Kvalitet goriva u Srbiji?

Iskustva sa gorivima i uljima
Odgovori
Korisnikov avatar
kUdtiHaEX
Postovi: 136
Pridružio se: 18 Nov 2014, 13:53
Garaža: Mazda CX-5, MINI Cooper S F56
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Kvalitet goriva u Srbiji?

Post od kUdtiHaEX » 18 Avg 2021, 10:17

Probaj da pročitaš šta piše pre nego što postuješ, može da pomogne ovoj diskusiji.

Izveštaji koje sam linkovao ukazuju na broj prodajnih mesta koja su distribuirala gorivo koje nije na nivou kvaliteta koji se očekuje u EU. Gde je takav izveštaj kod nas? Mene zaista ne zanima šta NIS-ove analize kažu za njihovo gorivo koje izlazi iz rafinerije, već kakvo je stanje na prodajnom mestu.
Business Class Hosting Service Provider | Mint Hosting

Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: Kvalitet goriva u Srbiji?

Post od nikaragva » 18 Avg 2021, 13:04

Iz rafinerije vrv uvek izlazi gorivo po PSu.
Pitanje je šta bude kasnije, sve do trenutka kada krene iz pištolja u rezervoar.

Pa bilo je nedavno, pre par godina, povećana potrošnja baznih ulja, odnosno uvoz.
A nismo proizvodili toliko maziva.
Gde je otišlo ulje? Pa u dizel :)

I nije to rafinerija radila, nego pumpe krstile.

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21087
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Kvalitet goriva u Srbiji?

Post od nidza » 18 Avg 2021, 13:19

Dok su mi sekunde na broju i nikakve čudne senzacije nemam dok vozim, niti zabeležene greške u ECU, meni je gorivo - OK.

Slažem se da bi lepo bilo da smo transparentni kao EU, ali nismo, niti smo EU, niti ima izgleda da će uskoro. Ruku na srce, zvanično saopštenje iz NIS Gazprom je da je gorivo iz rafinerije usaglašeno sa svim EU normama, dok će za udeo biogoriva (čemu se ne radujem) biti usaglašen od 2022.

kami
Postovi: 932
Pridružio se: 28 Avg 2012, 16:25
Lokacija: bg

Re: Kvalitet goriva u Srbiji?

Post od kami » 18 Avg 2021, 13:26

Sinoc na OMV pumpi sa devojkom da sipa dizel u sluzbeni auto, imaju ugovor sa njima. Izlazim, uzimam pistolj, krecem da sipam i osetim miris nafte, dok to nikad nisam osetio na NIS-ovim pumpama. Moze li to biti neki znak boljeg dizela ili je to samo do auta/pistolja?

Sent from my SM-G975F using Tapatalk


Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23804
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Kvalitet goriva u Srbiji?

Post od dragvorl » 18 Avg 2021, 13:32

Koliko mi se puta desilo da je masan pistolj od goriva. Uhvatis se posle moras da brises ruke. Tako da bez brige.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

kami
Postovi: 932
Pridružio se: 28 Avg 2012, 16:25
Lokacija: bg

Re: Kvalitet goriva u Srbiji?

Post od kami » 18 Avg 2021, 13:53

Ovaj je bio cist, nego bas u trenutku sipanja se osetio miris nafte..

Sent from my SM-G975F using Tapatalk


Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: Kvalitet goriva u Srbiji?

Post od nikaragva » 18 Avg 2021, 13:56

A šta treba da se oseti?
Kolonjska voda? :kezo:

kami
Postovi: 932
Pridružio se: 28 Avg 2012, 16:25
Lokacija: bg

Re: Kvalitet goriva u Srbiji?

Post od kami » 18 Avg 2021, 14:13

Ajd procitaj opet prethodni post. Hvala.

Sent from my SM-G975F using Tapatalk


ljubitelj
Postovi: 10585
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Kvalitet goriva u Srbiji?

Post od ljubitelj » 18 Avg 2021, 15:34

kUdtiHaEX je napisao:
18 Avg 2021, 10:17
Mene zaista ne zanima šta NIS-ove analize kažu za njihovo gorivo koje izlazi iz rafinerije, već kakvo je stanje na prodajnom mestu.
NI mene, ko je uopšte spominjao NISove analize?

Analize rade nezavisne laboratorije, ima i stranih, i to upravo sa uzorkovanjem na prodajnom mestu.

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19260
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Kvalitet goriva u Srbiji?

Post od Heinz » 18 Avg 2021, 16:57

I gde su podaci?

