Loz ulje vs dizel gorivo

Iskustva sa gorivima i uljima
Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23743
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Loz ulje vs dizel gorivo

Post od dragvorl » 26 Maj 2012, 17:01

Preuzeto sa poljoinfo foruma.

Lož ulja ima (e ovo sam i polagao na faksu) lakih, srednje -teških i teških pa (bar u vreme kada sam to učio) nekih 10 (čini mi se) kategorija. Srednja i teška lož ulja su praktično mazuti (mada mazut može biti i veći škart od njih, sve što je tečno od nafte i gori, ako malo uprostim).
Viskoznost D2 i LU je slična (praktično ista) mada su granice široke. Čak i lož može biti i za nijansu manje viskoznosti.
Relativno bitan podatak je tačka paljenja (para) koji je za D2 i ekstra lako LU zapravo isti (55cel.), dok ostala LU imaju 60 i više (čak i do 100).
Međutim gorenje i brzinu paljenja bolje definiše cetanski broj. On je i najvažniji parametar koji pokazuje kako sagoreva dizel gorivo. Zavisi od kompletnog sastava istog. Naziva se još "dizel indeks". On precizno pokazuje sposobnost paljenja dizel goriva.
Po ovome D2 ima vrlo dobar kvalitet jer mora da ima CB od 45. Još uvek kod nas za ED važi 46, mada je to u EU 49 a preporučuje se 50 i više . ED kod nas uglavnom ima oko 50 ili čak i više. Jako kvalitetan ED ima i 55 ili čak i više.
D2 uglavnom ima 45-47. Nedovoljno za Euro 4 ili 5 motore (gde je 50 min.).
Lož ulje ne mora da ispuni normu po ovom pitanju a sigurno ima manje (oko 40 npr.).
Zato je nepogodno za "brzohodne dizele" čak i obične automobilske jer bi već na 2500 obrtaja nepotpuno sagorevalo. No "sporohodni" nekako to i trpe te ljudi ne primećuju ovu osobinu, koja zapravo znači da (između ostalog i jako uprošćeno) deo goriva sigurno ne sagori pri većim obrtajima (a i inače) te bi potrošnja ED-a po kg morala biti manja. Međutim ...
... "kad ja tamo a ono međutim" ...
Specifična gustina ED-a je 820kg/m3 dok je za D2 860 a LU 870kg/m3.
Zbog kombinacije CB, toplotna moć i spec.gust. D2 i LU bi trebalo da motori isto troše (u litrima) dok bi ED stare mašine zaista mogle da troše i nešto više (ali do 5% max.) dok novije ne bi trebalo nešto posebno više da troše ED u litrima po satu rada.
Šta je još bitno?
Sadržaj sumpora i pepela je kod LU dozvoljen u duplo većoj količini (sadržaju).
Tako da 0,2% sumpora (LU) zaista izgleda frapantno (mada ni D2 sa 0,1% nije mnogo bolji). Sadržaj vode je kod D2 max. dozvoljen 500mg/kg (ppm), kod ED 10x manje a kod LU 3x više (0,15%). Ovo je jako bitna stvar. Vodite računa!
Tečljivost je tu negde ista (do nekih -10, ovaj podatak nemam ni za jedno ni drugo ali je par stepeni možda razlika u korist D2), i naravno, kod ED-a je -25cel. (ni ovaj podatak nemam, mislim na standard, u praksi su vrednosti -26 ili -28 uobičajene za Euro 5, akutuelni, ED).
I na kraju ali ne i po značaju: filtrabilnost D2 je mnogo bolja od LU (a ED bolja od D2 no ovde je razlika D2:LU čak i veća). Znači ne samo filtrabilnost na niskim temp. već i opšta. Ne samo da ćete menjati filter goriva češće već će to biti loše za ceo sistem za ubrizbgavanje goriva pa i samu Bosch pumpu (durogočno gledano).
Ima li nešto posle kraja? Pa ima.
Korozija bakarne trake (test korizivnosti, zapravo odusustvo korozije) je uslov koji D2 mora da ispuni ali LU ne.
A boja? Indikator u količini od min. 15mg/lit.? On služi da se jasno označi lož ulje i nije preterano štetan (ne diskvalifikuje uptrebu kod starih konstrukcija motora) ali ipak mu mesto u motoru nije (dok u peći, kotlu lepše sagori - drugi uslovi sagorevanja, čisto lepo gorenje a ne paljenje na visokoj temp. i pritisku, skroz druga priča).

