Motorna ulja

Iskustva sa gorivima i uljima
Odgovori
ljubitelj
Postovi: 10548
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Motorna ulja

Post od ljubitelj » 18 Apr 2019, 22:45

full sintetika Castrol ili bilo koja će smanjiti stvaranje, i to ide nakon što se motor povrati u normalu.
Mislim da sam već pisao, ulje za dizel koje ima više detergenata u sebi odlično obavi posao čićčenja, ili te hemije za ispiranje.

Nije to na slikama ništa strašno, normalno za turbo motor jače kilometraže kome nije redovno menjano ulje, a takvih ima ne baš mali broj.

Samo češće od redovnog menjaj ulje i rešeće se samo od sebe, ima taj motor ihahaj još kilometara da predje u zdravlju i sreći.

Problem je kada talog dostigne 0,5cm i slično, kada otpadaju felek i grumeni usled veličine, vidjao sam i u takvom stanju.

Korisnikov avatar
passenger
Postovi: 14231
Pridružio se: 07 Maj 2016, 10:20
Garaža: KIA Cee'd sw 1.6 crdi Opel Corsa C GSI

Re: Motorna ulja

Post od passenger » 18 Apr 2019, 22:47

Probao bih sa tim 'jačim' uljima ako ne skine sredstvo za čišćenje motora. Svakako pre chiptuning bih sredio to.

Al ono šta je u karteru, ostaje u karteru :)
''...and into the forest I go to lose my mind and find my soul''

Korisnikov avatar
DS9
Postovi: 848
Pridružio se: 18 Nov 2013, 11:35
Lokacija: Beograd

Re: Motorna ulja

Post od DS9 » 18 Apr 2019, 23:19

Pa ok, dobar motor svašta preživi.

Dakle Passat 1,8T, 150 ks - benzinac sa turbinom.

Nakon ispiranja, ako mu takođe ide Aral po VW 502 je vrlo iodgovarajuće, a praktično mu i to dođe iz castrolove tj. BP kuhinje. Više je možda pitanje koja će gradacija konkretnom motoru odgovarati, 5W-30 ili 5W-40 jer ih ima u obe po 502, a odgovarajuća su ulja i po mlađim VW normama tipa 504/507 mada nije nužno.

Moja lična preferenca za VW motore su modričina ulja pošto oni imaju višedecenijsku tradiciju razvoja baš za njih, tj. npr.
https://modricaoil.com/Product/Read/OPT ... ducttype-7
ili
https://modricaoil.com/Product/Read/opt ... ducttype-7

Pomenuta ulja su imala VW odobrenja (uz to su se nalazila na zvaničnim VW listama) do 2015. god. ali ih u optimi izgleda nisu obnovili, mada možda nisu samo uneli reviziju na sajt.

Sad, pogodnih ulja po tim normama ima gomila sa obzirom da se radi o najvećem evropskom proizvođaču motora.

Mislim da bih prilikom ispiranja zbog prisustva turbine bio sasvim pažljiv. Ako postoji šansa da se ona nekako odvoji da joj krš koji će kružiti ne dolazi mislim da bi bilo dobro. Sad, ako ljubitelj kaže da će standardnim ispiranjem to biti ok, ja bih mu verovao.

***

Ako se ide na chiptuning, verovatno je zgodnije da stndardno ulje bude u 5W-40 gradaciji.

***

Sad, kad ispirač počne da rastvara - problem i može da nastane zbog toga što počne da kruži ono što je bilo u karteru

***

Ako nakon ispiranja standardno ulje ne bude previše crno, tj. bude smeđe, biće dobar posao.

***

Zaista mislim da je bolje da skineš karter i očistiš ga, nego da to pustiš da kruži. Posle toga ispiranje će biti efikasnije.

