Bezbedno odlaganje tehničkih tečnosti (ulje, antifriz i ostalo)

Iskustva sa gorivima i uljima
Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23810
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Bezbedno odlaganje tehničkih tečnosti (ulje, antifriz i ostalo)

Post od dragvorl » 18 Mar 2023, 16:42

U Srbiji se prikuplja samo 10 odsto motornog ulja, većina završava u životnoj sredini

U Srbiji se tek oko 10 procenata otpadnog motornog ulja sakuplja i šalje na tretman na rerafinisanje ili energetsko iskorišćavanje.
U Srbiji se prikuplja samo 10 odsto motornog ulja, većina završava u životnoj sredini

Veći deo otpadnih mineralnih i sintetičkih ulja završava u životnoj sredini.


To je danas rečeno na okruglom stolu "Otpadno ulje sirovina ili otpad?" koji je u Novom Sadu organizovalo udruženje "Inženjeri zaštite životne sredine".

U Srbiji se prikuplja samo 10 odsto motornog ulja, većina završava u životnoj sredini

U Srbiji se tek oko 10 procenata otpadnog motornog ulja sakuplja i šalje na tretman na rerafinisanje ili energetsko iskorišćavanje.
U Srbiji se prikuplja samo 10 odsto motornog ulja, većina završava u životnoj srediniFoto: Pixabay
Veći deo otpadnih mineralnih i sintetičkih ulja završava u životnoj sredini.


To je danas rečeno na okruglom stolu "Otpadno ulje sirovina ili otpad?" koji je u Novom Sadu organizovalo udruženje "Inženjeri zaštite životne sredine".

Najveća koncentracija plastike u Sredozemnom moru, u okeanima 171 bilion komada
Najveća koncentracija plastike u Sredozemnom moru, u okeanima 171 bilion komada
Novi Sad zarađuje od seče, a ne ulaže taj novac u pošumljavanje
Novi Sad zarađuje od seče, a ne ulaže taj novac u pošumljavanje
Prikupljanje potpisa za pošumljavanje Vojvodine danas u centru Novog Sada
Prikupljanje potpisa za pošumljavanje Vojvodine danas u centru Novog Sada
Udruženje je navelo da je cilj okruglog stola pokušaj da se aktuelizuje stanje u oblasti prikupljanja otpadnih mineralnih i sintetskih ulja, i početak inicijative "za unapređenje zakonske regulative u ovoj oblasti" i pojačavanje kontrole inspekcijskih službi nad generatorima i operaterima ove vrste otpada.

Nebojša Malešević, predstavnik kompanije "Avista Oil Srbija" koja se bavi reciklažom upotrebljenog motornog ulja, naveo je da je 2019. godine u Evropskoj uniji od 3.676.000 tona stavljenih na tržište, sakupljeno, odnosno generisano 58 odsto, od čega je sakupljeno čak 75 procenata.

"Od ukupno sakupljenih 1.597.000 tona, rerafinisano je 54,5 posto, kao gorivo je iskorišćeno 40 posto, a ostalih pet procenata je spaljeno i neutralisano", naveo je on.

U Srbiji se, doda je, taj procenat kreće između 6,43 i 4,6 odsto, u zavisnosti od toga koji podaci se uzimaju za validni kada je u pitanju promet.

"Po Agenciji za zaštitu životne sredine, na tržištu je bilo 39.420 tona otpadnog ulja, što po meni nije tačna cifra, obzirom da postoje količine koje su neprijavljene. Ta brojka se kreće između 50.000 i 55.000 tona na godišnjem nivou", naveo je Malešević.

Predstavnica beogradskog Instituta za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanovic Batut", Branislava Matić, upozorila je da je otpadno ulje višestruko opasno po životnu okolinu i zdravlje ljudi jer jedinjenja koja sadrži "lako dopiru u sve organske sisteme organizma".

