Potrošnja goriva kod različitih modela i motora, tabelarno!

Iskustva sa gorivima i uljima
Korisnikov avatar
maxer
Postovi: 6672
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:36
Garaža: Ford Focus II Mk2 1.6 16V
Lokacija: Zaječar

Potrošnja goriva kod različitih modela i motora, tabelarno!

Post od maxer » 11 Okt 2013, 09:54

Vidim da nema ovakve teme ili je bar ja ne nađoh, pa sam rešio da je otvorim.

Mislim da bi ovde trebalo stavljati podatke o potrošnji goriva za razne automobile / tipove motora / kubikaže ali ne po sistemu "rekla-kazala" ili "čuo sam", već dokumentovano tj. realno očitano sa bord-kompjutera u toku vožnje uz prateće slike ili još bolje video snimke.
Takođe bi bilo lepo ako bi ste tabelarno prikazali iznete podatke (videćete moj primer dole) radi lakše preglednosti i molim Vas budite koncizni (sažeti).

Pa da počnemo sa Audi-jem pošto mene dotična marka trenutno interesuje (podaci objavljeni u video zapisima sajta guitigefilmpjes.blogspot.com):

(klik na sliku za povećanje)
Slika

http://youtu.be/kChnrXqVqaIhttp://youtu.be/ZE4epY2exwg
http://youtu.be/p1ultCOahjQhttp://youtu.be/eTFFdLH5qlw
Prikačeni fajlovi
Uporedni prikaz potrošnje Audi modela A3, A4 i A6.xlsx
Evo Vam i gotova excel tabela ako je želite puniti-koristiti sa drugim podacima vezanim za temu
(13.7 KiB) Preuzet 302 puta

Korisnikov avatar
Xepoj87
Postovi: 28017
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:37
Lokacija: Beograd

Re: Potrošnja goriva kod različitih modela i motora, tabelar

Post od Xepoj87 » 11 Okt 2013, 14:06

Slaba vajda od ovoga,jer cu ja tebi sada da stavim snimak kako C 200 CDI karavan trosi 3l na autoputu,a prosek mu 4l na 10.000km,a realnom nekom voznjom,taj auto trosi od 5-8l na otvorenom,da ne preterujes sa brzinom.
O gradu da ne pricamo. Moze po onome sto neko smatra gradom,da trosi 6l,a realno je da po propisanom gradskom voznjom,valjda prosek do 18 km/h,po centru BG-a trosi 8-11l...
Pogotovo trenutna potrosnja ne znaci nicemu.
Veče u kome se svi slazu je protraceno.
Prvi znak gluposti je potpuno odsustvo stida.

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21044
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Potrošnja goriva kod različitih modela i motora, tabelar

Post od nidza » 11 Okt 2013, 14:18

Plus nema šanse da ima veze sa životom. 2.0 TDI vozim u nekoliko generacija svakodnevno, a znate da u kući imamo škodu sa tim motorom - prosto je nemoguće da A4 toliko troši. Razumem da može nešto više da troši jer je teži, ali ne ovoliko.

Tapatalk 4

Korisnikov avatar
maxer
Postovi: 6672
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:36
Garaža: Ford Focus II Mk2 1.6 16V
Lokacija: Zaječar

Re: Potrošnja goriva kod različitih modela i motora, tabelar

Post od maxer » 11 Okt 2013, 14:34

OK.
Znači da konstatujemo iz vaših reči ovo:
Audi ima totalno neispravne pokazivače goriva tj. informacije koje daje bord-kompjuter o potrošnji su čista laž ... ALI zato JA mogu da posvedočim da Ford ima bord-kompjuter koji daje skoro u decilitar (-0,2 dl.) tačne podatke o potrošnji !

Jel vama ovo zvuči malo "sumanuto" ... meni da :zbunjen: ... tako da ću odabrati da verujem Audi-jevom bord-kompjuteru a ne vama dvojci, bez uvrede, jer mi vaši komentari ne piju vodu ni malo :o

P.S.
Nešto se niste zgražavali kada je Floyd izneo potrošnju sa putešestvija na letnjem odmoru (tamo je bila i cifra od 4 i nešto litra, pa od 5 i nešto itd.) ... a ovde vam cifre izgledaju neverovatno ... ne kapiram vas uopšte ?!

