je glupost sama po sebi.

Ne postoji na pumpi ED bez aditiva, i ne postoji ED na pumpi u koji ti kao kupac trebaš bilo šta dodatno da sipaš.
Nadam se da je jasna suština.

Naravno da svako bira šta želi da kupuje i šta želi da dosipa od aditiva shodno potrebama ili reklamama da tako treba svejedno.

To je kao začin C, ili Vegeta...aditiv koji se dodaje da od lošeg magijom napravi perfekt ukus. Više aditivia znači kvalitetnija supa ;)

Svaki dizel sa milion ili sa milion jedan aditivm ostaje prljavo gorivo nakon sagorevanja usled same svoje prirode i načina rada motora. Filteri samo maskiraju i sakupljaju otpad, jedino ovi novi redukcioni Ad Blue sistemi zaista rešavaju u temelju uzrok i time otklanjaju problem oskidacije vazduha (azota koji čini 80%) efikasno.

Oksidacija se rešava redukcijom= neutralni rezultat.

Taj isti Ad Blue treba i u benzince da se ubaci....i biće isti rezultat sa uklanjanjem problema NOx.

Korisnikov avatar
antivenom
Banned
Postovi: 541
Pridružio se: 18 Mar 2019, 13:06

Re: Kvalitet goriva u Srbiji?

Post od antivenom » 22 Dec 2019, 18:04

Ljubitelj, ne da nisi u pravu, ali neko kad nece da shvati dzabe mu objasnjavas.
Ta 2 aditiva koje spominjes jesu potrebna ali ovde u gdrive idu i jos neki koji ciste egr, dizne itd, u tome je poenta aman.
To sve mozes posebno da kupis i radi, mozes ti da se branis da ne radi da je marketing sve to ali nije, problem je u tebi koji neces "dinar vise" da das za nesto sto ocito radi sto i ne moras naravno ali nemoj ubedjivati mene i jos neke koji smo probali te aditive sto u samom gorivu sipane, sto naknadno sipane i ja sam jednom pored gdivea dodao jos jedan aditiv i zaista je bilo vidljivo, brzi odziv na gas, verovatno kvalitetniji aditiv u odnosu na ovaj sto ide u sam gdrive.
No, coravom namigivati i gluvom dosaptavati, dzabe je.
Kakogod opet kazem samo ti sipaj ed ja cu gdrive i svima lepo.
Doduse nekom malo lepse ali....
To je to.

Korisnikov avatar
Ivan
Postovi: 9884
Pridružio se: 03 Jan 2013, 09:22
Garaža: bmw 3 f31, bmw 5 f10,
Lokacija: Novi Sad

Re: Kvalitet goriva u Srbiji?

Post od Ivan » 22 Dec 2019, 18:24

Gdrive je sranje, primetio sam da sa njim auto grublje i glasnije radi.

Mozda je vise primeren starijim autima euro5 norme i drugima, pa ima neki paket aditiva koji novi moderni motori "ne vole".

Svakako su to "sirotinjski" aditivi, gledam wynns recimo kosta do 2700din zavisi za sta je namenjen, za turbo, egr, dpf, dizne itd., znaci iako imaju aditiv koji radi vise stvari, nema nijedan da radi sve, a kamoli je smesno da za 5-6din dobijes neki aditiv koji sve to radi i cuva sve.
nidza je napisao:
12 Apr 2021, 10:56
nemam problem uvek sam najsporiji

Korisnikov avatar
dag81
Postovi: 7256
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:09
Garaža: BMW1 118d i Doblo JTD radna makina :)
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Kvalitet goriva u Srbiji?

Post od dag81 » 22 Dec 2019, 19:11

@anti, sam si rekao da verujes u skupe dizele. Ti verujes mi ne. Ne moras nas ubedjivati da bi opravdao svoje postupke "sisanja" od strane pumpadzija.

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока


Odgovori