Koliko troši?

Iskustva sa gorivima i uljima
Odgovori
Korisnikov avatar
blaugrana
Postovi: 6885
Pridružio se: 26 Jan 2012, 17:08
Lokacija: Novi Sad

Re: Koliko troši?

Post od blaugrana » 25 Nov 2022, 10:07

Mi prvo treba da preskocimo cenu struje, gasa I belog hleba kao cuvare socijalnog Mira, pa tek onda mooooozda negde pri kraju svih problema da se pozabavimo ekologijom automobila ;)

Gesendet von meinem Blauwei mit Tapatalk



Korisnikov avatar
member
Postovi: 3673
Pridružio se: 17 Jul 2012, 15:19

Re: Koliko troši?

Post od member » 25 Nov 2022, 10:45

Tako sam i ja pisao iz Beča 10 godina :)

Korisnikov avatar
Gazu
Postovi: 2119
Pridružio se: 08 Feb 2022, 00:31
Garaža: Opel Astra G 1.6i-16V
Lokacija: Novi Sad

Re: Koliko troši?

Post od Gazu » 25 Nov 2022, 11:12

A da je država spustila loptu na haraču za TNG, ne bi ni pričali o sirotinji u dizelašima. Štaviše, mogli bi i sad da ujednače akcize i sve dažbine za sva tri energenta (ili četiri - sa metanom), i država bi opet isto prihodovala, svima bi nam gorivo bilo jeftinije, i vozili bi se na čistije gorivo.

A ako se i dizeli mogu dovesti u red za trošak od oko 150-200€, onda i ja podržavam da se takva vozila ne puštaju na registraciji. Za tu sumu nema šta da se nekome ne isplati da sredi auto.

To, i da motor bude rezervni deo, pa da kože kod nas lakše da se i zameni.

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk


Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 13043
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Koliko troši?

Post od Saša » 25 Nov 2022, 11:17

Ne čuvaju samo struja, beli lebac i gas socijalni mir, taj "paket" je puno širi, samo se osvrnite oko sebe gde se i na šta primenjuju ili ne primenjuju u praksi zakoni i propisi... Nažalost...

Korisnikov avatar
blaugrana
Postovi: 6885
Pridružio se: 26 Jan 2012, 17:08
Lokacija: Novi Sad

Re: Koliko troši?

Post od blaugrana » 25 Nov 2022, 11:38

U pravu si ti, ali si krenuo od kraja :)

Gesendet von meinem Blauwei mit Tapatalk


A170T
Postovi: 2132
Pridružio se: 30 Jun 2013, 13:47

Re: Koliko troši?

Post od A170T » 25 Nov 2022, 12:24


Sve sam već rekao u prethodnom odgovoru, poslednji pasus. Ko god ne može da održava auto ispravnim - ne treba da ga vozi. I niko me ne može ubediti da mora da se vozi baš matori dizel, koji je obično i skuplji u nabavci, čije je održavanje skuplje... od nekog recimo isto tako matorog benzinca koji je bar duplo manji zagađivač. A tome matorom benzincu se stavi recimo plin pa je eto još jeftiniji u vožnji i održavanju od tog dizelaša, a ekološkiji i čišći je jedno 10x. No, bitno da je dizel i troši "4 litre ili manje", to je najvažnije na ovom svetu...
Izvini, ali to nije normalno razmišljanje. Ne možeš nekome preko noći zabraniti da vozi bez obzira na posledice. Šta ako nekome život zavisi od tog automobila? Ne možeš nikoga osuditi na smrt zbog automobila koji izbaci malo crnog dima. Šta je sa traktorima, kamionima, autobusima? Svim poljoprivrednicima zabraniti da voze traktore iz 80-tih godina (koji naravno dime) i tako ih osuditi na propast?
Narod je psihički puk'o zbog nemaštine i sirotinje, ljudi se bore da sastave mesec sa ovim podivljalim cenama. Svest o ekologiji na balkanu neće postojati još jako dugo, a zadnja stavka na tom spisku će biti auto ekologija.

Послато са MI 9 помоћу Тапатока






Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8050
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Koliko troši?

Post od OMP » 25 Nov 2022, 12:48

Ma koja ekologija kod nas, automobili su najmanji problem pored ostalih zagadjivaca, ja nisam za te varijante kao u Nemackoj zabrana dizela u gradovima i sl. svako prema svojim mogucnostima. Ima ljudi npr. moj tast koji vozi dizela iz 1999. god i kod njega je 17 godina i nema nameru da ga menja, to mu je drugi auto u zivotu, odrzava ga dobro i dobro ga sluzi, mada realno i ne vozi ga mnogo ni daleko ali voli da mu je auto ispravan potpuno, sad da ga nateras da menja nema sanse pre ce ici pesaka ili biciklom a i realno nema mogucnosti za nesto bolje.

