Motorna ulja

Iskustva sa gorivima i uljima
Odgovori
ljubitelj
Postovi: 10600
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Motorna ulja

Post od ljubitelj » 17 Apr 2024, 13:45

lomogus je napisao:
17 Apr 2024, 12:06
Pre svega hvala na odgovoru, čitao sam i o tim Nisotec i nije hvaljen baš,
Baš suprotno, jedno od boljih ulja za tu kategoriju, i dosta pohvala iz iskustva korisnika.


A za napisane uslove BILO KOJE ulje /brend/ koje zadovoljava traženu specifikaciju, a Nisotec svakako ispunjava te jako blage uslove eksploatacije.

Korisnikov avatar
paliic
Postovi: 59
Pridružio se: 20 Okt 2016, 09:33

Re: Motorna ulja

Post od paliic » 17 Apr 2024, 19:08

Jedno pitanje za člana @DS9 - šta bi bio pandam šelovoj masti “Shell Gadus S2 V100 3”? Nešto od FAM-a, NIS-a ili nekog drugom proizvođača, što je dostupno da se kupi u manjem pakovanju.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Korisnikov avatar
DS9
Postovi: 852
Pridružio se: 18 Nov 2013, 11:35
Lokacija: Beograd

Re: Motorna ulja

Post od DS9 » 18 Apr 2024, 00:06

Taj šelov gadus je dakle klasična/za_opštu_upotrebu litijumska mast, a poslednji broj u njegovoj oznaci tj. 3 - označava NLGI gradaciju 3, tj. najgušća varijanta.

Pandan toga je sledeće:
FAM For 3,
Nisotec Grease LI 3 https://www.nisotec.eu/sites/default/fi ... %20PDS.pdf
LITMA 3 https://modricaoil.com/Product/Read/lit ... ucttype-31
i još pun konac ostalih proizvođača mašinskih maziva, npr. INA LIS 3

Nisam siguran da mogu da se sada nađu masti od fama, tj. da je fam u vlasništvu valvolajna nastavio sa proizvodnjom masti, a za koje je decenijama bio specijalista na svetskom nivou.

sarajevo123
Postovi: 245
Pridružio se: 20 Maj 2019, 11:00
Garaža: Audi A3 2.0 TDI 125kw CR 2011g quattro
Lokacija: BiH

Re: Motorna ulja

Post od sarajevo123 » 27 Apr 2024, 21:23

Ja sam sad na malom servisu trazio najskuplje/najbolje djelove i ulje za 2.0 tdi 2011, dpf i egr off.Nisam ulazio u izbor majstora jer mu vjerujem.

Stavljeno motul 5w30 ulje i mann filteri, svi naravno.

7 mali servis radim u 60k km, sipana 3 ili 4 razlicita ulja dosad.

Castrol, Ravenol, Motul i Shell mescini.

Nikad kapi nije falilo poslje cca 8k km kad radim servis…

Kod ovog sam primjetio jedino da je brze pocrnilo od ostalih…valjda vise detrdzenata?


Sent from my iPhone using Tapatalk

Korisnikov avatar
DS9
Postovi: 852
Pridružio se: 18 Nov 2013, 11:35
Lokacija: Beograd

Re: Motorna ulja

Post od DS9 » 28 Apr 2024, 21:08

Pa, sva ulja koja imaju odobrenje/approval po normi VW 504/507 se mogu razmatrati kao blizanci koji su gotovo identični - pa za praksu dođe svejedno.

sarajevo123
Postovi: 245
Pridružio se: 20 Maj 2019, 11:00
Garaža: Audi A3 2.0 TDI 125kw CR 2011g quattro
Lokacija: BiH

Re: Motorna ulja

Post od sarajevo123 » 28 Apr 2024, 21:09

DS9 je napisao:Pa, sva ulja koja imaju odobrenje/approval po normi VW 504/507 se mogu razmatrati kao blizanci koji su gotovo identični - pa za praksu dođe svejedno.
Znam znam…

Nego eto, mnogi kazu ne treba mjenjati, jedno ulje sipati stalno isl…ako je auto dobar nema veze koje je ulje, dok je u normi.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Korisnikov avatar
DS9
Postovi: 852
Pridružio se: 18 Nov 2013, 11:35
Lokacija: Beograd

Re: Motorna ulja

Post od DS9 » 30 Apr 2024, 00:46

Pa, sa tima koji baš insistiraju da ne treba mejati tip/brend ulja u okviru iste norme - mislim da bih imao popriličnu raspravu.

Ljudi umeju da od neke informacije koja je blaga preporuka - načine zakon koji implicira drugačiji smisao(i to onda šire po sistemu pokvaenog telefona).

Ako neko u više intervala koristi ulje koje po njegovom mišljenju daje zadovoljavajući efekat - ne znači nužno da bi imao manje zadovoljavajući efekat ukoliko upotrebi drugo ulje iste norme. To može eventualno da se desi, ali nije pravilo - kao što i nije pravilo da će sigurno imati bolji efekat (sa drugim uljem u odnosu na prethodno).

Teoretski, mogli bi smo da razmišljamo, za slučaj da nam je baš dosadno (osim ukoliko nismo zaposleni u nekoj istraživačkoj laboratoriji), da izaberemo ulje koje nema odobrenje/approval po normi VW 504/507, a da na osnovu njegovih istaknutih fiz.-hem. osobina pretpostavimo da bi ono čak možda dalo više zadovoljavajući efekat od ulja koje ima odobrenje po 504/507 - i poprilična je verovatnoća da bi smo među gomilom ulja na tržištu našli takvo ulje.

Al` čemu to kad imamo mnogo prečih stvari u životu, a VW je ionako vrlo robusno koncipirao normu 504/507, pa ulja po toj normi mogu biti zgodna i za one motore kojima ona nije propisana.

Hint: ;)
Da li će da mi bude bolje ako u moj TDI sipam ulje koje ima odobrenje po BMW LL-04 i MB 229.51 a ne piše mu da ima i odobrenje od VW po 504/507?

Odgovor:
Možda čak hoće, u zavisnosti od uslova eksploatacije - ako izaberem npr. Castrol Edge 0W-30,

https://msdspds.castrol.com/bpglis/Fusi ... cl97jk.pdf

a možda i neće, pa sam džabe razmišljao , a i bacao pare.

:forumas:

Odgovori