Motorna ulja

Iskustva sa gorivima i uljima
Odgovori
Korisnikov avatar
DS9
Postovi: 850
Pridružio se: 18 Nov 2013, 11:35
Lokacija: Beograd

Re: Motorna ulja

Post od DS9 » 18 Dec 2021, 18:42

Btw, dole je link do aktuelnije zvanične VW liste sa uljima odgovarajućih odobrenja (norme u tabeli su krajnje desno). Inače se može videti da je na listi Nisotec Autoline W 504/507 5W-30, kao i famov Fenix Premium 5W-40 po normi 505.00/505.01. Optimina odgoarajuća ulja nisu na ovoj listi jer su im odobrenja istekla, a najverovatnije nisu obnovljena (pošto VW odobrenja iimaju vremensko ograničenje).

https://static.nhtsa.gov/odi/tsbs/2020/ ... 1-0001.pdf

Korisnikov avatar
carov2
Postovi: 4166
Pridružio se: 23 Apr 2012, 20:24
Garaža: Audi A4
Lokacija: Pirot, Kladovo
Kontakt:

Re: Motorna ulja

Post od carov2 » 18 Dec 2021, 19:03


dispy je napisao:I kad si već tu, mali off, kako ti radi webasto, kod mene se u opremi zove Standheizung, ne znam da li postoje različite verzije? Da li se stvarno uđe u topao auto?

Sent from my motorola edge 20 pro using Tapatalk
Evo malopre napadao malo sneg, jedno 3cm, bili smo na slavi sa bebom, pa sada pre nego da krenemo, webasto je radio jedno 40min, bilo je 20min, pa nikako da podjemo, pa sam okrenuo još jedan krug od 20min.

U autu toplo, može u majici da se vozi, stakla čista, može odmah da se krene, a temperatura napolju 2c.



Sent from my SM-G980F using Tapatalk


dispy
Postovi: 556
Pridružio se: 13 Okt 2019, 18:01
Garaža: Astra K 1.6CDTi 2019

Re: Motorna ulja

Post od dispy » 20 Dec 2021, 08:58

Dobio sam odgovor od uvoznika Ravenola za Srbiju, na pitanje o VSW:

Poštovani, trenutno nemamo na stanju VSW0W30. Sledeće moguća isporuka bi mogla biti u februaru.

Eventualna zamena koja ima odobrenje VW 504.00/507.00 i tip uLja ACEA C3 je VMP SAE 5W-30.

Pozdrav

Sent from my motorola edge 20 pro using Tapatalk


dispy
Postovi: 556
Pridružio se: 13 Okt 2019, 18:01
Garaža: Astra K 1.6CDTi 2019

Re: Motorna ulja

Post od dispy » 20 Dec 2021, 09:20

Da dodam, hvala @DS9 na savetima, i hvala @carov2 na informacijama i pomoći!

Sent from my motorola edge 20 pro using Tapatalk


Korisnikov avatar
carov2
Postovi: 4166
Pridružio se: 23 Apr 2012, 20:24
Garaža: Audi A4
Lokacija: Pirot, Kladovo
Kontakt:

Re: Motorna ulja

Post od carov2 » 20 Dec 2021, 09:57

dispy je napisao:Dobio sam odgovor od uvoznika Ravenola za Srbiju, na pitanje o VSW:

Poštovani, trenutno nemamo na stanju VSW0W30. Sledeće moguća isporuka bi mogla biti u februaru.

Eventualna zamena koja ima odobrenje VW 504.00/507.00 i tip uLja ACEA C3 je VMP SAE 5W-30.

Pozdrav

Sent from my motorola edge 20 pro using Tapatalk
Nema na čemu.
Opa, znači može da se poruči VSW.
Odlično...

Sent from my SM-G980F using Tapatalk



Korisnikov avatar
DS9
Postovi: 850
Pridružio se: 18 Nov 2013, 11:35
Lokacija: Beograd

Re: Motorna ulja

Post od DS9 » 20 Dec 2021, 20:48

dispy je napisao:
20 Dec 2021, 08:58
Dobio sam odgovor od uvoznika Ravenola za Srbiju, na pitanje o VSW:

Poštovani, trenutno nemamo na stanju VSW 0W30. Sledeće moguća isporuka bi mogla biti u februaru.

Eventualna zamena koja ima odobrenje VW 504.00/507.00 i tip uLja ACEA C3 je VMP SAE 5W-30.

Pozdrav
VSW 0W-30 https://www.ravenol.de/en/product/motor ... -sae-0w-30
VMP 5W-30 https://www.ravenol.de/en/product/motor ... -sae-5w-30

Mslim da ne bih previše insistirao na VSW varijanti ako je već VMP dostupan.

