Preporuka za auto punjač za telefon

ICE, GPS, handsfree, chip, parking senzori, auto-grafika, zatamnjena stakla, tuning/styling i ostalo
dj90
Postovi: 35
Pridružio se: 18 Dec 2016, 01:05
Lokacija: bg

Preporuka za auto punjač za telefon

Post od dj90 » 27 Jun 2022, 12:02

Koji punjač koristite u kolima. Ja imam Mi car charger pro ali planiram da ga reklamiram pošto sporo puni.
Merio sam struju preko aplikacije i retko prelazi 800mA, a na fabričkoj aplikaciji piše brzo punjenje što nema veze sa vezom

Slika Slika Slika Slika SlikaSlikaSlika

može i sa aliekspresa preporuka

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21087
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Preporuka za auto punjač za telefon

Post od nidza » 27 Jun 2022, 12:14

Da, ovo ne valja ništa, ili punjač, ili kabl, mada kad ovako zakuca na 800, verovatno si ipak u pravu da je do punjača.

Ovaj meni radi godinama, puni na 4000mAh. Telefon podržava 12000, tako da nije usko grlo.
https://www.aliexpress.com/item/3299526 ... 1802LDk4oo

Probaj da ga nađeš sa normalnom poštarinom.

Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6747
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Preporuka za auto punjač za telefon

Post od ljuba » 27 Jun 2022, 12:29

Ja sam kupio ovaj pre par godina i prezadovoljan sam. Moze laptop i telefon da puni bez problema. Noviju generaciju Samsunga S22+ napuni za otprilike 1h...

https://nl.aliexpress.com/item/4001286994310.html

Korisnikov avatar
Gazu
Postovi: 2113
Pridružio se: 08 Feb 2022, 00:31
Garaža: Opel Astra G 1.6i-16V
Lokacija: Novi Sad

Re: Preporuka za auto punjač za telefon

Post od Gazu » 27 Jun 2022, 13:47

Koja je to aplikacija za merenje amperaže?

Imam ja neki Hama, odokativno sam zadovoljan, ali mogao bi baš da vidim kakav je, pa i ovde da javim.

E, a laptop ako ima USB-C, jel bi to trebalo da znači da može i da se puni preko njega? Ili nekad da, nekad ne? Nisam nikad s mojim to oprobavap, a nije mi za zezanje da mu dam struju gde ne treba.🙄

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21087
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Preporuka za auto punjač za telefon

Post od nidza » 27 Jun 2022, 13:57

ljuba je napisao:
27 Jun 2022, 12:29
Ja sam kupio ovaj pre par godina i prezadovoljan sam. Moze laptop i telefon da puni bez problema. Noviju generaciju Samsunga S22+ napuni za otprilike 1h...

https://nl.aliexpress.com/item/4001286994310.html
Ovaj deluje odličan.

ljubitelj
Postovi: 10582
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Preporuka za auto punjač za telefon

Post od ljubitelj » 27 Jun 2022, 14:54

500-1000mA je standard za punjače u autu tako da ne vidim igde ikakav problem, a 800mA je čak i previše za tu bateriju od 5000mAh pri skoro 37C.
Očekivao bih da dok ne spadne temperatura (ispod 30C) sam telefon obori struju punjenja baterije na max 250-300mA radi sigurnosti.

To brzo punjenje je uslovljeno idealnim uslovima kako baterije tako i uslova okoline.
Veliki je problem sa baterijama koje sadrže litijum pregrevanje, isto kao što su loše za punjenje ispod 10C pa treba da se predgrevaju.


Po mom iskustvu auto punjači (a isprobao sam jedno 20tak raznih modela i klasa cena) više posluže da se održi i blago evenutalno napuni već napunjena baterija telefona/ tableta a ne očekujem nekakvo brže punjenje nalik kućnom impulsnom punjaču.

