Motorna ulja

Iskustva sa gorivima i uljima
Odgovori
Morse
Postovi: 178
Pridružio se: 28 Jul 2020, 10:06
Garaža: Lancer 2009. 1.5

Re: Motorna ulja

Post od Morse » 24 Sep 2020, 12:09

Ne bih se preterano uzdao u Ravenolov finder - meni je za 1.5 astmatičara iz 2009. preporučio sledeća ulja:

RAVENOL EFE SAE 0W-16
RAVENOL DFE SAE 0W-20
RAVENOL EFS SAE 0W-20
RAVENOL ECS SAE 0W-20
RAVENOL EHS SAE 0W-20
RAVENOL SSV SAE 0W-30

VMP ulje koje koristim je tek deseto na listi preporuke, doduše jeste prvo ulje u 5W-30 gradaciji na toj listi. Do pre 6 meseci je za isti motor izbacivao VMP kao prvi izbor, ali posle su promenili i ubacili 0W-XX ulja kao adekvatnija. Ne bih imao ništa protiv OW-30 i 0W-40, ali ne bih se usudio da tek tako sipam 0W-16 ili 0W-20.

ljubitelj
Postovi: 10569
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Motorna ulja

Post od ljubitelj » 24 Sep 2020, 15:59

Nisu to preporuke za konkretno sipanje, to su mogućnosti odabira a šta tačno zavisi od dijagnostike koju uradi vlasnik/majstor na osnovu koje zaključi koji viskozitet je adekvatan za očekivani radni režim.

Gotovo uvek za neki motor ima opseg mogućih viskoziteta, pogotovu kod atmo motora može dosta široko da se bira.

neshaoct
Postovi: 45
Pridružio se: 26 Feb 2012, 02:20
Lokacija: Beograd

Re: Motorna ulja

Post od neshaoct » 24 Sep 2020, 16:18

DS9 je napisao:
23 Sep 2020, 13:13
Btw, nije mi baš jasno zašto ne mogu da prikačim (tj. mogu ali se ne prikazuje kao atachment kada izmenim poruku) pomenuto uputstvo iz 2011.
Vlasnička uputstva za Fiat/Lancia/Alfa Romeo, kao i eLearn:
https://www.fiat-lancia.org.rs/forum/in ... eo-modele/

Konkretno za Alfu 159:
https://www.fiat-lancia.org.rs/forum/in ... romeo-159/

SRB:
https://www.fiat-lancia.org.rs/Manuals/ ... otrebu.pdf

ENG:
https://www.fiat-lancia.org.rs/Manuals/ ... ndbook.pdf

Sve je na FLCS serveru, tj. linkovi ne mogu nikada da isteknu ili nestanu.
Sve je naravno free za download, ne treba ni registracija niti bilo šta. :thumbup:

Korisnikov avatar
DS9
Postovi: 850
Pridružio se: 18 Nov 2013, 11:35
Lokacija: Beograd

Re: Motorna ulja

Post od DS9 » 24 Sep 2020, 19:54

:thumbup:

***
Darko je napisao:
24 Sep 2020, 10:26


Svaka cast na detaljnom objasnjenju :doubleup:

Prodavac nudi zamenu za ravenol vmo. Isto 5w40 ali podrzava dpf.
Sta mislite o tom predlogu?
Hvala vrlo, al` to što sam napisao je sasvim kratko (i sasvim diskutabilno) objašnjenje, imajući u vidu koliko bi zaista trebalo da se piše kako bi se ovako nešto razjasnilo

U vezi toga da se upotrebi ulje gradacije 5W-40 po ACEA C3 kao što je Ravenol VMO 5W-40 - to bi bilo odgovarajuće za DPF ali je to odstupanje od onog što piše u zvaničnoj alfa romeo dokumentaciji. Ne kažem da ne bi odgovarala (tj. za određene uslove eksploatacije bi verovatno odgovaralao tipa, jako forsiranje opterećenog auta, visoka ambijentalna temperatura, vuča priikolice, vrlo visoki obrtaji i sl.), međutim dokumentacija traži FIAT 9.55535-S1. tj. ulje najsličnije onima po normi ACEA C2, a njihov viskozitet je bitno manji/"ređi" ( oko 10 mm2/s na 100 C) od svih 5W-40ica ( kod kojih je oko 14 mm2/s ).