Upozorila je da je jedino rešenje za uklanjanje takvog otpada njegova predaja ovlašćenim servisima, ali da građani s tim uljem rade svašta izlivaju ga u kanalizaciju, u vodu, u zemljište, odlažu ga sa drugim otpadom, spaljuju na otvorenom, koriste kao gorivo, zatim za impregnaciju drveta ili uništavanje korova.

"Jedan litar mineralnog ulja učini neupotrebljivim milion litara pijaće vode. Jedan litar korišćenog uglja prosut na poljoprivredno zemljište učini ga neupotrebljivim za narednih 20 godina. Jedna tona korišćenog ulja izaziva negativan efekat na životnu sredinu kao otpadne vode naselja od 40.000 stanovnika", upozorila je Matić.

Uticaju na zdravlje su direktni i indirektni, a najalarmantniji je "kontakt u malim koncentracijama u kontinuitetu", zbog čega ljudi od 50 i 60 godina imaju hronična oboljenja kao posledicu izlaganju organskim i neorganskim materijama poput halogenih rastvarača ili teških metala, rekla je Matić.

"Najviše zabrinjava kontakt sa mladim ženama, u reproduktivnom periodu, kada, zapravo, već ulaze u organizam buduće majke koja prenosi tu organsku materiju transplacentarno na plod. Uopšte nije svejedno gde je majka živela pre nego što je zatrudnela i gde se taj plod formira", upozorila je ona.


https://www.021.rs/story/Info/Srbija/33 ... edini.html
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
havijer
Postovi: 3076
Pridružio se: 28 Mar 2015, 07:55
Garaža: I30 mk1 1,4
Lokacija: Kragujevac/GM

Re: Odlaganje korišćenog ulja

Post od havijer » 18 Mar 2023, 17:05

Kad god uradim servis u auto Čačku oni vrate korišćeno ulje meni. Pretpostavljam da izbegavaju da imaju problem sa odlaganjem.

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk


Korisnikov avatar
Uroš S.
Postovi: 10886
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:17
Garaža: Fabia 1.0 TSI DSG | Yamaha X-Max 300 TechMax 2023. | Polar Forester
Lokacija: Blokovi

Re: Odlaganje korišćenog ulja

Post od Uroš S. » 18 Mar 2023, 18:07

Prvi put čujem to za Autocacak, a radimo servise kod njih od 2010.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Korisnikov avatar
havijer
Postovi: 3076
Pridružio se: 28 Mar 2015, 07:55
Garaža: I30 mk1 1,4
Lokacija: Kragujevac/GM

Re: Odlaganje korišćenog ulja

Post od havijer » 18 Mar 2023, 18:21

Auto Čačak u Čačku.

Spakuju mi stare filtere i ulje. I to strečuju.

Možda je onda u pitanju višak ulja od nekog pakovanja. Ne znam ni ja.

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk


Korisnikov avatar
Uroš S.
Postovi: 10886
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:17
Garaža: Fabia 1.0 TSI DSG | Yamaha X-Max 300 TechMax 2023. | Polar Forester
Lokacija: Blokovi

Re: Odlaganje korišćenog ulja

Post od Uroš S. » 18 Mar 2023, 22:59

Pa dobro, ista je firma, bas nikad to nisam doživeo. Poslednji put radjen kod njih servis pre nekoliko meseci. I šta radiš sa tim sto ti ustrečuju, u kontejner?


Sent from my iPhone using Tapatalk

ftj
Postovi: 13043
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Odlaganje korišćenog ulja

Post od ftj » 18 Mar 2023, 23:08

Ja bi ih pitao da nisu nesto pogresili, to mi zvuci bas ludacki.

horvat
Postovi: 207
Pridružio se: 10 Sep 2021, 15:37
Garaža: Alfa Romeo 159 2.2 jts
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Odlaganje korišćenog ulja

Post od horvat » 18 Mar 2023, 23:41

Dobra tema. Ja gomilam staro ulje u garazi, u balonima vode i cekam da se to pitanje resi nekako, pa cu odloziti kako treba. U medjuvremenu, nekad dam tetki po koji balon, da maze spoljasnju drvenariju na vikendici.

