Kvalitet goriva u Srbiji?

Iskustva sa gorivima i uljima
Odgovori
ljubitelj
Postovi: 10566
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Kvalitet goriva u Srbiji?

Post od ljubitelj » 29 Nov 2020, 12:20

Isteklo vreme za edit.
Pogledai sam detaljnije o čemu se radi, i u pravu si količina vode je bitan faktor za pojavu.

Zapravo, najbolje objašnjenje sam našao ovde https://www.epa.gov/sites/production/fi ... terphs.pdf
Since ethanol and water readily dissolve in each other, when
ethanol is used as an additive in gasoline, water will actually
dissolve in the blended fuel to a much greater extent than in
conventional gasoline. When the water reaches the maximum amount
that the gasoline blend can dissolve, any additional water will
separate from the gasoline. The amount of water required (in
percent of the total volume) for this phase separation to take
place varies with temperature, as shown in Figure 1. As an
example, at 60 degrees F, water can be absorbed by a blend of 90%
gasoline and 10% ethanol up to a content of 0.5 volume percent
before it will phase separate.

Kada mešavina benzina i etanola ne može više da u sebe privi dalje vodu ona se izdvaja i taloži na dnu kao posebna sloj.

Ovde su vršena i merenja, ima i fotografija https://ethanolrfa.org/wp-content/uploa ... -09-16.pdf


Onaj link što si okačio, blog, deluje mi više kao reklama za aditiv koji prodaju kao zamenu za alkohole.

Sve u svemu koliko sam ukapirao iz one prve dve studije do separacije vode u E10 mešavini može doći ako se direktno nekako sipa voda u rezervoar, da je baš puno treba, a da običnom kondenzacijom ne treba očekivati problem sa separacijom na dnu ispod sloja benzina.

Korisnikov avatar
cozmo
Postovi: 5029
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:50
Garaža: Peugeot 307 1.6 HDI, Citroen Xsara Picasso 2.0 HDI
Lokacija: Novi Sad

Re: Kvalitet goriva u Srbiji?

Post od cozmo » 29 Nov 2020, 13:20

Ne znam koliko ima veze, ali drugar je vozio do skora isti auto kao moj. Presao je manje od mene za nekih 10k. Ali je sipao samo obican ED. Njegov je iz Svajcarske. Oba su odrzavana kako treba, sa kvalitetnim delovima i uljem.

I on i ja smo menjali podloske na diznama:

- Kod njega su jedva izasle, 3 sata mucenja, imale su naslage i slicno.
- Kod mene su izasle za 2 minuta i bile su ciste.

Ja sipam samo aditivirani dizel, on ne.

Ne kazem da je do goriva, ali zasto bi bila tolika razlika u autu istih godista, koji su odrzavani kako treba i presli skoro isto.
"This is Chief Inspector Clouseau’s residence. This is Chief Inspector Clouseau speaking on the pheun.”

Morse
Postovi: 178
Pridružio se: 28 Jul 2020, 10:06
Garaža: Lancer 2009. 1.5

Re: Kvalitet goriva u Srbiji?

Post od Morse » 29 Nov 2020, 13:29

Upravo tako, pri "normalnoj" upotrebi ne vidim razlog da količina vode iz kondenza, vlage itd. u rezervoaru automobila ikada prouzrokuje problem. Mislim da je skladištenje veće količine goriva potencijalni problem, kao što su rafinerije, pumpe itd. gde voda na ovaj ili onaj način može dospeti u gorivo.

Po mom mišljenju nikakav aditiv tu ne pomaže, samo pražnjenje i čišćenje rezervoara.

Generalno gledano, mislim da su svi ti aditivi za čišćenje sistema, za poboljšanje performansi itd. zmijsko ulje ukoliko je gorivo ok i ukoliko motor i ostali elementi nemaju neku sistemsku manu.

Za aditive koji podižu oktanski broj nisam siguran, pretpostavljam da bi to moglo da se izmeri i da bi imalo svrhe kod motora koji zahtevaju viši oktanski broj. Aditiv koji menja olovo čini mi se da se često koristi kod oldtimer vozila, tako da i taj aditiv ima limitiranu upotrebu.

