Kvalitet goriva u Srbiji?

Iskustva sa gorivima i uljima
Odgovori
Korisnikov avatar
DukeNS
Pobednik Garaža - Head 2 Head lige
Postovi: 7062
Pridružio se: 26 Nov 2012, 17:07
Lokacija: Ravnica

Re: Kvalitet goriva u Srbiji?

Post od DukeNS » 22 Dec 2019, 23:08

nidza je napisao:
22 Dec 2019, 14:18
Da vozim dizel, sipao bih običan ED i na 3 4 hiljade usuo po jedan Wynss (ili sličan) injector cleaner.

A benzin? :)

Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14179
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Kvalitet goriva u Srbiji?

Post od pedja » 22 Dec 2019, 23:17

Godinama smo u službene sipali ED, do pojave aditiviranog. Od tada sipamo aditivirani. U velikoj većini slučajeva, sva točenja su na NISu.

Ne sećam se nekih gorivom izazvanih problema, bez obzira na gorivo. Tj bio je jedan (dupli): kolegi su u dva dana smrzla dva auta ispred kuće, sa aditiviranim. Bilo je i nižih temperatura, i pre i kasnije, ali se nije ponovilo.

Ne mogu upoređivati rad i potrošnju, jer se običnog ne sećam. Kada običan sipamo, uglavnom je to dopuna, max pola rezervoara, izmešano sa GDrive-om. Imamo i Astru J 1.7 cdti, koja svakako tandrče, a vala i srče, pa se sada plašim da sipam običan ED, jer ne znam šta da očekujem :D

Zašto sipamo GDrive? Nemam pojma, takav je zvaničan stav.

Da li bih ga sipao u svoj automobil, da vozim dizela? Verovatno da bih.

U Zukija sipam običnu 95icu.

T-T



lami
Postovi: 3264
Pridružio se: 19 Feb 2017, 15:34
Lokacija: Smederevo

Re: Kvalitet goriva u Srbiji?

Post od lami » 22 Dec 2019, 23:19

Meni je za benzin na Nisu uvek bila manja potrosnja, posto vozim velike kilometraze nedeljno, u slicnim uslovima, vidi se razlika.
U sustini.isto mi dodje u smislu troskova, ali dok se ne utvrdi da g100.steti, ja cu ga koristiti. U Madjarskoj recimo sipam iskljucivo onaj obican, posto za onaj najskuplji stoji oznaka e10, to bi.trebalo da je.procenat etanola 10%.

Послато са SM-N960F помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23799
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Kvalitet goriva u Srbiji?

Post od dragvorl » 22 Dec 2019, 23:26

Drugar koji svaki dan stuce po 140 km do posla sipa aditivirani dizel na NIS i on kaze da mu je trosio nesto manje. Sad je presao an benzinca, ne znam kakva su zapazanja.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
Ikac
Postovi: 1759
Pridružio se: 19 Apr 2012, 22:29
Garaža: Fiat Bravo 198 (2011) 1.6 multijet

Re: Kvalitet goriva u Srbiji?

Post od Ikac » 23 Dec 2019, 00:58

Ja sipam i običan i Gdrive tj. od letos kada je bila ona akcija -10 dinara za Gdrive sipam isključivo Gdrive i iskreno isti q, čak bih rekao da mi auto malo grublje i bučnije radi sa Gdrive dizelom, ali možda se i tripujem. Inače moj lični utisak je da mi najtiše i najmekše radi sa onim Avio dizelom (Eko), ali opet, možda je samo placebo.

Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: Kvalitet goriva u Srbiji?

Post od nikaragva » 23 Dec 2019, 10:51

Taj aditivirani dizel je najobicnija prevara na svim pumpama, ne samo na nisu.

Ako uzmem jedan od mojih bivsih auta, ustedeo bih oko 1652 evra sipanjem obicnog dizela, umesto gdrive.
Za te pare gdrive bi morao da se trosi barem 0.5 litara manje od obicnog, sto je skoro pa nemoguce. Gorivo bi moralo da bude bas lose, pa da napravi takvu razliku u potrosnji. A onda bi imao vecih problema od potrosnje.

Egr nikad nije crkao, niti bilo sta vezano za gorivo na motoru (dizne, pumpe, creva, senzori,..)