Recimo tablet koji koristim u autu se čak i prazni dok je na punjaču a koristi se u punom kapacitetu potrošnje struje tipa WiFi i navigacija zajedno bez gašenja ekrana. isto je i sa punjačem u kolima i sa punjačem kućnim na struju. Brzo se zagreje baterija (vrlo tanka) tako da taj tablet očito nije za 100% radni ciklus predvidjen iako to nigde u deklaraciji ne piše.

ps. ta aplikacija Ampere ne radi uvek i na svakoj kombinaciji punjač-telefon korektno u smislu prikzaivanja realne struje punjenja a što sam primetio kada sam uporedio ono što prikazuje Ampere sa pravim laboratirjskim ampermetrom tako da ne bih prviše verovao ni d aje tih 800mA baš tačno.

Korisnikov avatar
Gazu
Postovi: 2113
Pridružio se: 08 Feb 2022, 00:31
Garaža: Opel Astra G 1.6i-16V
Lokacija: Novi Sad

Re: Preporuka za auto punjač za telefon

Post od Gazu » 27 Jun 2022, 15:37

Za mene je dovoljno da znam da mi autopunjač puni brzo kao i zidni punjač, ali i da kad uštekam punjač od maksimum 1A, telefon to ni ne primećuje, ni ne kreće da se puni. Tako da mislim da je to dovoljno da zaključim da moj autopunjač zaista puni na oko 2A.

Deluje mi jako nerealno da na nekom novom telefonu funkcioniše punjenje sa maksimum 800mA.

EDIT: Sad oprobao tu aplikaciju, i ono je nešto skroz bezveze. Ona prikazuje da se baterija prazni na oko 300mAh, a kad stavim punjač, onda se puni na 300-400mAh. Pa da je to tako, punili bi mi telefone 12 sati dnevno. Pa čak i jedinice te kad se sagledaju: baterija od 4mAh, ona se punjačem od 2mAh puni 2 sata.

Al se slažemo @ljubitelj po pitanu aplikacija, a donekle i ove teme. Bataliti sve te aplikacije! Ako vidiš da ti punjač brzo puni telefon, to je to. Čemu ove aplikacije, ne treba preterivari.

ljubitelj
Postovi: 10582
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Preporuka za auto punjač za telefon

Post od ljubitelj » 27 Jun 2022, 16:26

Maksimum struje punjenja je vezan više za stanje baterije i koliko energije ona može da trenutno primi u sebe nego to da li je telefon (ili punjač svejedno) nov ili stari. I taj maksimum struje je promenljiv sa temperaturom i sa stanjem napunjenosti baterije.

Nominalni podaci o punjenje baterija se daju za temperaturu +20C i svako odstupanje od toga utiče (malo ili mnogo) sa razlikovanjem stvarne temperature baterije.

Zato sve litijumske baterije imaju u sebi i termički senzor koji meri temperaturu ćelije kao obavezni sastavni elelment baterije a onda kompjuter punjenja shodno tom senzoru dalje odredjuje struju punjenja koja je optimalna. (maksimalna takodje).

To punjenje je zapravo vrlo komplikovana procedura pa se koristi jedan mikrokompjuter koji je isprogramiran da u odredjenoj kombinaciji baterije sa punjačem unutar telefona obezbedi optimum rada.

Spoljni punjač je samo izvro napajanja, on ne utiče na brzinu i jačinu struje punjenja sve dok zadovoljava minimum. To znači da stavljanje jačeg punjača ama baš ništa neće ubrzati punjenje telefona, na primer da se stavi punjač od 5A ili 20 A baterija u telefonu će se istom brzinom napuniti...

Kada već pričamo o baterijama čekam da vidim kako će se razvijati stanje moguće ponude novog tipa plastičnih baterija koje u sebi upšte ne sadrže metale i koje su 2 puta jeftinije za proizvodnju od postojećeih litijumskih.
Dakle ne treba ni litijum, ni fosfor, ni kobalt niti ništa od metala niti ikakvog rudarenje, koristi se sitnetizovana provodna i porozna plasitka...baterija je već napravljena u probnim serijama.
MIT (USA poznati institut) je pripremio tehnmologiju izrade pa ćemo videti da li će cena prevladati ili mana te nove baterije da je i do 5 puta veće zapremine od litijumskih za istu količinu akumulacije.
Cena vs zapremina, šta će prevladati a možda se reši i to pitanje uvećane zapremine, baš sam zaintrigiran šta će biti u narednih 3-5 godina??