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21044
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Potrošnja goriva kod različitih modela i motora, tabelar

Post od nidza » 11 Okt 2013, 16:02

Pazi, ne znam šta stoji na bordu A4, ali ove cifre su nelogične u odnosu na sve što sam vozio sa istim motorom. Pogledaj A3 sa istim motorom koliko manje troši. Ovo kao da je neka greška u kucanju.

Na 160 da troši 2.1l više sa aerodinamičnijom karoserijom je potpuno apsurdno.

Mislim, tabela je uzeta sa video snimaka? Gde su ta kola testirana? Koji su vremenski uslovi bili, vetar, nagib, koje gume? Na mojoj deonici gde se vozim svaki dan samo zbog temperature i vetra potrošnja na 140 šeta od 4.9 do 6.5. Uvek zakucam tempomat, tako da ja nisam faktor te potrošnje kao vozač. Ne može to tako da se gleda, mora mnogo ozbiljniji test i veću uzorak, jer su greške ogromne.

Tapatalk 4

Floyd
Postovi: 19654
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:18

Re: Potrošnja goriva kod različitih modela i motora, tabelar

Post od Floyd » 11 Okt 2013, 19:52

maxer je napisao: Nešto se niste zgražavali kada je Floyd izneo potrošnju sa putešestvija na letnjem odmoru (tamo je bila i cifra od 4 i nešto litra, pa od 5 i nešto itd.) ... a ovde vam cifre izgledaju neverovatno ... ne kapiram vas uopšte ?!
Floyd vozi auto a ne kantu :)
I nije prosek 4 nego 5,7l a i to bez puno divljanja.

Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: Potrošnja goriva kod različitih modela i motora, tabelar

Post od nikaragva » 11 Okt 2013, 20:04

Jbg, mogao bi i ja snimiti board kako trosi u voznji 2-3 litre. Ali realno, ako ne obracas paznju previse na potrosnju, 6.5 litara ne gine. Na otvorenom mislim da bih mogao da spustim na oko 5 litara na otvorenoj magistrali. Inace cesce nisko letim, nego sto vozim :kezo:

Korisnikov avatar
Neskica
Postovi: 424
Pridružio se: 13 Jan 2012, 17:55
Garaža: Ford Focus 1.6 TDCi
Lokacija: New Woodgood

Re: Potrošnja goriva kod različitih modela i motora, tabelar

Post od Neskica » 11 Okt 2013, 21:05

To smo primetili . :D
A tek kad te snimi PVO fama u Veterniku onda si na*ebao :rofl:

Korisnikov avatar
maxer
Postovi: 6672
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:36
Garaža: Ford Focus II Mk2 1.6 16V
Lokacija: Zaječar

Re: Potrošnja goriva kod različitih modela i motora, tabelar

Post od maxer » 11 Okt 2013, 21:23

nidza je napisao:Mislim, tabela je uzeta sa video snimaka?
Da ... pogledaj i sam, sve je na datim snimcima.
nidza je napisao:Gde su ta kola testirana? Koji su vremenski uslovi bili, vetar, nagib, koje gume?
U Nemačkoj.
Vremenski uslovi su bili oni koji se vide na video snimcima ... naravno.
Nagib je bio ... ravan put - naravno, pa nije čovek budala, mislim - stvarno :x
Koje gume ... one koje je stavila fabrika, naravno :kezo:

Majku mu staru, jer možeš malo da odgledaš ta četri filmića koji traju po par minuta i sve će ti se samo kasti :palica:

Korisnikov avatar
Xepoj87
Postovi: 28017
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:37
Lokacija: Beograd

Re: Potrošnja goriva kod različitih modela i motora, tabelar

Post od Xepoj87 » 11 Okt 2013, 23:32

Nisi ti mene razumeo uopste.
Ja nisam komentarisao te snimke,jer koliko sam razumeo,poenta tvoje teme nije da pisemo o potrosnji Audija,vec da svi stavimo snimke i slicno,potrosnje nekih automobila.
Ja ti kazem da nema vajde od ovakve teme,jer ce svakome drugacije trositi automobil.
A potrosnja na otvorenom je najnebitniji faktor,koja se na motorima od 1.6-3.0 zapreminama,razlikuje litar,2,a opet svaki moze od svakog da trosi vise ukoliko su prilike takve...
Vecinom ko snima takvo nesto,gleda da to bude po PS-u,a retko ko vozi po PS-u,te je to od veoma male vaznosti...
O gradskoj voznji da ne pricamo.

