Motorna ulja

Iskustva sa gorivima i uljima
Odgovori
Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11077
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Motorna ulja

Post od Bax » 26 Jul 2022, 09:45

Ja sipao u Sparka 800cc, 10w40 NIS, ja sam ubedjen da nece da mu skodi :)
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
DS9
Postovi: 850
Pridružio se: 18 Nov 2013, 11:35
Lokacija: Beograd

Re: Motorna ulja

Post od DS9 » 26 Jul 2022, 10:24

Pa zavisi koje je godište tj. šta piše u njegovom uputstvu. Koliko vidim npr. u korisničkom uputstvu iz 2015. insistira se na uljima po Dexos1 i Dexos2.

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11077
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Motorna ulja

Post od Bax » 26 Jul 2022, 10:32

3 cilindra , neko 2009 godiste, pise na Eneos selectoru da moze Eneos 10w40.
Inace je 5w30 fabricka preporuka.
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
DS9
Postovi: 850
Pridružio se: 18 Nov 2013, 11:35
Lokacija: Beograd

Re: Motorna ulja

Post od DS9 » 26 Jul 2022, 11:03

Sasvim ok (od -20 C na više) jer su naveli ACEA A3/B3 ili A3/B4 ili API SM. Koliko vidim u srpskom uputstvu za to godište - uopšte ne insistiraju isključivo na 5W-30

https://www.chevrolet.rs/content/dam/Ch ... 008_SR.pdf

Korisnikov avatar
gavran
Postovi: 363
Pridružio se: 09 Sep 2013, 15:44
Garaža: VW Passat B8 1.6 tdi
Lokacija: Novi Sad

Re: Motorna ulja

Post od gavran » 26 Jul 2022, 11:54

Robby je napisao:
26 Jul 2022, 07:13
....sta vredi vama dipl.ing.rud.nafte i gasa i dipl.mas.ing. kad vi ovde 1g bodrite jedni druge i imate lidere😄 kod nas ljudi zavrse Visu poslovnu pa rade u sektoru maziva negde ili budu ovde Oil Gurui.
.
.
Rezime,pravo ulje je pravo ulje,ima ozbiljnu bazu,rade ga ozbiljne firme sa ozbiljnim ljudima. Ako treba da vas strucno opletem,moze, ali nemam nameru da se raspravljam i da trosim energiju.
Naravno da treba da nas "stručno opleteš", jer ne bi smo ovde postavljali pitanja da nas to ne interesuje i da nećemo nešto da naučimo. Samo nam trebaju jasne i dokumentovane činjenice i argumenti.

Uostalom, ne treba meni master Yoda da me nauči da treba da odem u radnju i kupim ulje po VW 507.00 ako je za moj auto propisano VW 507.00 i da neću pogrešiti. Problematika je upravo u ovome što si napisao kao rezime. Da su prava ulja prava ulja, sa ozbiljnom bazom, da ga rade ozbiljne firme, sa ozbiljnim ljudima, a mi postavljamo pitanje da li je to baš tako i gde se u toj priči poznatog brenda i visoke cene završava kvalitet ulja a počinje marketing, oko kojih se potpuno suprotno pravi hajp i sl. i šta je zapravo to u čemu se ogleda kvalitet nekog ulja.

Po tvom rezimeu, Castrol bi trebalo da bude ozbiljna firma sa ozbiljnim ljudima. Pa opet recimo bas Castrol koji je ne samo po specifikaciji i odobrenju preporučen za VW već i kao proizvođač (to zna svako ko se jednom za čep motornog poklopca uhvatio) u svojoj EDGE seriji, pa još Profesional, pa i Long Life u gradaciji 5w30 kao bazu koristi hidrokrekovano ulje iz III grupe. Ja ne kažem da to možda nije ozbiljna baza, ali znam da neki proizvođači kod takvih ulja već koriste PAO bazu iz IV grupe. Vi ćete me naravno ispraviti ako grešim, jer ja nisam iz te struke, ali pokušavam da rekapituliram ono što mislim da sam do sada naučio.

Šta sam još naučio, da ulja iste gradacije i iste specifikacije mogu da se razlikuju, u debljini na 100 stepeni, u indeksu viskoznosti, tački tečenja, tački ključanja i sl.

Evo primera recimo između Castrol EDGE Professional LL3 5w30 i Lukoil Genesis Armortech GC 5w30 (oba na oil selectorima izašla za moj auto), i da kažemo Fam Kruševac, Fenix Power 504/507 5w30 i Galax Sintec Low SAPS 5w30 koje je 800 dinara litar (barem prema njihovom sajtu) da vidimo koliko je i cena parametar.

Castrol EDGE Professional LL3 5w30; Lukoil Genesis Armortech GC 5w30; Fenix Power 504/507 5w30; Galax Sintec Low SAPS 5w30;

Debljina na 100 stepeni C 11,6; 12,2; 12,3; 12,0;
Index Viskoznosti 173; 183; 175; 170;
Tačka tečenja -36C; -41C; -42C; -36C
Tačka paljenja 196C; 227C; 220C; 210C;

Da ne navodim sada sve redom okačiću tehničke listove. Kod Lukoila jasno naznačeno da je reč o PAO bazi.

