Motorna ulja

Iskustva sa gorivima i uljima
Odgovori
dispy
Postovi: 556
Pridružio se: 13 Okt 2019, 18:01
Garaža: Astra K 1.6CDTi 2019

Re: Motorna ulja

Post od dispy » 17 Dec 2021, 07:46

Šta je preporuka za 2.0TDI ultra, 140kW, kod motora DDDA? Vožnja je isključivo na otvorenom, duge relacije, bez nekog gaženja, umerena vožnja po ograničenjima ili malo iznad ograničenja. 2017. Godište, 130kkm prešao ako ima veze.

Sent from my motorola edge 20 pro using Tapatalk



Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: Motorna ulja

Post od nikaragva » 17 Dec 2021, 08:11

Šta je TDI ultra?

dispy
Postovi: 556
Pridružio se: 13 Okt 2019, 18:01
Garaža: Astra K 1.6CDTi 2019

Re: Motorna ulja

Post od dispy » 17 Dec 2021, 08:21

Pa to mu dođe neka oznaka, malo noviji motor pa su valjda hteli da ga odvoje od prethodnog. Uglavnom, tako se vodi.

Sent from my motorola edge 20 pro using Tapatalk


dispy
Postovi: 556
Pridružio se: 13 Okt 2019, 18:01
Garaža: Astra K 1.6CDTi 2019

Re: Motorna ulja

Post od dispy » 17 Dec 2021, 20:21

@DS9 može li tvoje mišljenje na moje pitanje?

Sent from my motorola edge 20 pro using Tapatalk


Korisnikov avatar
DS9
Postovi: 850
Pridružio se: 18 Nov 2013, 11:35
Lokacija: Beograd

Re: Motorna ulja

Post od DS9 » 18 Dec 2021, 01:09

Može, kad god imam vremena da pogledam forum i da odgovorim.

Kod automobila tj. njihovih motora preporuke pišu u korisničkoj i/ili servisnoj knjižici - i zato je zgodno znati tj. navesti konkretni model automobila (da bi se pročitali navodi). Što se VW-a tiče, sa obzirom da je Castrol dugogodišnji partner - njihova odgovarajuća ulja su preporuka od strane VW-a.

Na neviđeno, a sa obzirom na godište tog DDDA - bilo koje ulje koje zadovoljava VW 504/507.

Castrol-ova varijanta koja ima odobrenje po toj normi je Castrol EDGE Professional LongLife III 5W-30. tj. sledeće
https://msdspds.castrol.com/bpglis/Fusi ... A9S7ZE.pdf
i ono se može smatrati da je zvanična preporuka VW-a.

Da je moj taj auto/motor, FAM Fenix Power 504/507 5W-30 i drugo ne bih tražio. Ako ga u Kruševcu nemaju ili su prestali da ga proizvode, onda Galax Syntec Low SAPS 5W-30 ili Optima Eco Plus 5W-30 i time bih sebi završio priču, na_sreću&radost.

dispy
Postovi: 556
Pridružio se: 13 Okt 2019, 18:01
Garaža: Astra K 1.6CDTi 2019

Re: Motorna ulja

Post od dispy » 18 Dec 2021, 05:08

DS9 je napisao:Može, kad god imam vremena da pogledam forum i da odgovorim.

Kod automobila tj. njihovih motora preporuke pišu u korisničkoj i/ili servisnoj knjižici - i zato je zgodno znati tj. navesti konkretni model automobila (da bi se pročitali navodi). Što se VW-a tiče, sa obzirom da je Castrol dugogodišnji partner - njihova odgovarajuća ulja su preporuka od strane VW-a.

Na neviđeno, a sa obzirom na godište tog DDDA - bilo koje ulje koje zadovoljava VW 504/507.

Castrol-ova varijanta koja ima odobrenje po toj normi je Castrol EDGE Professional LongLife III 5W-30. tj. sledeće
https://msdspds.castrol.com/bpglis/Fusi ... A9S7ZE.pdf
i ono se može smatrati da je zvanična preporuka VW-a.

Da je moj taj auto/motor, FAM Fenix Power 504/507 5W-30 i drugo ne bih tražio. Ako ga u Kruševcu nemaju ili su prestali da ga proizvode, onda Galax Syntec Low SAPS 5W-30 ili Optima Eco Plus 5W-30 i time bih sebi završio priču, na_sreću&radost.
@DS9 hvala na odgovoru. U pitanju je A6 C7 iz 2017. Godine, nemam kod sebe (još uvek) servisnu knjigu pa da pogledam šta piše a hteo bih da pripremim sve da odradim servis čim stigne auto pa se ovde raspitujem. Castrol svakako glasi za standardno rešenje, ali ako hteo da se informišem da li ima neko ulje koje će mu možda više odgovarati, naročito za moj način upotrebe.

Gledam sad FAM koji si preporučio, piše da odgovara za euro4 i euro5 motore, ovaj je euro6, da li to znači da nije odgovarajuće za taj motor?

