Motorna ulja

Iskustva sa gorivima i uljima
Odgovori
Korisnikov avatar
rage_man
Postovi: 176
Pridružio se: 18 Mar 2016, 00:05

Re: Motorna ulja

Post od rage_man » 26 Jan 2024, 21:51

Sta biste preporucili od 10w40 ulja za Seicenta?
Prethodno sipao Motul ali bih sada nesto jeftinije.

Sent from my SM-A715F using Tapatalk


Korisnikov avatar
DS9
Postovi: 850
Pridružio se: 18 Nov 2013, 11:35
Lokacija: Beograd

Re: Motorna ulja

Post od DS9 » 26 Jan 2024, 22:27

Da je moj seićento - Nisotec Autoline PS 10W-40 ili Optima HC Power 10W40 ili Galax Sint 10W-40 ili Adeco Extra SAE 10W-40.

Korisnikov avatar
rage_man
Postovi: 176
Pridružio se: 18 Mar 2016, 00:05

Re: Motorna ulja

Post od rage_man » 26 Jan 2024, 22:30

Zahvaljujem

Sent from my SM-A715F using Tapatalk


Korisnikov avatar
Skipper
Postovi: 2317
Pridružio se: 26 Jul 2016, 21:02
Garaža: Toyota Avensis MK3
Lokacija: Beograd

Re: Motorna ulja

Post od Skipper » 26 Jan 2024, 23:54

Ajde da i ja priupitam. Na prošloj zameni sam sipao motul 8100 x-clean efe 5w30. Ostati na istom ili ima nešto bolje?
U pitanju je toyotin valvematic motor oznake 2ZR-FAE.

Sent from my motorola edge 30 ultra using Tapatalk


Korisnikov avatar
DS9
Postovi: 850
Pridružio se: 18 Nov 2013, 11:35
Lokacija: Beograd

Re: Motorna ulja

Post od DS9 » 27 Jan 2024, 10:19

Toyota generalno ima vrlo široke preporuke (gradacija) za ulje. Pomenuta motulova varijanta je savim ok/dobro/odlično, pa ne vidim značajan razlog da se menja.

Sad, bolje/lošije - to je sasvim diskutabilno što se ulja tiče.

Ulje je potrebno da bi nešto činilo za nekakav period eksploatacije - a može samo da se pretpostavi da li će u sledećem periodu nekakvo drugo ulje činiti nešto drugačije (a baš bolje/željenije) od prethodnog.

Za daleko istočna vozila prvo pomislim na Eneos, a on ima nekoliko varijanti u 5W-30 gradaciji koje preporučuje za taj motor.
http://eneos-europe.ewp.earlweb.net/

Ko želi da ima neko od egzemplarnih ulja, pri čemu je poprilično mala verovatnoća da će bilo koji drugi Avensis imati takvo ulje u svom motoru - recimo da bi sledeća ravenolova varijanta bila odličan izbor. https://www.ravenol.rs/ravenol-rep-raci ... sae-5w-30/

Da je moje, slično kao što prethodno odgovorih u vezi seićenta, bilo koja varijanta u 5W-30 gradaciji po ACEA C3 od nisoteca, optime, galaxa... ili kako ko voli.

Frostensen
Postovi: 59
Pridružio se: 30 Nov 2019, 17:31

Re: Motorna ulja

Post od Frostensen » 29 Jan 2024, 15:02

Vozim turbo benzinca. Uzimao sam do sada Mobil Super™ 3000 X1 5W-40 Fully Synthetic ulje. Medjutim, sada u radnji nisu imali to i prodali su mi Mobile HC Synthese sa identicnim oznakama (Mobil Super™ 3000 X1 5W-40). Mobile izgleda nema ovo ulje tako da mi nije jasno sta sam kupio tacno i ko to pravi pod njihovim imenom jer se ovo ne vodi kao fully synthetic nego hidrokrekovano mineralno. Ako neko moze da mi malo razjasni bio bih zahvalan.

Korisnikov avatar
DS9
Postovi: 850
Pridružio se: 18 Nov 2013, 11:35
Lokacija: Beograd

Re: Motorna ulja

Post od DS9 » 29 Jan 2024, 20:40

Huh :pardon: priča je duga, tiče se istorije razvoja lubrikanata, a za taj slučaj početak priče je bio sredinom 90ih (kada su se mobilovili advokati žalili da castrol reklamira svoje ulje kao potpuno sintetičko, što po mobilu nije bilo istina. Oni koji su odlučivali o ovoj žalbi su odlučili da castrol može da nastavi da reklamira svoje ulje kao potpuno sintetičko, pa su onda i ostali proizvođači nastavili to nastavili tako - osim u Nemačkoj, gde je zakonski ograničeno šta se podrazumeva pod potpuno sintetičkim uljem.).

