Motorna ulja

Iskustva sa gorivima i uljima
Odgovori
ljubitelj
Postovi: 10548
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Motorna ulja

Post od ljubitelj » 02 Okt 2021, 19:23

Pored FAM, Nisotec, G Drive, Lukoil ulja ne znam ni što bi se bavio Seleniom, Totalom i inim stranim uljima za naše prosečne uslove korišćenja motora.

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 7975
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Motorna ulja

Post od OMP » 02 Okt 2021, 22:12

kao sto rekoh za Fam nikad cuo nista u smislu da bas ne znam nikog ko to koristi pa da prenese neke utiske, tj koje pa utiske moze da prenese, mi ni ne mozemo da znamo pravi kvalitet tog ulja u eksploataciji, narod gleda dal trosi ulje ili ne i po tome sudi kakkvo je sto je naravno neispravno....znam za fam jedino kod poljo masina. Ova ostala pomenuta znam da ljudi koriste ali opet mali procenat, bem li ga ocigledno je u narodu neko verovanje da su opste poznati strani brendovi bas ono pravo sto ne sumnjam da jesu ako su 100% originalni. Evo i sad na forumu da sprovedemo anketu sumnjam da bi se javilo par ljudi koji koriste fam, nisotec i sl. "domace" brendove. Ja sam uvek bio za to da se pre svega originalno ulje sipa a ne kopje kojih je mnogo na trzistu i postuje gradacija i standardi koji su odredjeni za neki motor a proizvodjac mi nije bitan.
Drugar je do skoro uzimao valvoline ulje direktno iz Fam-a u buradima za svoj servis, da li je to isto ulje koje se pakuje i u fam ambalazu ne znam, sad je batalio jer su podigli cenu.

Korisnikov avatar
Uroš S.
Postovi: 10885
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:17
Garaža: Fabia 1.0 TSI DSG | Yamaha X-Max 300 TechMax 2023. | Polar Forester
Lokacija: Blokovi

Re: Motorna ulja

Post od Uroš S. » 02 Okt 2021, 22:23

Ja sam koristio dosta Nisotec u TSI (sigurno 80kkm) i posle u BMW 118d dizelu 20ak kkm, sve kako treba.

Fam sam jednan interval u tom istom TSI, ali ga nije bilo baš lako nabaviti pa sam zbog dostupnosti prešao na Nisotec, a dodatni merak za Nisotec je što skupljam poene pa me 4 litre izađu besplatno svaki put.

Ali sam koristio FAM 4t sintetiku u Yamaha skuteru jedno 15kkm, tj tri sezone, baš zadovoljan. Skuter je bio 250cc i 40kkm na satu kad sam ga prodao.

Sad ih ne koristim jer drugi motocikl traži specifikaciju tj viskozitet koji oni ne prave, a u autu isto ne jer je još u garanciji.

Sent from my SM-N970F using Tapatalk



Korisnikov avatar
dunx81
Postovi: 5575
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:20
Garaža: Civic 1.8
Lokacija: Zrenjanin

Re: Motorna ulja

Post od dunx81 » 02 Okt 2021, 22:30

Kad može u 1.2 tsi,žašto ne u 1.4 mpi :)Slika

Korisnikov avatar
DS9
Postovi: 848
Pridružio se: 18 Nov 2013, 11:35
Lokacija: Beograd

Re: Motorna ulja

Post od DS9 » 04 Okt 2021, 01:08

OMP je napisao:
02 Okt 2021, 10:44
Zasto si ti odabrao bas njih, koji su bitni razlozi u odnosu na druga ulja sem cene i sto se fam ne kopira?
Potpuni odgovor na tako postavljeno pitanje bi bio toliko dug da zaista nemam baš toliko vremena, pogotovo jer sam to mnogo puta objašnjavao.

Najkraći mogući odgovor bi bio - izabrao sam ih jer se u kruševačkoj blendari proizvode odgovarajuća maziva koja mi trebaju; jer sam od stručnjaka iz te branše (industrije lubrikanata) dobio potvrdu da je moja inicijalna pretpostavka, da su FAM ulja sasvim odgovarajuće kvalitetna, tačna; jer mi je drago da moj novac više odlazi proizvođačima a manje trgovcima i jer mi je milo, da kada je to odgovarajuće, koristim nešto što se proizvelo u Srbiji i/ili okolo.

