Motorna ulja

Iskustva sa gorivima i uljima
Odgovori
Korisnikov avatar
cozmo
Postovi: 5031
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:50
Garaža: Peugeot 307 1.6 HDI, Citroen Xsara Picasso 2.0 HDI
Lokacija: Novi Sad

Re: Motorna ulja

Post od cozmo » 16 Mar 2023, 10:23

Zasto se gura Total stalno? Mobil ima dosta kvalitetnije ulje od Totala. Iskustvo iz servisa u NS gde ja odrzavam je takvo i samo Mobil sipaju, naravno zavisi od tipa motora koju vrstu Mobila sipaju. Jeste skuplji ali je tvoja odluka sta sipas, ovo je njihova preporuka.

Ja sipam Mobil 1 i stvarno je vrhunsko ulje. Drasticno proredjene regeneracije, potrosnja goriva je smanjena. Ne primecujem naravno nista u radu motora, jer je ispravan svakako. Motor nigde nema ni trunke masti, ulja ili cadji.

Naprimer za blueHDI:

Mobil Super™ 3000 Formula P 0W-30
"This is Chief Inspector Clouseau’s residence. This is Chief Inspector Clouseau speaking on the pheun.”

dzonic87
Postovi: 1352
Pridružio se: 05 Okt 2016, 18:53
Garaža: Hyundai Tucson 2.0crdi (2016, 4wd)

Re: Motorna ulja

Post od dzonic87 » 16 Mar 2023, 10:51

Total se spominje jer je to preporuka/referecna proizvođača automobila.

A na osnovu te reference možeš sipati šta želiš. Mobil, Castrol, Total, Elf, Nis, Gazprom, Repsol, INA, FAM

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23802
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Motorna ulja

Post od dragvorl » 16 Mar 2023, 11:23

cozmo je napisao:
16 Mar 2023, 10:23
Zasto se gura Total stalno? Mobil ima dosta kvalitetnije ulje od Totala. Iskustvo iz servisa u NS gde ja odrzavam je takvo i samo Mobil sipaju, naravno zavisi od tipa motora koju vrstu Mobila sipaju. Jeste skuplji ali je tvoja odluka sta sipas, ovo je njihova preporuka.

Ja sipam Mobil 1 i stvarno je vrhunsko ulje. Drasticno proredjene regeneracije, potrosnja goriva je smanjena. Ne primecujem naravno nista u radu motora, jer je ispravan svakako. Motor nigde nema ni trunke masti, ulja ili cadji.

Naprimer za blueHDI:

Mobil Super™ 3000 Formula P 0W-30
Sta znaci kvalitetnije ulje i koje se tacno poredi? Koja karakteristika ekvivalentnog Total, Castrol, Shel, xy brenda je superiornija?
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21087
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Motorna ulja

Post od nidza » 16 Mar 2023, 13:54

Vrlo vrlo blizu je to sve kad se gleda unutar spec iste gradacije. Čak su jako blizu neka ulja iz drugih specifikacija, za druge proizvođače, a postoje i neka "međuulja", recimo (neki) 0w-30 za Forda kod Ravenola upada tačno između 0w-20 i 0w-30 kod VW (508 i 504), tj. kao da si rastvorio 508 u 504.

Takođe 0w-20 i 0w-30, neko ko se ne bi udubio misli da su ta dva ulja ista na hladnom, a nisu, ovo drugo je gušće poprilično.

Jedino ako postoje razlike koje ni specifikacija ne zna, a to tek mi ne možemo znati.

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 13038
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Motorna ulja

Post od Saša » 16 Mar 2023, 13:57

Sipajte bre ono što је proizvođač preporučio i vreme trošite na nešto drugo i pametnije. :D

milekmilek
Postovi: 288
Pridružio se: 12 Sep 2017, 14:29

Re: Motorna ulja

Post od milekmilek » 16 Mar 2023, 14:12

Slažem se sa Sašom. Sama viskoznost uvek treba da bude na drugom mestu kod izbora ulja (naravno u okviru preporuke proizvođača). Na prvom mestu su standardi odnosno norme. Redovna zamena i nije bitan proizvođač (sve dok ima kršteno ime i originalnog je porekla).

