Motorna ulja

Iskustva sa gorivima i uljima
Odgovori
Korisnikov avatar
DS9
Postovi: 848
Pridružio se: 18 Nov 2013, 11:35
Lokacija: Beograd

Re: Motorna ulja

Post od DS9 » 13 Nov 2019, 01:27

Za Volvo XC60 D5 AWD?
Kao što reče ikac, ukoliko ulje kojim se doliva zadovoljava istu ACEA normu, uglavnom je u redu (zato što je malo verovatno da bi aditivi međusobno negativno odreagovali).

Samo, ako ćemo sasvim zvanično, zavisi od godišta tog motora tj. njegove kodne oznake jer Volvo navodi različite norme za određena godišta istog motora D5. Sve jasno piše u korisničkoj knjižici. Za većinu godišta se navodi norma ACEA A5/B5, a viskozna gradacija 0W-30, tako da (najverovatnije) neće biti problema ukoliko se iskoristi i ulje gradacije 5W-30 koje takođe zadovoljava ACEA A5/B5.

Međutim, za vrlo nova godišta Volvo navodi Castrol Edge Professional V 0W-20 ili ulje po normi VCC RBS0-2AE 0W-20

Motulova specifikacija takvog ulja daje bliže detalje o toj normi:
https://s3-eu-west-1.amazonaws.com/motu ... 1534434476

***

Dakle Kabal, koje je godište taj Volvo XC60 D5 AWD?

Kabal
Postovi: 2882
Pridružio se: 05 Avg 2015, 10:01
Garaža: Volvo XC60 D5 AWD
Lokacija: Novi Sad

Re: Motorna ulja

Post od Kabal » 13 Nov 2019, 06:32

Hvala na iscrpnom odgovoru. Motor je D5 215ks, godiste je 2015.
Pogledacu svakako y servisnoj knjizici, trenutno sam u putu, blizi se interval servisa, a upalila se lampica da se dospe 0.5l ulja. Imao sam u gepeku, medjutim na par mesta gde sam gledao su imali 5w-30 gradaciju pa odatle moje pitanje.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk


Korisnikov avatar
DS9
Postovi: 848
Pridružio se: 18 Nov 2013, 11:35
Lokacija: Beograd

Re: Motorna ulja

Post od DS9 » 13 Nov 2019, 14:27

Hvala ti na odgovoru.

Na srpskom sajtu Volvoa koliko vidim ne može se dobiti korisnička knjižica za određeno godište XC60, kao što to može recimo na njihovom britanskom sajtu. kada se tu izabere XC60 i godište 2015. mogu se dobiti knjižice za raniji i kasniji model iz 2015, (linkovi dole), međutim što se norme za ulje tiče ona je ista odnosno ACEA A5/B5, a gradacija 0W-30 (strana 405 i 407, respektivno). Dakle to je ono što Volvo propisuje, a inače preporučuje (u pomenutoj normi i gradaciji) upotrebu Castrol Professional ulja (koja je po pravilu rezervisana za servise). Od ulja koja zadovoljaju ACEA A5/B5 u 5W-30 gradaciji jedno od ekonomičnijih je na primer Total QUARTZ FUTURE 9000 5W-30. To ulje inače za taj auto i preporučuje totalov selektor/savetnik maziva.

Zanimljiva stvar je npr. da castrolov selektor za npr. Grčku za xc60 d5 (D5244T23) preporučuje Castrol Magnatec Stop-Start 5W-30 A5, dok za nemačko tržište nudi izbor standardne serije, kada nudi Castrol EDGE 5W-30 A5/B5, a ukoliko se izabere professional serija onda nudi Castrol EDGE Professional A5 0W-30.

https://applications.castrol.com/oilselector/

Mislim, tu možemo da vidimo da i preporučeni castrol nudi odgovarajuće ulje i u 5W-30 gradaciji.

https://az685612.vo.msecnd.net/pdfs/acb ... p18267.pdf
https://az685612.vo.msecnd.net/pdfs/33e ... p17454.pdf

Kratka suština je - za dolivanje obezbediti ulje kome stoji da zadovoljava ACEA A5/B5. Da li će ono biti u 5W-30 ili 0W-30 gradaciji nije presudno/kritično, ali bi bilo zgodno da se radi o istom ulju koje se sipa prilikom redovnog servisa.

