Antifriz

Iskustva sa gorivima i uljima
Odgovori
A170T
Postovi: 2132
Pridružio se: 30 Jun 2013, 13:47

Re: Antifriz

Post od A170T » 08 Dec 2022, 12:08

To je što je, nema nazad. Nisam menjao komplet antifriz već sam ga samo osvežio, 2.5 litara od 6.5 ukupno.

Послато са MI 9 помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
DS9
Postovi: 850
Pridružio se: 18 Nov 2013, 11:35
Lokacija: Beograd

Re: Antifriz

Post od DS9 » 08 Dec 2022, 15:59

DS9 je napisao:
07 Dec 2022, 23:57
Ako dobro shvatam/vidim, ima nekih svetlih partikula, koje padaju na dno. Verovatno nešto od proizvodnje - ali je nedopustivo. Za vraćanje, naravno.

Koji je brend, gde je to nabavljeno? Uglavnom ambalaže imaju nalepnice sa obe strane.
A170T je napisao:
08 Dec 2022, 00:16
Nisotec S40, 40% zeleni antifriz. Pokušao sam da vratim, ali naravno nisu hteli. Navodno neki kristaići, takvi su nam svi... Procedio sam kroz staru majcu i sipao juče.
Ja lično mislim da je do starosti, antifriz je proizveden 2021 god pa su krenule da se izdvajaju neke ljuspice. Verovatno da bi se izgubile kad bih promućkao jače flašicu.
Malopre sam sa posla prolazio autokomandom pa sam usput svratio do nisove pumpe. Spolja, desno od ulaza, na polici su im antifrizi. Vidim stoji S40 (do njega je tamniji S100), pogledam rastvor u nekoliko boca, nema ikakvog taloga ili gromljuca. Takođe, nalepnice su sa obe strane, za razliku od ovog sa snimka.

Izgleda da je taj sa snimka stajao negde tako da mu se nalepnica skinula. Čudno je što je rastvor bistar, a ima te čestice. Antifriz je generalno uzevši rastvor samo nekoliko supstanci, tj. etilen-glikola, inhibitora korozije i eventualno zagorčivača (denatonijum benzoat). Ako se radi o kristalima, što se teško vidi na snimku to bi mogao da bude ili inhibitor korozije ili zagorčivač, ali je sasvim čudno da to iskristališe u rastvoru.

Starost od jedne godine u neotvorenom pakovanju je praktično sasvim nov antifriz.

Ako si eventualno zabrinut, mogao bi posle nekog vremena da izvučeš malo antifriza iz ekspancione posude u eki mali providan sud i pogledaš da li toga i dalje ima, ili se ventualno rastvorilo. Ako je rastvor i tada bistar, onda nema brige.

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11079
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Antifriz

Post od Bax » 08 Dec 2022, 16:21

Kazu da antifrizi imaju neogranicen zivot pre otpakivanja. Prakticno nema datuma isteka....
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

A170T
Postovi: 2132
Pridružio se: 30 Jun 2013, 13:47

Re: Antifriz

Post od A170T » 08 Dec 2022, 16:49

DS9 je napisao:
08 Dec 2022, 15:59
DS9 je napisao:
07 Dec 2022, 23:57
Ako dobro shvatam/vidim, ima nekih svetlih partikula, koje padaju na dno. Verovatno nešto od proizvodnje - ali je nedopustivo. Za vraćanje, naravno.

Koji je brend, gde je to nabavljeno? Uglavnom ambalaže imaju nalepnice sa obe strane.
A170T je napisao:
08 Dec 2022, 00:16
Nisotec S40, 40% zeleni antifriz. Pokušao sam da vratim, ali naravno nisu hteli. Navodno neki kristaići, takvi su nam svi... Procedio sam kroz staru majcu i sipao juče.
Ja lično mislim da je do starosti, antifriz je proizveden 2021 god pa su krenule da se izdvajaju neke ljuspice. Verovatno da bi se izgubile kad bih promućkao jače flašicu.
Malopre sam sa posla prolazio autokomandom pa sam usput svratio do nisove pumpe. Spolja, desno od ulaza, na polici su im antifrizi. Vidim stoji S40 (do njega je tamniji S100), pogledam rastvor u nekoliko boca, nema ikakvog taloga ili gromljuca. Takođe, nalepnice su sa obe strane, za razliku od ovog sa snimka.

Izgleda da je taj sa snimka stajao negde tako da mu se nalepnica skinula. Čudno je što je rastvor bistar, a ima te čestice. Antifriz je generalno uzevši rastvor samo nekoliko supstanci, tj. etilen-glikola, inhibitora korozije i eventualno zagorčivača (denatonijum benzoat). Ako se radi o kristalima, što se teško vidi na snimku to bi mogao da bude ili inhibitor korozije ili zagorčivač, ali je sasvim čudno da to iskristališe u rastvoru.

