Tempomat povecava potrosnju? Da ili ne?

Iskustva sa gorivima i uljima
Floyd
Postovi: 19654
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:18

Re: Tempomat povecava potrosnju? Da ili ne?

Post od Floyd » 05 Jul 2012, 23:53

Laki021 je napisao:Ko to nama sutra ide po svog novog ljubimca :)
:-|



:D :sreckovic:
Laki021 je napisao:E vala na alfi ga ja ne bi koristio ni u CH, da mi je samo upoznati genija koji je osmislio nacin paljenja i podesavanja tempomata na alfi. Kako li je samo moguce da je to ikome izgledalo kao logicno i prakticno resenje... Na bmw je sjajno uradjeno (sto nije neki uspeh jer je tako jedino normalno, uspeh je ovo sto su na alfi napravili...)
I to si u pravu, mogli su zabari u gepek da stave regulator tempomata :)
Za nacin paljenja i stelovanja jos jedan minus.

Korisnikov avatar
Texonja
Postovi: 4510
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:09
Garaža: X3
Lokacija: Poker table

Re: Tempomat povecava potrosnju? Da ili ne?

Post od Texonja » 05 Jul 2012, 23:56

A tempomat na Alfi se pali kako? :think:
(za nas koji nikad nismo imali i verovatno necemo imati Alfe) :P
Everything happens for a reason. Sometimes the reason is that you're stupid and make bad decisions!

Korisnikov avatar
NexT
Postovi: 13008
Pridružio se: 09 Jan 2012, 18:49
Garaža: E (W212)
Lokacija: Beograd

Re: Tempomat povecava potrosnju? Da ili ne?

Post od NexT » 05 Jul 2012, 23:56

Ja ne mogu da nadjem rucicu za tempomat za moj auto :twisted:

Korisnikov avatar
Laki021
Postovi: 13095
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:41
Garaža: BMW 540i xDrive
Lokacija: Zurich

Re: Tempomat povecava potrosnju? Da ili ne?

Post od Laki021 » 05 Jul 2012, 23:58

Na tom autu je mnogo toga meni misterija, neko je tu bio na nekim drogama kad je neki stvari projektovao.

Danas sam bas pomagao drugu da zameni stop svetlo, crkla sijalica. Prvo se ubih pokusavajuci da zamenim sijalicu ali nikako ne mogu da izvucem sta treba napolje kroz unutrasnju rupu. Malo je reci da sam se iznervirao, pogledam na netu tek imam sta i da vidim, ljudi se sprdaju na tu temu jer mora da se skida ceo far koji drze 4 srafa iznutra, namenjeno da se tera u servis.... Sve ovo potpuno bez razloga tako napravljeno...

Floyd
Postovi: 19654
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:18

Re: Tempomat povecava potrosnju? Da ili ne?

Post od Floyd » 06 Jul 2012, 00:15

Texonja je napisao:A tempomat na Alfi se pali kako? :think:
(za nas koji nikad nismo imali i verovatno necemo imati Alfe) :P
Pa sama rucica je postavljena nisko i uvucena...

Slika

To je ova niza, koja izgleda ovako...

Slika

Onda imas off/on kao kad palis brisace i jos jedan prekidac koji guras prema napred kad podizes brzinu a okreces prema sebi kad spustas.
Najgore od svega je sto nije na dohvat ruke.
Laki021 je napisao:Na tom autu je mnogo toga meni misterija, neko je tu bio na nekim drogama kad je neki stvari projektovao.
Nisu bili na drogama nego su jednostavno neozbiljni...takvi su zabari :kezo:
Mene iskreno veoma nervira sto su na restyle modelu izbacili ono prosirenje da uvuces ruku kad otvaras gepek...nije prakticno.
Slika

Korisnikov avatar
dragan
Postovi: 9215
Pridružio se: 13 Jan 2012, 13:09
Garaža: BMW M340i, Peugeot 2008

Re: Tempomat povecava potrosnju? Da ili ne?

