Motorna ulja

Iskustva sa gorivima i uljima
Odgovori
ljubitelj
Postovi: 10588
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Motorna ulja

Post od ljubitelj » 25 Avg 2020, 17:33

Jednom je baza sintetika a drugom je baza mineralno /verovatno hidrokrekovano da bi mogla da se dobije takva viskoznost/.
Cena maloprodaje ne govori mnogo o karakteristikama ulja, Castrol je tako godinama mineralno ulje reklamirao i prodavao po ceni sintetičkog.
Posle mnogo godina, sudova i ostalih pravnih zavrzlama sada je praksa da se sa punom sintetikom /full/ reklamiraju baš takva ulja a mineralna su ostala da mogu da se nazovu i sintetikom / bez full/.

Inače, cena litre ulje je oko 1,50 evra, onog kvalitetnijeg dok su obična ulja ispod 1,00evra, na izvoru tj u blendari.
Posle cena naraste do maloprodaje pa bude i 20tak evra tj 10-15 puta skuplja od proizvodne. Veliki udeo u ceni koštanja koju mi plaćamo imaju one silne reklame.

PAO ulja se nešto skuplja u proizvodnji ali i to nije danas više toliko izraženo kao pre 30tak godina kada se masovnije počela primena takve sintetike.

Korisnikov avatar
cozmo
Postovi: 5039
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:50
Garaža: Peugeot 307 1.6 HDI, Citroen Xsara Picasso 2.0 HDI
Lokacija: Novi Sad

Re: Motorna ulja

Post od cozmo » 26 Avg 2020, 21:02

Pojavila se nova preporuka za ulje za 1.6 HDI kod mene:

Mobil 1 ESP 0W-30

(kada se ide po modelu, tipu motora i godistu)

Da li probati ili ostati na Mobil 1 ESP 5W-30?
"This is Chief Inspector Clouseau’s residence. This is Chief Inspector Clouseau speaking on the pheun.”

Korisnikov avatar
DS9
Postovi: 850
Pridružio se: 18 Nov 2013, 11:35
Lokacija: Beograd

Re: Motorna ulja

Post od DS9 » 29 Avg 2020, 00:46

Ivan je napisao:
22 Avg 2020, 21:05

Pitanje za tebe, posto dosta prelazim i odradim nekoliko zamena ulja godisnje, radim na 10kkm, verujem da bi moglo i do 15k, ali ne zelim jer sam sklon potapanju gasa (naravno kada se zagreje ulje tek).

Dakle pitanje jeste sta mislis o koncepciji zimsko/letnje ulje.

Tj. Leti da ostanem na ravenolu vmo 5w40, ali zimi me kopka da sipam ravenol 5w30 REP zimi.
Jer zimi em redje potapam kickdown, em mi zimi vise znaci zastita pri hladnom startu.
To mi je neko razmisljanje.

Drugo pitanje jeste koja je razlika izmedju 5w30 rep i vmp, oba su PAO USVO, a po specifikacijama viskoziteta, flashpoints, noack itd. Su bas nijanse razlike u korist REP-a.

Motori su n47 2014 i b47 2016.
Pa, koncepcijski su vrlo slični, ali se vidi da ima nekakvih razlika, kao posledica razlike u paketu aditiva radi dobijanja odobrenja/approval-a za pobrojane norme
Za nekog ko planira ulje za BMW – jasno je da je REP varijanta primarni izbor zbog odobrenja po LL-04.

Sad, ko ima više izmena godišnje, ta varijanta sa 5W-30 jesen/zima i 5W-40 proleće/leto je odlična varijanta.