Nakon što sam počeo da koristim njihova maziva, i bliže se upoznao sa onim što je FAM proizvodio u periodu 2012.-2018., prvo sam shvatio, a nakon toga odlučio - da mi druga maziva ne trebaju kada FAM već ima gotovo sve što mi treba. Jedino što koristim od maziva a ne proizvodi FAM je transmisiono ulje gradacije 75W-80, jer FAM odgovarajuće ulje te gradacije pakuje u pakovanjima od 20 L, a meni treba samo dva litra na nekih oko 100,000 km, pa zato koristim totalovu ili motulovu varijantu. Inače. Od FAM-a koristim motorno ulje, kočnu tečnost, vetrobransku tečnost, antifriz, V90 sprej (pandan wd-40), Sinol sprej, nekoliko vrsta masti, hidraulično ulje, ulje za dvotaktne motore i ulje za podmazivanje lanca testera

Cena mi nije toliko bitna, jer famova ulja odgovarajućih normi koštaju slično ili skuplje od nekih uvoznih ulja koja zadovoljavaju identične norme. Odnosno, famova ulja bih plaćao da koštaju koliko i npr. Mobil-ova, Motul-ova, Liqui_Moly-jeva, itd. al` pošto (od ovih navedenih) koštaju manje onda ok. mogu više toga da kupim.

Takođe, neko se bode noževima npr. od ushićenja jer 10 igrača na travnatom terenu u istom dresu pokušava da pobedi drugih 10 igrača u dugačijem dresu, pa sam ja, između ostalog, i iz sličnih emotivnih poriva ushićen da koristim maziva koja je kreirao ili blendirao neki domaći tehnolog, hemičar, fiziko-hemičar i/ili tribolog.

Kada sam video rezultate eksploatacionih analiza motornog ulja iz svog hdi motora, ushićenje mi je postalo trajno - i to toliko da svetski renomirane proizvođače lubrikanata veoma poštujem (pogotovo njihove R&D), njihove proizvode izuzetno cenim, al` me baš (baš&vrlo) zabole` da koristim njihove proizvode ako mogu da nabavim ono što je proizvedeno u Kruševcu, Beogradu (RNB/Galax), Novom Sadu (Nisotec, Adeco) ili npr. u Modriči (Optima).

Ovo gore je dakle čisto lično. odnosno zanovano na mojim potrebama i preferencama, a inače je ljubitelj isti smisao sasvim jasno i kratko definisao.
Naravno da drugačije potrebe uslovljavaju drugačije izbore.

Btw, FAM je (osim neuspešne privatizacije) do preuzimanja od strane Valvoline-a bio u rukama države Srbije, a meni je lično žao što nije tako i ostalo. Ipak, ako je već prodat, bar mi je drago što ga je preuzeo Valvoline.

***
OMP je napisao:
02 Okt 2021, 10:44
Nego mi nije jasno zasto je selenia KPE toliko skuplja od konkurencije, sad pitah za cene 2x2l kantice izlaze 5400din (selenia ima samo 1l ili 2l pakovanja a meni treba nesto malo preko 3l) dok sam npr. skoro platio total 5w40 2700din 5l kanticu a mobil je bio malo preko 3000, zasto je selenia skoro duplo skuplja od totala recimo???
Ukratko, Petronas/Selenia ima nekakvu politiku (cena), a i Total ima neku svoju politiku.

Selenia na srpskom tržištu ima dugu tradiciju jer je vezana za FIAT. Korisnička uputstva fiata kažu da ne treba koristiti drugačije od onog što je fabrički sipano, osim toga vrlo su izričiti u tome koje ulje ide u koji motor. Takođe FIAT svoja zvanično odobrenja za ulja daje isključivo seleniji.

Najjednostavnije rečeno, radi se o određenoj varijanti monopola (mada tako nešto sa raznim varijacijama rade i drugi proizvođači motora/mašina). Ako bi želeo odgovor tipa vredi platiti seleniju, ili ne vredi platiti seleniju, bilo koji od tih odgovora ne bi bio adekvatan bez eventualne laboratorisjke analize. a ni ona ne bi bilo isključivi dokaz za podršku bilo kog od ta dva stava. Nekom Selenia vredi, nekom ne vredi.

