Cene goriva u Srbiji

Iskustva sa gorivima i uljima
Odgovori
Munja666
Postovi: 155
Pridružio se: 19 Mar 2016, 02:31
Lokacija: Beograd

Re: Cene goriva u Srbiji

Post od Munja666 » 09 Mar 2022, 08:21

@Grujic
Koji je to motor u pitanju? Meni su za TDI CR mahom svi savetovali što zbog dizni, što zbog same potrošnje da isključivo sipam premium aditivirani dizel i to ne svaki nego samo na određenim pumpama tipa Eko, Mol, Shell gde je navodno gorivo kvalitetnije nego na ostalim pumpama. Lično mislim da je to sve isto. Razliku u potrošnji i radu motora nisam nikad uspeo da primetim. To se mahom svodi na razliku u potrošnji u zavisnosti od uslova i načina vožnje.

@dzonic7
Lično mislim da je ta premium aditivirana nafta ista kao i ona "obična" samo u običan evrodizel sipan aditiv i to u nekoj smešnoj razmeri tipa par litara u cisternu prilikom istakanja, što u krajnjoj liniji ne daje nikakav efekat osim možda lažni osećaj da sipaš kvalitetnije gorivo i time produžavaš životni vek motoru. Opet s druge strane neki se kunu u premium naftu i ništa drugo ne bi sipali u svoj auto...


ljubitelj
Postovi: 10593
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Cene goriva u Srbiji

Post od ljubitelj » 09 Mar 2022, 08:44

dzonic87 je napisao:
09 Mar 2022, 06:30
Munja666 je napisao:Do ovog ograničenja cena nepremijum goriva sipao sam samo premium dizel gorivo. Sada je razlika u ceni između premium dizela i "običnog" dizela preko 15 dinara i definitivno se ne isplati sipati premium aditiviranu naftu. Koji od ovih nepremijum (običan eurodizel) kod nad se pokazao kao "najčistiji" za common rail dizele sa DPF-om?
Dosta ljudi (stručnih) se slaže da običan dizel više pogoduje DPF filteru nego "premium" goriva (možda ne svi)
Razlog - izgleda da neki aditivi stvaraju više "ostataka" koji završe u filteru
Sve što se dodaje a ne sagori lepo i do kraja zadržava se u filteru, a čak i aditivi za DPF (koje je fabrika propisala) stvaraju ostatke koji pune fitler, PSA Eolys konkretno.

Premium gorivo je običan, najobičniji dizel. Dizel motor je konstruisan da sagoreva dizel a ne da sagoreva aditive.
Uz to, skuplje dizel gorivo znači i povećanu potrošnju (u litrama) jer je manje gustine a motor gorivo troši na masu, u gramima uvek isto. po kWh.

Iliti prostije, skuplje gorivo u jednoj litri sadrži manje energije, posledično potrebno je više ga utrošiti za isti dobijeni efekat iz motora.

Ko ne veruje, neka izmeri na preciznoj vagi sam težine dizela. Aditivi su lako tekuće tečosti, redje od dizela.

"Pre,mijum" je odlično marketing gorivo, sam otoliko :)

nick79
Postovi: 447
Pridružio se: 27 Feb 2014, 07:26
Lokacija: Beograd

Re: Cene goriva u Srbiji

Post od nick79 » 09 Mar 2022, 10:39

Grujic je napisao:
09 Mar 2022, 06:49
Za moj motor je da ne kazem zabranjeno sipati premium goriva
Koji je motor u pitanju i zašto je zabranjeno. Poslednjih 7 godina vozim benzinca i nemam predstavu šta se dešava sa dizelima. Nekada kada sam vozio dizela je opšta preporuka bila da kupujem na Mol pumpama njihov dizel. Evo npr sada za novi bmw 18d ili mercedes 220d motor koji bi ste dizel preporučili?