Znači priča očito nije samo idi u radnju i kupi brendirano i najskuplje po VW 507.00 a ne na pumpi levo kod Albukerkija kako sam navede, nego je priča očigledno složenija i stvari nisu crno bele. Možda ja ove parametre ne znam da rastumačim na pravi način, možda oni i ne ukazuju na razliku u kvalitetu, možda ništa ne znače, ali upravo tu treba da stupi na scenu "struka" (što bi ovi epidemiolozi rekli) pa da objasni i podupre činjencama, argumentima. A ne uleteti klizeći kao Ilija Najdoski i kao ulja su ulja, supe su supe, zna se šta su ulja, zna se šta su supe. Ne zna se, kako ja da znam koje je bazno ulje korišćeno ako na deklaraciji ne piše, a i da mi piše, šta ja znam o grupama baznih ulja. Znači neko ko zna, verovatno zna i ograničenja određene grupe baznog ulja pa kada vidi karakteristike i parametre određenog ulja može da oceni pa kaže, najverovatnije je korišena ova ili ona baza, dok je kod ovog korišena ova, prednosti su te, mane su te itd....svi oni imaju VW 507.00

Znači ne osporavam ja tvoju struku ili znanje, ja bih samo voleo da ako si već otvorio neku temu u kojoj se smatraš stručnim, i ne slažeš se sa nekim ili nečijim navodima, budeš malo konstruktivniji u diskusiji.
Prikačeni fajlovi
GALAX-SYNTEC-LOW-SAPS-5W30.pdf
(335.92 KiB) Preuzet 27 puta
FAM Fenix 5w30.pdf
(196.76 KiB) Preuzet 28 puta
Lukoil 5w-30.pdf
(287.71 KiB) Preuzet 49 puta
Castrol 5w30.pdf
(35.9 KiB) Preuzet 27 puta
Poslednja izmena od gavran u 26 Jul 2022, 12:04, izmenjeno 1 put ukupno.
Rad je stvorio čoveka, a nerad.......gospodina

Korisnikov avatar
carov2
Postovi: 4171
Pridružio se: 23 Apr 2012, 20:24
Garaža: Audi A4
Lokacija: Pirot, Kladovo
Kontakt:

Re: Motorna ulja

Post od carov2 » 26 Jul 2022, 12:01

+1

Sent from my LE2120 using Tapatalk


Korisnikov avatar
friend
Postovi: 103
Pridružio se: 28 Feb 2016, 17:49

Re: Motorna ulja

Post od friend » 26 Jul 2022, 23:13

Covek je rekao da je imao dva predmeta na fakultetu sto se tice ulja i maziva.

Korisnikov avatar
DS9
Postovi: 850
Pridružio se: 18 Nov 2013, 11:35
Lokacija: Beograd

Re: Motorna ulja

Post od DS9 » 27 Jul 2022, 12:55

Dok se akademski obrazovani stručnjak za maziva ne javi, imam komentar na sledeće.
gavran je napisao:
26 Jul 2022, 11:54
Pa opet recimo bas Castrol koji je ne samo po specifikaciji i odobrenju preporučen za VW već i kao proizvođač (to zna svako ko se jednom za čep motornog poklopca uhvatio) u svojoj EDGE seriji, pa još Profesional, pa i Long Life u gradaciji 5w30 kao bazu koristi hidrokrekovano ulje iz III grupe. Ja ne kažem da to možda nije ozbiljna baza, ali znam da neki proizvođači kod takvih ulja već koriste PAO bazu iz IV grupe. Vi ćete me naravno ispraviti ako grešim, jer ja nisam iz te struke, ali pokušavam da rekapituliram ono što mislim da sam do sada naučio.
Tačnije, pošto ja nisam obrazovan u tribologiji, verujem da je rukovodilac laboratorije Liqui Moly-ja u jednom intervjuu vrlo zgodno opisao značaj (razlika) baznog ulja koje ono ima za funkcionalnost gotovog ulja. Suština je da on poprilično umanjuje značaj/razlike baznih ulja na račun paketa aditiva - a (jednostavna) implikacija toga je da samo treba izabrati ulje po adekvatnoj normi, odnosno ne načiniti grubu grešku u izboru ulja.

https://ultimatemotorcycling.com/2020/0 ... weighs-in/

Moj komentar toga je - da ako/kada nešto nekako merimo (npr. nekoliko ulja koja zadovoljavaju istu normu) sigurno će prilikom merenja doći do nekakvih razlika, pa bi smo onda mogli da ta ulja nekako rangiramo. Samo, možda bi to što smo saznali (da npr. Y ulje nakon standardnih testova ima neke bolje rezultate od X i Z ulja) bile razlike bez bitnog praktičnog značaja, ili bi to važilo samo za taj trenutak.

