Motorna ulja

Iskustva sa gorivima i uljima
Odgovori
Korisnikov avatar
carov2
Postovi: 4120
Pridružio se: 23 Apr 2012, 20:24
Garaža: Audi A4
Lokacija: Pirot, Kladovo
Kontakt:

Re: Motorna ulja

Post od carov2 » 24 Jan 2022, 18:34

Ja ću možda leti da se vratim na VMP.
Baš sam ga danas tražio u garaži, imao sam 1l, ali ga nešto ne vidim.
Verovatno mi je na poslu.

Sent from my LE2120 using Tapatalk


Koshmar
Postovi: 359
Pridružio se: 13 Sep 2017, 10:03

Re: Motorna ulja

Post od Koshmar » 31 Maj 2022, 01:14

Da osvezim temu malo...
Jel ima neko bilo kakve informacije o ovom ulju "PANTHEROL"??
Vidim da se skoro pojavilo kod nas,ili sam ga bar ja skoro primetio..."Made in EU".
Za 5W30 low saps kanticu od 5l je cena u Uradi Sam 4700din.

https://pantherol.de/pantherol-syntgold ... 0/?lang=sr

Korisnikov avatar
DS9
Postovi: 848
Pridružio se: 18 Nov 2013, 11:35
Lokacija: Beograd

Re: Motorna ulja

Post od DS9 » 31 Maj 2022, 23:30

Hm, izgleda da na forumu nema onaj smajli koji povraća.

https://pantherol.de/o-nama/?lang=en

Dakle, imaju svoj sajt pa onda može da se i pročita da nude.

A to što nude bi možda neko okrakterisao kao skorašnji smišljeni posao uvaljivanja maziva od strane menadžera po tipu "tašna/mašna", al` sa većim kapitalom. Ako uspe da zaradi na ovom poslu, možda za par godina vidimo da im ulja budu imala detaljnu specifikaciju, i da бар imaju makar jedno zvanično odobrenje nekog svog maziva. Sada nemaju odobrenja , nema tehničke specifikacije - jedino se samostalno pozivaju na specifikacije.

Tako nešto ne znači nužno da su ulja loša, verovatno nisu loša nego adekvatna/korektna - samo što je to proizvod neke od većih rafinerija kojoj je naručeno da se isporuče maziva bez bitne provere kvaliteta.

Ako bih pravio metaforu - naš Bell https://bellchemicals.com/o-nama/ je u odnosu na taj pantherol tradicija sa kvalitetom, a npr. novosadski Adeco https://www.adeco.rs/ vrhunac razvoja maziva.

Pade mi na pamet nešto što sam odavno napisao kada je bilo reči o sličnim uvoznim brendovima - da nemamo potrebe da uvozimo strane prevarante, kad već imamo domaće.

Ovaj je tek počeo sa biznisom, pa naravno da će da ga širi na tržištu koje i tako nešto može da proguta. Ako/kada uspe, postajaće bolji.

Što se mene tiče, sve što sam naveo su pretpostavke i tumačenja na osnovu toga što je navedeno na njihovom sajtu - jer ako tamo jedino pišu slatke reči složene kao za neku radio reklamu, bez nečeg konkretnog i detaljnijeg, suština može da se protumači otprilike da su bulja.

Btw, morao sam da dobro dvaput da pogledam šta sam pročitao jer mi je prvo izgledalo kao Panthenol. :srbin:

Koshmar
Postovi: 359
Pridružio se: 13 Sep 2017, 10:03

Re: Motorna ulja

Post od Koshmar » 31 Maj 2022, 23:41

Hahaha...Panthenol...
Meni isto bilo cudno,ovamo kao www.pantherol.de ,a na internetu nidje veze...tj.nema nista konkretno ni da se nadje o njima/ulju.
Iskreno..predpostavio sam da je neko nase "punjenje" varijanta sa onim klasicnim "EVROPSKI KVALITET,NEMACKI RECEPT" forama..al rekoh da pricekam da vidim dal neko deli slicno misljenje,tj.ima neku informaciju.
Mada ni cena nije bas...ni povoljna...4700 uradi sam,na nekom sajtu za ulja sam video da je oko 5000...
Mislim da je cak po ceni bezobrazniji nego sto je dobro ulje tipa TOTAL INEO 5w-30...a dal vredi i eksperimentisati... :think:

Korisnikov avatar
DS9
Postovi: 848
Pridružio se: 18 Nov 2013, 11:35
Lokacija: Beograd

Re: Motorna ulja

Post od DS9 » 01 Jun 2022, 00:35

Koshmar je napisao:
31 Maj 2022, 01:14

Za 5W30 low saps kanticu od 5l je cena u Uradi Sam 4700din.

https://pantherol.de/pantherol-syntgold ... 0/?lang=sr
Tek sada sam primetio cenu. Za tih 4700 din bez problema se kupuje 5 litara ulja koja imaju VW odobrenja na koje se ovi pozivaju. Najjednostavnije rečeno bezobrazno skupo. Koliko košta 5 L Total Ineo MC3 5W-30 - koje u odnosu na pomenuto ima više Approval-a/odobrenja?