Doduse nisam sipao nijedan od ta dva, samo kad moram. Mozda bi i crkle dizne da jesam sipao :)

Korisnikov avatar
Ivan
Postovi: 9884
Pridružio se: 03 Jan 2013, 09:22
Garaža: bmw 3 f31, bmw 5 f10,
Lokacija: Novi Sad

Re: Kvalitet goriva u Srbiji?

Post od Ivan » 23 Dec 2019, 11:38

Velika vecina koje znam da su uzeli nov auto i vozili ga do 200-300.000km kod nas sa raznim gorivima MOL OMV NIS LUK EKO AVIA itd. nisu imali nikakvih problema, ljudi uzmu auto iz uvoza sa "pravih" 150kkm ili 10-15+ godina i onda je gorivo krivo.
Pre ce biti da crkne nesto od kilometara i godina.

Mozda i do kratkih deonica da sahrane auto, jer uglavnom ljude sto mnogo prelaze 30-60.000km godisnje odlicno sluzi auto nevezano za gorivo.
nidza je napisao:
12 Apr 2021, 10:56
nemam problem uvek sam najsporiji

Korisnikov avatar
carov2
Postovi: 4166
Pridružio se: 23 Apr 2012, 20:24
Garaža: Audi A4
Lokacija: Pirot, Kladovo
Kontakt:

Re: Kvalitet goriva u Srbiji?

Post od carov2 » 23 Dec 2019, 13:00

+1

Vrlo je teško izmeriti uticaj "običnog" i(ili) "skupljeg" dizela na sam auto, a ovde se problem javio jer je Antivenom uleteo sa pričom, skuplji dizel je sigurno bolji po auto, to je opšte poznato, ali većina ga ne sipa jer nema para ili hoće na gorivu da uštedi.
Njega sad i ne možeš da ubediš da je sve vreme mogao da sipa jeftiniji dizel i da bi ga auto do sada potpuno isto služio.

Vodim detaljnu evidenciju u Fuelio aplikaciji, stalno mešam goriva i pumpe i u mom dizelu sa gotovo 300k km nikada nisam primetio razliku. (Razliku pre pripisujem uslovima vožnje nego gorivu)

Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: Kvalitet goriva u Srbiji?

Post od nikaragva » 23 Dec 2019, 13:45

Morala bi da se napravi ozbiljna studija (i nadasve skupa) kao za ulje, pa da vidimo, sta se desava nakon 100.000km sa jednim, a sta sa drugim gorivom.

To se nece nikad desiti sve i da je jeftinije gorivo losije, jer je i to jeftinije gorivo isto njihovo :)

Tako da sam sasvim siguran da su aditivirana goriva sarena laza.

Korisnikov avatar
antivenom
Banned
Postovi: 541
Pridružio se: 18 Mar 2019, 13:06

Re: Kvalitet goriva u Srbiji?

Post od antivenom » 23 Dec 2019, 14:51

carov2 je napisao:+1

Vrlo je teško izmeriti uticaj "običnog" i(ili) "skupljeg" dizela na sam auto, a ovde se problem javio jer je Antivenom uleteo sa pričom, skuplji dizel je sigurno bolji po auto, to je opšte poznato, ali većina ga ne sipa jer nema para ili hoće na gorivu da uštedi.
Njega sad i ne možeš da ubediš da je sve vreme mogao da sipa jeftiniji dizel i da bi ga auto do sada potpuno isto služio.

Vodim detaljnu evidenciju u Fuelio aplikaciji, stalno mešam goriva i pumpe i u mom dizelu sa gotovo 300k km nikada nisam primetio razliku. (Razliku pre pripisujem uslovima vožnje nego gorivu)
Ne prijatelju ja sam rekao da bolje radi sa ovim gorivom da je tisi mirniji i da cu nastaviti da ga tocim i dalje.
Nikog nisam terao da sipa gdrive niti cu, ti i nekoliko vas mislite da je sarena laza isti, ja i kolega znamo na nasim primerima da nam auto bolje radi sa gdrive-om i to je ok.
Logicno je da ono sto ne koristis znas kako je od onoga ko isto koristi i(navodno) ne zna sta mu se desava i da je to sarena laza.
Vazi, prihvaticu i to SlikaSlikaSlika

Korisnikov avatar
McGruja
Site Admin
Postovi: 13409
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:48
Garaža: Suzuki Vitara 1.6 16v AT

Re: Kvalitet goriva u Srbiji?