Takođe, ono što bi minorna razlika bila za većinu vozača u čijim automobilima se izmena ulja vrši jednom godišnje - možda je ogromna razlika za inženjera koji sprema auto za takmičenje. Ipak, Kuhn očigledno nije želeo da širi priču već je stvar uobličio tako da bude kratko i jasno, i za najčešće slučajeve tačno.

Mislim da je jedna od bitnih stvari koje je naglasio Kuhn činjenica da se određene norme mogu postići samo sa određenim tipom baznog ulja. Ako se dobro sećam to je npr. slučaj sa Renault normom RN0720 (dakle namenjeno za najveću većinu dCi sa FAP/DPF) kod koje bazno ulje iz III grupe.

Inače, sasvim je jasno (to je u ovoj temi često naglašavano) da prilikom izbora ulja/maziva prednost (a u garantnom roku praktično ultimativno) imaju ona sa odgovarajućim odobrenjem proizvođača mašine, dok su ulja za koje sami proizvođači maziva tvrde da zadovoljavaju određene norme eventualna alternativa.

Izvan toga - svako čini lične izbore po svojoj volji (i sklonostima).

***

Btw, više puta sam u temi ponovio donji snimak jer zgodno objašnjava kako se blendira motorno ulje - čisto kada sam već pomenuo Olivera Kuhna




***

E` da,
ako neko od vas koji ovo čita, a ima novije VW vozilo - naleti na pumpi na Nisotec 5W-30 (ili Nisotec W 504/507 5W-30) sa cenom ispod 600 din/L molim vas ne kupujte ga nego meni javite na kojoj pumpi ste ga našli, da ga ja uzmem sebi za jedan HDI. Doduše uzeo bih ga i za svoj TDI, ali nemam pomenuti.
Ja volim supe i potaže, a čorbu ostavljam dvotaktašima.

Hvala

Korisnikov avatar
Darko
Postovi: 9060
Pridružio se: 12 Sep 2012, 16:05
Garaža: Fiat Stilo 1.9 Mjet
Lokacija: Lungomare

Re: Motorna ulja

Post od Darko » 03 Avg 2022, 17:17

Blizi mi se zamena ulja (stilo 1.9 mjet).

Ostati na shell ultra 5w40 ili probati ovo:?

https://www.ravenol.rs/ravenol-hcs-sae-5w-40/

Korisnikov avatar
Darko
Postovi: 9060
Pridružio se: 12 Sep 2012, 16:05
Garaža: Fiat Stilo 1.9 Mjet
Lokacija: Lungomare

Re: Motorna ulja

Post od Darko » 04 Avg 2022, 13:59

Posto niko nije odgovorio uzeh shell :D
Skupo ulje, a bogami i ovi filteri. Skuplji su od mann-a. Nadam se da su dobri.


Slika

Korisnikov avatar
DS9
Postovi: 850
Pridružio se: 18 Nov 2013, 11:35
Lokacija: Beograd

Re: Motorna ulja

Post od DS9 » 04 Avg 2022, 22:57

Dođe mu na isto, važno da će biti dobro podmazan taj 1,9 mJet, u bilo kojoj varijanti oba ta ulja. :doubleup:

Korisnikov avatar
Darko
Postovi: 9060
Pridružio se: 12 Sep 2012, 16:05
Garaža: Fiat Stilo 1.9 Mjet
Lokacija: Lungomare

Re: Motorna ulja

Post od Darko » 24 Avg 2022, 20:16

Uzeo sam na pumpi za Cromu multijet ovo ulje.
Da li zadovoljava motor sa dpf filterom?


Slika

Korisnikov avatar
Heineken
Postovi: 6242
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:34
Garaža: Alfa Romeo Giulietta 2.0 JTDm-2 150
Lokacija: Šid, Srbija

Re: Motorna ulja

Post od Heineken » 24 Avg 2022, 20:39

To ulje je sipano u moj 2.0 jtdm nekih 30k km. Zadovoljava, pise nazad da je za motore sa dpf filterom.

Korisnikov avatar
Darko
Postovi: 9060
Pridružio se: 12 Sep 2012, 16:05
Garaža: Fiat Stilo 1.9 Mjet
Lokacija: Lungomare

Re: Motorna ulja

Post od Darko » 24 Avg 2022, 20:46

Hvala :thumbup:

Prosli put sam sipao ultra 5w30 profesional. Ne znam sta mu znaci to profesional u nazivu u odnosu na redovan helix ultra.

Korisnikov avatar
Uroš S.
Postovi: 10886
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:17
Garaža: Fabia 1.0 TSI DSG | Yamaha X-Max 300 TechMax 2023. | Polar Forester
Lokacija: Blokovi

Re: Motorna ulja

Post od Uroš S. » 24 Avg 2022, 20:53

Možda za servise.

Sent from my SM-N970F using Tapatalk


Odgovori