Motorna ulja

Iskustva sa gorivima i uljima
Odgovori
Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8051
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Motorna ulja

Post od OMP » 19 Dec 2023, 21:28

Skipper je napisao:
19 Dec 2023, 19:51
U auto mi ide 4.2 litra ulja. Pre pola godine sam uzeo kanticu od 5 litara u kojoj je ostalo 0.8 litara. Računam da to ulje nije moglo da propadne za 6 meseci i da sada mogu uzeti 4 litra i od ovog starog sipati još 0.2?

naravno da mozes
ljubitelj je napisao:
19 Dec 2023, 18:59
Ne znam zaista, daj neke primere motora koji su prvi put u ovom veku počeli da se proizvode..
A zaista retko vidjam benzinske varijante motora, 1 od 10 auta otprilike naidje od nekog modela koji ima benzin vs dizel agregat.
bar 80% benzinskih motora u ovom veku koriste metalne filtere a od nekih savremenijih vw tsi motori, fordovi ecoboost, japanci i korejanci skoro svi, ameri takodje itd. ne znam sad ne pada mi nesto na pamet, francuzi recimo vise furaju uloske u ove savremenije varijante benzinaca metalni ostali samo u onim motorima koji se provlace od 90ih

ljubitelj
Postovi: 10594
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Motorna ulja

Post od ljubitelj » 19 Dec 2023, 22:28

OK, hvala.
Baš ću pogledati u katalog delova za te pobrojane.

Korisnikov avatar
DS9
Postovi: 850
Pridružio se: 18 Nov 2013, 11:35
Lokacija: Beograd

Re: Motorna ulja

Post od DS9 » 20 Dec 2023, 13:16

Skipper je napisao:
19 Dec 2023, 19:51
U auto mi ide 4.2 litra ulja. Pre pola godine sam uzeo kanticu od 5 litara u kojoj je ostalo 0.8 litara. Računam da to ulje nije moglo da propadne za 6 meseci i da sada mogu uzeti 4 litra i od ovog starog sipati još 0.2?

Sent from my motorola edge 30 ultra using Tapatalk
Sipaj svo staro, pa sa novim dopuni, dakle da novog ostane.
Suštinski je svejedno - odavno smo navodili da je shelf life ulja oko 5 godina (kako to navode na svojim sahtovima Shell i Mobil)., tako da je i to staro praktično novo.

Što se mene tiče - ja sam u svoj HDI sipao i ulje staro desetak godina, greota da se ne iskoristi.
Pojedine komponente paketa aditiva motornih ulja jesu ispraljivije, ali je snižavanje njihove koncentracije za nekoliko godina neupotrebljavanja praktično zanemarivo.
Za par stotina km novo motorno ulje je uglavnom u gorem stanju nego staro nekoliko godina koje nije upotrebljavano - ali je razlika zanemariva.

Jer, motorno ulje je, blago rečeno, rastvor/mešavina supstanci koje su ekstremno postojane, Pojedine komponente degradira rad motora, manje/više, ali i takvo ulje je do određenih granica u stanju da sasvim izvršava brojne funkcije (podmazivanja, hlađenja, dispergovanja ostataka sagorevanja....). Pomenuta određena granica je uglavnom za kojih više od desetak procenata veća nego što je propisani interval zamene, odnosno ulje je retko sasvim izrabljeno u uobičajeno koriščenom automobilu, ukoliko je poštovan interval zamene (i to da se potrošeno ulje dolije).

Sve u svemu, ostatak ulja od prethodnog malog servisa najaefektnije je upotrebiti za sledeći, ako već nije potrošen za dolivanje u međuvremenu.

***

Sasvim je druga priča sa nekim drugim automativnim fluidima, npr. kočnom tečnošću, koja stara ne bi smela da se upotrebljava, ukoliko je starija od npr. par godina, jer su rastvori kočnih tečnosti higroskopni, tj. mogu se zasititi vodom, što je opasno po više života.

U vezi toga - začudim se ljudima koji religiozno menjaju ulje na bitno kraći kilometražni interval od propisanog - a kada ih pitate za kočnu tečnost, odgovor je uglavnom od nekoliko godina do nikad. A propis većine proizvođača automobila je da se to čini za dve godine.

Već sam pisao da onome kome je zbog isparenja vodene pare i vazdušnog čepa propala papučica kočnice na nizbrdici u nekoj nedođiji nikada neće zaboraviti taj užas, ukoliko je preživeo.