Motorno ulje se proizvodi (tj. blendira) tako što se tri/četiri glavne komponente pomešaju. Uglavnom, pomešaju se par tipova baznog ulja (u zavisnosti kakav viskozitet treba da se dobije) doda se neka količina polimera, da bi viskozitet bio postojan/željen na različitim temperaturama, i doda se tzv. paket aditiva - koji proizvode uglavnom različite kompanije od onih koje proizvode ulja. Sad, one najveće, kao što je npr. Mobil proizvode pakete aditiva za sebe.

Bazno ulje je praktično rastvarač u kome se rastvaraju ostale komponente (tj. paket aditiva).

Baznih ulja ima pet kategorija/grupa i obeležavaju se najčešće rimskim brojevima. Prve tri grupe su tzv. mineralna ulja, svaka sledeća bitno kvalitetnija od prethodne.

Prva kategorija su najosnovnija/najjeftinija mineralna bazna ulja, dok se od druge i treće grupe (i njihovog miksa) pravi najveći broj ulja koje kolokvijalno zovemo polusintetike i sintetike. Četvrta i peta grupa baznih ulja su ona koje se često nazivaju prave sintetike, i čije je dobijanje bitno skuplje od prethodnih grupa. U onoj priči sa početka radilo se o tome što je do tada Mobil koristio četvrtu grupu za svoja gotova motorna ulja koje je reklamirao kao potpuno sintetička, ali je Castrol u to vreme upotrebio tada najnoviju varijantu baznih ulja (koju je razvio Shell) koja je bila bitno jeftinija (posebna je priča to što je prethodno castrol bio u pregovorima sa mobilom da koristi njihova bazna ulja, ali je u poslednjem momentu odustao - inače se radilo o tome da na tržište što pre izbace novo ulje Syntec radi obeležavanja 200-godišnjice nastanka firme Wakefield Oil Company od koje se kasnije razvio Castrol).

I dan danas traju rasprave da li su ulja od treće grupe tj, hidrokrekovanog ulja (odatle naziv HC synthese), koja su jeftinija - samo malo ``lošija`` a bitno jeftinija, ili su malo jeftinija a mnogo lošija (od ulja spravljena od četvrte i/ili pete grupe).

Sa današnjeg stanovišta, takvo pitanje je praktično izlišno - dok ulje zadovoljava određenu normu, a stručnjaci posebno naglašavaju da paket aditiva najbitnije diktira ukupne performanse motornog ulja (kao npr. dole Oliver Kun iz Likvimolija).



Takođe, određene norme se i ne mogu postići sa bilo kojim baznim uljem nego samo sa određenim (recimo primer je renoova borma RN0720 - čija se ulja ne mogu dobiti upotrebom četvrte i/ili pete grupe, nego samo treće).

Konkretno, po pravilu tj. uglavnom - mobilova serija 3000 se uvek radila od ulja treće grupe baznih ulja (tj. hidrokrekovanog mineralnog ulja), a oni koji bi hteli uslovno rečeno kvalitetnije - kupovali bi mobilovu seriju ulja pod nazivom Mobil 1, naravno ukoliko bi ulje iz te serije zadovoljovalo normu potrebnu njihovom automobilu.

Zbog različitog načina obeležavanja ulja u Nemačkoj, od ostalih država, - ulje dobijeno od treće grupe se može nazivati potpuno sintetičko u ostalim državama osim Nemačke. U Nemačkoj se takvo ulje ne naziva potpuno sintetičko, nego se obeležava tako kako si naveo, mineralno hidrokrekovano.

Najkonkretnije - to ulje Mobil Super™ 3000 X1 5W-40 je takođe proizveo ExxonMobil, radi se samo o semantici (najverovatnije da je primarno namenjeno za Nemačku državu, pa je obeleženo kao mineralno hidrokrekovano).

Suštinski, sve je u redu (ako ga je uvezao/distribuirao Plattner, zastupnik Mobila u Srbiji https://plattner.rs/ ).

Koga baš zanimaju detalji i priče oko Mobila i Castrola tokom devedesetih , što jeste dovelo to toga da je od tada malo više razvučen pojam sitetičko ulje dole link.

http://xtremerevolution.net/a-defining- ... orld-1999/

Frostensen
Postovi: 59
Pridružio se: 30 Nov 2019, 17:31

Re: Motorna ulja

Post od Frostensen » 30 Jan 2024, 17:38

E, hvala na odgovoru. Nazalost nisu ga oni uvezli. Ogradjuju se. Na ulju ne pise ko ga uvozi. Kazu ne mora da znaci da je Bubanjpotok kvalitet ali ne mora da znaci ni da nije.