Video sam na netu par preporuka za 0w-30 ulja, konkretno za ravenol vsw 0w-30, ne znam ima li ikakvih prednosti to ulje na druga pobrojana? I ne znam da li se može nabaviti u Srbiji, na sajtu uvoznika ga nema.

Sent from my motorola edge 20 pro using Tapatalk


Korisnikov avatar
carov2
Postovi: 4166
Pridružio se: 23 Apr 2012, 20:24
Garaža: Audi A4
Lokacija: Pirot, Kladovo
Kontakt:

Re: Motorna ulja

Post od carov2 » 18 Dec 2021, 08:25

Ja sam kod mene sipao Ravenol VMP, jer VSW kod nas nije dostupan, ali ga ima u Crnoj Gori.
Tako da ću možda za sledeću zamenu da nabavim VSW.

Sent from my SM-G980F using Tapatalk


dispy
Postovi: 556
Pridružio se: 13 Okt 2019, 18:01
Garaža: Astra K 1.6CDTi 2019

Re: Motorna ulja

Post od dispy » 18 Dec 2021, 08:44

Beše kod tebe isto 2.0 140kW? Misliš da je nešto bolje za motor vsw ulje od recimo onog gore Castrola?

I kad si već tu, mali off, kako ti radi webasto, kod mene se u opremi zove Standheizung, ne znam da li postoje različite verzije? Da li se stvarno uđe u topao auto?

Sent from my motorola edge 20 pro using Tapatalk


Korisnikov avatar
carov2
Postovi: 4166
Pridružio se: 23 Apr 2012, 20:24
Garaža: Audi A4
Lokacija: Pirot, Kladovo
Kontakt:

Re: Motorna ulja

Post od carov2 » 18 Dec 2021, 08:55

Jeste, i kod mene je 140 kW, ali oznaka motora DETA.
Ja bežim od Castrola, tako da je za mene bolji izbor i VMP kojeg sam sada sipao.

Za webasto sam ti upravo pisao na drugom forumu, video sam da si pitao.
Jeste, može lepo da zagreje kabinu, kod mene uvek stoji 22c ili 23c, ukoliko staviš klimu na 25c ili više, biće baš toplo kada udješ u auto.
U svakom slučaju ti ne treba jakna.

Sent from my SM-G980F using Tapatalk


ikac2000
Postovi: 5857
Pridružio se: 08 Jul 2012, 22:50

Re: Motorna ulja

Post od ikac2000 » 18 Dec 2021, 09:51

Ali da li je Webasto za garazu, negde sam citao da ne bi trebalo, jer sagoreva gorivo, a tu je dizel maksimalno nezdrav sto se tice produkta sagorevanja.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Korisnikov avatar
carov2
Postovi: 4166
Pridružio se: 23 Apr 2012, 20:24
Garaža: Audi A4
Lokacija: Pirot, Kladovo
Kontakt:

Re: Motorna ulja

Post od carov2 » 18 Dec 2021, 10:09

Nije za garažu.
Ja ujutru otvorim garažu, otvorena su i dva prozora u garaži na kant i opet se oseti.

Takodje u firmi upalim, u dvorištu, i baš na startu, kada je najviše opterećen, pita me jedan majstor, šta se oseća bre na zapaljenu plastiku.

Kod mene je trenutno podešen na jače podešavanje od dva koja postoje. (Jedno je kao za odmrzavanje, a drugo i da lepo ugreje kabinu)
Prošlu sezonu sam koristio prvu, slabiju opciju, i ona fino završi posao, nema potrebe ništa jače od toga, ali sam stavio, najviše zbog bebe.

Sent from my SM-G980F using Tapatalk


dispy
Postovi: 556
Pridružio se: 13 Okt 2019, 18:01
Garaža: Astra K 1.6CDTi 2019

Re: Motorna ulja

Post od dispy » 18 Dec 2021, 10:25

I meni isto zbog deteta, maltretiranje je da ga obučeš za -5 pa da ga u kolima skidaš. Koliko dobacuje daljinac? Jesi li merio možda?

Sent from my motorola edge 20 pro using Tapatalk


Korisnikov avatar
carov2
Postovi: 4166
Pridružio se: 23 Apr 2012, 20:24
Garaža: Audi A4
Lokacija: Pirot, Kladovo
Kontakt:

Re: Motorna ulja

Post od carov2 » 18 Dec 2021, 11:19

Nisam merio, ali je domet baš veliki.
Teško će da ti se desi na primer da neće iz hotelske sobe da uhvati signal.


