Kako smanjiti potrosnju goriva

Iskustva sa gorivima i uljima
Korisnikov avatar
Ivan
Postovi: 9882
Pridružio se: 03 Jan 2013, 09:22
Garaža: bmw 3 f31, bmw 5 f10,
Lokacija: Novi Sad

Re: Одг: Kako smanjiti potrosnju goriva

Post od Ivan » 12 Mar 2013, 23:08

Pa i kod mene radi normalno, cak i na 1000rpm i progresivno ubrzava, ali sam napisao zasto smatram da je to lose, a nikakve benefite ne vidim.

Послато са GT-I8190 користећи Тапаток 2
nidza je napisao:
12 Apr 2021, 10:56
nemam problem uvek sam najsporiji

Korisnikov avatar
bozza1979
Postovi: 538
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:01
Garaža: Škoda Scala 1.0TSI & Hyundai Getz 1.1
Lokacija: Beograd

Re: Kako smanjiti potrosnju goriva

Post od bozza1979 » 13 Mar 2013, 09:58

Puntu Multijet ne prija ispod 60km/h u V.
Dok Clio 1.2 16v bas glatko ide 50km/h u V, na ravnom.

Pre neki dan sam provozao zeninog Clia van grada, prvi put.
Spustio potrosnju sa njenih 9,5 u gradu, na ne vise od 5 na otvorenom :)
Nije punjen do vrha da bih mogao preciznije da kazem.

Korisnikov avatar
Geza
Moderator
Postovi: 45621
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:49
Lokacija: Apsurdistan

Re: Kako smanjiti potrosnju goriva

Post od Geza » 04 Feb 2014, 14:45

Nedavno je Renault izbacio reklamu u kojoj navodi da je autonomija Megana 1700 km. Francuski novinari su testirali to i rezultat je malo...manji. :)

http://www.youtube.com/watch?v=Vs6Ppumnplg
Najgore je svađati se sa budalom. Prvo te spusti na svoj nivo, a onda te dotuče iskustvom...
Slika Slika

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21044
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Kako smanjiti potrosnju goriva

Post od nidza » 04 Feb 2014, 17:48

Teoretski bi moja Alfa mogla toliko, jer ima 70L rezervoar, plus što stane u cev. Uz neke prenaduvane tanke gume bi mogla da se drži potrošnja između 4 i 4.5, samo još da se nađe deonica gde nema čekanja u saobraćaju i na granicama. :-)

Dajem samo primer, jer 159 nije neka cvećka u potrošnji, ali zato ima veliki rezervoar. Nova Octavia bi išla ispod 4 uz malo pažnje, ali problem je onda znatno manji rezervoar (oko 50l). :-)

Tapatalk 4

Korisnikov avatar
NexT
Postovi: 13008
Pridružio se: 09 Jan 2012, 18:49
Garaža: E (W212)
Lokacija: Beograd

Re: Kako smanjiti potrosnju goriva

Post od NexT » 04 Feb 2014, 18:06

Mnogo vise zavisi od rezervoara nego od potrosnje.
Razlika u idealnim uslovima je jako mala, tipa ako bi Octavia trosila 4.5 litre, E klasa bi bila oko 5-5.5, a E ima rezrvoar od 80 litara...

Korisnikov avatar
pigeon
Postovi: 556
Pridružio se: 16 Jan 2012, 12:22
Garaža: Škoda Octavia A8 1.4TSI 8AG + Fiat 500
Lokacija: Sombor

Re: Kako smanjiti potrosnju goriva

Post od pigeon » 04 Feb 2014, 22:43

Octavia ima 55l rezervoar i može da se natera na 4.2 kod nas na regionalnom putu ako se vozi do 90km/h. Govorim o 1.9tdi pd. To je nekih 1300km autonomije. E sad, u crevo može da stane još jedno 2-3 litre...