Kabal
Postovi: 2882
Pridružio se: 05 Avg 2015, 10:01
Garaža: Volvo XC60 D5 AWD
Lokacija: Novi Sad

Re: Motorna ulja

Post od Kabal » 13 Nov 2019, 20:18

Zahvaljujem na detaljnom odgovoru

Sent from my SM-N975F using Tapatalk


Korisnikov avatar
DS9
Postovi: 848
Pridružio se: 18 Nov 2013, 11:35
Lokacija: Beograd

Re: Motorna ulja

Post od DS9 » 14 Nov 2019, 12:31

Nema na čemu :thumbup: meni je najčešće zadovoljstvo da pišem o ovakvim nedoumicama.

Slučaj da bi bilo relativno problematično dolivati neko 5W-30 ulje u motor kome je sipano 0W-30 bi podrazumevao arktičke temperature, tipa ispod -30 C, jer tada dolazi do izražaja razlika u viskoznosti odnosno pumpabilnosti ulja između 0W-xx i 5W-xx. Doduše, ona dolazi i na nižim temperaturama, ali tek na vrlo niskim postaje sasvim kritična.

Mnogo se češće ljudi pitaju da li će biti neke štete ako pomešaju dva različita automobilska ulja, tj. doliju nekakvo ulje u karter motora koji je potrošio neku količinu servisnog ulja.

Standardni odgovor je da neće - bez obzira na različitu gradaciju, ukoliko ta dva ulja zadovoljavaju iste norme, a ukoliko zadovoljavaju različite da najverovatnije_neće_biti_problema ali to treba izbegavati zbog male verovatnoće da usled različitih supstanci u paketu aditiva (i to po pravilu one koja se dodaje radi detergentskog svojstva ulja) dođe do reakcije među njima pa za posledicu daju umanjenje zaštitnog efekta (ulja). Suva činjenica je da su motorna ulja međusobno sasvim mešljiva i da se njihovim mešanjem funkcionalno uglavnom menja samo viskozitet ukoliko su ona različitog viskoziteta.

Naravno da nije preporučivo (redovno)upotrebljavati/mešati ulje nepreporučenih normi (i gradacija) sa preporučenim - ali ako je alternativa tome da motor ostane bez dovoljno maziva onda je i nepreporučeno ulje daleko bolje nego nikakvo.

***

-Je l` smem da jedem salatu sa italijanskim maslinovim ulje ако sam šest meseci jea sa grčkim uljem?

-Ne smeš nikako - možda ti bude muka, možda se ispovraćaš, možda ti se pokrene kamen u žučnoj kesi, možda dobiješ alergijsku ospu, i možda ti izađu bubuljice. Reče mi jedan čo`ek...

:mrgreen:

Ogi
Banned
Postovi: 11255
Pridružio se: 14 Jan 2012, 23:20
Garaža: Seat Leon 1.2 TSI 2017
Lokacija: Beograd

Re: Motorna ulja

Post od Ogi » 14 Nov 2019, 12:41

Iskreno, meni sve ovo pisanije i nije bas jasno jer niko ne kaze moze ili ne moze zbog toga i toga, sve je u fazonu moze a i ne moze. Evo sta pise Porsche Novi Sad vezano za ulje 5w30:

Proverila sam sa kolegama, može pomenuto ulje da se sipa u Vaše vozilo ali ukoliko dođe do nekih problema, ne snosimo odgovornost.

Sta reci sem TUGA.