***
Darko je napisao:
24 Avg 2020, 20:09
Jedan kolega sto trenutno nije pri forumu me zamolio da pitam za generalno misljenje o fuchs uljima i da li ih je moguce porediti po "kvalitetu" sa ravenolom?
Pa, mislim nema greške ni sa fuchs-om kada je ulje odabrano po potrebnoj/odgovarajućoj normi, tj. to je jedan od sasvim renomiranih (dobar/odličan/vrhunski) proizvođača. Verujem da je kvalitet uporediv sa navedenim ravenolom - s tim da od ravenola ne bih pravio nekakv mit o kvalitetu koji je bog zna kako veći. To što su se setili da tržištu ponude ono što je evropskom tržištu donekle falilo - tipa da eksplicitno naglašavaju da u sastav pojedinih ulja ulazi PAO je ono što po americi odavno čine npr. Amsoil ili Redline, ili što je bio razlog da po neko u svojoj glavi načini mit od Motul-a kada je ovaj i automobilima ponudio estrasku sintetiku.

Za najveću većinu nas - bitna je norma/odobrenje, a ako je u okviru toga ponuđeno ulje sa više (pravog) sintetetskog ulja - je dodatni plus.

Ovo naglašavam da neko ne bi shvatio da su razlike tipa ovo bez PAO je krš, a ovo sa PAO (ili estrima ili kombinacija) je neopevano bolje (, iako oba imaju odobrenje za istu normu).

***
Darko je napisao:
25 Avg 2020, 17:21
Zasto na jeftinijim 5w30 pise potpuno sinteticko ulje, a na skupljem 5w40 pise samo sinteticko?
Prvo, Nisotecove 5W-30ice su po pravilu skuplje od 5W-40ice - a ukoliko je suprotno verovatno je razlog neki trenutni popust/akcija i sl.

Drugo, termini sintetičko ulje, potpupno sintetičko ulje ili npr. 100 % sintetičko ulje su sasvim diskutabilni - još od 1999. godine kada je jedno američko telo (National Advertising Division of the Better Business Bureau) dozvolilo Castrolu da svoje ulje nastavi da reklamira kao sintetičko iako je ovo sadržalo bazno ulje III grupe (a ne četvrte i/ili pete grupe). Ono je donelo tu odluku nakon žalbe ExxonMobil-a koji je u tom trenutku nudio ulje koje je sadržalo bazno ulje četvrte grupe (tj. PAO). pa su ostali proizvođači krenuli castrolovim stopama - i sada svako ulje koje sadrži u bilo kojoj količini ulje III, IV i/ili V grupe može da se nazove sintetskim.

Manje je poznato, da je ExxonMobil-ova žalba BBB-u usledila nakon što je Castrol/BP odlučio da za svoje novo ulje (koliko se sećam pod imenom Syntium) koristi Shell bazno ulje umesto Exxon-Mobill-ovog, iako je sa ovim potonjim imao pregovore o tome (koji su propali, pa je castrol izabrao shell umesto exxonmobil-a).

Na kraju - prava adresa za to pitanju u citatu je NIS. Voleo bih da vidim njihov odgovor.

Ianče, postoje određene pravne zavrzlame u npr. Nemačkoj po kojima određeni sastav baznog ulja diktira to da li ulje može (na ambalaži) da se naziva poptuno sintetičkim (što je uslovljavalo da su u prošlosti npr. mnogi tražili određeno ulje od npr. Castrol-a samo ako je proizvedeno u Nemačkoj), ali sa detaljima nisam sasvim upoznat.

***
rremic je napisao:
24 Avg 2020, 16:13
Pozdrav,

Koju biste dali preporuku za ulje 0w20?
Bilo koje, koje ima odobrenje po normi koju proizvođač konkretnog motora traži/zahteva/preporučuje.

Dakle - za koji motor odnosno auto se traži ulje?

***

cozmo je napisao:
26 Avg 2020, 21:02
Pojavila se nova preporuka za ulje za 1.6 HDI kod mene:

Mobil 1 ESP 0W-30

(kada se ide po modelu, tipu motora i godistu)

Da li probati ili ostati na Mobil 1 ESP 5W-30?
Sa obzirom da se bira ulje za 1,6 HDI, 5W-30 ESP ima odobrenje po normi PSA B71 2290 dok ga 0W-30ica nema. Vrlo verovatno bi se i 0W-30 varijanta pokazala zgodnom, ali mislim da je ipak (u ovom slučaju) bolje držati se ulja koje je zvanično već predviđeno za HDI.