Sad, ako bi mi neko pokazao zvaničan dokument u kome stoji da sasvim identičan 1.9 jtdm 16v 110 kW motor koji nema DPF zahteva ulje po normi FIAT 9.55535-N2 tj. Selenia WR onda bih smatrao da je za takav motor sa DPF odgovarajuće i 5W-40 po ACEA C3 - s tim što bih opet bio skloniji da za svoj takav motor upotrebljavam tanje/tečljivije ulje (koje je ionako preporučeno) jer bih računao da od njega imam veće benefite, pošto su oni verovatnij sa tanjim uljem ukoliko motor ne forsiram do krajnjih granica nego se auto koristi pretežno po gradu, a ne za relije i trke.

Vrlo je teško imati nekakav stav o ovome na neviđeno, pošto za činjenicama zasnovanu odluku bi morala da se izvedu merenja (koja jedino rade timovi inženjera kada su ogromne pare u pitanju). Pisani stav/preporuka FIAT-a je sasvim jasan.

Međutim (ovo dalje ima veze i oko rasprave o ne/pouzdanosti mazivnih selektora o čemu komentarišu Morse i ljubitelj) u svu ovu priču ulazi i to da petronasov/selenia selektor maziva ( https://www.pli-petronas.com/en/motoring/car-engine-oil ) za taj konkretni auto sa tim motorom upravo kao izbor daje ulje Seleia WR, tj. klasičnu 5W-40icu po ACEA A3/B4.

Da li su ovi iz Petronasa/Selenie možda vremenom dobili podatke da ono što piše u pomenutom priručniku iz 2011. nije tačno/odgovarajuće, pa svojim selektorom ispravljaju tu grešku - ili sam selektor pravi grešku nudeći ono što ne piše u priručniku, voleo bih da znam, a tako nešto zahteva zvaničan odgovor iz Alfa Romea. Skloniji sam da verujem kako selektor pravi grešku.

To da selektori (i ne samo selektori, nego i softveri tipa Autodata) u određenim slučajevima daju bitno drugačije podatke od onog što piše u zvaničnim preporukama nije prevelika retkost, nego nešto što zahteva višestruke provere.

Suština je da ne znam šta bih odgovorio, a lično bih savetovao da se upotrebi neka 5W-30ica po ACEA C3.

Doduše, pošto već za svoj auto sa 1,4 HDI (kome su zvanično preporučena i ulja po ACEA A3/B4 i ulja po ACEA C2, dakle vrlo široko) već sedam intervala/izmena koristim kruševačko ulje FAM PSA Energy 5W-30 koja je među najtanjim ACEA C2 uljima na tržištu, onda bih njega upotrebio jer verujem da je takvo ulje najsličnije onima koja zadovoljavaju FIAT 9.55535-S1.

Sad, to je sasvim lično, i samo bih ja trpeo eventualno negativne ili pozitivne posledice takve odluke.

neshaoct
Postovi: 45
Pridružio se: 26 Feb 2012, 02:20
Lokacija: Beograd

Re: Motorna ulja

Post od neshaoct » 24 Sep 2020, 23:47

DS9 je napisao:
24 Sep 2020, 19:54
Sad, ako bi mi neko pokazao zvaničan dokument u kome stoji da sasvim identičan 1.9 jtdm 16v 110 kW motor koji nema DPF zahteva ulje po normi FIAT 9.55535-N2 tj. Selenia WR onda bih smatrao da je za takav motor sa DPF odgovarajuće i 5W-40 po ACEA C3 - s tim što bih opet bio skloniji da za svoj takav motor upotrebljavam tanje/tečljivije ulje (koje je ionako preporučeno) jer bih računao da od njega imam veće benefite, pošto su oni verovatnij sa tanjim uljem ukoliko motor ne forsiram do krajnjih granica nego se auto koristi pretežno po gradu, a ne za relije i trke.
Na onoj stranici sa vlasničkim knjižicama ima i knjižica za Fiat Stilo.
U taj model je pri kraju njegove proizvodnje išao i 1.9 MJet 16v sa 150 konja. Uglavnom nema DPF, postoji čak i Nuova Bravo sa tim motorom bez DPF-a.
Sa druge strane, svaka Alfa 159 sa tim motorom ima DPF.