Korisnikov avatar
havijer
Postovi: 3076
Pridružio se: 28 Mar 2015, 07:55
Garaža: I30 mk1 1,4
Lokacija: Kragujevac/GM

Re: Odlaganje korišćenog ulja

Post od havijer » 19 Mar 2023, 03:54

Uroš S. je napisao:Pa dobro, ista je firma, bas nikad to nisam doživeo. Poslednji put radjen kod njih servis pre nekoliko meseci. I šta radiš sa tim sto ti ustrečuju, u kontejner?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ustrečuju bukvalno sve, stare filtere, stare brisače, sve što zamene. Valjda kao dokaz da su zamenili, nemam pojma. Sad sam pokušavao da nađem neku fotku ali nisam fotkao ipak.



Sent from my VOG-L29 using Tapatalk


Korisnikov avatar
hyundai_i30
Postovi: 353
Pridružio se: 02 Avg 2022, 05:13
Garaža: Hyundai i30 1.4 16V, 2011. (plin + benzin)
Lokacija: Niš

Re: Odlaganje korišćenog ulja

Post od hyundai_i30 » 19 Mar 2023, 05:47

Pre par meseci sam imao prilike da u gradu naletim na auto servis (koji naravno necu da imenujem) u kome ogromnu kolicinu ulja nakon zamene skladiste u veliki kanister koji je bukvalno povezan na sporet jer su celu ovu zimu grejali ogroman garazni prostor iliti radionicu na to ulje koje ostane pri zameni recimo kod redovnog servisa... Prijavi ti sad taj servis gde se servisiraju izmedju ostalih vozila onih sluzbi sa kojima nema zezanja, onda taxisti i druge jace gradske face itd. Politika ovog servisa je da se makar u zimskim mesecima ulje "odlaze" u vazduh, kazu svakako bolja varijanta nego direktno u reku.

Ovakvi faktori uticu izmedju ostalih na to da je Nis godinama unazad ako ne prvi, ono u top 3 najzagadjenija grada u zemlji, Bg je zelena oaza po tom pitanju u odnosu na Nis i to znaju samo oni koji su boravili u oba grada...

Ostali servisi imaju "ugovore o odlaganju auto otpada" ali niko ne kaze konkretno ko to i gde odlaze? Kako se to odlaze ulje u Srbistanu, ma koje bilo ili ma koji drugi auto otpad?

Slicna stvar vam je sa gumama - od radnika Kemoipmexa gde sam nosio gume na "reciklazu" sam dobio informaciju da se "recikliraju" u fabrici u Pirotu. Kad sam pitao u kojoj se to fabrici vrsi reciklaza iako sam unapred pretpostavio odgovor, samo su se nasmejali i rekli u "onoj", dakle u Tigru iz Pirota. Pitajte slobodno nekog iz tog kraja kako se vrsi reciklaza guma i zasto je Pirot danas takodje medju najzagadjenijim gradovima kako po pitanju vazduha, tako i po pitanju reka? Meni je nebitno to sto se iste gume koriste ponovo u proizvodnji novih, ali je bitno to gde otpadne i otrovne materije pri toj proizvodnji idu.

Na kraju se, iako se udaljavam od teme, setite clanka koji je sada vec bajat kada su GPS tracker prikacili za plasticnu flasu u Bg-u i posle par nedelja locirali signal na obliznjoj deponiji gde je zavrsio sav otpad koji svi sada bajagi "recikliramo":

https://klima101.rs/otpad-ulicne-recikl ... -pracenje/

Tako da "reciklaza" auto ili bilo kog drugog otpada kod nas (cast pojedinim izuzecima) u ogromnoj vecini slucajeva i dalje misaona imenica...