Neko na ćevape u lepinji oduševljeno stavlja kačap+majonez, neko drugi pri pomisli na to dobije nagon za povraćanjem (jer npr. ćevape jede isključivo sa crnim lukom). Neko treći ne sme bilo šta od toga jer ima bolesnu jetru ili čir na želucu.



***
OMP je napisao:
02 Okt 2021, 22:12
Drugar je do skoro uzimao valvoline ulje direktno iz Fam-a u buradima za svoj servis, da li je to isto ulje koje se pakuje i u fam ambalazu ne znam, sad je batalio jer su podigli cenu.
Valvoline ulja za teritoriju Evrope se po pravilu blendiraju u Holandiji, pa osim ako nisu u poslednjih par meseci promenili praksu tj. Valvoline odnosno Elis Enterprise odlučio da stavlja etikete sa Valvoline logo-pm na proizvodima iz kruševačke blendare - to ulje koje je drugar uzimao je blendirano u Holandiji. Etiketa na buretu pokazuje izvor tj. proizvođača.

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 7975
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Motorna ulja

Post od OMP » 04 Okt 2021, 09:34

hvala jos jednom na odgovorima.

Sto se fam ulja tice pitah rodjaka koji rada u valvolinu, nije upoznat gde se prodaju fam ulja kod nas, sto se valvolina tice kaze najveci procenat ide za izvoz u balkanske zemlje, sve sto ovde proizvedu ide u beograd i skladisti se za dalji izvoz a vrv se neki mali deo i kod nas plasira na trziste. Kaze i fam ulja se izvoze i poznata mu je ambalaza koju sam mu pokazao ali nije vidjao u radnjama i ne zna gde se pakuje osim ako to nisu neke stare zalihe koje vise ne pakuju tako nego su postale valvolin brend.

Korisnikov avatar
DS9
Postovi: 848
Pridružio se: 18 Nov 2013, 11:35
Lokacija: Beograd

Re: Motorna ulja

Post od DS9 » 04 Okt 2021, 11:15

Pa, sve što mogu da kažem je da te informacije potiču od nekog ko je relativno mlađi, jer onaj koji je npr. blizu penzije, a još uvek je u famu tj. valvolinu - zna tačno šta se sve dešavalo u poslednjih npr. tridesetak godina. FAM je do devedesetih bio deo onoga što je zaista predstavljalo Naftnu Industriju Srbije, zajedno sa rafinerijom u Pančevu i blendarom u Novom Sadu. Kasnije je odvojen od NIS-a, i time je ključno izgubio značajan deo tržišta automativnih maziva., jer nije imao samostalnu maloprodaju. Oko 2008 je odrađena neuspešna privatizacija, pa je sledećih desetak godina bio u restruktuiranju, ali su oko 2010 neki pogoni vrlo tehnički unapređeni. neki su umeli da kažu da im je punionica na nivou totalove..

Međutim, nema baš toliko proizvođača u svetu koji su imali toliko široku paletu različitih a specifičnih vrsta masti, a FAM je to imao tj. samostalno razvio jer za tako nešto je potrebno imati i razvijenu industriju, a nekadašnja država Jugoslavija je to imala. Izblendirati široko koriščeno ulje po npr. nekoj ACEA normi je proces koji je suštinski bitno jednostavniji nego npr. ispeći dobru rakiju i li napraviti dobro vino - jer blendiranje automativnih maziva laički rečeno predstavlja slaganje nekoliko lego kockica. U zavisnosti kakav se finalni proizvod želi (tj. koju normu treba da zadovolajva), bira se ovakva ili onakva kockica.

Međutim, da bi napravio npr. najadekvatnije mazivo za podmazivanje turbine đerdapske hidroelektrane, za to je potreban - Đerdap. Obaška, FAM je bio deo tzv. namenske industrije tj. ona koja je razvijala naoružanje. Svako ko je bio u JNA, a verujem i u aktuelnoj srpskoj vojsci, koristio je njihov Sinol, a verovatno i DRNČ. I danas, ako se ode do radionica velikih sistema (npr. energana) u njima će se primetiti ambalaže specifičnih masti koje se koriste npr. za podmazivanje ventila. Rad odgromnih (i vrlo skupih) mašina ključno zavisi od podmazivanja, a FAM je specijalista u tome.