Eto skraćeno i uprošćeno. Ima i ZA i PROTIV. Lošija goriva zapravo imaju samo cenu na svojoj strani (razlog jedan ali vredan) a kvalitetnija sve ostalo. Šta će petegnuti na tasu? U većini slučajeva cena. Tehničko-tehnološki trebalo bi obrnuto (čak i uzevši cenu u obzir). Osim toga većina ljudi je spremnija da prihvati rizik da motor traje 5000 umesto 7500 radnih sati, ili da u toku životnog veka remontuje (možda a možda i ne) pumpu 2x umesto jednom i slično.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
NexT
Postovi: 13008
Pridružio se: 09 Jan 2012, 18:49
Garaža: E (W212)
Lokacija: Beograd

Re: Loz ulje vs dizel gorivo

Post od NexT » 26 Maj 2012, 17:13

NIkada se nisam igrao da sipam loz, iako su me mnogi ubedjivali da je odlicno, da nema razlike, cak je i bolje itd...
Ovako makar sipam ED, pa ako se desi nesto zbog goriva, znam da nije moja krivica...

Po ovome (ogradjujem se, posto ne poznajem hemiju) ako je tacno, loz moze da napravi debeo problem na kolima koja se dosta voze. Tj, ja recimo danas predjem 500 km na 2500/3000 obrtaja, na auto-putu... Na kraju ispadne skuplja Dara nego Mera...

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23743
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Loz ulje vs dizel gorivo

Post od dragvorl » 26 Maj 2012, 18:14

Lukoil: Blokada uvoza lož ulja

Beograd -- Naftna kompanija „Lukoil Srbija“ ukazala je da će iznenadna odluka o uvođenju akcize na lož ulje evropskog kvaliteta blokirati uvoz tog derivata.
Zbog toga će, kako navode, gubitke pretrpeti ne samo naftne kompanije već i privreda i građani Srbije.

Uvođenje akcize na lož ulje tipa „Evro EL“ faktički blokira i predstavlja veliko opterećenje za uvoz tog derivata, saopštio je „Lukoil Srbija“.

Ta kompanija, kako je istaknuto, podržava napore Vlade u borbi protiv zloupotreba, ali navodi kako je neophodno da svi koraci koji se preduzimaju, budu u skladu sa utvrđenom procedurom.

U kompaniji smatraju da "način na koji je objavljeno o ovoj odluci predstavlja kršenje važeće procedure u Srbiji, koja podrazumeva blagovremeno objavljivanje informacije na sajtu Vlade i u Službenom glasniku.".

"Lukoil" primećuje da tržište neće ostati nesnabdeveno lož uljem, ali navodi kako "se nikako ne sme izgubiti iz vida da će zbog ovakvih mera koje faktički blokiraju uvoz, derivat koji odgovara evropskim standardima Evro 5 biti zamenjen proizvodom niskog kvaliteta domaće proizvodnje."

Sa druge strane, Naftna industrija Srbije kao učesnik na tržištu koji poštuje zakone, pozdravlja odluku Vlade Srbije o uvođenju akcize na lož ulje, navode u toj kompaniji.

To je, kako kažu, jedan od instrumenata za ograničenje uvoza nekvalitetnog goriva, koje nesavesni prodavci naftnih derivata u Srbiji prodaju kao motorni dizel.

Nadamo se da će uvođenje akcize na lož ulje smanjiti uvoz nekvalitetenog goriva i da će predstavljati još jedan korak napred u zaštiti prava potrošača, saopšteno je Tanjugu u NIS.

Ovakva odluka Vlade će značajno olakšati rad državnih službi koje su aktivno uključene u proces kontrole kvaliteta naftnih derivata, ocenjuju u NIS i dodaju da će država tako, u prilično složenoj ekonomskoj situaciji, dobiti mogućnost da pojača poresku disciplinu i ograniči mogućnosti za kršenje važećih zakona.

Vlada Srbije uvela je akcizu od 57 dinara po litru na lož ulje evropskog kvaliteta kako bi sprečila zloupotrebe tog derivata i onemogućila prodaju lož ulja umesto evrodizela. Cene lož ulja će zbog toga dostići oko 150 dinara po litru i biće otprilike u nivou cene evrodizela.

http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php ... _id=612989
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
mr.Big
Postovi: 2355
Pridružio se: 13 Jan 2012, 21:02
Lokacija: Bgd

Re: Loz ulje vs dizel gorivo

Post od mr.Big » 26 Maj 2012, 19:32


Korisnikov avatar
BAJKER
Postovi: 6087
Pridružio se: 13 Jan 2012, 15:34
Garaža: Suzuki SX4 1.5 MTB Cannondale bike
Lokacija: Zemun,Beograd,SRBIJA.