Galax Racing Plus 5W-30 (u koje bih imao daleko više poverenje) koje je identično koncipirano, i takođe nema odobrenja - košta 4 L+ 1 L jedva preko 3000 din.

https://galax.rs/shop/galax-racing-plus-sae-5w-40/

Obaška Nisotec Autoline Sint 5W-30 https://www.nisotec.eu/sr-lat/nisotec-a ... -sae-5w-30

Koshmar
Postovi: 359
Pridružio se: 13 Sep 2017, 10:03

Re: Motorna ulja

Post od Koshmar » 01 Jun 2022, 12:23

Kao sto rekoh, uradi sam 4700din, sajt za ulja 5192din... a drugar je uspeo preko neke firme koja prodaje ta ulja da sazna da moze da dobije kanticu tog ulja od 5l za 3500din...i to kao krajnji kupac-fizicko lice.

Korisnikov avatar
Markoni
Postovi: 9712
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:47
Lokacija: Београд

Re: Motorna ulja

Post od Markoni » 01 Jun 2022, 12:32

Ja ne znam uopšte šta je razlog kockanja sa tim uljem?

Sent from my M2007J3SY using Tapatalk


dzonic87
Postovi: 1352
Pridružio se: 05 Okt 2016, 18:53
Garaža: Hyundai Tucson 2.0crdi (2016, 4wd)

Re: Motorna ulja

Post od dzonic87 » 01 Jun 2022, 14:00

Takođe, ne kapiram, danas kada na svim "brendiranim" pumpama ima ulja iz njihove proizvodnje koja su proverena (ukoliko ne može da se nađe/priušti ulje koje se mahom sipa)

Koshmar
Postovi: 359
Pridružio se: 13 Sep 2017, 10:03

Re: Motorna ulja

Post od Koshmar » 01 Jun 2022, 14:59

Mene je zanimalo da li neko ima informaciju o ovom ulju koje prvi put vidim i za koje prvi put cujem u zivotu.
Interesujem se,ucim,skupljam informacije..logicno. :)
Sad znam/predpostavljam da je sranje...nema odobrenja,samo neke norme koje "ispunjava" i cenu nekih premijuma od 4700-5200..a moze i za 3500 da se nabavi...sve jasno.
Ne postoje nigde..tj.predstavnistvo,informacije gde se puni i slicno...
Tako da sad imamo neke nove informacije za neke koji su mozda razmisljali o tom ulju. :doubleup:

Koshmar
Postovi: 359
Pridružio se: 13 Sep 2017, 10:03

Re: Motorna ulja

Post od Koshmar » 27 Jun 2022, 17:59


Kompresor
Postovi: 66
Pridružio se: 28 Feb 2021, 17:04

Re: Motorna ulja

Post od Kompresor » 04 Jul 2022, 16:54


Korisnikov avatar
DS9
Postovi: 848
Pridružio se: 18 Nov 2013, 11:35
Lokacija: Beograd

Re: Motorna ulja

Post od DS9 » 12 Jul 2022, 01:16

I ja malo razmišljam, ali među navedenim uljima da je moj taj golf5 ne bih mnogo razmišljao - uzeo bih galaxovu varijantu.

Zašto?

Prvo, jer je odgovarajuća, drugo jer mi se sviđa da koristim galax kao što je nekome bilo drago da navija za npr. ОФК Београд i bira npr. BiP pivo; i treće - čisto u inat velikim naftnim kompanijama i njinim! im izvoznicima, uvoznicima i posrednicima - kad se već za pojedine/određene mašine na "pljuvomet" blendiraju odgovarajuća maziva.

Sad, na spisak bih dodao i još jedno ulje koje bih najverovatnije sipao u taj golf5, tj. Nisotec Autoline W 5W-30 https://www.nisotec.eu/en/nisotec-autol ... -sae-5w-30

***

VW je specifican po tome što je (dok nije postojala norma VW504/507) za određene PD motore bilo odgovarajuće ulje po normi 505.01, međutim po VW - odgovarajuća su im i ulja po 504/507 (nakon što je kreirana ta norma).