Sent from my SM-G770F using Tapatalk


Kabal
Postovi: 2885
Pridružio se: 05 Avg 2015, 10:01
Garaža: Volvo XC60 D5 AWD
Lokacija: Novi Sad

Re: Kvalitet goriva u Srbiji?

Post od Kabal » 18 Avg 2021, 17:28

ljubitelj je napisao:
kUdtiHaEX je napisao:
18 Avg 2021, 10:17
Mene zaista ne zanima šta NIS-ove analize kažu za njihovo gorivo koje izlazi iz rafinerije, već kakvo je stanje na prodajnom mestu.
NI mene, ko je uopšte spominjao NISove analize?

Analize rade nezavisne laboratorije, ima i stranih, i to upravo sa uzorkovanjem na prodajnom mestu.
Koje strane osim sgs-a koji je monopolita ako se ne varam?

Sent from my SM-N9860 using Tapatalk


Korisnikov avatar
Dare4x4
Postovi: 3160
Pridružio se: 22 Avg 2014, 17:00

Re: Kvalitet goriva u Srbiji?

Post od Dare4x4 » 18 Avg 2021, 18:04

Vi što sipate u kola, i ne vidite tečnost koju sipate. Ja kupujem u kantama za traktore i pre neki dan sam kupio evro dizel i bio je zelen. Skoro kao gasno ulje ranije što je bilo. Sledeći dan, ista pumpa, evro dizel bistar kao voda. I ranije je takav bio, nikad nisam video da je zelen. Zna li neko u čemu je fora?

ljubitelj
Postovi: 10585
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Kvalitet goriva u Srbiji?

Post od ljubitelj » 18 Avg 2021, 18:32

Pa jel SGS strani ili nije, i je li nešto problematičan ili nije?
Ne veruješ analizama te švajcarske firme?
Je li treba analize da rade madjarske firme da bi se verovalo?

@ heinz, jel se šališ ili stvarno ne znaš šta se dešava već godinama unazad, sa beš 3.000 godišnje analiziranih uzoraka goriva direktno sa pištolja?
Sažvakano, na jednom mestu u nekoj tabeli, sa grafikonima trendova, sa statističkom obradom ne znam da se neko bavio takvim prezentacijama, a povremeno u javnim medijima se pojave pojedinačni izveštaji ako uopšte to nekoga zainteresuje, SAT npr ranije se bavio time.

Već je napisano, mi nismo EU i ne treba očekivati statistike o bilo čemu nalik EU.

Ako razumeš poentu, gorivo danas više nije tema interesantna bilo kome jer prosto problema sa kvalitetom goriva nema već godinama.
o bilo čemu nalik EU.

Mene ne interesuje papir, vidim iz prakse svoje a i čujem iz kontakta sa puno ljudi koji imaju neki problem sa autom da niko problem sa gorivom odavno nije primetio, bukvalno nikakav. Svašta se pojavljuje ali ne usled goriva.

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23804
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Kvalitet goriva u Srbiji?

Post od dragvorl » 18 Avg 2021, 19:33

A sta to konkretno vidis iz prakse?
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21087
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Kvalitet goriva u Srbiji?

Post od nidza » 19 Avg 2021, 08:51

Imam jedno pragmatično pitanje: kako bi vam ti podaci pomogli tačno u životu, i da su transparentniji? Jeste lepo imati i to na svakoj pumpi, ali ajde da vidimo šta to u praksi menja?

Šta iz prakse saznajemo, da retko ko ima problema ovde sa gorivom, u smislu nekih parametara koji se mogu izmeriti: glasniji je toliko decibela, zvuči ovako, zvuči onako, nekome se čini da bolje ide, nekome lošije, niko ništa nije nikad stvarno izmerio da vidi da li je to slučaj i koliko možda zavisi od nekih drugih spoljnih faktora, kao što vlažnost, vetar, temperatura, starost vozila.

Uzmite brale štopericu pa uporedite sa fabričkim podacima. Kod mene na Škodi nikad nisam izmerio lošije od fabrike, kad god mi je to palo napamet, a brdo puta sam merio i snimao ubrzanja kad sam kupio auto. Nikakve greške nikad nisam imao, ni sa dizelom, čak ni pre 15 i više godina. Takođe sam nekad u prošlosti imao tripove da lošije ide auto ili bolje, ali nemam nikakav čvrst dokaz da je vezano za gorivo, niti sam ikad uspeo da izmerim.

Ja ne mogu naći objektivan čvrst merljiv argument da sam ikad sipao loše gorivo u bilo koji svoj automobil u poslednjih 15 godina.

Odgovori