Korisnikov avatar
passenger
Postovi: 14231
Pridružio se: 07 Maj 2016, 10:20
Garaža: KIA Cee'd sw 1.6 crdi Opel Corsa C GSI

Re: Motorna ulja

Post od passenger » 19 Apr 2019, 09:12

Hvala DS9 na iscrpnom odgovoru :pivo:

Mislim da ću ostati na Aral ulju, po preporuci maniaxxx. Čovek se razume u VW, sanja o jednom, nadam se da će jednog uskoro uzeti u 2.0 TDI izvedbi :kezo: (interna šala DS9, ignoriši). Čitao sam na forumima o Aral, kažu da ide u prvu ugradnju i po iskustvima vlasnika, najmanje troši. Meni je možda pola litra potrošilo za 5000 km, a ne žalim ga uopšte. Čim sam na planinama, odmah pun gas. I dalje je braonkaste boje. Slikaću danas ako se setim.

Modriča je nedostupna kod mene (živim u CH, delove kupujem u DE/AT). Ne znam kada je interval zamene kod ovog 1.8T, ali bih menjao između 12-15k km.

---nebitan info, ali kod zamene ulja 1.8T najbolje je koristiti kesu pri skidanje filtera. Filter je tako postavljen, da pri skidanju sve curi na dole na delove.

Posle ispiranja ovakvim sredstvom (14 eura):

Slika

...pratiću boju ulja. Ako bude crno, odmah zamena.

Veruj mi da nemam uslova za skidanje kartera. Treba most da se diže, a cena u servisu će verovatno biti pola auta.
''...and into the forest I go to lose my mind and find my soul''

Nestado
Postovi: 749
Pridružio se: 20 Avg 2015, 13:00

Re: Motorna ulja

Post od Nestado » 19 Apr 2019, 09:19

Ako je to isti motor koji ide u Audi A4 mislim da moze i Total Ineo MC3 5w30 ili 5w40. To ti je vrhunsko ulje za te pare.

Послато са TA-1024 уз помоћ Тапатока


Korisnikov avatar
passenger
Postovi: 14231
Pridružio se: 07 Maj 2016, 10:20
Garaža: KIA Cee'd sw 1.6 crdi Opel Corsa C GSI

Re: Motorna ulja

Post od passenger » 19 Apr 2019, 09:49

Ista cena kao Aral. Videću za iduću zamenu.

Možda bi trebalo dva puta da isperem motor pre iduće zamene. Sa ovim uljem koje je sada u motoru, 10 minuta da radi, pa menjam filter i sipam neko jeftino ulje, pa opet ponovim proces. Na kraju kvalitetno ulje i nov filter. Mislim da mu jedno ispiranje neće biti dovoljno
''...and into the forest I go to lose my mind and find my soul''

Korisnikov avatar
Uroš S.
Postovi: 10885
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:17
Garaža: Fabia 1.0 TSI DSG | Yamaha X-Max 300 TechMax 2023. | Polar Forester
Lokacija: Blokovi

Re: Motorna ulja

Post od Uroš S. » 19 Apr 2019, 11:18

415 dinara/L. Slika

Sent from my SM-G930F using Tapatalk


Korisnikov avatar
DS9
Postovi: 848
Pridružio se: 18 Nov 2013, 11:35
Lokacija: Beograd

Re: Motorna ulja

Post od DS9 » 19 Apr 2019, 12:38

Heh, odlično famovo ulje za 4T dvotočkaše :doubleup:

***

U vezi pasata 1,8 150ks, da, izgubio sam iz vida da se radi o Švajcarskoj. :pijemo:
Sa obzirom na to, jasno je da se primarno insistira na Castrolu preporučenom od strane korisničke knjižice tj. na aralu koji mu dođe na isto. Takođe, pošto ispiranje mora da se odradi elegantno, mislim da će sa dva ispiranja to biti ok, eventualno sa standardnim uljem sledeću izmenu na nešto kraće.

Inače, u vezi preporučenog ulja, Ineo MC3 5W-40 jeste odgovarajuće jer ima odobrenje od VW po 502.00, dok 5W-30 varijanta to nema iako bi uslovno najverovatnije bilo odgovarajuće. Na tom primeru, tj. Ineo MC3 5W-40, možemo da vidimo da i ACEA C3 ulje može biti odgovarajuće za ovaj motor.