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11073
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Motorna ulja

Post od Bax » 14 Nov 2019, 12:43

Fizicki ti mozes i Coca Colu da sipaas, ali odna da ti kazem ne snosim nikakvu odgovornost :)
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Nestado
Postovi: 749
Pridružio se: 20 Avg 2015, 13:00

Re: Motorna ulja

Post od Nestado » 14 Nov 2019, 13:44

Ma samo kisela voda, ima i on dusu. :rofl: :kezo:

Korisnikov avatar
DS9
Postovi: 848
Pridružio se: 18 Nov 2013, 11:35
Lokacija: Beograd

Re: Motorna ulja

Post od DS9 » 14 Nov 2019, 22:53

Ogi je napisao:
14 Nov 2019, 12:41
Iskreno, meni sve ovo pisanije i nije bas jasno jer niko ne kaze moze ili ne moze zbog toga i toga, sve je u fazonu moze a i ne moze. Evo sta pise Porsche Novi Sad vezano za ulje 5w30:

Proverila sam sa kolegama, može pomenuto ulje da se sipa u Vaše vozilo ali ukoliko dođe do nekih problema, ne snosimo odgovornost.

Sta reci sem TUGA.
Na čije pisanije misliš? Ako misliš na moje, šta to nije jasno da razjasnimo?

Da li to što odgovor Porche Novi Sad nije baš u skladu sa navodima onog što piše u korisničkoj knjižici? Inače, eventualna mogućnost postoji da u knjižici na srpskom stoje drugačiji navodi od prikazane knjižice, što bi bila tek posebna priča.

Evo ja ću jasno da kažem da će svako ulje gradacije 5W-30 koje zadovoljava VW norme (tj. ima njegovo odobrenje) koje su navedene u korisničkoj knjižici za konkretni Leon biti odgovarajuće iz razloga jer je VW tako koncipirao te svoje norme - da će sa bilo kojim uljem po tim normama taj tsi motor biti adekvatno podmazan. Ako me neko bude pitao šta podrazumevam pod adekvatno - reći ću da će sa takvim uljem bezbedno izaći iz garancije odnosno da neće ispoljiti probleme koji se mogu povezati sa podmazivanjem.

To garantujem časnom pionirskom reči datoj u Beogradu 1974. godine, kao i đačkom zakletvom iz 1914. koju su dali moji preci nad čijim sam se grobom zakleo da ću takođe poštovati i tu zakletvu. Ako moja garancija ne bude ispunjena obavezujem se da ću otići u ćošak i jedan sat klečati na kukuruzu..

Najiskrenije se nadam da je sada moje pisanije jasnije.

To što Porsche Novi Sad kaže nešto je njihova stvar. Da li oni to kažu jer imaju neko dodatno interno uputstvo/preporuku od VW, ili samo ograničeno tumače navode knjižice - treba pitati njih.

Inače ovako nešto nije baš usamljen slučaj među ovlašćenim servisima.
Svojevremena politika svojevremenog zastupnika/servisa za Citroen u Srbiji je bila da iako knjižica podrazumeva upotrebu tzv. polusintetike i tzv. sintetike, - da je taj zastupnik navodio da se sintetika sipa na izričit zahtev korisnika, pri čemu onda mora da se (do kraja isteka garancije) nastavi sa korišćenjem te sintetike... što naravno kao navod nema baš nekog smislenog smisla. Odnosno, i za to se može reći - tuga. Posebna je priča bila da kada nisu imali preporučena ulja iz servisne dokumentacije, tj. Total-ova, da su koristili Valvoline, što je za praksu sasvim bilo u redu - ali nije bilo formalno jer je to (donekle) odstupalo od tadašnje striktne preporuke (da se upotrebljavaju Total ulja).