Korisnikov avatar
DS9
Postovi: 850
Pridružio se: 18 Nov 2013, 11:35
Lokacija: Beograd

Re: Motorna ulja

Post od DS9 » 30 Jan 2024, 22:23

Hvala ti na odgovoru.

To onda jeste problem (sa moblovim uljima ovde, ako ih plattner nije uvezao) - jer se ulja najvećih proizvođača lubrikanata na meti falsifikatora.

Sa aspekta uvoznika u Srbiji (koji uvozi takvo mobilovo ulje, i pored plattnera), koji to čini jer veroatno uvozi i npr. delove za automobile - verujem da to čine jer onda imaju povoljne uslove uvoza, a to onda unosi (dodatnu) sumnju.

Vidi da li ti nešto od sledećeg pomaže (pogotovo prvi link, ako QR code prolazi biće da je ok):

https://www.mobil.com/en/sap/our-produc ... ounterfeit ,

https://cfrs.ru/en/traffic-online/mobil ... maslo.html

https://edukr.ru/en/the-engine-cooling- ... nitelnyya/

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8050
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Motorna ulja

Post od OMP » 02 Feb 2024, 23:49

Jel cuo neko za Royal Purple ulja? Ja sam relativno skoro cuo gledajuci neke klipove sklapanja trkackih motora gde videh da ga par ozbiljnih tjunera u evropi i americi koristi, inace americko je ulje

Korisnikov avatar
carov2
Postovi: 4176
Pridružio se: 23 Apr 2012, 20:24
Garaža: Audi A4
Lokacija: Pirot, Kladovo
Kontakt:

Re: Motorna ulja

Post od carov2 » 03 Feb 2024, 08:16

Pisao je ovde Boban, Alfa Brera, skoro cela.

On je detaljan, istraživao je, ovo, ono, njegov zaključak, jak marketing, mala firma, ulje dobro i to je to.
Marketing, forumi, tome posvećuju pažnju, uglavnom, držite se proverenih brendova i nema greške.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8050
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Motorna ulja

Post od OMP » 03 Feb 2024, 08:40

Ne bih ja ni koristio to ulje niti ga ima kod nas a koliko videh nije jeftino nego onako pitam posto nisam cuo za njih a koristi se u racing svetu sto bi trebalo da znaci da ne moze biti lose.

Korisnikov avatar
carov2
Postovi: 4176
Pridružio se: 23 Apr 2012, 20:24
Garaža: Audi A4
Lokacija: Pirot, Kladovo
Kontakt:

Re: Motorna ulja

Post od carov2 » 03 Feb 2024, 10:45

Da nisu kao one priče za Marly, koristi se u F1, ali krišom.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Korisnikov avatar
Darko
Postovi: 9071
Pridružio se: 12 Sep 2012, 16:05
Garaža: Fiat Stilo 1.9 Mjet
Lokacija: Lungomare

Re: Motorna ulja

Post od Darko » 03 Feb 2024, 10:59

Frostensen je napisao:
29 Jan 2024, 15:02
Vozim turbo benzinca. Uzimao sam do sada Mobil Super™ 3000 X1 5W-40 Fully Synthetic ulje. Medjutim, sada u radnji nisu imali to i prodali su mi Mobile HC Synthese sa identicnim oznakama (Mobil Super™ 3000 X1 5W-40). Mobile izgleda nema ovo ulje tako da mi nije jasno sta sam kupio tacno i ko to pravi pod njihovim imenom jer se ovo ne vodi kao fully synthetic nego hidrokrekovano mineralno. Ako neko moze da mi malo razjasni bio bih zahvalan.
Ja sam pre par meseci porucio sa sajta prodaja delova. rs.
Stiglo mi je sa plattner uvoznom deklaracijom.


Slika

Korisnikov avatar
DS9
Postovi: 850
Pridružio se: 18 Nov 2013, 11:35
Lokacija: Beograd

Re: Motorna ulja

Post od DS9 » 03 Feb 2024, 16:10

Pa, Royal Purple je veoma renomiran na američkom tržištu0, i često je izbor onih koji žele kvalitetnije koncipirana ulja od standardno kvalitetne ponude kao što je MObil 1. Naravno u SAD ima dosta proizvođača lubrikanata koji nude ulja za koja tvrde da premašuju određene specifikacije, uglavnom to je njihov stil. Takođe Pennzoil, Amsoil ...

Međitim, tržišta motornih ulja u SAD i Evropi su različite priče.

Što se tiče, podmazivanja F1, većina proizvođača motornih ulja bi mogla to da izblendiraju - kada bi dobila ugovor, i određeno vreme za testiranje.

Odgovori