Re: Loz ulje vs dizel gorivo

Post od BAJKER » 26 Maj 2012, 21:24

Pa cim se lukoil buni ima tu nesto, ako ga i nisu prodavali kao 100% ED onda su ga verovatno krstili sa njim u nekoj razmeri.
Slika

Korisnikov avatar
superboss
Postovi: 3771
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:09
Lokacija: Speck in the Sea

Re: Loz ulje vs dizel gorivo

Post od superboss » 26 Maj 2012, 23:24


Tipicna prica kod nas....svi ce da deru dokle god imaju priliku: naftasi, bankari....dajte bilo koji primer
What i do for the livin'? I live for the livin'.

Korisnikov avatar
somi-car
Postovi: 2237
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:50
Garaža: Skoda Superb, Opel Combo
Lokacija: BG

Re: Loz ulje vs dizel gorivo

Post od somi-car » 27 Maj 2012, 21:02

Ne bih nikada sipao loz ulje umeso ED jer sam siguran da bi vrlo brzo zapusio katalizator. Video sam koliko dime takva vozila.

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23743
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Loz ulje vs dizel gorivo

Post od dragvorl » 27 Maj 2012, 21:04

Filter cestica bi sigurno zapusio pre zbog sadrzaja sumpora.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
dag81
Postovi: 7234
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:09
Garaža: BMW1 118d i Doblo JTD radna makina :)
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Loz ulje vs dizel gorivo

Post od dag81 » 27 Maj 2012, 21:11

Mogu da prodaju sta hoce kad niko ne kontrolise kvalitet goriva.
Bas mi je zao sto su se pojedinci obogatili, pa ce sad zaradjivati 50% manje po litri.

A opet najkrivlja je drzava koja je znala sta se radi, ali nisu hteli da stanu na put zbog izbora. Jer ko je lud, i ko moze biti lud da se trosi toliko loz ulja u poslednje vreme. Lud moze biti samo onaj ko je verovato da se ne zna i ko se nadao da ce to trajati i posle izbora.

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23743
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Loz ulje vs dizel gorivo

Post od dragvorl » 23 Nov 2012, 21:39

Kapiram da je taj miris izduva bio drugaciji zbog sumpora u gorivu.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: Loz ulje vs dizel gorivo

Post od nikaragva » 23 Nov 2012, 21:52

Zar ne bi to trebalo da prečiste euro norme ugrađene u auto u vidu raznih delova?

Kakav je miris imalo? Kao stari autobusi, kao tamići?

Zar nije pravilo da ako je loše gorivo, odnosno što je manje čist ED, da će ga auto više trošiti i slabije ići?

Ja sipam shelov ED. Proziran je i bistar kao bezolovni.

Korisnikov avatar
BojmeNS
Postovi: 31
Pridružio se: 18 Dec 2012, 03:00
Garaža: Fiat Stilo 1.9 JTD
Lokacija: Novi Sad

Re: Loz ulje vs dizel gorivo

Post od BojmeNS » 18 Dec 2012, 13:27

Gde nalazis Shelov ED :trljamoci:
Mene su mnogi ubedjivali (cak i bivsi majstor :palica: ) da sipam lozaka , kao to je isto bla bla bla .... nemam 00 a ni srca u svog ljubimca da sipam lozaka :nemampojma:

E sad malo me zabrinula ta prica oko lukoila posto sam njihov fan i uvek sipam kod njih , ali mislim da je ovo samo prica , jer ovo je srbija i svasta se radi :)

EDIT by mod: Ne citirati poruku neposredno iznad. Za ostala pravila ponašanja pogledati PRAVILNIK Garaža foruma!
Slika

Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: Loz ulje vs dizel gorivo

Post od nikaragva » 18 Dec 2012, 13:55

Pa na shelovoj pumpi :D
Donesu mi shoferi iz ukrajine, belorusije.

Korisnikov avatar
BojmeNS
Postovi: 31
Pridružio se: 18 Dec 2012, 03:00
Garaža: Fiat Stilo 1.9 JTD
Lokacija: Novi Sad

Re: Loz ulje vs dizel gorivo

Post od BojmeNS » 18 Dec 2012, 14:03

Prvo da se izvinim za citiranje a drugo , daj da se nadjemo negde na pola puta da mi malko dash da probam to gorivo :D
Mnogi imaju pozitivno misljenje o shelovom gorivu u madjarskoj ali nisam imao prilike da ga isprobam.
Slika

Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: Loz ulje vs dizel gorivo

Post od nikaragva » 18 Dec 2012, 14:07

Nazalost nemam ga uvek. Uglavnom ga donose belorusi.
A sad ih malo ima na terminalu, jer je tarket smanjio obim proizvodnje kao i inace pred novogodisnje praznike.
Shel mi naleti kao lutrija.
Nisam primetio neku razliku u odnosu na ukrajinski ed.

Odgovori