Sent from my M2101K6G using Tapatalk




Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 13046
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Odlaganje korišćenog ulja

Post od Saša » 19 Mar 2023, 08:15

I ja imam u garaži u kanisterima jedno 10-15 litara ulja od poslednjih servisa, ne znam šta da radim sa tim a neću da bacim u đubre pa stoji tako do daljnjeg


Sent from my iPhone using Tapatalk

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23810
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Odlaganje korišćenog ulja

Post od dragvorl » 19 Mar 2023, 09:27

@hyundai_i30

Ako mislis da se samo u Nisu greju na preradjeno ulje, da te "utesim" da se to i u Vojvodini radi. Ne samo to, po kucama se greje na sve, razni otpad, plastika, stare patike, sta god gori. Ko je bio po selima u Vojvodini i osetio smrad tokom zime zna o cemu govorim. I to nije nota uglja ili drva.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
hyundai_i30
Postovi: 353
Pridružio se: 02 Avg 2022, 05:13
Garaža: Hyundai i30 1.4 16V, 2011. (plin + benzin)
Lokacija: Niš

Re: Odlaganje korišćenog ulja

Post od hyundai_i30 » 19 Mar 2023, 10:32

Javna tajna je da je opste zagadjenje u zemlji uzrokovano trovanjem kako od strane toplana i fabrika, tako i od samih domacinstava. Ovo sve moze da se sredi visokim kaznama i edukacijom ljudi, jer dzaba sve ako otac baci kesu djubreta pred malim i kaze mu "reka sve to odnese"... Sve to najpre krece od kucnog vaspitanja i pre nego da se dodje do bilo kakve skole.

Tako da se razumemo po ovom pitanju, samo sam preneo utiske da se u servisima javno greju na ono sto je ovde tema i kao sto rekoh odlaganje tog otrova ide pravo u onaj isti vazduh koji svakodnevno udisemo. I ne samo da se greju na otpadno ulje, vec se nazalost i time hvale jer kako kazu, za njih nema krize u grejnoj sezoni...

Sent from my M2101K6G using Tapatalk


Poslednja izmena od hyundai_i30 u 19 Mar 2023, 10:32, izmenjeno 1 put ukupno.

Korisnikov avatar
YUgisa
Postovi: 717
Pridružio se: 29 Jan 2014, 18:52
Garaža: Yugo 1.1EFI
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Odlaganje korišćenog ulja

Post od YUgisa » 19 Mar 2023, 10:48

Mozemo mastati o ekologiji kada nismo spremni ni da je platimo niti imamo sisteme za to. Ne znam ni da li sada postoji neko odlagaliste u Subotici, postojala je neka firma pre nekih 15 godina koja je primala staro ulje, litra odlaganja je bilo skuplje nego novo ulje koje sam sipao. Nazalost mislim da u drzavi najbolje sto mozemo trenutno da uradimo sa reciklazom kod nas je sagorevanje na visokoj temperaturi, jer cemo se zatrpati sa smecem ako krenemo samo da odlazemo pod zemljom i u reke...
Being second is to be the first of the ones who loose...

Korisnikov avatar
Zerofive
Postovi: 31
Pridružio se: 23 Sep 2022, 08:13
Garaža: Astra G 1.8 i 2.0 turbo

Re: Odlaganje korišćenog ulja

Post od Zerofive » 19 Mar 2023, 11:31

Moj majstor je ove godine uzeo neku mašinu za grejanje na ulje. Greje celu radionicu s njom. Prvo sam bio skeptičan da ćemo se podaviti svi oko njega, ali se ispostavilo da mašina ispunjava ozbiljne eko norme. Bukvalno se ništa ne oseća kod čunka.
Tako da sam mu prosledio svo svoje ulje koje sam imao.

Послато са M2012K11AG помоћу Тапатока


lami
Postovi: 3274
Pridružio se: 19 Feb 2017, 15:34
Lokacija: Smederevo

Re: Odlaganje korišćenog ulja

Post od lami » 19 Mar 2023, 11:39

Pa ako je dobro odradjena instalacija, unutra se svakako se nece osecati, problem je sta je napolje.

Послато са SM-S918B помоћу Тапатока


Odgovori