Post od dragan » 06 Jul 2012, 00:36

djiuliju je napisao:Diskusija na tu temu se vodila na drugom forumu, pa me zanima sta vi mislite. Da li voznja sa ukljucenim tempomatom povecava potrosnju u odnosu na voznju sa nogom na gasu? Ili pak smanjuje? I zasto?

Moje je misljenje da bi sa tempomatom potrosnja trebala da bude za nijansu manja, ili ako ne manja onda nikako veca. Dosta ljudi misli drugacije, tj cini im se da je drugacije
ja sam jedan od onih kojima se cini drugacije...

e,sad, zasto je tako ne znam, ali sam ubedjen da ima rezima u kojima bord pokaze manju trenutnu potrosnju pri odredjenoj brzini ako se vozi "nogom"...

mislim da ( posto mi bord laze u plus, tj pokazuje vecu potrosnju od realne oko 5 posto ) je to vise stvar elektronike i nacina racunanja potrosenog goriva, koje je iz nekog razloga na tempomatu vece. nisam imao prilike da probam to sve u praksi metodom "od cepa do cepa", ali to bi bilo i jako tesko jer je "nogomatom" tesko apsolutno odrzavati zeljenu brzinu koju bih poredio sa tempomatom...
mogao bih eventualno uporediti odstupanja borda pri nekoj deonici u voznji sa tempomatom i bez njega...

@uros - jos neki stari karburatorski sistemi su imali mehanizme dovodjenja smese na siromasnu pri konstantnom gasu, naravno na fizickim principima, sada je sve to daleko lakse i svi proizvodjaci to koriste...

Korisnikov avatar
elMaestro
Postovi: 3231
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:07
Garaža: C2

Re: Tempomat povecava potrosnju? Da ili ne?

Post od elMaestro » 06 Jul 2012, 00:42

@NexT, tebi je beše stari tip ablendera, do 2001.? Za njih je teško naći ručicu tempomata jer ide samo na njega, eventualno na završne serije 605-ice (nisam siguran), samo od havarisanog ili engleza. Može li (mada mislim da ne može, nešto oko ECU-a je u pitanju) da se stavi ceo ablender od novog tipa. Na novije tipove i ako nema fabrički, odgovara ručica sa drugih modela (za 206 i 307 se poklapaju džekovi skroz).
Имам једно потпитање...

Korisnikov avatar
NexT
Postovi: 13008
Pridružio se: 09 Jan 2012, 18:49
Garaža: E (W212)
Lokacija: Beograd

Re: Tempomat povecava potrosnju? Da ili ne?

Post od NexT » 06 Jul 2012, 00:47

ma mogu da promenim ceo komplet iza volana, bar bi trebalo da moze, ali nije mi bas toliko stalo do tempomata.
Meni je na sadasnju instalaciju potrebno da nakacim samo rucicu za tempomat, uz nju ide i dugmence koje aktivira tempomat, ali sam cuo da na mom mora da se menja i senzor polozaja gasa... Ma je*es ga, moze i ovako da se vozi. Ako nadjem komplet na nekom strancu skidam sve i montiram, ako ne, nemam zivaca da kupujem iz delova...

Korisnikov avatar
elMaestro
Postovi: 3231
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:07
Garaža: C2

Re: Tempomat povecava potrosnju? Da ili ne?

Post od elMaestro » 06 Jul 2012, 00:58

Relativno je retka ta koja tebi treba. Nego piči ti u Šabac, uzmi dve za svaki slučaj. :mrgreen:
Имам једно потпитање...

Korisnikov avatar
snork
Postovi: 4878
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:50
Lokacija: Beograd

Re: Tempomat povecava potrosnju? Da ili ne?

Post od snork » 05 Nov 2012, 14:39

Gledam nešto ovu temu... možda bi tempomat mogao i da povećava potrošnju u nekim uslovima. Na primer, ako teren ima blage uzbrdice i nizbrdice i čovek drži konstantan gas (a brzina u nekoj meri varira), to je za potrošnju povoljnije nego da se na tempomatu namesti konstantna brzina (koju će on održavati tako što će dodavati i smanjivati gas).