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

Korisnikov avatar
methane.master
Postovi: 21560
Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:30
Garaža: Clio III ph2 1,2 16V

Re: Kako smanjiti potrosnju goriva

Post od methane.master » 04 Feb 2014, 23:09

Geza je napisao:Nedavno je Renault izbacio reklamu u kojoj navodi da je autonomija Megana 1700 km. Francuski novinari su testirali to i rezultat je malo...manji. :)

http://www.youtube.com/watch?v=Vs6Ppumnplg
Ma može i 1700, ali kao što sam u temi sa reklamom rekao, pod uslovom da te usput pretiču kenijiski drugoprugaši na pripremama. :kezo:

Uvek sam skeptičan kada su u pitanju testovi potrošnje i mislim da su prilično sulude i u praksi neostvarive cifre koje se dobijaju. Ovde pak mislim da je slučaj suprotan. Nažalost moje znanje francuskog je ipak jako oskudno da sam mogao da tačno ispratim priču. Koliko sam uspeo da primetim prešli su oko 1200km sa 60l u tanku, a to mi ipak deluje malo, bez obzira što su izgleda vozili prilično normalno. To je potrošnja od oko 5l, što za otvoreni put nije spektakularno i gotovo sam uveren da može i bolje jer je za sve ove godine taj motor (1,5 dCi) verovatno optimizovan od maksimuma i zaista malo troši. Uostalom ovde ima dosta ljudi koji imaju kola sa starijim generacijama tog motora, živo me zanima šta kažu.

BTW Megane spreda zaista dobro izgleda posle restylea. :cool!:
Širim haos!

Korisnikov avatar
Day Walker
Postovi: 23288
Pridružio se: 12 Jan 2012, 01:58
Garaža: Audi Q3, Škoda Kamiq
Lokacija: Beograd

Re: Kako smanjiti potrosnju goriva

Post od Day Walker » 04 Feb 2014, 23:30

najbolje je da voze 20km/h i to ce da bude totalno realan test potrosnje :kezo:
Daj bre MM gde moze 1700km da predje i ultra mega giga penzos voznjom...
Moze samo u diznijevim bajkama..
Brzine idu u H-a !!!

Slika

Slika

Korisnikov avatar
sebekkg
Postovi: 10347
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:18

Re: Kako smanjiti potrosnju goriva

Post od sebekkg » 05 Feb 2014, 06:57

To bi mogao na alternativni pogon. Gde se baterije elektromotora pune kocenjem i malim benzinskim motorom

Sent from my GT-N7000 using Tapatalk
Slika

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21044
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Kako smanjiti potrosnju goriva

Post od nidza » 05 Feb 2014, 13:34

Day Walker je napisao:najbolje je da voze 20km/h i to ce da bude totalno realan test potrosnje :kezo:
Daj bre MM gde moze 1700km da predje i ultra mega giga penzos voznjom...
Moze samo u diznijevim bajkama..
Ne baš. Oko 70 - 80 je minimalna potrošnja većini kola. Sa tom brzinom se ipak da stići negde.

Tapatalk 4

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23743
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Kako smanjiti potrosnju goriva

Post od dragvorl » 05 Feb 2014, 13:40

Da, meni je Clio na 70 trosio oko 4,2 do 4,5.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
Uroš S.
Postovi: 10885
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:17
Garaža: Fabia 1.0 TSI DSG | Yamaha X-Max 300 TechMax 2023. | Polar Forester
Lokacija: Blokovi

Re: Kako smanjiti potrosnju goriva

Post od Uroš S. » 05 Feb 2014, 13:46

Meni na prosečnoj od 60 kmh ravno 4 prosek na uzorku od 250km na ,prosečnoj 55 3.7-8. To je normalna vožnja magistralom. Znači da bi teoretski mogao da pređem 1300km s punim do čepa(50l), po magistrali.