Jednostavna (a za mnoge gotovo nerešiva) zvrčka je u tome što prethodna norma (505.01 ) podrazumeva i ulja gradacije xW-40, dok norma VW 504/507 isključivo ulja gradacije xW-30 (koja su dakle na radnoj temperaturi nešto tanja/tečljivija od 40ica.


Zbog toga je neko ko je godinama čitao da isključivo treba ulje po VW 505.01, a što je svodio na to da je potrebno ulje iz 5W-40 gradacije - u dilemi da li da koristi ulje koje je tanje tj. u gradaciji 5W-30. Dilema je još veća kada se razmišlja o tome da li je motoru koji je dvadesetak godina star odgovarajuće tanje ulje koje mu je propisano za sasvim nov motor, sa obzirom da zbog povećanja zazora (usled trošenja tj. pređenih stotine hiljada km.) može (a ne mora nužno) da bude pogodnije viskoznije/deblje/manje_tečljivo ulje tj. gradacije 5W-40, kao i to da ono može da bude pogodnije kada je motor/vozilo znatnije opterećen (natovaren u npr. kombinaciji sa ambijentalnom temperaturom npr. preko 40 C).

Dilema se formalno rešava striktnim praćenjem onog što piše u servisnoj knjižici - međutim dilema i postoji jer je poznato da su ulja po novijim normama uglavnom na višem nivou.

Moje lično mišljenje (kada se slučajno desi da mi nabubri mozak čak do veličine graška :siriruke: ) je da motoru treba dati najtanje ulje koje još uvek može zaštiti motor u dotičnim uslovima eksploatacije. Potrošnja ulja uglavnom pokaže da li je to odgovarajuće. pa ako je ona u granicima normale npr. do 1 L za servisni interval sa uljem 5W-30 gradacije (i naravno odgovarajućih VW normi) onda i nema potrebe insistirati na debljem ulju tj. gradacije npr. 5W-40.

Sa druge strane - za nekakve (teže) uslove eksploatacije je ultimativno da se koristi viskoznije ulje, pa onda i nema neke dileme.

Kako god, aktuelno stanje motora diktira da li je zgodnije da ga podmazuje ulje jedne ili druge gradacije (i/ili norme). Da je moj taj golf5 prvo bih mu dao tanje ulje, pa tek ako se supostavi da se ono previše troši - onda viskoznija gradacija. Ako već ima relativno malu potrošnju ulja sa npr. 5W-40 - onda bih mu u sledećoj izmeni sipao ulje po VW504/507 (dakle gradacije 5W-30).

Inače, u vezi upotrebe ulja za VW PD motore je već poprilično razgovarano u sledećoj temi viewtopic.php?f=31&t=6070
obratiti pažnju na sliku/šemu u mom odgovoru na kraju.

ljubitelj
Postovi: 10548
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Motorna ulja

Post od ljubitelj » 12 Jul 2022, 09:16

Slažem se potpuno sa time da najtanje ulje koje još može da podnese motor treba primeniti ali samo da dodam da VW dizeli pokazuju znake potrošnje ulja i sa originalnim (gušćim 5w40) , neretko pa par litara izmedju intervala zamene treba dolivati. (već od malih kilometraža).
Tako da tu potrošnju do 1 litra na interval mislim da ne bi trebalo da se primenjuje za procenu adekvatnosti ulja kod ovih motora.

U suštini je svejedno koje od predloženih ulja, bitnije je da se redovno doliva tako da ga bude dovoljno u motoru.

Kompresor
Postovi: 66
Pridružio se: 28 Feb 2021, 17:04

Re: Motorna ulja

Post od Kompresor » 12 Jul 2022, 10:54

Juce kupio NISOTEC AUTOLINE SINT SAE 5W-40.DS9 da li da zamenim za 5w30.

Korisnikov avatar
DS9
Postovi: 848
Pridružio se: 18 Nov 2013, 11:35
Lokacija: Beograd

Re: Motorna ulja

Post od DS9 » 12 Jul 2022, 14:13

Ne (nemoj da zameniš, iskoristi ga, dobro si kupio.)!

I ta varijanta je sasavim odgovarajuća za motor kome je propisano ulje po VW 505.01 normi, kao i što se navodi u njegovoj specifikaciji. Obaška što npr. imam neposredne informacije od nekoliko vozača HDI motora da godinama koriste to ulje i da su vrlo zadovoljni. Osim toga, ljubiteljova napomena je izrazito značajna jer je on neko ko ima veoma bogato praktično i stručno iskustvo.

Dakle nisotecova 5W-40ica je vrlo ok za tu golfovu peticu (pogotovo na visokim ambijentalnim temperaturama ili vožnji u višim obrtajima, a što pogoduje nešto većoj potrošnji ulja). :doubleup:

Odgovori