Moj automobil trosi od 3.5-15l dizela.
Ja tebi sada mogu da napravim tabelu i snimim potrosnju,i da ti kazem da mi trosi 7l po gradu i 4 na otvorenom.
To nije realno meni,ali moze toliko da trosi.
Veče u kome se svi slazu je protraceno.
Prvi znak gluposti je potpuno odsustvo stida.

Korisnikov avatar
codemaker
Postovi: 720
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:31
Garaža: Audi A6 C6 2.0 TDI (2008)
Lokacija: Beograd

Re: Potrošnja goriva kod različitih modela i motora, tabelar

Post od codemaker » 12 Okt 2013, 02:02

O ovome sam i ja već nešto gunđao, ta merenja nemaju mnogo veze sa preciznošću.
Što neko reče, mogu da na 180 pustim gas i snimim neverovatnu potrošnju od 2L

Ne radi se zapravo ovde da neko želi da vara ili prikazuje neke rezultate niske potrošnje da bi se duvao "Utata, moj motor troši 2L manje od tvogaaa..."
Jednostavno, merenja potrošnje se mogu obaviti samo na nekom dužem testu i to podeljeno po vrsti puta i dobu godine na primer. A gde je tu opterećenost, pritisak u gumama, kvalitet goriva (naš dilzel i Šelov V-power u GR su nebo i zemlja)
Mi možemo po našim kompjuterima imati neku predstavu koliko nam motor troši na putovanju ali i sami znate da se potrošnja neprekidno menja i tek na nekom proseku kad komjuter izračuna mogu imati ideju koliko mi je na TOM putovanju trošio. Već sledeće ako bude umesto autoputem, Ibarskom pa po kiši i hladnoći i sa debelom taštom pozadi sa 3 kofera, biće sasvim druga priča. I koliko sad da kažem nekome, koliko mi troši auto?

Sve su to neke informativne cifre.
Prošle godine sam jako žurio u Atinu i nisam išao okolokole kao obično, nego pravo autoputem sam gazio sve oko 200 gde god sam mogao i imao muda, prosek potrošnje mi je izračunat 9L - što je za mog dizela jako mnogo. I šta sad, da napišem da mi auto troši 9L?
Prosek zavisi i od brzina kojim smo vozili.

Da merenje potrošnje u gradu ne pominjem - čista budalaština po meni.
Zavisi od doba dana, od vremena od dela grada gde se vozi itd, itd.. Nije isto kod mene na NBGD gde prebacim u 5. i vozim k'o trolejbus... I recimo starog grada ceo dan...

Sve u svemu ne može se tako definisati neko poređenje, sem da se uzmu fabrički podaci.
Pogotovo jer eto, već upadamo u neku diskusiju koja će na kraju dovesti do na forumu dobro poznatih poređenja - čiji je veći. U ovom slučaju - čiji je manji. A to ničemu ne vodi.

Teoretski jeste zanimljiva tema ali o egzaktnosti nema ni govora
Naravno da pričam sam sa sobom... I meni je ponekad potreban savet stručnjaka.
( Crtice iz života jednog srpskog programera )

Korisnikov avatar
maxer
Postovi: 6672
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:36
Garaža: Ford Focus II Mk2 1.6 16V
Lokacija: Zaječar

Re: Potrošnja goriva kod različitih modela i motora, tabelar

Post od maxer » 12 Okt 2013, 03:48

Ljudi ... ma o čemu vi ovo pričate :kuku:

Napraviste od jedne obične stvari - čitavu studiju: te temperatura vazduha, te opterećenost vozila, dal je stiso gas - dal ga je pustio, dal jurcamo ili se vozimo, dal trošimo Shell ili NIS, jel su Pireli ili Mišelinke ... ma mante se ćorava posla :srbin:

