Antifriz

Iskustva sa gorivima i uljima
Odgovori
Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8050
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Antifriz

Post od OMP » 21 Feb 2024, 09:02

Nemam pec jbg a nemam ni antifriz samo ulje :D

Ma stavicu pored kontejnera jednu po jednu kantu s vremena na vreme, neka komunalci posle to recikliraju ili sta god njihova briga sta cu im, vrv imaju oni neko resenje za to

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 13044
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Antifriz

Post od Saša » 21 Feb 2024, 09:06

Imaju, da ubace u kamion i istresu na deponiji sa ostalim đubretom. :kezo:

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8050
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Antifriz

Post od OMP » 21 Feb 2024, 09:25

E pa to vec nije moja briga, ja cu ga fino odloziti pored kontejnera da se vidi a oni nek rade sta hoce.

Korisnikov avatar
zdushan
Postovi: 1645
Pridružio se: 12 Jan 2013, 13:02
Garaža: Škoda Superb 2.0 TDI 4x4
Lokacija: Beograd

Re: Antifriz

Post od zdushan » 21 Feb 2024, 10:13

To je isto kao da si ga sam prosuo negde..
Al to nije naša briga..

Sent from my SM-S918B using Tapatalk


Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8050
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Antifriz

Post od OMP » 21 Feb 2024, 10:30

Pa koje je resenje? Da ga cuvam vecno, mislim meni ne smetaju stoje u jednom delu kanala i zaboravio sam na njih da postoje ali opet sto ih se ne resiti ako je moguce sto bezbednije

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23808
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Antifriz

Post od dragvorl » 21 Feb 2024, 10:34

Imas fabriku ulja u KŠ, probaj bar da ih pitas. Najlakse baciti.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 13044
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Antifriz

Post od Saša » 21 Feb 2024, 10:52

Ako primaju u Kruševcu, doneću im i ja svoje. Često sam tamo. :D

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8050
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Antifriz

Post od OMP » 21 Feb 2024, 11:07

Ma ne verujem da primaju culo bi se to ali raspitacu se, pitacu i neke mehanicare sta oni rade

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23808
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Antifriz

Post od dragvorl » 21 Feb 2024, 11:14

Eto, a nisi ni pitao.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

lami
Postovi: 3274
Pridružio se: 19 Feb 2017, 15:34
Lokacija: Smederevo

Re: Antifriz

Post od lami » 21 Feb 2024, 11:18

https://gdereciklirati.rs/#
Nisam video da ima na mapi Krusevac, ali neka pita.Slika

Послато са SM-S918B помоћу Тапатока


A170T
Postovi: 2132
Pridružio se: 30 Jun 2013, 13:47

Re: Antifriz

Post od A170T » 21 Feb 2024, 11:24

OMP je napisao:Pa koje je resenje? Da ga cuvam vecno, mislim meni ne smetaju stoje u jednom delu kanala i zaboravio sam na njih da postoje ali opet sto ih se ne resiti ako je moguce sto bezbednije
Ponavljao sam ovo više puta. Oglasi negde (FB grupe, KP, poljoprivredni forumi) da poklanjaš prerađeno ulje verovatno će ga neko pokupiti. To je uvek potrebno za podmazivanje priključnih mašina za traktore, kultivatore, neko ga koristii za motorne testere. Ima mali milion namena za to...

Послато са MI 9 помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8050
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Antifriz

Post od OMP » 21 Feb 2024, 11:26

dragvorl je napisao:
21 Feb 2024, 11:14
Eto, a nisi ni pitao.
Pa nisam se raspitivao jer mi to i nije palo na pamet, kao sto rekoh stoji u kanalu i zaboravio sam na to pa me sad A170 podseti kad je pokrenuo pricu. Kao i sto mi stoji jedan rashodovani menjac od juga kog se setim svaki put kad cujem gance da prolaze ali me mrzi da ga izvlacim iz kanala.