Korisnikov avatar
DS9
Postovi: 850
Pridružio se: 18 Nov 2013, 11:35
Lokacija: Beograd

Re: Motorna ulja

Post od DS9 » 29 Avg 2020, 09:32

U vezi poslednjeg - pandan toj mobilovoj 0W-30ici, a takođe i pandan mobilovoj 5W-30ici po tome što mu stoji da zadovoljava i ACEA C2 i ACEA C3 je totalovo ulje - Ineo Efficiency 0W-30.

http://www.fuel-economy.lubricants.tota ... 014_en.pdf

Njega naglašavam za one koji planiraju da koriste Mobil varijante (u PSA motorima) jer mislim da je odlično koncipirano, i da bi bilo vrlo odgovarajuće za većinu HDI. bez obzira što nema odobrenje po nekoj PSA normi.

Možda bi ga i imalo da pre tog ulja koje je formulisano više godina kasnije od mobilove 5W-30 ESP varijante - PSA i Total nisu odučili da za normu B71 2290 kreiraju tada vrlo moderno Ineo ECS koje je tečljivije na vruće (tj. ima viskozitet na 100 C ispod 11 mm2/s).

Mislim, ovo Ineo Efficiency 0W-30 ulje je praktično blizanac mobilovim pomenutim varijantama - a lično mislim/verujem da je odličan blizanac pogotovo za upotrebu u npr. 1,6 HDI, pa eto još jedne dobre varijante za razmišljanje.

Sad, kome treba ulje po BMW LL-04 ili po MB 229.51 - ono mu takođe dođe default zbog zvaničnih odobrenja koje ima po tim normama.
Poslednja izmena od DS9 u 29 Avg 2020, 09:39, izmenjeno 1 put ukupno.

rremic
Postovi: 15
Pridružio se: 13 Okt 2019, 15:45
Garaža: Skoda superb 3
Lokacija: SRB

Re: Motorna ulja

Post od rremic » 29 Avg 2020, 09:38

DS9 je napisao:
29 Avg 2020, 00:46
rremic je napisao:
24 Avg 2020, 16:13
Pozdrav,

Koju biste dali preporuku za ulje 0w20?
Bilo koje, koje ima odobrenje po normi koju proizvođač konkretnog motora traži/zahteva/preporučuje.

Dakle - za koji motor odnosno auto se traži ulje?
Mazda 3 skyactiv 2.0. Po ovim vecim prodavnicama dobih odgovor da ima Eneos, Castrol i Mobil 1. Originalno ulje nadjoh jedino preko silux-a, mada ne znam koliko je to provereno.

Korisnikov avatar
DS9
Postovi: 850
Pridružio se: 18 Nov 2013, 11:35
Lokacija: Beograd

Re: Motorna ulja

Post od DS9 » 29 Avg 2020, 10:06

Stvar je prilično diskutabilna, jer koliko vidim iz tehničkog uputstva
https://owners-manual.mazda.com/gen/en/ ... 30402.html

za Evropu je preporučena upotreba osim 0W-20 takođe i 5W-30, obaška i alternative.

Nešto ne mogu da budem sasvim siguran ali mi se čini da je u nekom periodu Total pakovao ulje pod mazdinim imenom. Plaćati originalno mazdino ulje mislim da nema potrebe ako/kada se već nude odgovarajuće varijante. Generalno uzevši, nema greške sa mobilom u Srbiji jer postoji ovlašćeni uvoznik tj. Plattner. Što se Eneos tiče možda bih njega i primarno razmatrao. Mislim, nije problem naći odgovarajuću xW-20icu (preporučeni mobil ili eneos, je sasvim u redu) nego biti siguran da li je za taj motor pod konkretnim uslovima eksploatacije u recimo Srbiji (tj. jugoistočnoj Evropi) zgodnija xW-20 ili xW-30 gradacija.