Kada čujem da neko insistira na tome da su npr. FAM ulja dobra samo za traktore, a da u auto to ne treba koristiti - znam da se radi o nekome ko je nedovoljno upućen, između ostalog jer i ne shvata da je primena maziva u traktorima (i sličnim mašinama) vrlo kritična stvar.

Ja bih o ovome mogao i dalje široko, kao što me ranije i nije mrzelo da pišem, međutim suština stvari može da se predstavi jednostavno (ljubitelj je to več učinio). Dakle, maziva se biraju po normi koju propisuje proizvođač mašine.

FAM npr. ne proizvodi mazivo po normi nekog proizvođača koja je kreirana u npr. poslednjih par godina, ali proizvodi onakva koja su koncipirana po normama npr. pre petnaestak godina, i proizvodi ih u skladu sa međunarodnim standardima koji važe u Industriji maziva (npr. ATIEL code of practice). Za razliku od npr. FAM-a, recimo beogradski RNB/Galax. Koristeći ih, vremenom sam shvatio da mi druga ne trebaju dokle god mogu da ih nabavim, a čisto lično, nabavljaću ih dokle god znam da su onakva kakva su i pre nego ih je preuzeo Valvoline.

Inače, čisto lično, mislim tj. predstavljam da je Valvoline preuzimanjem fama za male pare dobio kompletan višedecenijski razvoj industrijskih maziva/masti. Za tako nešto, verujem da bi na domaćem američkom tržištu, ili evropskom, morao da plati bitno više, al` to je neka sasvim druga priča.

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 7975
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Motorna ulja

Post od OMP » 04 Okt 2021, 12:23

Ovaj rodjak nije mlad po godinama ali jeste po radu u fam-u, radi od kako ih je valvolin preuzeo tj od skoro, tako da i ne zna mnogo detalja.
A to da ima skeptika po pitanju fam ulja je iz naroda, mozda su se nekad koristila njihova ulja nasiroko ali kako su pocela da dolaze strana fam je totalno zapostavljen, evo i ovih dana kad pomenem nekom fam ulje, apropo ove price, svi se cude po fazonu zasto fam pored ovih stranih brendova :) a i zastupljenost fam-a na trzistu pokazuje kolika je potraznja , vrv na prste jedne ruke mogu da se nabroje prodavnice u srbiji koje drze njihova ulja poput ovih koje mi spominjemo. Maziva poput tovatne ili neke druge masti ima da se kupe kao i neka osnovna ulja tipa sae30 ili neko 15w40 mislim da sam vidjao ali i to je to a cesto zalazim po radnjama auto delova.

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11044
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Motorna ulja

Post od Bax » 04 Okt 2021, 12:57

Ja koristim recimo Modrica litijumsku mast za bicikle uporedo sa mnogo skupljim mastima.
Kad bicikl kosta 50 evra, moze i Modrica, radi posao dobro, kad kosta 500, ide skupa strana mast za lezajeve.

Sto se kola tice sipao bih ova ulja sto prodaje Eko npr, ili tako neka strana pumpa, nemam poverenja u nasu proizvodnju. Fabricku, za zanatsku imam drugi pristup. Nesto dozovljavam ta mesta, kao mesta bez odgovornosti, mada i stranci umeju da zajebu.

Ali to je normalno, i u drugim zemljama se preferira importna roba...
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 7975
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Motorna ulja