Sent from my SM-G973F using Tapatalk


Korisnikov avatar
DS9
Postovi: 850
Pridružio se: 18 Nov 2013, 11:35
Lokacija: Beograd

Re: Motorna ulja

Post od DS9 » 17 Mar 2023, 00:03

cozmo je napisao:
16 Mar 2023, 10:23
Zasto se gura Total stalno?
Da, dzonic87 je tačno naveo zbog čega sam pominjao totalova ulja (hvala dzonic) - a pominjao sam ih najpre jer je bilo reči o blue hdi kao i o pisanim navodima PSA.

Stalno? Možda tako izgleda ako se pročita samo poslednjih par postova.

Ako se pogledaju mnogi moji postovi - slobodno može da se kaže, a i baš mi je milo zbog toga, , da sam najčešće gurao FAM, da guram Nisotec i Optimu, da ljudima iz Hrvatske guram INA-u, i da bih sebi lično za motore kojima je dozvoljeno/autorizovano da mogu koristiti ulja po normi PSA B71 2290, odnosno svim motorima kojima je odgovarajuće ulje po ACEA C2, a i onima po ACEA A5/B5 - najpre koristio famovo (kao i što ga koristim više od deset godina) Fenix Energy PSA 5W-30 ili inino Ultra PC 5W-30, bez obzira što i nemaju zvanično odobrenje/homologaciju od PSA po navedenoj normi.

***

Mobil vs. Total vs. .... ( Xx vs. Yy vs. Zz...) ...
Burek! vs. Burek_s_mesom!
Leskovački vs. pazarski vs. banjalučki vs. sarajevski... ćevap.
Pi`tije s_juga (iz ladu, eventualno) vs. vojvođanske pihtije!?
McClleland`s_single_malt vs. dunja_mog_profesora_istorije ...

letnji dan do podne, i preko.

Korisnikov avatar
MarjanKG
Postovi: 216
Pridružio se: 02 Avg 2022, 15:45

Re: Motorna ulja

Post od MarjanKG » 18 Mar 2023, 19:28

Izbor filter ulja i gradacija ulja za Clio 3 2006 1.2 16V D4FD7 55kw/75 ks .
Auto ima  pređenih 190807km i treba da mu radim mali servis, ali buni me i šta nabaviti od ulja 5w40 ili 10w40. U motoru mi je trenutno Elf 5w40 iz bureta naravno(rađen u servisu i nisam  bio prisutan, kad mi je sipano ulje). Znači interesuje me koji uljni filter i ulje sipati. Uglavnom gradska vožnja i godišnji prelazak od 7 hiljadakm.


Послато са M2101K6G помоћу Тапатока


milekmilek
Postovi: 288
Pridružio se: 12 Sep 2017, 14:29

Re: Motorna ulja

Post od milekmilek » 18 Mar 2023, 20:07

Ja bih ostao pri 5w40 (acea a3/b4) gradaciji ukoliko motor značajno ne troši ulje. Bilo koji poznatiji proizvođač, samo da je ulje originalno. Menjaj na godinu dana. Koliko se sećam za taj motor dozvoljena je i 10w40 viskozna gradacija pa razmotriti u slučaju povećane potrošnje. Filteri Mann, Hengst, Filtron, šta već možeš da nađeš.

Sent from my SM-G973F using Tapatalk




Korisnikov avatar
MarjanKG
Postovi: 216
Pridružio se: 02 Avg 2022, 15:45

Re: Motorna ulja

Post od MarjanKG » 18 Mar 2023, 22:23

Pa, potrošio je na 2000km oko 300-400 ml. Kad sam ga uzeo sa servisa bilo je iznad minimuma 2/5 na meraču. Ne dimi, vuče dobro i ima miran rad motora. Brat mi sumnja na kvalitet ulja i kritikovao me je što sam radio servis, a da nisam video šta mi je sipao u motor. Međutim, radio sam mali i veliki servis i auto ostavio ujutru i došao posle podneva, da ga uzmem. Sad sam u fazonu da kupim sam ulje i filter i da ga zamenim sa ortakom, koji već 5 godina menja sam. U zadnje vreme me ljudi ubeđuju da kupim Nisotec, u rangu je sa Elfom. Probao bih da nađem Rowe, ali skoro da ga nema kod nas.

Послато са M2101K6G помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
DS9
Postovi: 850
Pridružio se: 18 Nov 2013, 11:35
Lokacija: Beograd

Re: Motorna ulja

Post od DS9 » 19 Mar 2023, 00:04

Nisotec-ova ulja nemaju odobrenja po renault normama iako bi verovatno mogla da ih imaju, doduše servisna dokumentacija za taj motor to striktno ni ne traži, već samo ACEA A3/B4 (eventualno A5/B5, ali to zbog godišta bolje zanemariti) - al` bez obzira na to ja bih upotrebio neko od dva odgovarajuća nisotecova ulja da je taj clio moj. Pitanje je samo da li uzeti Nisotec Autoline PS 10W-40 ili Nisotec Autoline Sint 5W-40 - jer su oba adekvatna.

