Motorna ulja

Iskustva sa gorivima i uljima
Odgovori
Korisnikov avatar
passenger
Postovi: 14231
Pridružio se: 07 Maj 2016, 10:20
Garaža: KIA Cee'd sw 1.6 crdi Opel Corsa C GSI

Re: Motorna ulja

Post od passenger » 16 Maj 2019, 17:59

Već 8000 km, gram ulja nije potrošio, a ne štedim ga. Stvarno fantastičan motor

Slika
''...and into the forest I go to lose my mind and find my soul''

ljubitelj
Postovi: 10582
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Motorna ulja

Post od ljubitelj » 16 Maj 2019, 18:40

Odlično si ubo, a i beše motor malo prešao...tek nekih 200k. Jedva se razradio :)
Kod dobrih motora (konstrukicono) se i na 250k vide tragovi honovanja.

Korisnikov avatar
passenger
Postovi: 14231
Pridružio se: 07 Maj 2016, 10:20
Garaža: KIA Cee'd sw 1.6 crdi Opel Corsa C GSI

Re: Motorna ulja

Post od passenger » 16 Maj 2019, 19:33

Da, 204k je imao kad sam ga uzeo.


Mislio sam da je na izdisaju na toj km, ali dobar je. Limarija je svuda izgrebana, unutrašnjost ofucana i trajno prljava, al bitno da je mehanika dobra. Cilindar kvačila sa celim setom je menjan, kočnice super, vešanje odlučno, ne lupka nigde. Da nastavi ovako još godinu dana, otplatio je sebe. Posle i da ga bacim, neće mi bude žao.
''...and into the forest I go to lose my mind and find my soul''

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23802
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Motorna ulja

Post od dragvorl » 16 Maj 2019, 22:00

Nije potrosio ulja ali je nalio benzina. :delete:
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
dunx81
Postovi: 5576
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:20
Garaža: Civic 1.8
Lokacija: Zrenjanin

Re: Motorna ulja

Post od dunx81 » 17 Maj 2019, 12:59

DS9 je napisao:
dunx81 je napisao:
20 Apr 2019, 08:06
Auq, 132kw je motor.
Ovo sam pronašao u knjižici.
Slika
Kontaktirao sam i ovl.servis i dobio opet drugačiji info (zaboravio sam koja je spec. ali nije 503.) Ostalo mi u firmi zapisano,videću tačno u ponedeljak.

t
Hvala ti dunx (biće super da vidimo šta kaže ovl. servis), uglavnom je ovo deo koji opisuje longlife servis, a kao što može da se vidi VW je (opšte poznato) definisao drugačije norme ukoliko se istom motoru (tj. nekima od njih) primenjuje uobičajeni ili produženi interval.

Ipak, kako stoje stvari, u slučaju nedoumice - nema greške sa uljima po 504/507, osim za R5 ili V10 PD tdi kojima sleduje po 506.01. Izvan toga, verujem da je passenger vrlo u pravu kada naglašava VW 502.

Inače dunx, koje je godište tvoj golf4?

***

U vezi servo ulja za VW (a posebno za golfove), koliko se sećam (jer njihove norme ne pratim previše), mislim da je sasvim odgovarajuće po VW TL52146 odnosno G00200, a to zadovoljava ovaj ravenol. Generalno uzevši, to su sintetička hidraulična ulja koja uglavnom nemaju veze sa ATF uljima, što su (atf) uglavnom zahtevale najverovatnije starije generacije, pa verujem da je dosta upropašćenih/procurelih serva jer im se sipalo neodgovarajuće (tj. smućkale svakakve papazjanije).

Ipak, obavezno mora da se proveri šta propisuje servisna dokumentacija za konkretni auto/servo da ne bi bilo greške, makar proverom sa nekoliko selektora maziva različitih proizvođača (a najsigurnije nemačkih).

Btw, u slučaju ravenola nije isključeno da dva slično koncipirana hidraulična ulja imaju različit naziv (odnosno da neka od varijanti ima dodatno odobrenje). Recimo, takonešto čini Total. pa identičnu tečnost za novije citroenove hidrauličare tj. Fluide LDS, pakuje i pod nazivom Fluide DA.
Ostadoh dužan info,u ovlašćeni kaže 5w-30, 504.00

t


Korisnikov avatar
passenger
Postovi: 14231
Pridružio se: 07 Maj 2016, 10:20
Garaža: KIA Cee'd sw 1.6 crdi Opel Corsa C GSI

Re: Motorna ulja

Post od passenger » 17 Maj 2019, 23:00

dragvorl je napisao:
16 Maj 2019, 22:00
Nije potrosio ulja ali je nalio benzina. :delete:
negde mora se prosipa :kezo:

ovim malim graidićima i 120 kmh AP-om drži oko 7.5l, litru manje od vožnje 140 kmh i dodavanjem gasa. Pa da ga štedim vala za litru, neću :)

magistralom troši 6 litara, onako kulerskom vožnjom.
''...and into the forest I go to lose my mind and find my soul''