Slika

Slika

Synthetic-based oil, grade SAE 5W- 40 that pass FIAT 9.55535- M2 specification

DS9 je napisao:
24 Sep 2020, 19:54
Međutim (ovo dalje ima veze i oko rasprave o ne/pouzdanosti mazivnih selektora o čemu komentarišu Morse i ljubitelj) u svu ovu priču ulazi i to da petronasov/selenia selektor maziva...
Selenia/Petronas nije obavezno ulje, pa zato i nije u potpunosti merodavan nijedan od tih ''selektora''.
Fabrikama odavno više nije dozvoljeno da kupce uslovljavaju sa određenim brendom ulja, tj. da propisuju da je ovaj ili onaj brend ulja obavezan.
Fabrike smeju samo da napišu šta je prvo sipanje, šta oni u fabrici sipaju, tj. koji brend ulja je ''originalan'', ali vlasnik ima pravo da sipa bilo koji brend ulja koji ispunjava odgovarajući Fiat standard. Isto tako rade i druge fabrike, propisujući svoje oznake standarda.

Korisnikov avatar
DS9
Postovi: 850
Pridružio se: 18 Nov 2013, 11:35
Lokacija: Beograd

Re: Motorna ulja

Post od DS9 » 25 Sep 2020, 09:53

Hvala ti za ovo :thumbup:

Mislim da može da se zaključi da za 159 sa 1,9 16v 110kW mjtd+dpf neće biti greške ni sa uljem iz 5W-40 gradacije, po ACEA C3.

Sad, ko se bude pitao da li je bolje da u svog Stila 1,9 110 koristi ono što je propisano za Alfu 1,9 110 - imaće o čemu da razmišlja :)

Korisnikov avatar
Geza
Moderator
Postovi: 45773
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:49
Lokacija: Apsurdistan

Re: Motorna ulja

Post od Geza » 25 Sep 2020, 19:50

Najgore je svađati se sa budalom. Prvo te spusti na svoj nivo, a onda te dotuče iskustvom...
Slika Slika

Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14178
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Motorna ulja

Post od pedja » 14 Okt 2020, 18:03

Malpre mi iskoči reklama, a na dnu iste:

Renault preporučuje Castrol



T-T


Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23798
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Motorna ulja

Post od dragvorl » 14 Okt 2020, 21:28

Groupe Renault appoints Castrol as its aftersales’ global service fill engine oil lubricants partner from 1 January 2020
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
DS9
Postovi: 850
Pridružio se: 18 Nov 2013, 11:35
Lokacija: Beograd

Re: Motorna ulja

Post od DS9 » 16 Okt 2020, 00:53

... kao posledica saradnje BP/Castrola i Renault-ovog F1 tima.

Na Renault Forumu Srbije smo pre koji mesec komentarisali ovo. Tamošnji član foruma superkoza (a takođe i član citroen foruma srbije) je kao informaciju dao sledeću sliku, na kojoj se vidi posledica ove saradnje, a zatim sam ja to prokomentarisao. Nakon mog komentara je SuperKoza je do svoj komenatr, pa sam i to prokomentarisao,

Slika
DS9 je napisao: Hvala ti na ovome SK, nisam bio upoznat - al` kako stoje stvari, Castrol nastavlja sa višedecenijskom praksom da pravi ulja pod sličnim/istim imenom različitih osobina za različita tržišta (što me je čisto lično više odbijalo od njih nego činjenica da je na udaru falsifikatora i to da nema jedinog zastupnika u Srbiji, Srpskoj, itd ..).

Dakle to na slici je, jasno se vidi, ulje po RN 710, pa ga još preporučuje F1 tim Renoa - kud` će lepše/bolje (za vlasnika Renoa kome treba takvo ulje).

Pa mu onda potražimo specifikacije, da vidimo kakvo li je to egzemplarno ulje, a znamo da je GTX serija ionako egzemplarna.