Post od OMP » 04 Okt 2021, 16:51

vrv cu uzeti total ineo 5-40, sa totalom imam najvise iskustva u par zadnjih automobila sam ga koristio a i cena mu je ok

devit0
Postovi: 82
Pridružio se: 04 Apr 2021, 22:52

Re: Motorna ulja

Post od devit0 » 04 Okt 2021, 17:46

Hteo bih da probam Famovo ulje za kola, do sada sam uvek sipao Castrol Edge koje je i propisala fabrika inace radi se o Audiju A3 2007 BXE 1.9 TDI PD motoru(cipovan je na 140 HP i 320 Nm ako to nesto znaci za ulje) i ja sam prezadovoljan tim Castrolom, ali zelim da poboljsam domacu industriju i ako je ulje istog kvaliteta a nize cene, da i ustedim ali mi nije cilj da ustedim ako ne valja za motor, a inace sve delove koje kupujem za njega su najkvalitetniji uopste nikad ne biram najjeftiniji vec najkvalitetniji deo i nikad nisam pogresio.
E sad nesto malo sam citao o famovim uljima neki kazu da su dobra ja ne znam, zato i pitam sta vi mislite da idem na tu akrobaciju ili ne. Inace, ulje menjam na 9-10000 km, nikad preko ne idem znaci od 9K pa do 10K pametniji od mene su mi rekli da je tajo bolje zbog turbine i ja se toga drzim.
Ili neki nisotec da stavim, g energy itd?
Sta vi mislite ili da ostanem na Castolu.
Hvala.

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 7975
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Motorna ulja

Post od OMP » 04 Okt 2021, 18:45

Sad svratih u jednu radnju, gledam onako svi brendovi su izbaceni na videlo a tamo u pozadini negde skriven FAM, provalih ga po ambalazi i nazirem etiketu, sad dal je 5-30 ili 5-40 ne znam, reko jel imas FAM, kaze prodavac ma kakav fam ko ti to reko, nisam do sad ni jedan prodao, ne znam ni sto ga drzim u radnji niko ne trazi, reko a koja je cena, on me ladno otkacinje opet po fazonu ma batali fam evo ti castrol, total to su dobra ulja za tvoj motor, fam nabudzio cenu kao premijum brendovi ne isplati se, nemoj da upropascavas motor i okrenu se ka sledecoj musteriji da nju usluzi, ja se okrenuh i izadjoh iz radnje bez informacije koja je cena bar.

devit0
Postovi: 82
Pridružio se: 04 Apr 2021, 22:52

Re: Motorna ulja

Post od devit0 » 04 Okt 2021, 18:53

I da gde u BG ima fam ulja, ja nigde ne nadjoh?

Korisnikov avatar
DS9
Postovi: 848
Pridružio se: 18 Nov 2013, 11:35
Lokacija: Beograd

Re: Motorna ulja

Post od DS9 » 04 Okt 2021, 20:09

devit0 je napisao:
04 Okt 2021, 17:46
Hteo bih da probam Famovo ulje za kola, do sada sam uvek sipao Castrol Edge koje je i propisala fabrika inace radi se o Audiju A3 2007 BXE 1.9 TDI PD motoru(cipovan je na 140 HP i 320 Nm ako to nesto znaci za ulje) i ja sam prezadovoljan tim Castrolom, ali zelim da poboljsam domacu industriju i ako je ulje istog kvaliteta a nize cene, da i ustedim ali mi nije cilj da ustedim ako ne valja za motor, a inace sve delove koje kupujem za njega su najkvalitetniji uopste nikad ne biram najjeftiniji vec najkvalitetniji deo i nikad nisam pogresio.
E sad nesto malo sam citao o famovim uljima neki kazu da su dobra ja ne znam, zato i pitam sta vi mislite da idem na tu akrobaciju ili ne. Inace, ulje menjam na 9-10000 km, nikad preko ne idem znaci od 9K pa do 10K pametniji od mene su mi rekli da je tajo bolje zbog turbine i ja se toga drzim.
Ili neki nisotec da stavim, g energy itd?
Sta vi mislite ili da ostanem na Castolu.
Hvala.
Ostani na Castrolu, jer i navodiš da si prezadovoljan. Čovek u svom životu najviše i teži zadovoljstvu. Osim toga VW preporučuje upotrebu Castrol-a.
To je moj lični kratak savet, a ako te zanima više od toga, čitaj dalje.

Inače, za taj motor su odgovarajuća ulja po normi VW 505.01 i VW 504/507. Prva obuhvataju varijante u 5W-40 gradaciji, druga isključivo u 5W-30 gradaciji.

Btw, mislim da niko ne može reći za bilo koje, tj. jedno od dva ulja, da su istog kvaliteta jer razlike uvek postoje, kao i što postoje između dva ćevapa od istog mesa jer je jedan pečen na malo jačoj a drugi na malo slabijoj vatri, ili je u jednom za nijansu više/manje mesa od kvalitetnijeg mišića životinje.