Sent from my SM-G980F using Tapatalk


Korisnikov avatar
DS9
Postovi: 850
Pridružio se: 18 Nov 2013, 11:35
Lokacija: Beograd

Re: Motorna ulja

Post od DS9 » 18 Dec 2021, 13:16

dispy je napisao:
18 Dec 2021, 05:08

Video sam na netu par preporuka za 0w-30 ulja, konkretno za ravenol vsw 0w-30, ne znam ima li ikakvih prednosti to ulje na druga pobrojana? I ne znam da li se može nabaviti u Srbiji, na sajtu uvoznika ga nema.
Generalno uzevši, 0W-xx ulja su u prednosti u odnosu na 5W-xx - jer su tečljivija na hladno (npr. na temperaturama ispod 10 C, i neuporedivo u prednosti na npr. temperaturama ispod -25 C). Drugi deo priče je da nisu sva ulja 0W-30 tanja/manje_viskozna/tečljivija na radnoj temperaturi motora u odnosu na npr. 5W-30 ulja, nego može biti suprotno. To se inače vidi u specifikaciji ulja kada se pročita njihov viskozitet na raznim temperaturama

Što se konkretnog audija tiče, dilema između 0W-30 i 5W-30 je nijansa u izboru - jer je najključnije da ulje ima odobrenje (ili bar zadovoljava) po pomenutoj normi VW 504/507.

Sva ulja po toj normi su slično koncipirana (tj. uvek zadovoljavaju ACEA C3 normu), i sva će biti odgovarajuća za taj motor - a njihove međusobne razlike su više finese, koje retko imaju praktični značaj(za korisnika), osim ukoliko se rade eksperimentalna merenje.

Bilo koja varijanta recimo ravenolovog ulja koje ima odobrenje po toj normi je dobra/odličan izbor, a to se može reći i za sva ostala ulja drugih proizvođača čija ulja imaju odobrenje po navedenoj normi. Ako se bira između ulja gradacije 0W-30 koje ima odobrenje po 504/507 i nekog ulja 5W-30 koje ima isto to odobrenje - moglo bi da bude zgodno izabrati 0W-30 varijantu, jer se može računati da pri hladnom startu gornje oblasti motora za nijansu brže dobiju ulje. Sa druge strane, za onog ko npr. taj audi treba da pali dva puta dnevno u oblasti polarnog kruga, ili igde gde su ambijentalne temperature stalno npr. -20 C i niže - njemu je ultimativno da koristi 0W-30. U našim oblastima to nema takav značaj, ali je zgodno kada je hladno. Za onog ko vozi taj audi u npr. Saudijskoj Arabiji, to nema ikakav značaj.

Btw, na famovom pakovanju i u specifikaciji njihovog ulja po 504/507 ne stoji Euro6 - jer je to ulje dizajnirano pre gotovo deceniju kada motori nisu zadovoljavalu euro6 normu. To isto važi i za samu normu VW 504/507 koja je koncipirana radi VW-ovih dizela sa DPF.

VW (kao i mnogi drugi proizvođači) sa pojavom motora koji zadovoljavaju Euro6 - nije kreirao novu normu za motorno ulje, nego je za njih predvideo istu normu koju koristi i za starije varijante slično konstruisanih motora. Pošto je u međuvremenu kruševačku fabriku kupio Valvoline, verovatno oni neće bitno da menjaju nalepnicu ili opis specifikacije. To što opisno piše u specifikaciji je sasvim arbitrarno - a praktično važi za opis svakog ulja bilo kog proizvođača. Fino napisane reči mogu biti lep sastav za čitanje od strane korisnika - s tim što su u specifikaciji ulja najključnije istaknute vrednosti standardnih testova. Na žalost, iz meni nepoznatog razloga famov sajt je godinama funkcionalan isključivo od ponedeljka do petka, pa se specifikacije njihovih maziva mogu pregledati samo tada.

Sve u svemu, sa bilo kojom varijantom ulja koje ima odobrenje po VW 504/507 nema greške.

Dole je link do korisničke knjižice tog audija za kanadsko tržište, i na strani 202 i 203 se jasno vidi da je preporuka castrol professional serije, a da se zahteva ulje po ACEA C3 ili API CF, u gradacijama 0W-30 ili 5W-30. Sa obzirom da se radi o kanadskom tržištu, razumjivo je što (iz pravnih razloga) ne pominju specifičnu VW normu 504/507, nego znatno šire ACEA i API norme. Najjednostavnije rečeno, nema greške ni sa bilo kojim uljem koje zadovoljava ACEA C3 u 5W-30 ili 0W-30 gradaciji, čak i ako ono nema aktuelno odobrenje od VW-a po normi 504/507

https://ownersmanuals2.com/audi/a7-2017 ... nual-71952

Korisnikov avatar
carov2
Postovi: 4166
Pridružio se: 23 Apr 2012, 20:24
Garaža: Audi A4
Lokacija: Pirot, Kladovo
Kontakt:

Re: Motorna ulja

Post od carov2 » 18 Dec 2021, 17:45

@dispy

Sličnu/istu mi je preporuku dao DS9, i iskren da budem, malo se kajem što nisam poručio VSW ulje, ne zato što ovo nije dobro, ali kao što DS9 kaže, verovatno bi mu VSW više prijao, sada zimi.
A i ovlašćeni po defaultu stavlja 0w-30, pa, tko sam ja da to menjam...

Sent from my SM-G980F using Tapatalk


Odgovori