Oko toga (xW-20 vs. xW-30) se lome koplja i na specijalizovanim forumima.

Najkonkretnije, ako si definitivno odlučio 0W-20, nema greške sa Eneos ili sa Mobil. Lično bih se pre uhvatio za eneosovu ambalažu, inače svejedno.

rremic
Postovi: 15
Pridružio se: 13 Okt 2019, 15:45
Garaža: Skoda superb 3
Lokacija: SRB

Re: Motorna ulja

Post od rremic » 29 Avg 2020, 10:11

Hvala na odgovorima, do sada je u ovlascenom iskljucivo sipano 0w20, pa bi nastavio i dalje tako.

Korisnikov avatar
DS9
Postovi: 850
Pridružio se: 18 Nov 2013, 11:35
Lokacija: Beograd

Re: Motorna ulja

Post od DS9 » 29 Avg 2020, 12:38

Nema na čemu - s tim što startna upotreba nekakvog preporučenog ulja (npr. 0W-20) uopšte ne isključuje upotrebu ulja drugačije (a takođe preporučene) kinematičke viskoznosti.

Da vozim tu mazdu u npr. Holandiji, ili Švedskoj, verovatno ne bih imao dilemu da li da upotrebim 0W-20, međutim za jugoistok Evrope bih se dobro razmislio (ako npr, tu mazdu treba sasvim natovarenu popeti negde na ambijentalnoj temperaturi od preko 40 C).

Ipak, potrošnja ulja kaže da li treba korigovati gradaciju, a koliko shvatam ona nije bila izražena ni sa 0W-20 pa onda u tom slučaju nema brige. Doduše i Mazda navodi da potrošnja ulja može biti do 0,8 L na 1000 km, a da može biti i veća pod ekstremnim uslovima eksploatacije.

Marjan984
Postovi: 15
Pridružio se: 03 Dec 2019, 23:42

Re: Motorna ulja

Post od Marjan984 » 29 Avg 2020, 13:00

Dali je normalno neko ulje sa istim specifikacije, original, isti viskozitet da troši više nego drugo?
Recimo 10w40 api SN A3/B3


Korisnikov avatar
DS9
Postovi: 850
Pridružio se: 18 Nov 2013, 11:35
Lokacija: Beograd

Re: Motorna ulja

Post od DS9 » 29 Avg 2020, 13:47

Pa, kratak odgovor je - jeste (normalno).

Slično bi bilo pitanje da li je normalno da burek (sa mesom) od iste gradacije brašna (npr. TIP-400) i sa istom količinom mlevenog mesa - iz dve različite pekare ima različit ukus.

Normu ACEA A3/B3, ili npr. API SN, u gradaciji 10W-40 mogu zadovoljiti ulja različitog sastava (tj. različitog miksa baznih ulja, a vrlo verovatno i paketa aditiva), osim toga gradacija SAE 40 (dakle na_vruće, tj. 100 C) podrazumeva relativno širok raspon, tj. kinematičku viskoznost od nekih 12.5 - 16 mm2/s. U praksi, najveća većina 10W-40ica se kreće od 14-15 mm2/s pa eventualno ono koje je viskoznije/deblje bi se možda manje trošilo, naravno pod uslovom da im je isparljivost (po Nock-u) identična. Kako to obično nije slučaj - kada nešto merimo, uvek konstatujemo nekakve razlike (ako dovoljno precizno i tačno izmerimo). Obaška, što je merenje/konstatovanje potrošnje ulja sasvim diskutabilna sportska disciplina među vozačima.

Kod ulja je suština da motor adekvatno radi, a ukoliko su razlike u potrošnji različitih ulja relativno beznačajne - praktično nema veze.