Korisnikov avatar
DS9
Postovi: 850
Pridružio se: 18 Nov 2013, 11:35
Lokacija: Beograd

Re: Motorna ulja

Post od DS9 » 18 Maj 2019, 10:10

dunx81 je napisao:
17 Maj 2019, 12:59
DS9 je napisao:
dunx81 je napisao:
20 Apr 2019, 08:06
Auq, 132kw je motor.
Ovo sam pronašao u knjižici.
Slika
Kontaktirao sam i ovl.servis i dobio opet drugačiji info (zaboravio sam koja je spec. ali nije 503.) Ostalo mi u firmi zapisano,videću tačno u ponedeljak.

t
Hvala ti dunx (biće super da vidimo šta kaže ovl. servis), uglavnom je ovo deo koji opisuje longlife servis, a kao što može da se vidi VW je (opšte poznato) definisao drugačije norme ukoliko se istom motoru (tj. nekima od njih) primenjuje uobičajeni ili produženi interval.

Ipak, kako stoje stvari, u slučaju nedoumice - nema greške sa uljima po 504/507, osim za R5 ili V10 PD tdi kojima sleduje po 506.01. Izvan toga, verujem da je passenger vrlo u pravu kada naglašava VW 502.

Inače dunx, koje je godište tvoj golf4?

***

U vezi servo ulja za VW (a posebno za golfove), koliko se sećam (jer njihove norme ne pratim previše), mislim da je sasvim odgovarajuće po VW TL52146 odnosno G00200, a to zadovoljava ovaj ravenol. Generalno uzevši, to su sintetička hidraulična ulja koja uglavnom nemaju veze sa ATF uljima, što su (atf) uglavnom zahtevale najverovatnije starije generacije, pa verujem da je dosta upropašćenih/procurelih serva jer im se sipalo neodgovarajuće (tj. smućkale svakakve papazjanije).

Ipak, obavezno mora da se proveri šta propisuje servisna dokumentacija za konkretni auto/servo da ne bi bilo greške, makar proverom sa nekoliko selektora maziva različitih proizvođača (a najsigurnije nemačkih).

Btw, u slučaju ravenola nije isključeno da dva slično koncipirana hidraulična ulja imaju različit naziv (odnosno da neka od varijanti ima dodatno odobrenje). Recimo, takonešto čini Total. pa identičnu tečnost za novije citroenove hidrauličare tj. Fluide LDS, pakuje i pod nazivom Fluide DA.
Ostadoh dužan info,u ovlašćeni kaže 5w-30, 504.00

Hvla ti, ne čudi njihov odgovor - jer time pokrivaju ranije norme tj. to mu dođe alibi odgovor.
Mislim da bi tom motoru verovatno najzgodniji bio Ravenol VMO 5W-40 (i slično koncipiranja ulja u toj gradaciji) zbog odobrenja po VW 502.00 (između ostalih), ali očigledno može da se tera i sa tim polusintetičkim castrolom po 501.01/505.00.

.

nexteen
Postovi: 56
Pridružio se: 17 Maj 2019, 15:33
Garaža: Opel Corsa D 1.2 2007g

Re: Motorna ulja

Post od nexteen » 18 Maj 2019, 13:46

Pozz drustvo ..

Napokon da mi se prihvati registracija na forumu pa da mogu dobiti korisne savete od vas u vezi ulja koje mi je potrebno tj sta je za mene najbolja moguca opcija , nadam se ;)

Uzeo sam nedavno Opel Corsa D , 2006g ( pise da je model za 2007g ) sa prvom registracijom 01.2007g , 1.2 59kw benzin , sa oznakom motora Z12XEP , navodno presao 150.120km , ko ce ga znati.

Odradio sam pregled vozila kod majstora i trebalo bi izvrsiti neke prepravke , doduse sve je potrosni materijal , a u sve to spada i mali servis. S obzirom da ne znam koje ulje mi je potrebno , svaka informacija koju mi date zlata je vredna za mene . Sto se tice voznje , recimo max 8000km godisnje , i od toga 5k po gradu i 3k van , otprilike , i to bez ikakvog silovanja automobila tj umerena voznja.

Sad kad imate ove informacije nadam se da cete mi dati preporuku za ulje koje mi je potrebno , ako moze tacan tip i proizvodjac, znaci cena = kvalitet za ovu km koju prelazim i u ovim uslovima , pa i na koliko km bi se radila zamena posto kako vidim na ovoj stranici zamena se vrsi na 30.000, ako sam dobru inf nasao , pise i koji modeli bi se trebali koristiti ali za mene su to spanska sela :kuku:

https://www.engine-specs.net/opel/z12xep.html

A i kod filtera jel i tu ima neke razlike u kvalitetu i trebam li traziti odredjenu marku. Davno sam imao auto , cuj auto , Yugo 55 , tu se moglo sipati svasta ali ovde mi treba vase znanje i pomoc ..