Koliko sam procitao poslednjih x postova postoji nekoliko škola mišljenja ovde na forumu:

1) sve je to isti dizel koji izlazi iz nis-a razlika je samo u aditivima
2) aditivi su sranje, bolje kupovati obican ed
3) aditivi su sranje bolje kupovati obican ed i na svakih x km sipati sam aditivi - brend koji kod nas važi za jako kvalitetan ima minimum 10 razlicitih aditiva za dizel motore, kako sve njih ukombinovati :rofl:
4) bolji je dizel na xyz pumpi, odokativnom metodom radi mekše, tecnije, tise , pridev po želji
5) a onda imamo i varijacije prema tome i koje je godište taj motor, da li je modernija tehnologija, kolko je star itd…

Na kraju, meni apsolutno nije jasno da sutra kupim dizel koje bi gorivo i na kojoj pumpi sipao. Čak sam probao da nadjem da li negde postoji objavljena analiza goriva na domaćim pumpama i za dizel sam našao samo u jedni novinama sumnjivog morala i integriteta objavljenu analizu koja ima dosta nekih nelogičnosti - nor zapalo mi je za oko da u toj analizi Mol premium dizel ima manji cetanski broj nego Mol ne-premium dizel, a koliko ja razumem aditivi se između ostalog dodaju i da ne podigao cetanski broj.
Poslednja izmena od nick79 u 09 Mar 2022, 10:49, izmenjeno 1 put ukupno.

Korisnikov avatar
cozmo
Postovi: 5039
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:50
Garaža: Peugeot 307 1.6 HDI, Citroen Xsara Picasso 2.0 HDI
Lokacija: Novi Sad

Re: Cene goriva u Srbiji

Post od cozmo » 09 Mar 2022, 10:46

Na 2.0 HDI 66KW aditivirani dizel ima manju potrosnju od obicnog.

Na uzorku od preko 100.000km

Toliko o marketingu :)

Dizne kao nove :)
"This is Chief Inspector Clouseau’s residence. This is Chief Inspector Clouseau speaking on the pheun.”

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Cene goriva u Srbiji

Post od Grujic » 09 Mar 2022, 11:11

Bmw 2.0 dizel N47.
To mi reklo nekoliko majstora da im od toga strada....zaboravio sam sta :)

Inace njemu na cepu rezervoara i pise da je aditiv no no.

nick79
Postovi: 447
Pridružio se: 27 Feb 2014, 07:26
Lokacija: Beograd

Re: Cene goriva u Srbiji

Post od nick79 » 09 Mar 2022, 11:16

@Grujic hvala na odgovoru. Pretpostavljam da je onda i za B47 slična situacija.

Korisnikov avatar
DasAuto
Postovi: 1675
Pridružio se: 16 Sep 2015, 15:05
Lokacija: swe

Re: Cene goriva u Srbiji

Post od DasAuto » 09 Mar 2022, 12:29

U Svedskoj danas dizel 28sek/l sto je 2.6e /l.
A slucajno imam sliku u telefonu cijene 2020-04-02. Tad je litra dizela kostalo 13,78sek sto je 1,28e :D Milina bozija.

Korisnikov avatar
sebekkg
Postovi: 10401
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:18

Re: Cene goriva u Srbiji

Post od sebekkg » 09 Mar 2022, 12:48

Dolazice svedjani kod nasih na kurs za sverc nafte. Pa da im svane.

Sent from my Nokia 3310 using Tapatalk

Slika

nick79
Postovi: 447
Pridružio se: 27 Feb 2014, 07:26
Lokacija: Beograd

Re: Cene goriva u Srbiji

Post od nick79 » 09 Mar 2022, 12:54

Ali koliko god da poskupi gorivo, i dalje će biti nenormalno gužve - bar u Beogradu i Novom sadu. U to sam ubeđen.

ljubitelj
Postovi: 10593
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Cene goriva u Srbiji

Post od ljubitelj » 09 Mar 2022, 13:22

Pa tih 2,6 švedskih evra je i dalje višestruko jeftinije za kupovinu (kupovna moć plate) nego naših 1,5 evra od naših plata.