Sve ovo se odnosi naravno na benzin i benzinske motore, ne znam kako je kod dizela.

Budi oprezan sa stabilizatorom goriva, do sad nisam naleteo na neku ozbiljnu analizu efikasnosti, a ni posledica posle (dugotrajne/redovne) upotrebe. Ja bih radije ako je moguće vozio auto koji stoji, makar na silu, pošto smatram da je neupotreba vozila apsolutno najgora stvar koja ga može snaći, posle nepravilne upotrebe naravno. Govorim iz iskustva, silom prilika su mi dva vozila stajala duže vreme uz slabu upotrebu i propadanje je bilo vidljivo.

Analiza i poređenje koje bih ja voleo da vidim između različitih pumpi i proizvođača benzina je kalorijska vrednost, mislim da je to jedina vrednost koja zaista može dokazati da neko gorivo "bolje" vuče i da ima "bolje" performanse. Apsolutno sam siguran da kod nas, kao i svuda u svetu uostalom, gorivo dolazi uglavnom iz lokalne rafinerije, a različite pumpe eventualno dodaju neke aditive i to je to. Ako se i desi da dovuku gorivo iz neke udaljenije rfinerije, to je češće izuzetak nego pravilo. Ovo je i sa ekonomske strane logičnije, zašto dovlačiti gorivo hiljadama kilometara kad postoji rafinerija na 100, 200, 300 km...? Da ne spominjem da je Srbija van EU i da je uvozna birokratija preskupa i apsolutno neefikasna.

Za marketing tipa gorivo od 100 oktana je "bolje" i daje "jače" performanse, ne bih trošio ni reči ni vreme (ovo se odnosi na raniji post kako je MOL ili ne znam koje gorivo magično).

Ogi
Banned
Postovi: 11255
Pridružio se: 14 Jan 2012, 23:20
Garaža: Seat Leon 1.2 TSI 2017
Lokacija: Beograd

Re: Kvalitet goriva u Srbiji?

Post od Ogi » 29 Nov 2020, 13:43

Ja MOL volim i najvise sipam na njemu, verovatno i jer mi je preko puta ulice + pumpa je kompletno nova, doduse sada vec ima par godina.
Sipam i aditivirni i obican, kako kada. Pored MOL-a sipam na NIS-u i to je to.

ringeringeraja
Postovi: 9
Pridružio se: 27 Nov 2020, 12:38

Re: Kvalitet goriva u Srbiji?

Post od ringeringeraja » 29 Nov 2020, 19:49

Benzin 100 oktana ima vecu oktansku vrednost.Ja sam samo to rekao.Mol nema Benzin 100 oktana.
Pritom emisija sat je snimala benzin 95 oktana i 100 oktana uporedili su 3 automobila i neki su zbog Benzina 100 oktana dobila par konja vise neki nisu nista dobili.Sve zavisi do automobila,modela,motora i td.
Sto se tice Dizela. Gore je rekao covek i slazem se sa njim oko obicnog dizela.Obican dizel mora imati malo aditiva da bi mogao da prodje neki evropski standard da se prodaje uopste.
Dizel sa aditivima ima jos vise aditiva i po tome sto se mene tice je bolji nego obican.
Vise aditiva bolje je gorivo.
On u taj Dizel sa dodatnim aditivima ne veruje.U redu,ja necu nikoga ubedjivati niti bilo sta.
Opet kazem moje skromno misljenje.
A ja pritom niti sam reklamirao mol niti ista.Samo sam rekao ljudima da Mol (Madjarska pumpa) ima svoje Madjarsko gorivo.I posto ima dosta ljudi koji pricaju (preko je bolje gorivo,ovo u Srbiji je K***C ) eto nek sipaju na Molu koje dolazi iz Madjarske koja je u EU i 50x je uredjenija zemlja vise nego Srbija i na Nisu odnosno Gaspromu jer znam sa sigurnoscu da je tamo dobro gorivo.
Shel u Srbiji ne znam da li je pravi SHELL. Probacu bas kad budem isao Do NS ILI BG.
A sto se tice dizela na OMW.Meni je dosta ljudi dolazilo na pumpu i kazu sad sam sipao Dizel na OMW-u odma mi se upalila lampica za DPF FIlter pa sam morao da ga potrosim pa sam dosao kod vas da sipam,kad god sipam na Molu nista mi se ne pali ide auto lepo.
Sto se tice Lukoila,Kneza i EKO pumpe 95% ljudi nisu imali dobra iskustva.