Dakle oba ulja su za motore koji zahtevaju ulja po normi VW 504/507 - sasvim by the book.

Ako baš uporedimo specifikacije, možemo videti da je u pojedinim segmentima jedno (eventualno, na papiru) superiornije u odnosu na drugo, i obratno. Međutim, oba ulja su praktično vrhunski koncipirana tj. imaju značajnu količinu PAO baznog ulja, što se najčešće vidi po vrlo niskoj tački stinjavanja (pour point -60 C).

Nekome može da se sviđa što je VSW u 0W gradaciji i time donekle u prednosti nad VMP, ali bi neko drugi mogao da favorizuje VMP jer mu je isparljivost po Nok-u na prilično nižem nivou (dakle izuzetnih 6.4 % M/M) u odnosu na VSW (9.0 % M/M). Sa druge strane, nekome će se sviđti što VSW (eventualno) ostavlja manje sulfatnog pepela, dok nekom drugom to što VMP ima višu tačku paljenja (flash point) i izraženiji totalni bazni broj (TBN).

Kao što rekoh, mislim da su ulja u 0W-30 gradaciji ultimativna za oblasti sa vrlo niskim temperaturama, dok na nešem području sa umerenom klimom (i elementima subtropske ponekad u letnjem periodu) to i nije baš izraženo.

Oba ova ulja su sasvim odgovarajuća, obaška odličnih karakteristika kakva ulja konsipirana po toj normi, retko koji konkurent nudi - i u tom smislu teško da bi neko mogao da se zakune da će jedno od njih biti sigurno bolje od drugog.

Čisto lično, od ta dva čini mi se da bih pre uzeo VMP.

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21084
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Motorna ulja

Post od nidza » 21 Dec 2021, 08:53

Imao bih jedno pitanje, bez obzira što smo na relativno visokim prosečnim temperaturama i kvalitetno 5w-xx ulje završava posao:
- da li 0w-xx ulje i u našem podneblju ima manju gustinu na prosečnim temperaturama hladnog starta? Drugim rečima, da li će kašnjenje dok ga pumpa popne i rasprši po višim tačkama motora biti manje u odnosu na 5w-xx ulje?

Na primer, za Beograd je prosečna jutarnja temperatura za celu godinu +7.6C, a kreće se od -2 u Januaru do +17 u Julu.

Korisnikov avatar
DS9
Postovi: 850
Pridružio se: 18 Nov 2013, 11:35
Lokacija: Beograd

Re: Motorna ulja

Post od DS9 » 21 Dec 2021, 21:43

Može se računati da 0W-xx ulja i na temperaturama u rasponu od npr. 0-30 C imaju manju "gustinu" tj. kinematički viskozitet (tj. veću tečljivost) - ali je teško pretpostaviti (bez merenja) šta ta razlika tačno znači za konkretni motor ili npr. konkrentnu uljnu pumpu.

Konkretni odgovor je najverovatnije - da, biće manje kašnjenje i na tim temperaturama. Jedino je pitanje da li je to kašnjenje značajno ili zanemarivo

Za inženjere proizvođača motora, tj. prema onome kako su napisani navodi korisničke/servisne dokumentacije - u tom rasponu temperature je svejedno, iako postoji razlika u tečljivosti. Ja lično bih voleo da vidim odgovor nekog VW inženjera na ovo pitanje.

Ko bi želeo da zna razlike u viskozitetu među uljima, najzgodnije mu je da upotrebi odličan sajt Widman International, koga sam sigurno više puta pominjao u ovoj temi https://www.widman.biz/English/

Dole su dva grafika i dve pripadajuće tabele za ista četiri ulja, a jedina razlika između ova dva grafika i tabela je - što je radi prikaza na prvom grafiku najniža temperatura -20 C, dok je na drugom 0 C.

Zbog toga na prvoj slici mogu da se u tabeli očitavaju vrednosti kinematičke viskoznosti u rasponu temperatura od -20 C do 20 C,
dok se na drugoj tabeli vide vrednosti kinematičkog viskozteta na temperaturama 30 C do 80 C. Manji broj označava tečljivije ulje.

Dakle, prikazana su četiri ulja. Prva dva su ravenolove varijante VMP 5W-30 i VSW 0W-30, a da bi bilo zanimljivije dodao sam po još jedno ulje sa odobrenjem po normi VW 504/507.