Cenim da do 5 evra za litar u zapadnoj EU ne bi trebalo da se osetnije primećuje poskupljenje da bi se krenulo u redukciju upotrebe auta. A mislm da ako se nastavi samo sankcionisanje EU da 5+ evra postaje moguće već i pre kraja ove godine.

Mi znamo iz našeg iskustva da kada krene ratno okruženje cena goriva ide x3 ili x4 vrlo brzo kada regularna ponuda ne prati potražnju i proradi "alterantivno" snabdevanje.

Valjda će se neko dosetiti da povuče ručnu na vreme :)

Korisnikov avatar
Momčilo
Postovi: 1366
Pridružio se: 21 Mar 2020, 22:44
Garaža: Peugeot 407 2.0 HDi

Re: Cene goriva u Srbiji

Post od Momčilo » 09 Mar 2022, 13:41

A realno to poskupljenje će na većinu ljudi uticati sa 3-4 hiljade dinara više troška, što neće uticati mnogo da smanjenje upotrebe auta. Veći će to uticaj imati na sve ostale cene..

dzonic87
Postovi: 1352
Pridružio se: 05 Okt 2016, 18:53
Garaža: Hyundai Tucson 2.0crdi (2016, 4wd)

Re: Cene goriva u Srbiji

Post od dzonic87 » 09 Mar 2022, 14:09

3-4 hiljade, na već dosta opterećenom budžetu nije uopšte mala stvar.
Treba se staviti u kožu ljudi koji bukvalno "preživljavaju" - čak i sa primanjima od 1200eur za četvoročlanu porodicu u većem gradu ovo su itekako izazovna vremena da bi vodio koliko/toliko normalan život

Korisnikov avatar
Momčilo
Postovi: 1366
Pridružio se: 21 Mar 2020, 22:44
Garaža: Peugeot 407 2.0 HDi

Re: Cene goriva u Srbiji

Post od Momčilo » 09 Mar 2022, 14:23

Ne kažem ja da je mala stvar, svakako je udarac na novčanik većine. Nego kažem kako će doći samo do preraspodele novca gde će se smanjiti nešto drugo, a ne upotreba auta.

Korisnikov avatar
DasAuto
Postovi: 1675
Pridružio se: 16 Sep 2015, 15:05
Lokacija: swe

Re: Cene goriva u Srbiji

Post od DasAuto » 09 Mar 2022, 15:33

ljubitelj je napisao:
09 Mar 2022, 13:22
Pa tih 2,6 švedskih evra je i dalje višestruko jeftinije za kupovinu (kupovna moć plate) nego naših 1,5 evra od naših plata.

Jeste, naravno da je prosjecnom gradjaninu Srbije mnogo teze sto se tice cijene goriva. Ali sve je relativno. Kad istorijski imas jednu cijenu goriva koja stabilno raste sa platama onda "planiras" svoj licni budzet oko te cijene, i primjeti se naravno kad i gorivo i struja skoci na duplo. Struja je cak za 8 puta skuplja. Ja sam prosli mjesec platio 368 eura, a tacno pre godinu dana sam placao 45 eura.

dzonic87
Postovi: 1352
Pridružio se: 05 Okt 2016, 18:53
Garaža: Hyundai Tucson 2.0crdi (2016, 4wd)

Re: Cene goriva u Srbiji

Post od dzonic87 » 09 Mar 2022, 15:46

Momčilo je napisao:Ne kažem ja da je mala stvar, svakako je udarac na novčanik većine. Nego kažem kako će doći samo do preraspodele novca gde će se smanjiti nešto drugo, a ne upotreba auta.
Ne znam, to je teško reći... Veći problem je što će se ljudi preorijentisati na skutere/trotinete a ne na javni prevoz i nastaviće se katastrofa u saobraćaju - jer povećan broj ovih prevoznih sredstva garantovano donosi nove glavobolje

Odgovori