Kako smanjiti potrosnju goriva

Iskustva sa gorivima i uljima
Korisnikov avatar
RINGE
Postovi: 382
Pridružio se: 06 Jun 2012, 08:52
Garaža: Suzuki SX4 GS

Kako smanjiti potrosnju goriva

Post od RINGE » 17 Avg 2012, 10:37

Cesto smo svedoci raznih rasprava na temu potrosnje goriva i neretko se desava da korisnici sa istim automobilima imaju razlicite prosecne potrosnje. Za ovako nesto postoje razni razlozi a najcesci su stanje automobila i nase vozacke navike.

Ovde bih voleo da iznesemo nasa misljenja i savete kako postici sto manju potrosnju.

Jedan od najcescih razloga povecane potrosnje je nizak pritisak u pneumaticima. Nizak pritisak --> veca gazna povrsina --> vece trenje --> veca potrosnja. Iziskuje samo par minuta, besplatno je a znacajno moze da smanji potrosnju.

Nepotreban teret u gepeku. Cesto gepek ostane prepun kojekakvog krsha, nepotrebnog alata, zaostalih sitnica itd. Iako licno mislim da 20ak kila vise ne moze drasticno da utice na potrosnju, cesto savetuju da se nepotreban teret izbaci iz auta.

Stil voznje. Ovo je mozda i najbitnija stavka i pravi najvecu razliku narocito u gradskoj voznji. Puno naglog ubrzanja i naglog kocenja dovodi do drasticnog povecanja potrosnje. (samo kocenje ne trosi gorivo ali znaci da je sila koja je bila upotrebljena da se vozilo pokrene, trosi na zaustavljanje) cesto sam svedok, narocito po NBG da se ljudi zalecu i tek pred sam semafor koce iako je moglo sa nekih 100ak metara da se pocne sa oduzimanjem gasa.

Voznja na autoputu, narocito kod malolitraznih benzinaca, ovde potrosnja moze biti drasticno veca na malim razlikama u brzini. Tako moj SX4 trosi i dva litra manje na razlici izmednju 120 i 150kmh. Razmislite da li tih nekoliko desetina minuta za koje cete stici ranije vredi nekoliko desetina evra koje cete potrositi vise.

Automatska klima, cesto ljudi drze automatsku klimu ukljucenu stalno. Meni naprimer nikad klima nije ukljucena ujutru kad idem na posao ili kad se vozim nocu. jednostavno ne vidim potrebu da klima radi zbog 2-3 stepena razlike.


Ovoliko za pocetak, voleo bi da cujem i vase misljenje i vasa iskustva.

Korisnikov avatar
Филиповић
Postovi: 543
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:21
Garaža: Фијат Пунто Емоушн АБС
Lokacija: Ja, Srb

Re: Kako smanjiti potrosnju goriva

Post od Филиповић » 17 Avg 2012, 10:45

Слажем се за стил вожње, мислим да је он од пресудног значаја за потрошњу горива.
Наравно, под условом да говоримо о исправним аутомобилима.

Такође, мој Пунто осетно више троши на брзини од 130-140 него на 100-110км/х, готово 3-4л више (бар тако показује компјутер).

Моје искуство казује да је врло тешко укротити човекову природу, тако да се у саобраћају понаша према неком обрасцу само из разлога уштеде на гориву.
Мислим да је то јааако тешко и могуће на кратке стазе.

Јер, сви ми кад седнемо за волан, у нама "проради крв наших предака" :kezo: , и покажемо наше право лице пре или касније.

Разумеш "шинко"? ;) :)

Korisnikov avatar
Gaginh0
Postovi: 8782
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:16
Garaža: Sve najbolje!
Lokacija: In the middle of nowhere

Re: Kako smanjiti potrosnju goriva

Post od Gaginh0 » 17 Avg 2012, 10:49

Meni potrosnju prave siroke gume velike dimenzije.

Kao i to sto sam od 40k km, 35k presao u gradu.

Kad sam na autoutu vozim obicno 120km/h po satu, tako da tu nemam neku posebnu potrosnju.
BOJ SE OVNA, BOJ SE GOVNA, A KAD ĆU ŽIVETI?

Slika

Korisnikov avatar
somi-car
Postovi: 2237
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:50
Garaža: Skoda Superb, Opel Combo
Lokacija: BG

Re: Kako smanjiti potrosnju goriva

Post od somi-car » 17 Avg 2012, 11:02

Mislim da je razlika u potrosnji kod dizelasa jos manja..

Npr. kad sam putujem auto trosi u proseku 5l, ista je situacija i kada nas je 4 u kolima. Dizelas manje oseca opterecenje, takodje nema potrebe da mu nabijam obrtaje kao kod benzinca tako da mi na kraju potrosnja dodje gotovo ista.

To je neko moje misljenje i iskustvo...

Korisnikov avatar
NexT
Postovi: 13008
Pridružio se: 09 Jan 2012, 18:49
Garaža: E (W212)
Lokacija: Beograd

Re: Kako smanjiti potrosnju goriva

Post od NexT » 17 Avg 2012, 11:53

Slazem se sa Filipovicem. Ja prvi nikad ne vozim ovako ili onako da bih ustedeo gorivo... Da vozim benzinca, to bi verovatno imalo nekog uticaja, ali ovako da li ce mi trositi 6 ili 7... Malo mi je bitno... Generalno sam prezadovoljan potrosnjom mog auta, pogotovo s obzirom na to kako ga vozim...