Marjan984
Postovi: 15
Pridružio se: 03 Dec 2019, 23:42

Re: Motorna ulja

Post od Marjan984 » 29 Avg 2020, 15:56

Svaka čast @DS9 , akademski odgovor.

Pitanje mi je bilo možda malo slabo formulisano.

Recimo, jedno na 10.000 km potroši 1,2 litra a drugo 700 ml ili manje.

Skoro duplo manje.

Ja sipam Valvoline SynPower 10w40, svi kažu za Valvoline da je extra ulje, ali da zna da ga troši u puno auta.

Dali je pametno da tražim drugo ulje koje će ga manje trošiti ili da ostajem uz Valvoline.

Inače zacrni se tek na oko 5000 km, a ja vozim godišnje oko 7500-8000 km, i obavezno menjam jedanput godišnje.

Puno pozdrava.




Korisnikov avatar
DS9
Postovi: 850
Pridružio se: 18 Nov 2013, 11:35
Lokacija: Beograd

Re: Motorna ulja

Post od DS9 » 29 Avg 2020, 17:38

Pa, i ja bih rekao da sa Synpower nema greške - međutim, ako bi mi trebala 10W-40ica, ne bih tražio ništa dalje od Nisotec-ove. Doduše lično favorizujem kruševačku tj. famovu polusintetiku Fenix BM Extra 10W-40, ali je ona prvorođeni blizanac nisotecovoj varijanti (par ljudi iz FAM koji su stručnjaci za formulacije ulja su svojevremeno prešli u NIS odnosno Novi Sad).

Btw, više puta sam naglašavao da odmeriti (razliku u) potrošnju ulja manju od 0,5 L ume da bude vrlo diskutabilno. Pitanje je da li je u jednoj izmeni potrošeno 1,2 L, jer bi možda moglo realno da bude npr. i 1 L, a u drugoj 0,7, jer bi realno moglo da bude 0,9 L. Velika je greška šacometrije potrošnje ulja,obaška različiti uslovi eksploatacije u dve izmene.

Na kraju krajeva, ako je u motor sipano drugačije ulje koje daje veći detergentski efekat - moglo bi da se desi da potrošnja ulja sa tim novjim uljem u prvoj izmeni bude veća pa da se stabilizuje i bude manja nakon sledeće ili dve izmene (jer se aditivi novog ulja potroše na zaostali krš).

Mislim, zavisi - isti auto, isti motor, dva različita vozača će na različit način koristiti auto i shodno tome će i ulje biti drugačijih osobina na kraju intervala., ili će se drugačijom dinamikom trošiti.

Korisnikov avatar
Puzo81
Postovi: 3265
Pridružio se: 11 Mar 2012, 23:42
Garaža: Ford S-Max 2.0 Tdci Titanium
Lokacija: Novi Sad

Re: Motorna ulja

Post od Puzo81 » 31 Avg 2020, 21:33


Korisnikov avatar
Uroš S.
Postovi: 10886
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:17
Garaža: Fabia 1.0 TSI DSG | Yamaha X-Max 300 TechMax 2023. | Polar Forester
Lokacija: Blokovi

Re: Motorna ulja

Post od Uroš S. » 04 Sep 2020, 12:36

Poslao sam upit NISu u vezi sa 504/507 uljem, jer im je approval od VWa koji je okačen na sajt istekao. Dostavili su mi approval nakon tog, koji je istekao u martu 2020., dakle sve do tada ulje ima odobrenje. Rekoše mi da je potražnja za tom specifikacijom jako mala i da ne znaju da li će produžavati odobrenje... Okačiću pdf sa kompa ako se može.

Sent from my SM-G970F using Tapatalk



Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: Motorna ulja

Post od nikaragva » 04 Sep 2020, 13:14

TSI trazi tu spec?

Jel neko proveravao odobrenja kod Modrice, jesu li i njima istekla?

Oni imaju tradicionalno ulja za VW :)

Odgovori