Korisnikov avatar
Gazu
Postovi: 2113
Pridružio se: 08 Feb 2022, 00:31
Garaža: Opel Astra G 1.6i-16V
Lokacija: Novi Sad

Re: Preporuka za auto punjač za telefon

Post od Gazu » 27 Jun 2022, 17:00

Aha, onda je zato meni prikazao da se puni na 300-400mA - jer je baterija bila na oko 95%... Ali opet, iz svega što si rekao, za duduka (čitaj, mene😁) stvar se svodi na: ako ti telefon zadovoljavajuće puni, super, ako ti se vidno sporije puni ili ne puni, onda nešto nije u redu. I da je bezveze toliko gledati u te brojke iz raznih aplikacija...

Mada, što se brzine punjenja tiče, mislim da je ipak i neophodno s novim telefonima da može punjač u makar nekim momentima nagura brzinu 2A. Razumem da je punjač zapravo samo spoljni izvor za tu bateriju, ali da na kraju u bateriju ide samo 800mA, onda i taj spoljni izvor (punjač) ne bi morao biti jači od 1A. Sa 800mA bi mom telefonu trebalo oko 5 sati vožnje da se telefon skroz napuni.

dj90
Postovi: 35
Pridružio se: 18 Dec 2016, 01:05
Lokacija: bg

Re: Preporuka za auto punjač za telefon

Post od dj90 » 27 Jun 2022, 18:13

koliko poruka a samo dve preporuke :P

od pre 2-3 meseca je punjač počeo da puni sporo, tako da sam tek tada instalirao aplikacije kada sam primetio. Merio sam sa tri aplikacije i sve isto pokazuju. Dok je punio kako treba nisam ni znao da postoje ovakve aplikacije :) Normalna struja bi trebalo da bude oko 3000mA
Nije do kabla, probao sam sa više njih

Korisnikov avatar
Gazu
Postovi: 2113
Pridružio se: 08 Feb 2022, 00:31
Garaža: Opel Astra G 1.6i-16V
Lokacija: Novi Sad

Re: Preporuka za auto punjač za telefon

Post od Gazu » 27 Jun 2022, 19:11

Ako ti je punio dobro ranije, a sad na istom autu puni sporije, onda nema dileme - reklamirati punjač. Takođe, da bi bio sigurniji možeš probati i u drugom nekom autu - ako si u mogućnosti. Kabel si već proverio... Nema šta.🙂

Samo ne znam šta bi ti preporučio, ja recimo imam Hama 210589, i super mi radi. I mišljenja sam da bi mi svaki bio dobar, al sam prosto birao da bude neki iole OK brend.

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19260
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Preporuka za auto punjač za telefon

Post od Heinz » 27 Jun 2022, 22:40

Ljubitelj je samo zaboravio da postoje Fast Charge, Quick Charge... raznih snaga i brzina punjenja.

ftj
Postovi: 13036
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Preporuka za auto punjač za telefon

Post od ftj » 27 Jun 2022, 22:43

Nešto nije u skladu sa stanjem na terenu, ne samo da se napuni kao fast charge nego se napuni dok piči jutub i screen mirroring, a pritom bez punjača poput ovog sto je ljuba naveo.

Korisnikov avatar
Xepoj87
Postovi: 28022
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:37
Lokacija: Beograd

Re: Preporuka za auto punjač za telefon

Post od Xepoj87 » 27 Jun 2022, 22:52

Meni i obican fast charge Hama sa pumpe punio odlicno. Ne kao ultra fast 25W Samsung, ali i dalje jako brzo.
Mogao bih i ja da kupim ovaj Ljubin, kada vec roka tako jako.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

Veče u kome se svi slazu je protraceno.
Prvi znak gluposti je potpuno odsustvo stida.

dj90
Postovi: 35
Pridružio se: 18 Dec 2016, 01:05
Lokacija: bg

Re: Preporuka za auto punjač za telefon

Post od dj90 » 27 Jun 2022, 22:56

ne šalju ga za srbiju

Odgovori