Aditivi

Iskustva sa gorivima i uljima
Odgovori
Korisnikov avatar
Ivan
Postovi: 9884
Pridružio se: 03 Jan 2013, 09:22
Garaža: bmw 3 f31, bmw 5 f10,
Lokacija: Novi Sad

Re: Aditivi

Post od Ivan » 20 Jun 2020, 12:43

@@DS9 da li si mozda imao uvid u neke analiza goriva, ja sam nesto skeptican prema aditiviranom gorivu iako ga i sam cesto sipam, tj. skeptican sam u smislu koliko tu uopste ima aditiva i kakvog, sigurno im se ne isplati da bude na istom nivou kao kada sam uzmes neki bolji aditiv, a i tada ima razlike, aditivi za dizne, za dpf, itd. ima ih raznih.

Jedino se nadam da taj skuplji dizel je malo kvalitetniji od obicnog u smislu da ima vecu cetansku vrednost itd.
nidza je napisao:
12 Apr 2021, 10:56
nemam problem uvek sam najsporiji

Korisnikov avatar
carov2
Postovi: 4162
Pridružio se: 23 Apr 2012, 20:24
Garaža: Audi A4
Lokacija: Pirot, Kladovo
Kontakt:

Re: Aditivi

Post od carov2 » 20 Jun 2020, 14:06

Ivan je napisao:Koristio sam taj wynsov aditiv, a i mnoge druge x puta, redovno ih koristim, maltene svaki drugi rezervoar sipam.

Meni je dobar boschista rekao da su ti aditivi odlicni za produzavanje radnog veka dizni, kao i da mogu da ociste ako su blago zaprljane.

Sa druge strane aditiv nece popraviti losu diznu, nece moci da ocisti ako su izuzetno prljave itd. moze i tada da napravi neki benefit, ali nije to to.

Kaze da se vecina ljudi seti da sipa aditiv za dizne, onda kada su dizne zrele za remont :D
Pošto si dosta njih koristio, koji preporučuješ?
Često sam u inostranstvu, tako da mogu da nadjem neke kojih možda kod nas nema.
2.0 TDI 170 CR je kod mene, trenutno na satu 309k km.

Sent from my SM-G980F using Tapatalk


Korisnikov avatar
Ivan
Postovi: 9884
Pridružio se: 03 Jan 2013, 09:22
Garaža: bmw 3 f31, bmw 5 f10,
Lokacija: Novi Sad

Re: Aditivi

Post od Ivan » 20 Jun 2020, 15:01

Meni je ovaj najbolji, formula gold diesel system, stavicu i link dole.

http://wynns.rs/diesel-system-treatment

Ono sto sam primetio sa tim aditivom, gde se najvise izdvaja u odnosu na druge isprobane jeste drasticno smanjenje dima, na mom starom MJET i TDI od drugara, sa vecim turbinama, poskidanim katalizatorima i DPF (strejt pajp sto bi rekli), agresivna mapa koja je dimila inace, sa tim aditivom drasticno, bas vidno manje.

Druga stvar jeste zimi laksi start, malo lakse se vrteo motor preko 3500rpm i bila je za nijansu manja potrosnja.
Dakle sve to na stranu, verovanto i obican injector cleaner ocisti dizne, ako zanemarimo i ove male benefite, glavna stvar gde se izdvaja jeste sto mislim da mnogo cistije i efikasnije sagoreva, cim uspe toliko da smanji kolicinu dima (sto je inace nesagorelo ili "polusagorelo" gorivo jelda).
nidza je napisao:
12 Apr 2021, 10:56
nemam problem uvek sam najsporiji

Korisnikov avatar
carov2
Postovi: 4162
Pridružio se: 23 Apr 2012, 20:24
Garaža: Audi A4
Lokacija: Pirot, Kladovo
Kontakt:

Re: Aditivi

Post od carov2 » 20 Jun 2020, 15:15

Hvala lepo...