Inače, ova tema i ne bi imala toliko stranica, niti bih ja svoje slobodno vreme trošio na ovoliko reči - da su navodi korisničkih knjižica sasvim dorečeni, i da npr. ovlašćeni servisi (i razni drugi majstori) uvek na odgovarajući način tumače norme i shodno tome primenjuju maziva. Oni primarno štite svoje ekonomske interese, a to u određenim slučajevima za posledicu daje i pomenute njihove odgovore odnosno praksu.

***

Može i kraće Ogi, pa čini onako kako to većina čini - odnosno ne obraćaj pažnju šta sipaju ovl. servisi dok je auto u garanciji, pa kad izađe iz garancije poslušaj majstora u kojeg imaš poverenje. Ionako će on dalje biti odgovaran za održavanje tog motora.

***

Post scriptum:

Pionirska zakletva https://pbs.twimg.com/media/BOBxgfJCAAApCZX.jpg
Đačka zakletva https://i.pinimg.com/originals/3e/64/69 ... 574857.jpg
Poslednja izmena od DS9 u 14 Nov 2019, 23:01, izmenjeno 1 put ukupno.

Ogi
Banned
Postovi: 11255
Pridružio se: 14 Jan 2012, 23:20
Garaža: Seat Leon 1.2 TSI 2017
Lokacija: Beograd

Re: Motorna ulja

Post od Ogi » 14 Nov 2019, 23:00

:D :loool:

Korisnikov avatar
Ivan
Postovi: 9884
Pridružio se: 03 Jan 2013, 09:22
Garaža: bmw 3 f31, bmw 5 f10,
Lokacija: Novi Sad

Re: Motorna ulja

Post od Ivan » 22 Nov 2019, 08:55

Bas sam gledao na bmwu sta kaze auto za ulje, u sustini treba ll-04, a moze i da je samo acea c3 i izgleda bilo koja od ponudjenih gradacija viskoziteta.

SlikaSlikaSlika

Послато са Mi MIX 2 помоћу Тапатока

nidza je napisao:
12 Apr 2021, 10:56
nemam problem uvek sam najsporiji

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23795
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Motorna ulja

Post od dragvorl » 22 Nov 2019, 11:20

Npr za Skodu u UK pise koji tacno standard ide za koji motor, a za u nemackom manualu ne. Pise samo standard ulja za dolivanje i to max 0.5 litara.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: Motorna ulja

Post od nikaragva » 22 Nov 2019, 13:40

Prilagodjavaju se zakonima date zemlje.

Korisnikov avatar
Uroš S.
Postovi: 10886
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:17
Garaža: Fabia 1.0 TSI DSG | Yamaha X-Max 300 TechMax 2023. | Polar Forester
Lokacija: Blokovi

Re: Motorna ulja

Post od Uroš S. » 22 Nov 2019, 15:29

Ja ne mogu nigde da nađem FAM 4T ulje. A sjajno se pokazalo posle 3200km.

Sad ću uzeti Galax sa gotovo identičnim specifikacijama.

Sent from my SM-G970F using Tapatalk


Korisnikov avatar
DS9
Postovi: 848
Pridružio se: 18 Nov 2013, 11:35
Lokacija: Beograd

Re: Motorna ulja

Post od DS9 » 24 Nov 2019, 09:42

Najverovatnije, posledica prodaje FAM-a od strane države Srbije američkom Valvoline-u (što je postalo pravosnažno od avgusta ove godine). Već sam naglašavao da je Valvoline za male pare dobio ono što ne bi imao šanse da dobije na svom domaćem ili nekom drugom tržištu - tj. već razvijenu proizvodnju specijalizovanih mašinskih/industrijskih masti (koju nije imao). :srbin:

Sad, zašto su zaustavili prodaju ili proizvodnju, zaista je rebus, Videću o čemu se radi kada im se čovečanski budem obratio da mi kažu kako i gde da kupim potrebno mi ulje za auto (Fenix Energy PSA 5W-30).

Inače, 4T galaxova varijanta (a i ostala galaxova ulja) su odličan izbor tj. zamena. :doubleup:

Odgovori