Od svega, tj. raznih varijanti GTX serije među 5W-40icama - nalazimo ovo dole, tj. specifikaciju baš tog ulja na slici.

(Da bi se videle specifikacije ulja sa castrolovog sajta obavezno selektovati/kopirati ceo link pa ga paste-ovati u adress bar, u suprotnom se traži šifra - jer naš forum automatski odseca poslednjih par delova, linka, od $File/)

https://msdspds.castrol.com/bpglis/Fusi ... BMTPDT.pdf

Sitnim slovima vidimo da je potpisan Castrol Južne Afrike (sa sedištem u Jahanesburgu), i da je specifikacija vrlo aktuelna, tj. iz 13. marta 2020.

Baš fino ulje, ništa mu ne fali, a iz tačke stinjavanja tj. pour point-a na -39 C postaje nam jasno da se radi o klasičnom uobičajeom ulju na bazi HC tj. III bazne grupe, bez dodataka viših grupa.

Samo, (odavno formulisano) Castrol GTX 5W-40 koji ne nosi ovu preporuku renoovog F1 tima (da mi je znati koliko je para tim dobio od castrola)

https://msdspds.castrol.com/bpglis/Fusi ... B5M5L2.pdf

tj. pour point na -45 i prilično viši indeks viskoznosti od 188 (doduše on je sa 174.5 visok i za F1 varijantu) tačka paljenja tj. flash point od 213 C (F1 varijanta 207 C), a na specifikaciju potpisano globalno sedište Castrol-a u Engleskoj, odnosno Midlseksu.!.

Pa, sve što mogu da kažem je da mi je žao što se ime Renoovog F1 tima ne koristi za ovu drugu varijantu (britansku), a ne prvu (južnoafričku).

Al`, to je Castrol, i ulje je odgovarajuće.

Samo. optimin magnum ili npr. galaxov racing su po specifikacijama ono što je uobičajena/britanska GTX varijanta castrola, obaška što su neke osobine eventualno i bolje.

Uz svu ovu priču, pade mi na pamet da je hrvatska poslanica u evropskom parlamentu pre koju godinu pokrenula pitanje koje se tiče toga da proizvod istog imena (hrana, kozmetika...) ima drugačiji, po pravilu inferiorniji sastav, za neka uglavnom istočno-evropska tržište nego u ostalom delu Evrope (mislim da su je podržali poljaci i slovaci i eventualno česi).

Pa, Castrol to čini decenijama.
super_koza je napisao: Nisi baš u pravu...
U poređenju sa Nutelom gdje su 2 proizvoda identična barem po imenu, a različita po sastavu, ovdje imamo 2 proizvoda različitog imena... :)

Na južnoafričkom vidimo da je dokument iz 2020. i da zadovoljava samo RN0710, a ovaj drugi je iz 2018. i zadovoljava RN0700 / RN0710.
E sad, da li je to ikakva razlika ili ne, nemam pojma, nisam stručan... :D

Što se linkova tiče, samo zamijeni $ sa %24 i sve će biti ok. :)
DS9 je napisao: Hvala ti na napomeni SuperKoza, u pravu si - na žalost (korisnika Renault original ulja).

Suština (onog što želim da kažem) je da Castrol umesto da tom novoimenovanom ulju koje se pojavilo od kako je (nedavno) Castrol sklopio nekakav ugovor sa renoovim F1 timom, ima osobine ulja koje castrol odavno već proizvodi ( GTX 5W-40 A3/B4) - castrol je odlučio da ulje pod imenom Renault - Castrol GTX RN-SPEC 5W-40 RN 710 ima/nudi/proizvodi tako da ono ima niži kvalitet (od GTX 5W-40 A3/B4).

Bljak.

P. s.
U prevodu - da sam bilo ko iz Renoa, tj. renoovog tima koji je imao ikakve veze u pregovorima sa Castrolom - naj.!.bo bi se m@jke Castrol-ovom pregovaraču što ime Renault-a vezuju za inferiornije ulje od onog koga već nude - ili bih to isto uradio svom nadređenom u Renault-u koji je dozvolio ovako nešto.