Sad, šta je u rangu sa elfom tj. totalovim uljima je sasvim diskutabilno, zavisi šta se podrazumeva pod biti u rangu. Total je nešto što ima proizvodnju na gotovo svim kontinentima, dakle među nekoliko najvećih svetskih naftaša i proizvođača maziva, obaška što je dugo preporučeni default za oba francuska proizvođača vozila. Divno i krasno, baš mi je drago zbog njih, za sebe bih pre izabrao odgovarajući Nisotec.

Ko voli da se drži tradicije i navoda u korisničkoj i servisnoj knjižici da Renault preporučuje Elf - nema greške sa odgovarajućim elfovim uljima. Sa obzirom da je za taj motor vrlo široka preporuka - praktično nema greške sa bilo kojom 10W-40icom ili 5W-40icom.

U svakom slučaju milekmilek je već istakao suštinu, a kad su već pomenuti brendovi filtera na njegov spisak bih dodao i npr. Purflux koji ako se ne varam sa obzirom da je francuski takođe prva ugradnja u mnogim renoima, bar je bio.

ljubitelj
Postovi: 10581
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Motorna ulja

Post od ljubitelj » 19 Mar 2023, 08:45

Običan prost klasični nezahtevni motor.
Bilo koje ulje (brend) i nema problema a pošto pomalo troškari samo paziti da UVEK ima dovoljno tog nekog bilo kog ulja u motoru i nema brige.
Ja bih pre 5w30 (gradska) ili eventualno 5w40 (teži uslovi opterećenja) primena vozila a 10w40 ako baš troši/ima problema sa ovim pomenutim ili je baš frka za cenu.

Korisnikov avatar
DS9
Postovi: 850
Pridružio se: 18 Nov 2013, 11:35
Lokacija: Beograd

Re: Motorna ulja

Post od DS9 » 19 Mar 2023, 09:21

Eto, ja nisam baš hteo da se usudim da pominjem 5W-30 varijantu (iako može biti zvanično odgovarajuča) za godište tog motora, pa mi je drago da ljubitelj imajući praktično iskustvo sa njim to navodi. Za isključivo gradsku vožnju to bi moglo da se uspostvai možda i najzgonijim.

Korisnikov avatar
MarjanKG
Postovi: 216
Pridružio se: 02 Avg 2022, 15:45

Re: Motorna ulja

Post od MarjanKG » 19 Mar 2023, 10:41

Pazi, svako ima svoje gledište u izboru ulja, a s'obzirom da ima mnogo falš ulja, ne znam šta uzeti. Nisotec bar znam da je original 100%.

Послато са M2101K6G помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
cozmo
Postovi: 5031
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:50
Garaža: Peugeot 307 1.6 HDI, Citroen Xsara Picasso 2.0 HDI
Lokacija: Novi Sad

Re: Motorna ulja

Post od cozmo » 20 Mar 2023, 11:23

dzonic87 je napisao:
16 Mar 2023, 10:51
Total se spominje jer je to preporuka/referecna proizvođača automobila.

A na osnovu te reference možeš sipati šta želiš. Mobil, Castrol, Total, Elf, Nis, Gazprom, Repsol, INA, FAM
Pa Mobil se pokazao mnogo bolje nego Total, u servisu gde ja odrzavam auto. Servis je samo za PSA, imaju veliko iskustvo, poznati su i priznati.

Naravno i oni su gurali Total, kao preporuku proizvodjaca, dok nisu ustanovili da Mobil ima vise benefita u odnosu na Total za ceo PSA program:

1. Bolji rad DPF filtera
2. Manja potrosnja goriva
3. Produzen interval zamene
4. Ne prlja sito uljne pumpe kod 1.6 HDI.

Mislim, to sigurno nesto znaci, a ne samo da je svejedno sta sipas dok je po specifikaciji.

(Servis te ne primorava, doneses svoje pa sipas, a oni ti ponude Mobil).
"This is Chief Inspector Clouseau’s residence. This is Chief Inspector Clouseau speaking on the pheun.”

Odgovori