Korisnikov avatar
member
Postovi: 3673
Pridružio se: 17 Jul 2012, 15:19

Re: Koliko troši?

Post od member » 25 Nov 2022, 13:24

A i koji K. će mu . Njega auto zanima samo da ga preveze od tačke A do tačke B.
I moj otac je u tom fazonu.
A da bude još gore - zavidim tim ljudima:) Ko zna ns šta ćemo mi ličiti sa 60-70 godina :)

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21095
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Koliko troši?

Post od nidza » 25 Nov 2022, 13:25

Kako sa 40-50 postaviš stvari u glavi, takav ćeš biti sa 70.

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 13043
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Koliko troši?

Post od Saša » 25 Nov 2022, 14:04

A170T je napisao:
25 Nov 2022, 12:24
Izvini, ali to nije normalno razmišljanje. Ne možeš nekome preko noći zabraniti da vozi bez obzira na posledice. Šta ako nekome život zavisi od tog automobila? Ne možeš nikoga osuditi na smrt zbog automobila koji izbaci malo crnog dima. Šta je sa traktorima, kamionima, autobusima? Svim poljoprivrednicima zabraniti da voze traktore iz 80-tih godina (koji naravno dime) i tako ih osuditi na propast?
Narod je psihički puk'o zbog nemaštine i sirotinje, ljudi se bore da sastave mesec sa ovim podivljalim cenama. Svest o ekologiji na balkanu neće postojati još jako dugo, a zadnja stavka na tom spisku će biti auto ekologija.
Ako mu život zavisi od auta onda pogotovo treba da ga drži ispravnog. Ne smeta meni purnjanje traktora po njivama ili kamiona na autoputevima, smeta mi čađenje automobila u gradu, u kolonama i na semaforima. Kvalitet vazduha u gradovima nam je jednostavno užasan. Znam, nisu automobili tu najveći zagađivači ali kada potopi gas ispred mene i sve se zacrni a meni to uđe u kabinu, dođe mi da ga sustignem i na sledećem semaforu ga izvučem iz auta... Takve automobile jednostavno treba sistemski eliminisati iz saobraćaja

Korisnikov avatar
123456
Postovi: 1962
Pridružio se: 30 Nov 2012, 05:14
Garaža: Nissan X-trail e-power Tekna
Lokacija: Slovenija

Re: Koliko troši?

Post od 123456 » 25 Nov 2022, 14:25

Lepo, lepo....ostajemo pravi ekonomski tigar :pivo:
Pitanje je kada će pored Rusa i Ukrajinaca, i Švicari krenuti da hrle ka nama.

Problem ekologije sa starijim dizelima je ne na repu svih problema kod nas nego na nivou ukrštanja šakala sa vukovima i šta će reći medved :)

Korisnikov avatar
Gazu
Postovi: 2119
Pridružio se: 08 Feb 2022, 00:31
Garaža: Opel Astra G 1.6i-16V
Lokacija: Novi Sad

Re: Koliko troši?

Post od Gazu » 25 Nov 2022, 15:46

Saša je napisao:
25 Nov 2022, 14:04
(...) Takve automobile jednostavno treba sistemski eliminisati iz saobraćaja
Ali moraš biti i pošten prema ljudima. Ako on taj auto od oko 1000-1500 evra može da dovede u red za oko 200 evra, kažem, u redu je naterati ga. Sa druge strane, zamisli ti da si kupio sebi neki skup alat za posao, i onda ti neko preko noći kaže da moraš da to nosiš na otpad. Ne bi bilo OK. Ako bi se to i radilo, moralo bi s nekom najavom.

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 13043
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Koliko troši?

Post od Saša » 25 Nov 2022, 15:52

Niko neće naravno terati nekog da nosi ispravan auto na otpad, bez obzira koliko je star. Ovde je reč o neispravnim automobilima, automobilima koje vlasnici neće, ne žele ili ne mogu (ne isplati im se) popraviti pa ih voze tako i briga ih za sve ostale.

Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6750
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Koliko troši?

Post od ljuba » 25 Nov 2022, 15:55

Nece te terati da ga odvezes na otpad, samo ce ti udariti porez od 100 eur ekstra mesecno, pa ga ti slobodno vozi :) Kod nas je vec pocelo sa tim ....

Korisnikov avatar
Gazu
Postovi: 2119
Pridružio se: 08 Feb 2022, 00:31
Garaža: Opel Astra G 1.6i-16V
Lokacija: Novi Sad

Re: Koliko troši?

Post od Gazu » 25 Nov 2022, 17:34

Al ipak je smešna situacija. Narod da se gloži bogati protiv siromašnih, a zbog države je toliko dizelaša. Kao što sam već danas napisao, mogli smo da idemo i na plin, pa da država podiže troškove, ali taman takav odnos da bude da većina ipak bude na plinu.

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk


Odgovori