Ipak, a sa obzirom da se radi o švajcarskoj a ne ovim našim područijima, tj. da se radi o centralnoj evropi gde su maksimalne ambijentalne temperature niže nego kod nas - bio bih sklon da se za konkretni auto bira među uljima iz xW-30 gradacije, naravno odgovarajućim/odobrenim po VW 502.00.

U tom smislu, sledeće ulje bih lično birao ako bi me neko pitao šta bih najbolje trebao da sipam u taj motor.
https://www.ravenol.de/produkte/verwend ... 0w-30.html

Slično koncipirano, u 5W-40 gradaciji
https://www.ravenol.de/produkte/verwend ... 5w-40.html

Jedna od odličnih varijanti koja bi kompromisno bila zgodna za neodlučne (da li xW-30 ili xW-40?) bi bilo npr. ovo fuksovo ulje
https://oelluxx24.de/download/produktin ... -0w-40.pdf

Sad, ko se odluči i za aralov High Tronic 5W-40 može da računa da je takođe by the book, osim toga i po istaknutim osobinama izuzetno dobro ulje.

P.S. Kome se učini da je ravenolovo SSO 0W-30 poprilično tanko, samo ću napomenuti da je ono sa svojih 12 mm2/s na 100 C na gornjoj granici xW- 30 gradacije, tj ne previše tanje od većine xW-40ica, i da je istaknuti HTHS od 3,57 mPa*s vrlo dovoljan za najveću većinu uslova eksploatacija.
Poslednja izmena od DS9 u 19 Apr 2019, 12:48, izmenjeno 1 put ukupno.

Korisnikov avatar
passenger
Postovi: 14231
Pridružio se: 07 Maj 2016, 10:20
Garaža: KIA Cee'd sw 1.6 crdi Opel Corsa C GSI

Re: Motorna ulja

Post od passenger » 19 Apr 2019, 12:47

Ne slažem se da su ovde temperature niže. Stalno sam u kontaktu sa mojima i često uz priču uporedjujemo vreme. Tokom cele zime je dole bilo hladnije i u CH skoro ništa snega. Recimo danas je 23 stepena sunčano, idealno za sunčanje

Slika

Možda je ranije bilo obrnuto, ali je sada sigurno tokom cele godine toplije.

Krivo mi je što mi iskljucili Corsu iz saobraćaja posle 2000 km od sipanog Ravenola. Hteo sam da testiram to ulje. Mogao bih za iduču zamenu Ravenol. Računaj na chip, tako da treba uzeti ulje za to

Koje ulje da uzmem za ispiranje?

Podeljena su mišljenja za ispiranje motora. Neki se plaše, neki misle može samo da pogorsa stvar, a ima i onih koji koriste godinama

A da, servoulje sam uzeo Ravenol
''...and into the forest I go to lose my mind and find my soul''

Korisnikov avatar
DS9
Postovi: 848
Pridružio se: 18 Nov 2013, 11:35
Lokacija: Beograd

Re: Motorna ulja

Post od DS9 » 19 Apr 2019, 12:56

Ok, onda bih zbog chipt. od xW-40 birao među aralavom, ravenolovom ili fuksovom varijantom, pa šta ti je najzgodnije/najekonomičnije da nabaviš.

Od ulja za ispiranje verovatno neka 10W ili 5W-40 ica, ali krštena, inače je svejedno (kad već ide ispirač). Ta količina ispirača 40icu svede na deblju 30icu, eventualno bi mogla i neka čista mineralka iz 15W-40 gradacije, ali bih ipak išao na tečljivije ulje. Kolika je zapremina kartera kod tog pasata, tj. koliko je propisano da se sipa ulja u taj motor?