Korisnikov avatar
Ivan
Postovi: 9884
Pridružio se: 03 Jan 2013, 09:22
Garaža: bmw 3 f31, bmw 5 f10,
Lokacija: Novi Sad

Re: Kvalitet goriva u Srbiji?

Post od Ivan » 29 Nov 2020, 19:59

Znam ljude koji sipaju na lukoilu, molu, nisu, gaspromu, eko, avia, shellu i omvu, niko nema probleme i neki se kunu u svoje pumpe, neki idu tamo iz navike :)

Trosio sam gorivo sa raznih pumpi bez problema takodje.
Uglavnom gledam da sipam na novijoj i vecoj pumpi koja ima dobar promet, pa racunam da je gorivo "sveze" i da su im dobri tankovi.

Secam se pre par godina kada su radili neku analizu goriva, pa je ispalo da je omv aditivirani dizel bio ubedljivo najbolji, a odmah za njim je bio mol obican dizel koji je bio bolji od njihovog aditiviranog dizela.
Sto me navodi na pitanje, da nije mozda samo obican mol dizel iz uvoza, a aditivirani odavde iz nisove rafinerije?
nidza je napisao:
12 Apr 2021, 10:56
nemam problem uvek sam najsporiji

ringeringeraja
Postovi: 9
Pridružio se: 27 Nov 2020, 12:38

Re: Kvalitet goriva u Srbiji?

Post od ringeringeraja » 29 Nov 2020, 21:03

Iskreno ne znam coveka da je zadovoljan gorivom sa Omw-a
Kul im je restoran onako gde ima da se sedne,da se nadjes sa drustvom tamo jer je gotivno.
Ovako usluge kao gorivo.Nit sam ja zadovoljan niti znam jednog coveka da je zadovoljan sa njihovim gorivom.
Ali bukvalno samo da mi dodje plata i idem u NS da sipam na Shelu.
Zanima me kakvo je :)

Ogi
Banned
Postovi: 11255
Pridružio se: 14 Jan 2012, 23:20
Garaža: Seat Leon 1.2 TSI 2017
Lokacija: Beograd

Re: Kvalitet goriva u Srbiji?

Post od Ogi » 29 Nov 2020, 21:31

@Ivan Gorivo se aditivira uglavnom na samoj pumpi, redje u tankovima i prilikom pretakanja u cisterne ali nikada u samoj rafineriji. Neka me neko koriguje, bilo je u SATu o tome.

Korisnikov avatar
Ivan
Postovi: 9884
Pridružio se: 03 Jan 2013, 09:22
Garaža: bmw 3 f31, bmw 5 f10,
Lokacija: Novi Sad

Re: Kvalitet goriva u Srbiji?

Post od Ivan » 29 Nov 2020, 23:10

Ne znas nikog da je zadovoljan sa OMVom? :kezo: :rofl:

Apsolutno me zabole za OMV, a da li realno mislis da niko nije zadovoljan ili cak da su ljudi masovno nezadovoljni sa pumpom, a i dalje tamo sipaju :)

Bas lici na botovanje, za jedne, a protiv drugih. :)
nidza je napisao:
12 Apr 2021, 10:56
nemam problem uvek sam najsporiji

Korisnikov avatar
dag81
Postovi: 7255
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:09
Garaža: BMW1 118d i Doblo JTD radna makina :)
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Kvalitet goriva u Srbiji?