Sent from my SM-G980F using Tapatalk


Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23795
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Aditivi

Post od dragvorl » 20 Jun 2020, 15:42

Bas me interesuje koliko manje dimi kad budem spalio ovaj rezervoar.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
DS9
Postovi: 848
Pridružio se: 18 Nov 2013, 11:35
Lokacija: Beograd

Re: Aditivi

Post od DS9 » 25 Jun 2020, 13:18

Ivan je napisao:
20 Jun 2020, 12:43
@@DS9 da li si mozda imao uvid u neke analiza goriva, ja sam nesto skeptican prema aditiviranom gorivu iako ga i sam cesto sipam, tj. skeptican sam u smislu koliko tu uopste ima aditiva i kakvog, sigurno im se ne isplati da bude na istom nivou kao kada sam uzmes neki bolji aditiv, a i tada ima razlike, aditivi za dizne, za dpf, itd. ima ih raznih.

Jedino se nadam da taj skuplji dizel je malo kvalitetniji od obicnog u smislu da ima vecu cetansku vrednost itd.
Hvala na pitanju.

Ne, nisam imao uvid u analize goriva. Tako nešto znaju insajderi u rafinerijama, ja nemam nikakve informacije u vezi sa tim niti ikoga tamo poznajem.
Ono što znam je da su npr. FAM i koliko se sećam RNB/Galax proizvodili (sada vidim da toga nema na njihovim sajtovima) aditive za gorivo koja su nudili isključivo u u buradima a sa obzirom da se ona dodaju gorivu u vrlo maloj količini to je bilo namenjeno velikim rezervoarima.

Ja sam koristio par aditiva od Wynns i Liqui Moly (koji se dodaju u rezervoar u cilju čišćenja sistema ubrizgavanja/dizni) i ne bih rekao da sam primetio nešto značajno ali to naravno ne mora da znači da nemaju nekakav efekat. Odlučio sam da se u moj 1.4 HDI isključivo sipa NIS/Gasprom UltraD, ili Lukoil Ecto dizel. Odsustvo problema sa motorom (u kojih 70-80,000 km za period od oko osam godina) mi kaže da ću i dalje nastaviti sa tom praksom, a novac koji plaćam za to računam kao porez na sreću zbog odsustva problema.

Kada bih razmišljao da mi je vrlo potrebno da koristim neki od aditiva za čišćenje sistema ubrizgavanja usled toga što bih npr. sumnjao da npr. dizne mogu bolje da rade onda bih upotrebio neki od tih aditiva jednokratno u većoj koncentraciji ili otišao u neki od servisa koji sistem ubrizgavanja spajaju na mašinu koja aplikuje namenski aditiv (koji je po pravilu veća koncentracija sličnih aditiva koji su predviđeni za rezervoar).

U cilju prevencije problema, verujem da je adekvatno koristiti aditive, po uputstvu proizvođača. Ako bih birao neki od njih mislim da bih potražio od proizvođača Bardahl, jer je on proizvođač namenskog aditiva koji preporučuje PSA servisna dokumentacija, i koji se u PSA ovlašćenim servisima prodaje pod imenima Unik i Unik+. Pod istim imenom postoje različite varijante predviđene za benzince i za dizele. Prema informacijama iz svojevremenih bezbednosnih listova tj. MSDS-a - Unik+ je sadržao istu supstancu kao i Unik, samo u desetostruko većoj koncentraciji. Unik+ je namenjen servisnoj intervenciji (tj. serviserima) a Unik se prodaje korisniku radi preventivnog održavanja.

Tako je bilo do pre par godina kada sam se interesovao za tako nešto - sada nemam pojma da li se i dalje nudi.