Korisnikov avatar
passenger
Postovi: 14231
Pridružio se: 07 Maj 2016, 10:20
Garaža: KIA Cee'd sw 1.6 crdi Opel Corsa C GSI

Re: Motorna ulja

Post od passenger » 19 Apr 2019, 13:09

Ne gledam ekonomiju na desetak eura da uštedim, posebno kad je star motor sa 210k km.
Mislim da je 4.3 litara kapacitet.

Recimo ovako za ispiranje:

Slika

Posle novo ulje jedno od ta tri. Mogao bih i tu idiću zamenu da spustim na 5000 km.
''...and into the forest I go to lose my mind and find my soul''

ljubitelj
Postovi: 10548
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Motorna ulja

Post od ljubitelj » 19 Apr 2019, 17:11

Ja bih se složio sa DS9 da su u CH dosta niže max temperature, nešto se ne sećam da tamo bude +40C i više, ačk ne verujem da prelazi +35C pa je xw30 i po meni sasvim adekvatno, za fabričko stanje motora.

Što se intervala tiče ja bih na tvom mestu išao sa 3,000-5,000km obavezno uz filter, i pratio koliko brzo se prlja ulje i uvlači u sebe ono što je opralo.
I uzeo bih ne VW odgovarajuče ulje (ta ulja su za stanje motora iz fabrike) već neko DIESEL (sa tom oznakom) ulje. Koje tačno ne znam šta ima kod tebe, priupitati komiondžije ili na pumpi se posavetovati.

Ta ulja imaju jaču koncentraciju detergenata i stoga su pogodnija za svrhu koja je ovde pogodna.
Uz naravno interval 1000-2,000-3,000km prvi put a koliko tačno če se videti po boji i brzini prljanja ulja.

Ili jedno/dva ispiranja hemijom i zamenu ulja na 10-50km nakon te akcije, pa tako ponoviti dok se ne vidi višenaglo prljanje ulja a onda preći na neko standardno ulje.

I naravno ne raditi chip tuning, ne jurcati gas do poda, ne forisrati motor temperaturno.....dovoljno je normalno srednje opterećenje da se talozi rastvaraju.

Da imaš plin-TNG ne bi trebalo ništa da radiš, samo da točiš plin i da voziš i automatski bi se sam od sebe očistio motor do visokog sjaja. Pošto to otpada u CH kao varijanta onda ranije opisani izbro 2 varijante- rastvarač ili ulje specifično za čiščenje.

To što se otopi od prljavštine ne ide u kruženje po motoru, u glavnom toku je prvi na redu filter i u njemu se zadržava, tek posle njega ide ulje dalje u motor na mesta za podmazivanje. Zato je bitno da se filter menja često, na 1,000-2,000-3,000km na početku da se ne zapuši i onda otvara bypass ventil u filteru.

Prvi filter koji skineš ostavi sa strane, raseci podužno na pola i pogledaj šta je sakupio.
Možeš se iznenaditi koliko dobro odradjuje posao i koliko je zapravo velike povrišne papir kada se razvije.

Korisnikov avatar
passenger
Postovi: 14231
Pridružio se: 07 Maj 2016, 10:20
Garaža: KIA Cee'd sw 1.6 crdi Opel Corsa C GSI

Re: Motorna ulja

Post od passenger » 19 Apr 2019, 18:56

Odgovorim posle, evo malopre fotkao posle 5000 km

Slika
''...and into the forest I go to lose my mind and find my soul''

Korisnikov avatar
blaugrana
Postovi: 6877
Pridružio se: 26 Jan 2012, 17:08
Lokacija: Novi Sad

Re: Motorna ulja

Post od blaugrana » 19 Apr 2019, 20:56

VW bajo moj ;)

Sent from my Blaumi Note 5 using Tapatalk


Korisnikov avatar
dunx81
Postovi: 5575
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:20
Garaža: Civic 1.8
Lokacija: Zrenjanin

Re: Motorna ulja

Post od dunx81 » 19 Apr 2019, 21:15

Kako stvari stoje moj je zadnjih 100.000km na pogrešnom ulju.

Slika

t



Odgovori