Post od dag81 » 30 Nov 2020, 00:20

Mislim da svako ima u glavi trip za pumpu gde mu je kao najbolje. Meni kao Petrol, a Nis najnepouzdanije i izbegavam. A u praksi je sve to isto, nema vise muljanja, bar ne u vecim lancima. Poznanik radi analize, markiranja, i kaze da se ne seca kad je naleteo da nije markirano.
Ima par pojedinaca,jedan i iz NSa,ali necu imenovati kome je oduzeto 500t na barzi.
Tako da ovo ne valja ovamo, onamo je extra je samo nas subjektivni utisak.

Послато са SM-G973F помоћу Тапатока


sasha015
Postovi: 1215
Pridružio se: 04 Maj 2012, 10:59
Garaža: kia ceed 1.4, pezo 206 1.4 hdi
Lokacija: Loznica

Re: Kvalitet goriva u Srbiji?

Post od sasha015 » 30 Nov 2020, 08:57

Kod nas jos uvek ima "iz flase" tj kanistera.
Bosansko....
Razlika je skoro 40 dinara tamo- vamo.Pa se svi ugrade po neki dinar.
"Distributer","prodavac" i kupac.
Svi imaji neku ustedu,tj zaradu.

Najpopularnije vozila zadnjih godina je bio pasat 3 dizel.
Cini mi se da ima rezervoar skoro 100 litara.
U sezoni poljoprivrednih radova,svima se isplati.

Ja tocim na najblizoj pumpi.
Mislim da je svejedno.
Jedino kad sipam aditivirini vise puta cini mi se da dizel mirnije radi na prvo paljenje.
Benzinac nema promene.

ljubitelj
Postovi: 10566
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Kvalitet goriva u Srbiji?

Post od ljubitelj » 30 Nov 2020, 09:42

morse, slažem se potpuno. Nekorišćenje auta ubrzava propadanje, isto iskustvo.
Te priče o magičnim aditivima se pojavljuju decenijama svako malo, i svaki put se pokaže da je manje više marketinška prevara u smislu obećanja u odnosu na realnost.
I ja bih jako voleo da se objavi makar specifična težina goriva koje nam se prodaje jer je to jednostavno dobavljiv podatak ako već ne daju kalorijsku vrednost.
Što više aditiva po pravilu je lošije energetski gorivo.

Korisnikov avatar
pankoz
Postovi: 700
Pridružio se: 09 Avg 2014, 21:05
Garaža: Citroen C4 Grande Picasso 1.,6 hdi , Citroen C3 1,4 hdi
Lokacija: Vojvodina

Re: Kvalitet goriva u Srbiji?

Post od pankoz » 30 Nov 2020, 10:38

Imao sam svojevremeno B3 Passata lubeničara i njemu je rezervoar bio fabrički 90 litara,a koliko se sećam na kokpitu je bila skala 70 lit.Kroz maglu mi prolazi da sam sa punim tankom prešao 1600 km.Doduše samo 2 ili 3 puta sam ga punog nakamario i to kad sam uspeo nabaviti u ono vreme sa početka 2000-ih poljoprivredne bonove za dizel,jer tada je bilo prilično jeftinije gorivo na pumpama.

Послато са Nexus 7 помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
Momčilo
Postovi: 1360
Pridružio se: 21 Mar 2020, 22:44
Garaža: Peugeot 407 2.0 HDi

Re: Kvalitet goriva u Srbiji?

Post od Momčilo » 30 Nov 2020, 10:40

Čuo sam da su u Loznici dosta skupi ti B3 passati, samo zbog tog rezervoara. :D

Ogi
Banned
Postovi: 11255
Pridružio se: 14 Jan 2012, 23:20
Garaža: Seat Leon 1.2 TSI 2017
Lokacija: Beograd

Re: Kvalitet goriva u Srbiji?

Post od Ogi » 30 Nov 2020, 10:46

Mislim da je ova tema sada ad akta, nekada je mozda i bila aktuelna ali vise ne, gorivo u Srbiji je svuda ok sada, nema neke razlike, govorim o poznatim brendovima. U sustini slazem se sa Dragoslavom. Sve je to u glavi. :)

Odgovori