Korisnikov avatar
YUgisa
Postovi: 706
Pridružio se: 29 Jan 2014, 18:52
Garaža: Yugo 1.1EFI
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Kako smanjiti potrosnju goriva

Post od YUgisa » 05 Feb 2014, 14:05

dragvorl je napisao:
2. Na 50 km/h u petu brzinu
Ako pri ubrzavanju jako dodajete gas, prigušni leptir je široko otvoren i motor može ekonomično da radi. Već na manje od 2.000 obrtaja vredi prebaciti u viši stepen prenosa i jako pritisnuti gas. Vozač koji pokreće motor na malom gasu baca novac kroz prozor. Zato vozite željenom brzinom u najvišem mogućem stepenu prenosa. To konkretno znači: Bez ustručavanja prebacite u petu brzinu već pri brzini od 50 km/h.

3. Dignite nogu sa gasa, umesto da pritiskate kvačilo
Na ravnom putu, umesto da pritiskate kočnicu, bolje je da dignete nogu sa gasa. Kad dignete nogu sa gasa, motori sa ubrizgavanjem goriva odmah prekidaju dovod goriva. Motor koči, a ne troši ni kap goriva. Ako se približavate crvenom svetlu na semaforu i suviše rano pritisnete kvačilo, trošite toliko goriva koliko troši motor u praznom hodu.
Ovo pobija samo sebe. Kao prvo, prekidanje dovoda goriva se desava najcesce iznad 1800-2000 obrtaja kod benzinaca (nemam pojma za dizele, nisam nikad vozio traktor :loool: ), tako da ako vozite ispod 2000 obrtaja necete ni koristiti tu opciju motora nesto specijalno, a ne radi se za nize obrtaje kako bi se postiglo sigurno pokretanje motora u rad pri dolasku u nize obrtaje tj da se odrzi ler. Takodje tu funkciju imaju i neki karburatorski automobili. A ovo za naglo stiskanje gasa pri niskim obrtajima bih voleo da cujem koji je debil smislio :glavomuzid: Potrosnja goriva najvise zavisi od obrtaja posto je svaki ciklus dodatno ubrizgavanje goriva ali i od otvorenosti leptira. Leptirom se dozira kolicina ulaska smese i normalno sto je vise otvoren to zahteva vise goriva da napoji omogucavanje veceg broja konja pod haubom. Tako da za idealnu potrosnju je bitno uspostaviti balans da se koriste relativno sto nizi obrtaji uz sto manji otvoren leptir... Nekad je ekonomicnije naglije ubrzati u vrlo kratkom vremenu nego odugovlaciti ubrzanje jako dugo na nizim obrtajima. Ja sam pokusao da vozim do 2000 obrtaja ali za mene licno je to bilo toliko kilavljenje da je leptir bio prakticno neprestalno otvoren a potrosnja nije bila prakticno nista niza u odnosu kada vozim mnogo agresivnije.
Being second is to be the first of the ones who loose...

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23743
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Kako smanjiti potrosnju goriva

Post od dragvorl » 05 Feb 2014, 14:11

U principu sto vise prigusen leptir to je gore po potrosnju goriva, ali je fazon u tome sto ne utice samo otvorenost leptira na potrosnju.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
methane.master
Postovi: 21560
Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:30
Garaža: Clio III ph2 1,2 16V

Re: Kako smanjiti potrosnju goriva

Post od methane.master » 05 Feb 2014, 14:39

Day Walker je napisao:najbolje je da voze 20km/h i to ce da bude totalno realan test potrosnje :kezo:
Daj bre MM gde moze 1700km da predje i ultra mega giga penzos voznjom...
Moze samo u diznijevim bajkama..
A bre, al si se dovatio tih 1700km ko Stanija za ajfon. :kezo: Na isti podatak u temi sa reklamama sam se samo nasmejao, jer je tih 1700km gotovo nemoguće ostvariti. U stvari možda i jeste ali verovatno nekako ovako. :djavo:

Sa druge strane nepunih 1200 koje su ovi napravili na testu je premalo za taj auto, ako su već hteli da testiraju štedljivu vožnju. Taj auto može da istera kud i kamo više u nekoj štedljivoj vožnji, prihvatljivo sporoj.
Širim haos!

Odgovori