***

Ko baš želi da sazna istinu - moraće da odvoji više para. Ako bi me to bitno interesovalo, recimo u vezi smanjenja dima. Onda bih npr. odradio više merenja (izduvnih gasova na tehničkom pregledu) sa različitoim gorivima i koncentracijama aditiva.
Poslednja izmena od DS9 u 25 Jun 2020, 13:28, izmenjeno 2 puta ukupno.

Korisnikov avatar
H4wkeye
Postovi: 8760
Pridružio se: 12 Feb 2013, 02:48
Garaža: Citroen C5 X7 Exclusive 2.0 HDI
Lokacija: PO

Aditivi

Post od H4wkeye » 19 Apr 2022, 23:27

Ne videh temu za ovo pa ajd da okacim ovde, jel ima nekog efekta sipati ovo u rezervoar? Da li je neko koristio? Kontam sipati na svakih 10k kilometra nije neki posao.

https://lavauto.rs/product/wynn-s-diese ... 0ml/20370/

I nesto ovako

https://lavauto.rs/product/wynns-diesel ... ent/18926/

Koshmar
Postovi: 359
Pridružio se: 13 Sep 2017, 10:03

Re: Aditivi

Post od Koshmar » 20 Apr 2022, 10:31

Vidi...ne znam koliko ce ti pomoci moj odgovor ali...ja sam sipao taj WYNN'S u moj MINI sa 1.6hdi motorom...
U roku od 2 dana su mi otisle podloske na diznama i poceo je da stekce kao lokomotiva...ne kazem da je do toga...mozda jesta a mozda i nije,samo znam da mi se to desilo jako brzo nakon sipanja tog sredstva...ispostovana procedura,prvo sipao WYNN'S i pun do cepa euro dizel.
Ja sam OVAJ sipao:
http://wynns.rs/images/proizvodi/wynns- ... 20x360.jpg

Korisnikov avatar
H4wkeye
Postovi: 8760
Pridružio se: 12 Feb 2013, 02:48
Garaža: Citroen C5 X7 Exclusive 2.0 HDI
Lokacija: PO

Re: Aditivi

Post od H4wkeye » 20 Apr 2022, 11:32

Fala. :)

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21079
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Aditivi

Post od nidza » 21 Apr 2022, 09:07

Ovaj Wynss iznad sam redovno sipao u JTD motore sa većom km i nisam nikad imao neke anomalije vezane za gorivo. Na Alfi su se posle redovne upotrebe baš ovog klinera regulisale korekcije ubrizgavanja.

Korisnikov avatar
H4wkeye
Postovi: 8760
Pridružio se: 12 Feb 2013, 02:48
Garaža: Citroen C5 X7 Exclusive 2.0 HDI
Lokacija: PO

Re: Aditivi

Post od H4wkeye » 21 Apr 2022, 22:40

Ovaj injector cleaner? @nidza

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21079
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Aditivi

Post od nidza » 21 Apr 2022, 23:10

Wynss.

Drugo nisam nikad sipao samo taj, mnogo puta.


Sent from my 2112123AG using Tapatalk


Korisnikov avatar
H4wkeye
Postovi: 8760
Pridružio se: 12 Feb 2013, 02:48
Garaža: Citroen C5 X7 Exclusive 2.0 HDI
Lokacija: PO

Re: Aditivi

Post od H4wkeye » 22 Apr 2022, 01:14

@nidza Koji tacno? Wynns ima 15-ak razlicitih tih aditiva :D

Korisnikov avatar
McGruja
Site Admin
Postovi: 13408
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:48
Garaža: Suzuki Vitara 1.6 16v AT

Re: Aditivi

Post od McGruja » 22 Apr 2022, 03:14

Jel postoje aditivi za direktno ubrizgavanje benzinskih motora koji su za preporuku?

Korisnikov avatar
sebekkg
Postovi: 10382
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:18

Re: Aditivi

Post od sebekkg » 22 Apr 2022, 04:53

Ima liqui moly ok aditive za benzince.

Sent from my Nokia 3310 using Tapatalk

Slika

Odgovori