Treće ulje je totalovo Quartz Ineo Long Life 5W-30 (koje se lako nabavlja u Srbiji) https://totalenergies.com.au/system/fil ... 104_en.pdf

a četvrto je castrolova varijanta sa pomenutim odobrenjem Edge Professional Long Life III 0W-30 https://msdspds.castrol.com/bpglis/Fusi ... BGQ242.pdf

Btw, Iz specifikacija ovih ulja možemo uočiti jednu egzemplarnu zanimljivost - odnosno to da pomenuta varijanta Castrol-a od sva četiri ulja ima najviši radni viskozitet, tj. 12.3 mm2/s (ili cSt tj. centistoksa), tj. to je na radnoj temperaturi motora najdeblje ulje među ova četiri, pošto je ta njegova vrednost na gornjoj granici viskoziteta SAE 30. Najjednostavnije rečeno, ni mnoge 5W-30ice nisu tako "guste" na radnoj temperaturi motora, koliko je ova castrolova 0W-30ica.

To je dakle sa papira, a šta je u ambalaži... pa valjda je ono što piše na papiru. A tamo po pravilu piše i to najsitnijim slovima - da su vrednosti orjentacione i da mogu varirati.


Od -20 C do 20 C

Slika


Od 30 C do 80 C

Slika

Korisnikov avatar
carov2
Postovi: 4166
Pridružio se: 23 Apr 2012, 20:24
Garaža: Audi A4
Lokacija: Pirot, Kladovo
Kontakt:

Re: Motorna ulja

Post od carov2 » 23 Dec 2021, 11:36

Jutros bilo -10c, auto plakao, što VMP, što nisi VSW...i tako...
Slika

Slika
Slika
Slika

Sent from my SM-G980F using Tapatalk

Korisnikov avatar
DS9
Postovi: 850
Pridružio se: 18 Nov 2013, 11:35
Lokacija: Beograd

Re: Motorna ulja

Post od DS9 » 23 Dec 2021, 21:39

Možda samo kuka što neje dobija Castrol 0w-30. :dobarvic:

Korisnikov avatar
carov2
Postovi: 4166
Pridružio se: 23 Apr 2012, 20:24
Garaža: Audi A4
Lokacija: Pirot, Kladovo
Kontakt:

Re: Motorna ulja

Post od carov2 » 23 Dec 2021, 22:10

Hahaha...pa kaže mi pre neki dan momak iz ovlašćenog servisa: "Pa ne znam što se glupirate i pravite pametni, što ne sipate Castrol, ne piše bezveze na čepu Castrol."

Sent from my SM-G980F using Tapatalk


Korisnikov avatar
DS9
Postovi: 850
Pridružio se: 18 Nov 2013, 11:35
Lokacija: Beograd

Re: Motorna ulja

Post od DS9 » 24 Dec 2021, 01:19

Heh, oko toga bih se raspravljao sa tim momkom. Malo sam osetljiv na a priori (i a posteriori) napomene "glupirate" i "pametni" ;)

Evo zašto: nisam siguran da bi u srpskom VW ovlašćenom servisu po defaultu izabrali Castrol Professional Long Life III 0W-30 a ne istoimeno ulje u 5W-30 gradaciji (za koje potonje verujem da ga najčešće koriste/sipaju kada treba upotrebiti ulje sa odobrenjem po VW 504/507)
https://msdspds.castrol.com/bpglis/Fusi ... A9S7ZE.pdf
kao i to da momak zna detalje specifikacije oba castrolova ulja, a i ravenolove - da bi tako olako mogao nekom da kaže da se glipira ili kao pravi pametan.

Da budem grub - sere k`o foka.

Jer, ako se pogleda gornja specifikacija castrolove professional varijante u 5W-30 gradaciji - vidi se da je tačka stinjavanja tj. pour point na -39 C što vrlo jasno ukazuje da je najveći udeo baznog ulja klasično (ne kažem da je to loše) HC bazno ulje iz III grupe. Sve ostale pomenute varijante (obe ravenolove i castrolova 0W-30) su po tome superiornije.

Obaška - kinematički viskozitet castrolove 5W-30 varijante na radnoj temperaturi motora tj. 100 C je najniži od svih pomenutih varijanti (dakle 11.6 mm2/s) pa bi neko njemu mogao da kaže da se glupira ako od svih varijanti sa zvaničnim odobrenjem po toj normi bira tanje ulje za recimo vozača koja oštrije vozi tj. za motor kome bi više odgovaralo viskoznije ulje.