Korisnikov avatar
Uroš S.
Postovi: 10886
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:17
Garaža: Fabia 1.0 TSI DSG | Yamaha X-Max 300 TechMax 2023. | Polar Forester
Lokacija: Blokovi

Re: Motorna ulja

Post od Uroš S. » 20 Dec 2023, 14:21

ljubitelj je napisao:
OMP je napisao:
19 Dec 2023, 09:42
ljubitelj je napisao:
13 Dec 2023, 18:18
već par decenija je tako, ne računam oldtajmere sa klasičnim filterom (metalnim).
U bre al ga pretera, pa znas koliko novih i novijih kola ima klasicne metalne filtere, konkretno u benzinskim varijantama sto ja znam, papirni ulosci su mozda kod dizela postali standard odavno ali kod benzinaca se idalje fura klasika
Ne znam zaista, daj neke primere motora koji su prvi put u ovom veku počeli da se proizvode..
A zaista retko vidjam benzinske varijante motora, 1 od 10 auta otprilike naidje od nekog modela koji ima benzin vs dizel agregat.
1.0TSI, 1.2TSI, svi Honda motocikli, Yamaha koliko znam takođe, vidim i ostali, suzuki ima uloske na nekima ali to su agregati od pre 20ak godina konstrukcijski.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Korisnikov avatar
Skipper
Postovi: 2317
Pridružio se: 26 Jul 2016, 21:02
Garaža: Toyota Avensis MK3
Lokacija: Beograd

Re: Motorna ulja

Post od Skipper » 20 Dec 2023, 14:27

Kod mene u avensisa ide uložak a kućište se ne menja.

Sent from my motorola edge 30 ultra using Tapatalk


ljubitelj
Postovi: 10594
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Motorna ulja

Post od ljubitelj » 20 Dec 2023, 18:48

Već sam pisao da onome kome je zbog isparenja vodene pare i vazdušnog čepa propala papučica kočnice na nizbrdici u nekoj nedođiji nikada neće zaboraviti taj užas, ukoliko je preživeo.
Prošao i kroz to iskustvo, ali kao suvozač. Ne zaboravlja se.

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11084
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Motorna ulja

Post od Bax » 27 Dec 2023, 20:18

Slika

Kakvo je ovo ulje?
Kako je moguce da je ovako jeftino?
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
rage_man
Postovi: 176
Pridružio se: 18 Mar 2016, 00:05

Re: Motorna ulja

Post od rage_man » 27 Dec 2023, 21:28

Firma postoji od 2003. iz N.Sada su, kakva su im ulja stvarno ne znam, niti znam nekog da je to sipao u auto.

Sent from my SM-A715F using Tapatalk


Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11084
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Motorna ulja

Post od Bax » 27 Dec 2023, 21:51

Pisu cak na netu da imaju sertifikaciju za teretni program.
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

ljubitelj
Postovi: 10594
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Motorna ulja

Post od ljubitelj » 28 Dec 2023, 08:04

Za koji kamion ti treba to ulje, koja specifikacija?

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11084
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Motorna ulja

Post od Bax » 28 Dec 2023, 08:19

Ma ne treba mi nista nego mi bilo interesantno kako je to ulje tako jeftino...
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
DS9
Postovi: 850
Pridružio se: 18 Nov 2013, 11:35
Lokacija: Beograd

Re: Motorna ulja

Post od DS9 » 29 Dec 2023, 12:35

Ako ne grešim na osnovu svojevremenih informacija koje su do mene stizale - umeo je Viskol svojevremeno da dampiguje cene i na Javnim nabavkama, pa je i drugim domaćim proizvođačima bilo nejasno kako to mogu.

Kome je propisana mineralka tipa 15w-40, verovatno će i sa ovim uljem da bude korektno, najverovatnije (sa naglaskom na najverovatnije). Ako na ambalaži ne stoji bar neka ACEA ili eventualno API norma, trebalo bi ga izbeći.

Sad, nešto nisam pratio cene u poslednje vreme, ali ako je tržište presićeno, to može da bude razlog.

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8051
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Motorna ulja

Post od OMP » 29 Dec 2023, 13:07

gledam na njihovom sajtu imaju za neka ulja ACEA i API kao i "odobrenja" nekih proizvodjaca

https://www.viskolgroup.com/proizvod/vi ... -sae-5w30/
https://www.viskolgroup.com/proizvod/vi ... sae-10w40/

Korisnikov avatar
DS9
Postovi: 850
Pridružio se: 18 Nov 2013, 11:35
Lokacija: Beograd

Re: Motorna ulja

Post od DS9 » 29 Dec 2023, 13:59

Koliko vidim, Odobrenja nemaju ni jedno, stoji da Zadovoljava specifikacije

Oni najbolje znaju kakva su im ulja, i onaj ko ih je eventualno laboratorijski analizirao.

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8051
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Motorna ulja

Post od OMP » 29 Dec 2023, 21:50

nisam mislio bukvalno odobrenja zato sam i stavio pod navodnicima

Odgovori