Jedino što ne živim u raju, a i nemam nikakve veze sa auto/moto sportom pa može da se sasvim računa da nemam pojma. Ionako svakakve budale pišu svašta po internetu o nečemu o čemu nemaju pojma.

Para dupe vrti (stara poslovica sa juga Srbije).

Korisnikov avatar
mrmrva
Postovi: 19
Pridružio se: 28 Mar 2012, 20:26
Garaža: 2007. Chevrolet Spark 0.8
Lokacija: Beograd, Zvezdara

Re: Motorna ulja

Post od mrmrva » 24 Okt 2020, 10:59

Ford 1.0 EcoBoost motor, izbor ulja kod nas jako slab koliko sam video. Ravenol deljuje zanimljivo ali za ove motore ga nema kod nas. Izmedju 2 donja sta bi mozda bio bolji izbor

https://www.opieoils.co.uk/p-74290-fuch ... gine%20oil

https://www.opieoils.co.uk/p-79316-motu ... gine%20oil

Korisnikov avatar
Uroš S.
Postovi: 10886
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:17
Garaža: Fabia 1.0 TSI DSG | Yamaha X-Max 300 TechMax 2023. | Polar Forester
Lokacija: Blokovi

Re: Motorna ulja

Post od Uroš S. » 24 Okt 2020, 12:22

Ima Ravenol u Subotici. Šalju regularno. Kupovao više puta.

Sent from my SM-N970F using Tapatalk


Korisnikov avatar
DS9
Postovi: 850
Pridružio se: 18 Nov 2013, 11:35
Lokacija: Beograd

Re: Motorna ulja

Post od DS9 » 24 Okt 2020, 13:10

Ravenol odgovarajuća varijanta je sigurno ok, to isto važi i za navedeni Motul specific, a ja bih u Beogradu pozvao zastupnika Valvoline-a (west beocar) na Autokomandi (tu im je i magacin) i pitao da li imaju Synpower FE 5W-20.

https://sharena21.springcm.com/Public/D ... 162d889bd1


Čisto usput, na istom mestu kupujem famova maziva. Posalju na email predračun koji se uplati u pošti/banci, i sa priznanicom se ode kod njih i preuzme ulje.

Kontakt informacije
West Beocar d.o.o.
Autoput za Novi Sad 150d
Veleprodaja: Dobropoljska 13, 11000 Beograd
Radno vreme
Ponedeljak-Petak: 8:00-16:00 / Subota 09:00-15:00
Telefoni : 011 7358 673 , 011 7358 674
Email: office@valvolinesrbija.rs


Takodje, zgodno bi bilo proveriti sa zastupnikom Eneosa da li imaju ENEOS HYPER-F 5W-20

Korisnikov avatar
mrmrva
Postovi: 19
Pridružio se: 28 Mar 2012, 20:26
Garaža: 2007. Chevrolet Spark 0.8
Lokacija: Beograd, Zvezdara

Re: Motorna ulja

Post od mrmrva » 24 Okt 2020, 13:45

Za Shell i Fuchs znam da su originali kod nas (ali Fuchs za EcoBoost se ne uvozi kod nas), za ostalo nemam pouzdan info. Shell mi je trenutno u autu i nakon 4000km mi se ne svidja uopste, kao ni prethodni fabricki Castrol.

Firma iz Subotice nema Ravenol SFE na sajtu tako da ga verovatno ne uvoze.

Korisnikov avatar
DS9
Postovi: 850
Pridružio se: 18 Nov 2013, 11:35
Lokacija: Beograd

Re: Motorna ulja

Post od DS9 » 24 Okt 2020, 16:27

A što se ne sviđa Shell koji je trenutno u motoru i prethodni fabrički Castrol?

Jesu li laboratorijski rezultati eksploatacione analize korišć'enih ulja iz tog motora pokazali da ulje nije odgovarajuće ili da se prerano degradira?

Inače, o kom se vozilu radi, - model, godište, kw? Ovo pitam kako bi se imao uvid u zvaničnu tehničku dokumentaciju forda za to konkretno vozilo, na teritoriji Srbije.

Odgovori