Starost od jedne godine u neotvorenom pakovanju je praktično sasvim nov antifriz.

Ako si eventualno zabrinut, mogao bi posle nekog vremena da izvučeš malo antifriza iz ekspancione posude u eki mali providan sud i pogledaš da li toga i dalje ima, ili se ventualno rastvorilo. Ako je rastvor i tada bistar, onda nema brige.
Da li si okrenuo flašicu naopako? I ove deluju sasvim bistro dok ih ne okrenem i onda je taj talog padao na dno, tj ka čepu. Kad sam bio na pumpi izvukli su još nekoliko flašica iz magacina i sve su bile takve. Što se tiče nalepnica ima ih najnormalnje, ali se ne vide na snimku. Pre nego što sam sipao sam sve 3 flašice procedio kroz gustu tkaninu, tako da je pre sipanja sve bilo maksimalno bistro. Bilo kako bilo planiram da opet ponovim proceduru sledeće godine u ovo vreme, gledaću da uvek imam što svežiji antifriz u motoru.

Koshmar
Postovi: 359
Pridružio se: 13 Sep 2017, 10:03

Re: Antifriz

Post od Koshmar » 08 Dec 2022, 20:37

Kao postoje neki rokovi...na galax sam pre neki dan video proizvedeno krajem 2021-e,rok upotrebe 5 godina...
A pre godinu dana sam video na NIS pumpi kod arene ono njihovo "kvalitetnije-italijansko" ulje G ENERGY sa datumom proizvodnje iz 2015-e i uredno stoji na polici za prodaju...a rok za ulja isto bese postoji,valjda takodje 5 godina??
A to koliko godina je stajalo napolju na polici onoj njihovoj,po minusu i zimi i leti po paklu tu uz auto put...ko zna.

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11079
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Antifriz

Post od Bax » 08 Dec 2022, 21:01

The primary limiting factor in the shelf life of a coolant is silicate instability. Since silicate will eventually polymerize to silicate gel,
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
DS9
Postovi: 850
Pridružio se: 18 Nov 2013, 11:35
Lokacija: Beograd

Re: Antifriz

Post od DS9 » 08 Dec 2022, 22:46

A170T je napisao:
08 Dec 2022, 16:49
DS9 je napisao:
08 Dec 2022, 15:59
DS9 je napisao:
07 Dec 2022, 23:57
Ako dobro shvatam/vidim, ima nekih svetlih partikula, koje padaju na dno. Verovatno nešto od proizvodnje - ali je nedopustivo. Za vraćanje, naravno.

Koji je brend, gde je to nabavljeno? Uglavnom ambalaže imaju nalepnice sa obe strane.
A170T je napisao:
08 Dec 2022, 00:16
Nisotec S40, 40% zeleni antifriz. Pokušao sam da vratim, ali naravno nisu hteli. Navodno neki kristaići, takvi su nam svi... Procedio sam kroz staru majcu i sipao juče.
Ja lično mislim da je do starosti, antifriz je proizveden 2021 god pa su krenule da se izdvajaju neke ljuspice. Verovatno da bi se izgubile kad bih promućkao jače flašicu.
Malopre sam sa posla prolazio autokomandom pa sam usput svratio do nisove pumpe. Spolja, desno od ulaza, na polici su im antifrizi. Vidim stoji S40 (do njega je tamniji S100), pogledam rastvor u nekoliko boca, nema ikakvog taloga ili gromljuca. Takođe, nalepnice su sa obe strane, za razliku od ovog sa snimka.

Izgleda da je taj sa snimka stajao negde tako da mu se nalepnica skinula. Čudno je što je rastvor bistar, a ima te čestice. Antifriz je generalno uzevši rastvor samo nekoliko supstanci, tj. etilen-glikola, inhibitora korozije i eventualno zagorčivača (denatonijum benzoat). Ako se radi o kristalima, što se teško vidi na snimku to bi mogao da bude ili inhibitor korozije ili zagorčivač, ali je sasvim čudno da to iskristališe u rastvoru.
.
Da li si okrenuo flašicu naopako?
Da naravno, okrenuo sam nekoliko ambalaža od litar.

***
Bax je napisao:
08 Dec 2022, 16:21
Kazu da antifrizi imaju neogranicen zivot pre otpakivanja. Prakticno nema datuma isteka....
Mislim da to ne važi za automativna maziva kod kojih je bar u Srbiji rok skladištenja 3 godine (dugo bio, osim ako se nije neki zakon/pravilnik skorije izmenio). Jeste najveći sadržaj antifriza osim vode i alkohol (etilen-glikol), ali na bazi (etil) alkohola neograničeni rok mislim da imaju samo žestoka alkoholna pića. Masa npr. dezinfekcionih sredstava (na bazi i etil-alkohola) koja su po sastavu bitno stabilnija takođe imaju rok (isteka).

