koje ulje za Chevy Cruza?

Iskustva sa gorivima i uljima
Odgovori
boxbox
Postovi: 23
Pridružio se: 13 Jun 2020, 22:23

koje ulje za Chevy Cruza?

Post od boxbox » 14 Okt 2021, 15:36

Pozdrav svima.

Od nedavno sam vlasnik Chevrolet Cruza i kako je došao na red mali servis imam dilemu oko ulja koje treba da kupim.

Po servisnoj knjizici koju sam dobio uz auto do sada je uvek sipano 5w40 Mobil ulje, sem na poslednjem servisu koji je uradjen početkom ove godine kada je sipano Castrol 5w30.

Prva dilema je da li sipati 5w40 ili 5w30? A druga dilema je koje tačno, pošto kada sam pokušao da guglam 5w30 ulja od Castrola ima ih više različitih u ponudi i nisam siguran koje bi trebalo odabrati.

Inače u pitanju je Cruze 2010god, 1.6 benzinac, 83kw, 116hp, manuelni menjač.

Hvala unapred

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11044
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: koje ulje za Chevy Cruza?

Post od Bax » 14 Okt 2021, 19:39

To bi trebalo da je isti motor koji je isao u Astru H, twinport. Za Astru se po knjizici sipa GM 5w30.
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
DS9
Postovi: 848
Pridružio se: 18 Nov 2013, 11:35
Lokacija: Beograd

Re: koje ulje za Chevy Cruza?

Post od DS9 » 17 Okt 2021, 00:44

Pa, recimo da bi GM 5W-30 bilo sasvim zgodno, i da je dobro upotrebiti tu gradaciju, između ostalog upravo jer je prethodno u više intervala korišćeno 5W-40, pa će tanje ulje verovatno blago isprati motor. Po potrošnji ulja će se videti da li eventualno treba korigovati na 5W-40.

Teški uslovi eksploatacije tipa stalno opterećen auto ili npr. uslovi koji favorizuju potrošnju ulja tipa više vožnje na auto putu bi favorizovale upotrebu 5W-40ice, ali ako motor nije previše pohaban odgovaraće mu i za te uslove xW-30 ukoliko mu je to preporuka po tehničkoj dokumentaciji, a sva je verovatnoća da jeste.

Castrolov selektor naravno da daje više preporuka, osim toga on nudi i serije koje su kreirane za servise (Professional). Mislim da su sve ili većina na zvaničnoj Dexos2 listi, pa mu skoro dođe svejedno (dakle uzeti onu varijantu koja je lokalno dostupna). Recimo da bih izabrao Castrol EDGE 5W-30 C3. Btw, mislim da je to jedan od ređih slučajeva (kod castrola) da im je američka i engleska specifikacija istoimenog ulja identična, jer castrol često ima različite specifikacije.

https://msdspds.castrol.com/bpglis/Fusi ... B2WPH3.pdf

boxbox
Postovi: 23
Pridružio se: 13 Jun 2020, 22:23

Re: koje ulje za Chevy Cruza?

Post od boxbox » 19 Okt 2021, 18:14

Hvala mnogo na odogovrima. Uzeo sam na kraju Mobil super 3000 5w40. Nadam se da će mu to ulje odgovarati.

Inače do sada sam na prethodnim automobilima sve prepuštao majstoru, za oba prethodna vozila sam imao majstore koji servirisraju isključivo taj brend/grupaciju i sada kad sam prešao na Chevroleta morao sam da promenim i majstora, a uz to želeo sam više da se uključim i edukujem u priču vezanu oko održavanja vozila.

Nisam siguran, ali koliko razumem instrukcije iz knjižice koju sam dobio uz auto ACEA C3 standard je predvidjen za dizel motore dok za mog benzinca odgovara GM-LL-A-025, ACEA A3/B3 ili ACEA A3/B4.
Sada vidim u ovom fajlu da piše da C3 odgovara i za benzinske i za dizel motore, dok dexos2 standard menja GM-LL-B-025 i GM-LL-A-025. S druge stane ja sam na nekom sajtu pre par dana pročitao da je dexos2 standard namenjen za dizel motore dok je za benzince standard dexos1gen2. Dosta oprečne informacije, čak se može reći i kontradiktorne, a za nekog ko nije u materiji, kao ja recimo, potpuno zbunjujuće. :D

Uglavnom ulje je kupljeno, projektovana godišnja kilometraža nije neka velika - oko 5 do 7 hiljada, tako da se nadam da mu neće ništa faliti.

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11044
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: koje ulje za Chevy Cruza?

Post od Bax » 19 Okt 2021, 18:42

Dobar izbor.
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

milekmilek
Postovi: 282
Pridružio se: 12 Sep 2017, 14:29

Re: koje ulje za Chevy Cruza?

Post od milekmilek » 19 Okt 2021, 19:08

Nemoj da te buni Dexos1gen2 standard. On je namenjen za novije turbobenzinske motore radi prevencije LSPI-ja. GM je ranije pod Dexos2 standardom pokrio benzinske i dizel motore u Evropi. Sam posedujem Astru H sa A16XER motorom koju sam kupio novu i od prvog servisa sipam ulje 5W40 gradacije. Kod ovih motora se 5W30 često navodi kao prvi izbor iz prostog razloga što najviše proizvođača nudi ovu gradaciju u Dexos2 standardu, što kod viskoznije varijante nije slučaj, takva ulja su nešto ređa. Prema servisnoj knjižici, 5w30 i 5W40 gradacije su ravnopravne i stvar je lične preferencije koju ćeš odabrati. Dodao bih još da se kod ovog benzinca ne mora striktno držati Dexos2 standarda (ACEA C3), već se slobodno može koristiti i ulje prema A3/B4 standardu.

Sent from my SM-G973F using Tapatalk




Korisnikov avatar
DS9
Postovi: 848
Pridružio se: 18 Nov 2013, 11:35
Lokacija: Beograd

Re: koje ulje za Chevy Cruza?

Post od DS9 » 20 Okt 2021, 07:44

Pa, nakon gornjeg odgovora nije potrebno išta dodati - sve je rečeno.

:plusone:

Odgovori