Osim toga neko može da smatra da mu je kvalitetnije ulje ono zbog kojeg mu je propišao načeti semering radilice jer su detergenti iz ulja isprali i rastvorili skorele naslage od bivše eksploatacije, a neko drugi suprotno da smatra, tj. da je bolje ono zbog kojeg mu isti nije propišao jer je ulje bolje kondicioniralo stari semering pa on nije propišao. Različiti ljudi različito podrazumevaju pod kvalitetom - kada se pominju vozila tj. njihovi motori.

U smislu korišćenja famovog ulja - za praksu to znači dilema da li će se izabrati Fenix Premium 5W-40 (VW 505.01) ili Fenix Power 504/507 5W-30 (VW 504/507). sa obzirom na godište i to da je čipovan vrlo verovatno da je zgodnija prva varijanta (ali bi pravu istinu dala jedino ozbiljnija merenja).

Inače. osim toga što jeste činjenica da fabrika preporučuje castrol (pri čemu ti kažeš da ga je propisala) - to isto se može reći i za ova dva famova pomenuta ulja, jer se ona nalaze na zvaničnoj listi koju je za ove pomenute norme (505.01 i 504/507) svojevremeno objavio VW.

https://static.nhtsa.gov/odi/tsbs/2014/ ... 9-9999.pdf

***
OMP je napisao:
04 Okt 2021, 18:45
Sad svratih u jednu radnju, gledam onako svi brendovi su izbaceni na videlo a tamo u pozadini negde skriven FAM, provalih ga po ambalazi i nazirem etiketu, sad dal je 5-30 ili 5-40 ne znam, reko jel imas FAM, kaze prodavac ma kakav fam ko ti to reko, nisam do sad ni jedan prodao, ne znam ni sto ga drzim u radnji niko ne trazi, reko a koja je cena, on me ladno otkacinje opet po fazonu ma batali fam evo ti castrol, total to su dobra ulja za tvoj motor, fam nabudzio cenu kao premijum brendovi ne isplati se, nemoj da upropascavas motor i okrenu se ka sledecoj musteriji da nju usluzi, ja se okrenuh i izadjoh iz radnje bez informacije koja je cena bar.
To se desilo u nekoj prodavnici u Kruševcu? :glavomuzid:

Dok FAM nije prodat Valvoline-u, ja sam njihova ulja nabavljao tako što bih se koji dan ranije najavio i otišao do begradskog predstavništva. U međuvremenu uplatim im na račun, pa sa time odem u predtavništvo i sit se ispričam sa vrlo ljubaznim komercijalistima i mašincima. Domaćinski su obavezno nudili kafu, rakiju ili whiskey. Poslednji put, koji mesec pred prodaju valvoline-u, kafu je skuvala i poslužila dama izuzetnih prihofizičkih osobina, inače antropolog po obrazovanju. Nakon prodaje valvoline-u predstavništvo je zatvoreno, pa kada mi je pre koji mesec trebalo njihovo mazivo nazvao sam FAM u Kruševcu i pitao ih gde u Beogradu da nabavim njohova maziva. Uputili su me na firmu Magnat Alati iz Umke, pa sam tamo otišao i kupio šta mi je trebalo. Btw, jedan od njhovih komercijalista je i bivši zaposleni u FAM-u.
Poslednja izmena od DS9 u 04 Okt 2021, 20:28, izmenjeno 1 put ukupno.

devit0
Postovi: 82
Pridružio se: 04 Apr 2021, 22:52

Re: Motorna ulja

Post od devit0 » 04 Okt 2021, 20:18

Hvala ti sto si odgovorio pod jedan, drugo nisam ni znao da ide za ovaj motor 504/507 to prvi put cujem.Siguran?
Ja iskljucivo koristim 5W40 505.01 kazu svi da je to jedino ulje za PD motore, ne znam.
Video sam juce na famovom sajtu da od 2018 imaju 505.01 sertifikat zato i pitam koliko je pametno to ulje sipati u taj motor? Ili sta mislis o nisotec 5W40?
Valja li to cemu?

Odgovori