VW piše u korisničkoj knjižici da preporučuje Castrol (ali ne navodi koji od svih njih. inače nisam siguran da će baš tako i ostati nakog bregzita), međutim to jeste nekakva formalna preporuka korisniku, dok je zvanična lista tj. Techical Note suštinski servisna preporuka - i svako ulje sa te liste je sasvim odgovarajuće, između ostalog i jer svako to ulje ima Approvall na kome je svojeručni potpis VW zvaničnika, i to zaduženog za kontrolu/kvalitet nekakvog ulja za određeni VW motor koji zahteva nekakvo ulje.

Jes`, zna momak koliko je Castrol bolji od nekakvog Ravenola, koga se potonjeg sve nagledao u VW motorima.

***

Inače, što se VMP tiče i -10 C - nema greške. Ni ta temperatura nije toliko niska da bi bilo posebno problematično tj. da se ultiativno zahteva 0W-30 varijanta. To je par paljenja, i možda će takko niskih temperatura u oblasti Pirota biti još nekih par ili nedelju dana. Druga bi priča bila ako bi -10 C bilo kontinuirano npr. šest meseci u godini.

Kako god, obe varijante ravenola su sasvim by the book i to ne može niko da ospori jer se one nalaze na zvaničnoj VW listi za normu VW 504/507.

Što se servisa tiče pitao bi ih koje ulje navode u nalogu za izvršenje redovnog servisa, i na osnovu čega odlučuju da za dotično vozilo/motor u tom nalogu napišu npr. Professional Long Life III 5W-30 a ne Professional Long Life III 0W-30.

Odgovor bi bio zanimljiv, i najverovatnije podrazumevao praksu koja ekonomski najviše odgovara servisu.

***

Da, Castrol Professionall Long Life III 0W-30 bi u određenim slučajevima (npr. na vrlo niskim temperaturama, u kombinaciji sa teško opterećenim motorom) u nekakvim nijansama verovatno bio zgodniji od drugih varijanti - samo što to ne može olako da se izrekne po sistemu "što se glupirate kad piše da treba sipati Castrol", jer je ta varijanta castrola specifična i najverovatnje se retko (ili nikako) koristi u Srbiji od strane ovlašćenih VW servisa za motore kojima odgovara istoimeno (a po sastavu baznog ulja prilično različito) ulje u 5W-30 gradaciji.

Korisnikov avatar
carov2
Postovi: 4166
Pridružio se: 23 Apr 2012, 20:24
Garaža: Audi A4
Lokacija: Pirot, Kladovo
Kontakt:

Re: Motorna ulja

Post od carov2 » 24 Dec 2021, 09:45

Nisam siguran, ali mislim da su mi prošlog puta u ovlašćenom servisu sipali 0W-30, a ovog puta su mi dali ponudu za 5W-30.

Još veća legenda je momak iz Pirota, gde sam prošlog puta menjao ulje, uzeo Ravenol otišao do rafa i uporedio sa Castrolom i ostalima što ima, kaže pa ovo je skroz isto ulje, VW 504 00 / 507 00 piše na oba.
I dalje ne verujem, ali šta da mu kažem...ne vredi.

Što se temperature tiče, auto mi je u garaži, tako da je tu temperatura u plusu.
A i baš silujem webasto, tako da se ne brinem...

Sent from my SM-G980F using Tapatalk


Korisnikov avatar
DS9
Postovi: 850
Pridružio se: 18 Nov 2013, 11:35
Lokacija: Beograd

Re: Motorna ulja

Post od DS9 » 24 Dec 2021, 19:13

Pohvalno za servis ako su nudili Edge Professional LL III 0W-30.

Međutim. korisnik kome se prethodno da nalog da potpiše radove koji će biti urađeni - mora dobro da gleda, čak i kada je sasvim siguran da će u njegovom motoru biti ono ulje koje je napisano u radnom nalogu.

Jer, npr. Castrol ima više ulja (i u professional seriji) gradacije 0W-30 - od kojih su pojedina neodgovarajuća (najpre zbog niskog radnog viskoziteta) za motor kome sleduje ulje po VW 504/507.

Inače, hvala ti za informacije :thumbup:

Korisnikov avatar
carov2
Postovi: 4166
Pridružio se: 23 Apr 2012, 20:24
Garaža: Audi A4
Lokacija: Pirot, Kladovo
Kontakt:

Re: Motorna ulja

Post od carov2 » 24 Dec 2021, 20:02

Našao sam ponudu, gde ne piše, ali mi na nalepnici na vratima piše 0W-30. (15. mart)

Ne znam na fakturi šta piše, ona mi je u firmi, u knjigovodstvu.

Edit: A imam i najnoviju ponudu za veliki servis (+mali), gde stoji 5W-30.
Mogu cene da se uporede.

SlikaSlika

Sent from my SM-G980F using Tapatalk


Odgovori