Post od McGruja » 23 Dec 2019, 14:52

Bolje radi?

Korisnikov avatar
Ikac
Postovi: 1759
Pridružio se: 19 Apr 2012, 22:29
Garaža: Fiat Bravo 198 (2011) 1.6 multijet

Re: Kvalitet goriva u Srbiji?

Post od Ikac » 23 Dec 2019, 14:53

@antivenom
Čekaj, a kako znaš da je tiši i mirniji kada nikada nisi sipao običan ED da probaš? Kako možeš da porediš dve stvari, ako jednu nisi uopšte probao / koristio?

Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: Kvalitet goriva u Srbiji?

Post od nikaragva » 23 Dec 2019, 15:01

Mene npr. vise zanima koji su to parametri kojima se ocenjuje "bolje radi"?

Da li je to: JA sam rekao da bolje radi i to je to?

Ili: kolega i ja smo rastavili motor posle 100.000km i izmerili zazore jedan drugom.

Ili nesto trece?

TeaseR
Postovi: 382
Pridružio se: 26 Dec 2018, 20:23
Garaža: BMW F30

Re: Kvalitet goriva u Srbiji?

Post od TeaseR » 23 Dec 2019, 15:40

Mislim da mu je neka glava iz NIS-a rekla da bolje radi ako sam dobro zapamtio prethodnih par strana. :mrgreen:

Ja sam do sada sipao samo G-Drive, V-Power Shell, Q-Max al probacu sad jedno vreme da sipam "obican" ED da vidim ima li razlike u radu motora i potrosnji.
Poslednja izmena od TeaseR u 23 Dec 2019, 15:41, izmenjeno 1 put ukupno.

Korisnikov avatar
carov2
Postovi: 4166
Pridružio se: 23 Apr 2012, 20:24
Garaža: Audi A4
Lokacija: Pirot, Kladovo
Kontakt:

Re: Kvalitet goriva u Srbiji?

Post od carov2 » 23 Dec 2019, 15:41

antivenom je napisao:
carov2 je napisao:+1

Vrlo je teško izmeriti uticaj "običnog" i(ili) "skupljeg" dizela na sam auto, a ovde se problem javio jer je Antivenom uleteo sa pričom, skuplji dizel je sigurno bolji po auto, to je opšte poznato, ali većina ga ne sipa jer nema para ili hoće na gorivu da uštedi.
Njega sad i ne možeš da ubediš da je sve vreme mogao da sipa jeftiniji dizel i da bi ga auto do sada potpuno isto služio.

Vodim detaljnu evidenciju u Fuelio aplikaciji, stalno mešam goriva i pumpe i u mom dizelu sa gotovo 300k km nikada nisam primetio razliku. (Razliku pre pripisujem uslovima vožnje nego gorivu)
Ne prijatelju ja sam rekao da bolje radi sa ovim gorivom da je tisi mirniji i da cu nastaviti da ga tocim i dalje.
Nikog nisam terao da sipa gdrive niti cu, ti i nekoliko vas mislite da je sarena laza isti, ja i kolega znamo na nasim primerima da nam auto bolje radi sa gdrive-om i to je ok.
Logicno je da ono sto ne koristis znas kako je od onoga ko isto koristi i(navodno) ne zna sta mu se desava i da je to sarena laza.
Vazi, prihvaticu i to SlikaSlikaSlika
Kako ne, šta sam pogrešno napisao?

Ja sam isto napisao da ti je skuplji dizel bolji.

Nisam napisao da si nekoga terao da sipa skuplji dizel.

Ja koristim skuplji dizel, ali koristim i "običan".

Ja uvek u inostranstvu jurim Shell i gotovo uvek sipam skuplji V-power dizel, tako da nisam protivnik skupljeg dizela, ali ne tvrdim kao ti da je običan dizel sranje od koga treba bežati, naprotiv.
Običan dizel sa mnogih pumpi je verovatno bolji nego aditivirani dizel sa NISa.

Odgovori