Sto se tice tehnickih preduslova, to potpuno podrzavam, auto mora uvek da bude ki apoteka :D

Korisnikov avatar
Sloba
Site Admin
Postovi: 10563
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:03
Garaža: Ford Fiesta Ecoboost, Mazda CX-30 AWD
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Kako smanjiti potrosnju goriva

Post od Sloba » 17 Avg 2012, 12:02

Svi drugi razlozi na gomili ne utiču koliko stil vožnje sam.

Off topic
Mislim da će se ova tema vrlo brzo ukrstiti sa temom koju već imamo, pa kada i ako se to desi, prebacićemo sve tamo.

Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: Kako smanjiti potrosnju goriva

Post od nikaragva » 17 Avg 2012, 12:18

A otpor vetra, a? A tezina?
Eto :kezo:

Korisnikov avatar
Kuzmanovic
Postovi: 15130
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:31
Garaža: Alfa Romeo MiTo 1.4 TB MultiAir
Lokacija: Beograd

Re: Kako smanjiti potrosnju goriva

Post od Kuzmanovic » 17 Avg 2012, 12:23

Za manju potrosnju bih dodao i kocenje motorom umesto da se izbaci iz brzine i tako dogura do semafora i samo stane. Svi znamo da se dizne gase(tzv. cut-off) pri pustanju gasa i da je tada potrosnja 0, dok na leru postoji neka minimalna potrosnja. Necu ulaziti u to da li steti lameli, nedovoljno podmazivanje itd. jer se o tome vec raspravljalo.

Korisnikov avatar
NexT
Postovi: 13008
Pridružio se: 09 Jan 2012, 18:49
Garaža: E (W212)
Lokacija: Beograd

Re: Kako smanjiti potrosnju goriva

Post od NexT » 17 Avg 2012, 12:24

Najbitnije za potrosnju je koji auto vozis i kakav je menjac u njemu. (pre svega zbog auto-puta)

Na Cliu, menjac i motor pravljen za grad, super za magistralu, ali za auto-put jednostavno nije. On se na 130 vec vrti na 3000 obrtaja. Pogledacu danas koji mu je prosek na 130, ali sam prilicno siguran da je tu negde prelomna, da Pezo trosi manje od njega...

Lameli naravno da steti vracanje u nize brzine, ali ne znam sto bi bilo slabije podmazivanje, motor se vrti, uljna pumpa radi, motor se i dalje hladi...

Korisnikov avatar
Kuzmanovic
Postovi: 15130
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:31
Garaža: Alfa Romeo MiTo 1.4 TB MultiAir
Lokacija: Beograd

Re: Kako smanjiti potrosnju goriva

Post od Kuzmanovic » 17 Avg 2012, 13:06

Nabrojao sam samo neke od stvari koje su spominjane ja mislim na proslom forumu.
Sto se tice menjaca, interesantan mi je menjac u 307 1.6 16v gde na 50km/h bez problema moze da se ide 5-om. :kezo:

Sent from my Galaxy Y using Tapatalk 2

Korisnikov avatar
Dusan
Postovi: 4285
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:26
Lokacija: Wien

Re: Kako smanjiti potrosnju goriva

Post od Dusan » 17 Avg 2012, 13:28

Ovo za spustanje u nize brzine je tacno. Ne razumem ljude koji puste auto u leru da se kotrlja...
There's nothing worse than making your hand and losing it all, because you were drawing dead to start with.

Korisnikov avatar
NexT
Postovi: 13008
Pridružio se: 09 Jan 2012, 18:49
Garaža: E (W212)
Lokacija: Beograd

Re: Kako smanjiti potrosnju goriva

Post od NexT » 17 Avg 2012, 13:49

Ja. Zasto ne? Mozda vise trosim kocnice nego kvacilo? pa i jeftinije su :D

Sto se tice cut off-a, koristim na nizbrdicama. Eventualno kad se sa auto-puta iskljucujem..

Korisnikov avatar
Филиповић
Postovi: 543
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:21
Garaža: Фијат Пунто Емоушн АБС
Lokacija: Ja, Srb

Re: Kako smanjiti potrosnju goriva

Post od Филиповић » 17 Avg 2012, 13:58

:plusone:

Korisnikov avatar
Dusan
Postovi: 4285
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:26
Lokacija: Wien

Re: Kako smanjiti potrosnju goriva

Post od Dusan » 17 Avg 2012, 14:09

Pustim ga i ja zadnjih 10ak metara na semaforu, ali voziti auto na leru nizbrdo ili bilo gde je po meni glupost. Ne ulazim u to o potrosnji kvacila ili kocnica. Tad imam utisak kao da ne kontrolisem auto, kako kamen se kotrilja. :kezo:
There's nothing worse than making your hand and losing it all, because you were drawing dead to start with.

Korisnikov avatar
NexT
Postovi: 13008
Pridružio se: 09 Jan 2012, 18:49
Garaža: E (W212)
Lokacija: Beograd

Re: Kako smanjiti potrosnju goriva

Post od NexT » 17 Avg 2012, 14:17

Koliko ja umem da citam, to niko nije pomenuo... A, kad stajem na semafor, pustim ga nekad i 100 metara ranije na ler da bih uhvatio zeleno iz druge... :D

Odgovori