Druga, ozbiljnija situacija gde tempomat sigurno povećava potrošnju je na automobilima sa manuelnim menjačem, ukoliko vozač ubaci menjač u pogrešan stepen prenosa. Npr. u V stavi brzinu 50 km/h ili u III 150 km/h - u prvom slučaju ga guši, u drugom uteruje u crveno polje. Ili - namesti 100 km/h po ravnom putu u V. Pojavljuje se velika uzbrdica; pretpostavimo da je motor takve snage da je potrebno ubaciti u IV. Ukoliko vozač to ne uradi, tempomat će besomučno dodavati gas - a ovakav režim vožnje, osim što je loš za motor, jako povećava i potrošnju.
Ђенерал Јанковић

Korisnikov avatar
dragan
Postovi: 9215
Pridružio se: 13 Jan 2012, 13:09
Garaža: BMW M340i, Peugeot 2008

Re: Tempomat povecava potrosnju? Da ili ne?

Post od dragan » 05 Nov 2012, 14:47

teoretski, moguce je u oba slucaja, zaista...
bar meni tako zvuci...

Korisnikov avatar
djiuliju
Postovi: 1468
Pridružio se: 13 Jan 2012, 13:56
Garaža: Clio II ph2 1.2 16v
Lokacija: Jagodina

Re: Tempomat povecava potrosnju? Da ili ne?

Post od djiuliju » 05 Nov 2012, 16:33

Snork, pa podrazumeva se valjda da se prvo odabere pravi stepen prenosa, tu onda nije kriv tempomat nego vozac

Pravo pitanje bi bilo, ako teras 50 petom brzinom, dal ima razlike ako vozis uz pomoc tempomata ili drzis nogu na gasu. To je poenta cele price

Korisnikov avatar
snork
Postovi: 4878
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:50
Lokacija: Beograd

Re: Tempomat povecava potrosnju? Da ili ne?

Post od snork » 05 Nov 2012, 16:47

Dobro, zanemarimo taj drugi slučaj, :) ali ono prvo što sam napisao mi deluje realno u praksi.
Ђенерал Јанковић

ljubitelj
Postovi: 10545
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Tempomat povecava potrosnju? Da ili ne?

Post od ljubitelj » 05 Nov 2012, 18:32

Sve se nesto neckam da pitam, uopste mi nije jasno kako moze da funkcionise tempomat sa manuelnim menjacem ?
Lep primer, naidje ubrzdica i kako se promeni polozaj menjaca ?
Ne promeni, motor radi van radnog rezima, iskljuci se tempomat sam od sebe jer prepozna situaciju ?

Tempomat je dugo standardno bio opcija uz automatik a uz manuelne menjace se nije niti nudio od strane fabrika, barem je tako bilo sa modelima 70tih 80tih.

Prvi auto sa tempomatom koji sam vozio je bila Mazdu 626 manual 2200ccm iz 1990 (kanadski model) sa tempomatom ali se taj tempomat samostalno iskljucivao kada prepozna da je motor opterecen.

U voznji je bio cudan osecaj, podesi se tempomat a onda naprasno prestane da radi i prakticno obesmisljava funkciju automatskog gasa.
Imala je i neki senzor na kvacilu vise se i ne secam da li je zbog tempomata ili neceg drugog.

Korisnikov avatar
McGruja
Site Admin
Postovi: 13405
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:48
Garaža: Suzuki Vitara 1.6 16v AT

Re: Tempomat povecava potrosnju? Da ili ne?

Post od McGruja » 05 Nov 2012, 18:38

Senzor mora da postoji i na kvacilu i na kocnici, jer oba gase tempomat kod manuelnog menjaca.

Nikada nisam doveo auto do situacije da se motor "muci", uvek ja sam prebacim brzinu nize. Kad uslovi dozvole, klik na "Resume".

TT Post

Odgovori