***
Koshmar je napisao:
08 Dec 2022, 20:37
Kao postoje neki rokovi...na galax sam pre neki dan video proizvedeno krajem 2021-e,rok upotrebe 5 godina...
A pre godinu dana sam video na NIS pumpi kod arene ono njihovo "kvalitetnije-italijansko" ulje G ENERGY sa datumom proizvodnje iz 2015-e i uredno stoji na polici za prodaju...a rok za ulja isto bese postoji,valjda takodje 5 godina??
A to koliko godina je stajalo napolju na polici onoj njihovoj,po minusu i zimi i leti po paklu tu uz auto put...ko zna.
Kao što gore rekoh, mislim da je maksimalni rok skladištenja u Srbiji 3 godine - iako bi npr. motorna (i neka druga mašinska) ulja mogla da imaju 5 godina (na osnovu toga što navode npr. Mobil i npr. Shell u svojim dokumentima koji objašnjavaju rok neotvorenog pakovanja tj. shelf life).

To što si naveo liči na prevaru i mislim da bi tržišna isnpekcija sankcionisala. Ovo navodim sa iskustvom od pre par godina kada je na Slaviji/brčaninova ul. još uvek radila Avia pumpa. Dođem kod njih i vidim famovo ulje, kome je na vrhu ambalaže tačkasto otkucan datum proizvodnje, a pored toga i natpis ROK SKLADIŠTENJA 3 GOD. Pošto je datum bio takav da je rok preteran za oko dva meseca, ja to napomenem čoveku na pumpi. Izvinjavao se, i reče da nema to ulje sa svežijim datumom. Odem posle par dana ponovo - toga nije bilo više. Ako se dobro sećam, radilo se o FAM Fenix Gold 0W-30.


***
Bax je napisao:
08 Dec 2022, 21:01
The primary limiting factor in the shelf life of a coolant is silicate instability. Since silicate will eventually polymerize to silicate gel,
Hvala Bax :doubleup:
to je izgleda slučaj sa ovim antifrizom, jer i najpre liči na to, sa obzirom da je rastvor ostao bistar.

Koshmar
Postovi: 359
Pridružio se: 13 Sep 2017, 10:03

Re: Antifriz

Post od Koshmar » 09 Dec 2022, 09:20

Znam u pravu si to za inspekciju...samo,teska prica posto je NIS u pitanju,to ce malo teze da ide.
Ili ce da prodje u tisini i da se skloni sa police ili ce da se rasproda (rasprodalo)...
Pre par meseci sam bio u jednoj radnji auto delova trazio neko ulje daje mi covek kanticu (inace znamo se) ja reko "brale...ovo ti je ulje od pre tri ipo godine- pa kakve veze ima to je ulje covece,ulje nema rok", ja ga pogledao samo i reko "jel ti to neka trgovacko-uvaljivacka fora ili stvarno ne znas da ulja imaju rok trajanja?"

Tako da ti prodavci delova...to tek,masu puta trazim nesto nadju mi po broju sasije a ono nema veze deo sa mojim delom na autu...bitan je broj sasije i "evo to mi izbacio program,to je to"...

Korisnikov avatar
DS9
Postovi: 850
Pridružio se: 18 Nov 2013, 11:35
Lokacija: Beograd

Re: Antifriz

Post od DS9 » 11 Dec 2022, 11:08

Bitno je imati u vidu da različita maziva objektivno imaju različit rok trajanja (bolje reći - spore degradacije), a druga je priča kršenje zakonski propisanog toka skladištenja.

Ovo drugo je jasno, a što se prvog tiče nije isto ako je npr. kočna tečnost stara tri godina u odnosu na npr. motorno ulje. Prva može biti problemtična posle tri godine, dok je motorno ulje sasvim upotrebljivo (tj. sve jedno je da li je staro godinu ili tri).

Što se antifriza tiče, nisam siguran da je (i koliko je) u ovom konkretnom slučaju stvar bitno problematična jer je teoretski polimerizacija reverzibilan proces.

Sad, može da se insistira (trž. inspekciji) i da se ne radi o tome, nego npr. o čvrstim česticama koje nikako ne b smele da dođu u rashladni sistem.