Korisnikov avatar
DS9
Postovi: 850
Pridružio se: 18 Nov 2013, 11:35
Lokacija: Beograd

Re: Antifriz

Post od DS9 » 21 Feb 2024, 13:43

dragvorl je napisao:
21 Feb 2024, 10:34
Imas fabriku ulja u KŠ, probaj bar da ih pitas. Najlakse baciti.
Da (treba videti u Kruševcu), s tim što mislim da više godina unazad pre nego je (2019. god.) kruševački FAM preuzet od strane Ellis Int. tj. Valvoline-a - FAM nije imao dozvolu tj. nije reciklirao maziva. Koliko se sećam, Rafinerija Nafte Beograd je imala dozvolu za pojedina maziva.

Međutim, možda bi vredelo pozvati kruševački Valvoline - jer je svojevremeno Valvoline bio u svetskim razmerama poznat kao kompanija koja je vršila prikupljanje iskorišćenih maziva/ulja kao i proizvođač serija motornih ulja od recikliranog ulja.

Koliko se sećam (s tim što je to možda bilo pre dvadesetak godina) imao je razvijenu mrežu prikupljanja iskorišćenih maziva i po Evropi.

***

Ova situacija (sa nepreuzimanjem malih količina opasnog otpada ) je slična kao i sa lekovima sa isteklim rokom koje mnogo ljudi imaju kod kuće. Bilo je ideja da apoteke to primaju, ali je stvar stala i sada je situacija takva da neko ko želi najodgovornije da postupa sa tim - jedino može to i dalje da čuva i čeka na adekvatno sistemsko/državno rešenje, koje bi uglavnom podrazumevalo da i ljudi koji poseduju male količine takvih otpada budu dovoljno motivisani da to predaju (tj. od njih neko preuzme) onima koji to odgovarajuće zbrinjavaju.

Suštinski, uglavnom (sigurno) postoje firme (sa dozvolom minstarstva ...) koje bi zbrinule taj otpad od automobila, ali niti je to zgodno pojedinicima koji to imaju kod kuće, niti firmama jer one rade na veliko.

Između ostalog, Heinz je pomenuo takođe bitnu komplikaciju u toj priči - da bi, najstriktnije tumačeno, trebalo uraditi tj. platiti laboratorijsku analizu radi karakterizacije otpada tj. dobijanja Uverenja o karakteru otpada. Za velike proizvođače/vlasnike otpada cifra od nekih 200-400 evra (u dinarima) za jedno takvo uverenje nije problem - al` naravno da to neće ni da razmatra neko ko hoće da se oslobodi ventualno par desetina litara iskorišćenih fluida iz automobila.

Neko (iz državnih/stručnih/nadležnih) institucija treba da smisli kako to odgovarajuće da reši, ili da bar vidi i sprovodi to onako kako se to čini u državama koje su to dobro rešile.

***

Para dupe vrti.

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 13044
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Antifriz

Post od Saša » 21 Feb 2024, 13:56

Dovoljno je da država izda nalog da takvo ulje (uz određenu finansijsku nadoknadu, naravno) mora da primi bilo koji registrovani servis automobila - jer oni ionako moraju da vode računa o zbrinjavanju istog takvog svog otpada. Ili, da to iskorišćeno ulje i antifrize moraju da prime oni - koji i prodaju takve stvari... I da se pritom izbegne preterano filozofiranje, traženje kojekakvih uverenja i slično, odnosno da se sve maksimalno pojednostavi - e, to je ono što nama fali u mnogim segmentima života, a država odnosno njene institucije mogu to vrlo lako i brzo da urade, samo ako žele.

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23808
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Antifriz

Post od dragvorl » 21 Feb 2024, 14:46

Postavljao sam vec, ova firma je primala ulje.

viewtopic.php?f=31&t=7672&p=1089152&hil ... j#p1089152
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Odgovori