Unapred zahvalan na utrosenom vremenu :klanjamse:

Korisnikov avatar
McGruja
Site Admin
Postovi: 13409
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:48
Garaža: Suzuki Vitara 1.6 16v AT

Re: Motorna ulja

Post od McGruja » 18 Maj 2019, 14:04

Ja bih majstoru prepustio da bira i menja ulje

Sa tom dinamikom vožnje, menjaj ulje na 10k km, ili 12-14 meseci

nexteen
Postovi: 56
Pridružio se: 17 Maj 2019, 15:33
Garaža: Opel Corsa D 1.2 2007g

Re: Motorna ulja

Post od nexteen » 18 Maj 2019, 16:27

Ma necu ja to raditi ali serviser kod kojeg sam bio mi bas deluje mutan , kasnije sam cuo da nije los majstor ali voli da maze stvari u cilju da bi ti uzeo vise love a i nikad nece a kaze konacnu cenu jer boze moj , nekom ovoliko a nekom onoliko , ja to ne volim, kazi mi koliko to i to kosta i ja ako zelim cu i odraditi tj platiti. Nakon cele te price saznam da imam ko to da mi odradi za lepe oci s tim da ja donesem sve sto treba , iako to ne bi nikad dozvolio ali bar zelim da cujem vas savet jer koliko vidim ima vas nekolicina koji se bas raumeju u te stvari i ne bi da sipam bas bilo sta a opet ne bi ni da me neko maze jer boze moj radi u dilu s nekim.

Nadam se da razumes zasto sam to pitao , nemam bas najboljih isustava s majstorima bilo koje vrste .. Eto ako je neko voljan da napise kupi , taj model ulja , od tog prosizvodjaca pa da bar znam sta je to sto meni treba ..

Nestado
Postovi: 749
Pridružio se: 20 Avg 2015, 13:00

Re: Motorna ulja

Post od Nestado » 18 Maj 2019, 21:54

U taj motor ide 5w30 dexos2 ulje. Imas puno opcija. Mozes GM 5w30 dexos2, ja bih licno sipao Total Ineo MC3 5w30 ili 5w40 koje sam bio sipao i opet cu da sipam na sledecem servisu. Ulje je vrhunsko za te pare. I ima zvanicno odobrenje od Opela. Sto se tica filtera ima razlike ali tesko da mozes da pogresis tu. Uzmi Filtron, Mann i tako nesto poznato. Taj Total je 3000din 5 litra sto znaci da ti za treci servis ostane dovoljno ulja. Filter ulja oko 600-650 dinara.
Ja takodje imam Korsu samo je dizel.

nexteen
Postovi: 56
Pridružio se: 17 Maj 2019, 15:33
Garaža: Opel Corsa D 1.2 2007g

Re: Motorna ulja

Post od nexteen » 18 Maj 2019, 23:51

Hvala na odgovoru , ovako nesto sam cekao , znaci bitno je da je Dexos 2 .. I ova ulja se menjaju na 10k km ili na manje ?
Probacu da nadjem ovo sto si preporucio :doubleup:

Korisnikov avatar
passenger
Postovi: 14231
Pridružio se: 07 Maj 2016, 10:20
Garaža: KIA Cee'd sw 1.6 crdi Opel Corsa C GSI

Re: Motorna ulja

Post od passenger » 19 Maj 2019, 00:02

Ne moraš manje od 10 000 km.
Ja sam Dexos2 menjao i na 27000 km, na 15000 km itd. Nikad ranije
''...and into the forest I go to lose my mind and find my soul''

nexteen
Postovi: 56
Pridružio se: 17 Maj 2019, 15:33
Garaža: Opel Corsa D 1.2 2007g

Re: Motorna ulja

Post od nexteen » 19 Maj 2019, 00:18

McGruja spomenuo na 10k i na max 12-14 meseci ..

Recimo da prelazim 8k godisnje max a ulje moze i do 15k sto mi pokrilo 2g , no to se onda kosi sa 12-14 meseci , onda je mozda logicnije da uzmem GM 5w30 dexos2 za 2500 din i da tacno upadam u tih 14 meseci i nekih 10k km , nego da dajem 3300 din za Total Ineo MC3 5w30 jer cu duplirati vreme za zamenu 15k i 2g ..

Nije mi problem dati 3300 za ulje ali ako je toliko bitan vremenski interval onda mi je ovo neko logicno razmisljanje. Eto , ja nisam znao da je vremenski interval bitan vec sam mislio da se menja po predjenim km ..

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23802
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Motorna ulja

Post od dragvorl » 19 Maj 2019, 00:29

Bitan je vremenski interval kad se jako malo prelazi, nekom moze 15k da bude i 5 godina, sto je previse dug period. Ali sad par meseci gore dole nece mu nista biti.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Odgovori