Korisnikov avatar
motorista
Postovi: 625
Pridružio se: 09 Avg 2020, 18:11

Re: Antifriz

Post od motorista » 11 Dec 2022, 11:32

Od 2021. se antifrizi »Fama« pakuju na dva načina:

- u »Valvolajnove« boce sa novom »Famovom« nalepnicom;

- u providne okrugle boce sa oznakama »Hemoprodukta«, prema ostalom je nalepnica slična ili identična »Famovoj«.

Bela »Famova« ambalaža se povlači iz proizvodnje.

»Hemoprodukt« je firma osnovana prilikom prodaje »Fama« »Valvolajnu«. »Hemoproduktu« pripadaju neki delovi »Fama« i dugovi, »Valvolajnu« ostalo, uključujući pravo na ime »Fam«.

Nazad na temu, na staroj ambalaži je navedeno vreme skladištenja od najviše 3 godine, kao i rokovi upotrebe (mada je ovo činjenično određeno i prema specifikaciji proizvođača vozila). Za novu je potrebna lupa.

Korisnikov avatar
DS9
Postovi: 850
Pridružio se: 18 Nov 2013, 11:35
Lokacija: Beograd

Re: Antifriz

Post od DS9 » 11 Dec 2022, 13:05

Heh, još jdan ljubitelj kruševačkog fama :doubleup:

Evo, malopre sam slikao moje ambalaže koje čekaju servisne radnje, čisto da podrže gornji komentar.

Valvoline ambalaža je nabavljena ove godine, do nje je famova (od pre kupovine od strane Valvoline-a tj. Ellis International koji je evropski deo valvolajna) koja je nabavljena pre dve godine, a tada je bila stara nešto više od dve godine tj. godina proizvodnje 2018. Naravno, upotrebiću obe.
Btw, primerak navedene bele/neprovidne ambalaže mi čuči u dvorištu, al` me mrzelo da idem po nju.

:masem:

Slika

Korisnikov avatar
motorista
Postovi: 625
Pridružio se: 09 Avg 2020, 18:11

Re: Antifriz

Post od motorista » 12 Dec 2022, 10:43

Moram da priznam kako sam njihove proizvode nekada gledao sa visine. Konkretno, ni na testovima se svojevremeno nisu proslavili - njihovi antifrizi su nekada penili. Međutim, kada sam se bolje upoznao sa njihovom proizvodnjom shvatio sam kako je u pitanju ozbiljna firma koja samo po pojedinim kapacitetima nije gigant - »Fam« proizvodi bazna ulja (zbog čega ih je »Valvolajn« i kupio), naravno motorna, ulja za termičku obradu, hidraulične fluide/ulja za merne aparate (ricinusovo jestivo belo ulje), za oružje... i još brojne proizvode, ali bazna, merna i za TO rade među retkima u Evropi.

A170T
Postovi: 2132
Pridružio se: 30 Jun 2013, 13:47

Re: Antifriz

Post od A170T » 04 Nov 2023, 19:39

Zeleni Antifriz se koliko sam pročitao menja na 2 god ili 50.000km. Pošto ja to radim u sopstvenoj režiji ne mogu da antifriz zamenim u potpunosti, već ispustim ono iz hladnjaka i dosipam novi. To su nekih 2.5 litara od 6 što je ukupni kapacitet. Sada ja ne pravim ni približno 50.000km za 2 godine, što ostavlja samo vremenski faktor. Jel OK da svake godine osvežim antifriz ili možda malo preterujem? Zadnja zamena je bila Dec prošle god, pa da odradim to ponovo?
Edit: Koristim Nisotec antifriz.

Послато са MI 9 помоћу Тапатока



Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11079
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Antifriz

Post od Bax » 04 Nov 2023, 21:13

Ja bi tu nabio crevo i isprao to sve sto je unutra, i lepo napravio ispravnu smesu, od novog antifriza. Ili kupio 2 boce od 5l destilovane, pa sa tim proprao sve sto je zaostalo.

Posle naspes jos 2.5l koncentrata.
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

ljubitelj
Postovi: 10585
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Antifriz

Post od ljubitelj » 04 Nov 2023, 21:48

Ne radi se tako.
Zamena znači da se ispusti antifriz iz velikog hladnjaka, antifriz iz malog hladnjaka i antifriz iz bloka (sa svim izmenjivačima ako ih ima na bloku dodatno).
To znači od tih 6,5 litara oko 5,5li tara do 6 litara se ispušta i zatim sipa novi antifriz.

Kao što je navedeno ili kilometraža ili vremenski rok su intervali zamene koji su preporučeni.
Alternativa je da se upotrebi lakmus papir i onda na osnovu stvarnog stanja antifriza vrši zamena kada postane kisela sredina. Lakmus papir bi trebao da bude dostupan u apoteci ili prodavnici gde se prodaje oprema za ribice, za akvarijume.

Odgovori