Šta ovde nije jasno:
- jedan čovek u automobilu koji je vožen na tempomat, na ravnom putu;
- sve što je relevantno se lepo vidi, u pitanju je snimak koji traaaaaje i očito je da nema nikakvih laži i prevara;
- čovek radi ono što sam i ja radio, ono što ste i svi Vi radili u svojim automobilima: gledali koliko troši u max. stepenu prenosa - pri konstantnoj brzini (tempomat) - na ravnom putu ... pa šta vam pobogu tu nije jasno - koj vam moj smeta :glavomuzid:

Stvarno NE MOGU DA RAZUMEM OVAKVE KOMENTARE :trljamoci: :thumbdown:

Pa jebo ga ja - pa valjda je SVIMA JASNO da ako stisnete gas u patos da će da troši kao lud, da će kada je hladno a relacija kratka - takođe da pije kao smuk ... pa jel vi stvarno mislite da je neko TOLIKO LUD da to ne razume :srbin:

I šta bi iz svih ovih vaših priča trebalo da proizađe: da je ovo prikazano na snimcima netačno, besmisleno, neupotrebljivo ... pa šta će vam onda taj bord-kompjuter i njegova prikazivanja prosečne ili trenutne potrošnje ... kad i onako Vi bolje znate od njega koliko Vaš automobil troši i kako se računa prosečna ili trenutna potrošnja :bravo: :glavomuzid: :srbin:

Da li se iko od Vas potrudio da prvo pogleda ove snimke pa da onda iznese konkretnu zamerku: to i to je pogrešno uradio?! Koliko vidim - niko, jer sve što ste napisali nema veze sa onim što je prikazano u snimcima i specificirano u tabeli.

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21044
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Potrošnja goriva kod različitih modela i motora, tabelar

Post od nidza » 12 Okt 2013, 09:35

Džaba se ljutiš, ja ti već napisah da od mnogo faktora zavisi trenutna potrošnja. Na kraju krajeva, nikad se neka statistika ne radi na ovaj način, nego se uzima što veći uzorak. Ovde je uzorak trenutni, prema tome greška je najveća moguća i kad bi uzeli da su svi spoljni faktori fiksirani. Kao što ti već rekoh, na istom segmentu puta, isti auto, iste gume, isti ja za volanom, trenutna potrošnja varira do litar i po.

Moraju kola da se stave u iste referentne uslove i uzorak mora biti veći (npr prosečna potrošnja u nekom kraćem intervalu, nikako trenutna). Na sve to treba utvrditi grešku BC, jer on ne greši linearno, niti podjednako na svim automobilima. Kod kola koja su dosta prešla čak zavisi odstupanje i od konkretnog primerka.

Kad sve to staviš u koš, trebalo bi da ti bude kristalno jasno da je merenje potrošnje na ovaj način samo dobro zezanje. Iz ovoga ne bi trebalo (i ne bi smelo) izvlačiti bilo kakve zaključke.

Tapatalk 4

Korisnikov avatar
NexT
Postovi: 13008
Pridružio se: 09 Jan 2012, 18:49
Garaža: E (W212)
Lokacija: Beograd

Re: Potrošnja goriva kod različitih modela i motora, tabelar

Post od NexT » 12 Okt 2013, 10:28

maxer, podji samo od gradske potrosnje.

A3 ima istu potrosnju kao A6 3.0 tdi, sa sve onim mrtvim automatikom? ma, majke ti?
A, pritom i A3 trosi litar vise od A⁴ karavan koji je jedno 20 kg tezi? i to u gradu, gde tezina vrlo ima znacaja.

Korisnikov avatar
zdushan
Postovi: 1598
Pridružio se: 12 Jan 2013, 13:02
Garaža: Škoda Superb 2.0 TDI 4x4
Lokacija: Beograd

Re: Potrošnja goriva kod različitih modela i motora, tabelar

Post od zdushan » 12 Okt 2013, 10:40

Tema je glupa, bez uvrede autoru.
Ima takvih tema dosta, kao da se ljudi trkaju ko ce da ih otvori vise... pa se zalomi svasta.
Malo je otisao kvalitet na racun kvantitet'.

Odgovori