Webasto grejanje

ICE, GPS, handsfree, chip, parking senzori, auto-grafika, zatamnjena stakla, tuning/styling i ostalo
Floyd
Postovi: 19654
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:18

Webasto grejanje

Post od Floyd » 16 Dec 2012, 13:14

Gledao sam pre neki dan na TV-u jednu reportazu o kamiondzijama u Sibiru.
Njima cele noci rade kamioni na leru, sto da se nebi nafta smrzla, to da se ni oni u kabini ne smrznu.
Oni koji stede gorivo, gase motor svaki sat...sat radi, pa sat ne i tako u krug.

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11042
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Hladan start motora

Post od Bax » 16 Dec 2012, 13:19

Zar oni nemaju vebasto?
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Floyd
Postovi: 19654
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:18

Re: Hladan start motora

Post od Floyd » 16 Dec 2012, 13:21

Ovo je bio neki polu-raspadnuti, matori Kamaz...ne bih rekao da ima Webasto :zbunjen:

Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: Hladan start motora

Post od nikaragva » 16 Dec 2012, 14:50

Krajnje je vreme da pocnu da ugradjuju webasto i u automobile, svima bi bilo mnogo lakse :)

Floyd
Postovi: 19654
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:18

Re: Hladan start motora

Post od Floyd » 16 Dec 2012, 15:03

dragvorl je napisao:Samo je problem ako je menjac i diff daleko od motora oni se smrznu. Secam se na jednom forumu kada je covek pricao, na Ladi radio motor celu noc, ali kada je hteo da krene nije mogao jer je smrzlo ulje u diffu. :kezo:
I o tome su pricali...zato i nose let lampe da zagrevaju dif ili rezervoar ako zamrzne.
ljubitelj je napisao:Mislim da u Sibiru kamioni idu na benzin a da je nafta neupotrebljiva zimi u tim podrucjima generalno za bilo koje vozilo.
Cini mi se da su rekli dizel...sad nisam ni ja siguran :zbunjen:

Korisnikov avatar
snork
Postovi: 4878
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:50
Lokacija: Beograd

Re: Hladan start motora

Post od snork » 16 Dec 2012, 15:17

nikaragva je napisao:Krajnje je vreme da pocnu da ugradjuju webasto i u automobile, svima bi bilo mnogo lakse :)
Mnogi veći/skuplji automobili imaju to u spisku dodatne opreme, već skoro 50 godina. Komplet sa tajmerom za programirano uključivanje, a u današnje vreme i sa upravljanjem preko daljinskog. :)
Ђенерал Јанковић

Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: Hladan start motora

Post od nikaragva » 16 Dec 2012, 15:25

Ima to u spisku opreme i za moj auto, ali ga nemam :(
Mislio sam da postane standard kao sto je skoro i klima postala.

Floyd
Postovi: 19654
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:18

Re: Hladan start motora

Post od Floyd » 16 Dec 2012, 16:11

Pa u Sibiru ili na Aljasci je verovatno standard :mrgreen:
Za veci deo Evrope je to apsolutno nepotrebno.

ljubitelj
Postovi: 10545
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Hladan start motora

Post od ljubitelj » 16 Dec 2012, 16:25

Pa ugradi ga sada ako ti bas treba bilo Webasto bilo neke druge firme. Moze se obicno naknadno ugraditi bez posebne muke, koristi postojeci razvodni sistem ventilacije, postojeci sistem hladjenja motora i postojeci rezervoara sa cevima.
Cesto je vec i ECU automatike za grejanje ako ga ima opremljen elektricnim konektorom tako da se samo utakne novi kabl.
Koliko je meni poznato mnogo dizel modela to ima standardno naravno zavisno od trzista prve prodaje.

Meni vise znaci automatsko grejanje sedista, ukljucivo i ledja, koje za minut vec zagreje da bude udobno topli osecaj.

Leti nam toplo zimi hladno, tesko ugoditi :)

Korisnikov avatar
AleksaZP
Postovi: 84
Pridružio se: 26 Sep 2012, 12:43
Garaža: VTEC
Lokacija: Zemun Polje

Re: Hladan start motora

Post od AleksaZP » 16 Dec 2012, 17:35

Gde bi mogloo da se ugradi tako nesto poput Webasta, ili neki DIY da se napravi, ozbiljno razmisljam o tome, jer me hladni startovi uzasavaju :)
Slika

Iskustvo je sustina, poenta, vrlina kojom vladas da bi bio bolji medju drugima!!! BS

Korisnikov avatar
mr.Big
Postovi: 2355
Pridružio se: 13 Jan 2012, 21:02
Lokacija: Bgd

Re: Hladan start motora

Post od mr.Big » 16 Dec 2012, 17:40

Mislim da ima u nekoj od Pazova...

ljubitelj
Postovi: 10545
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Hladan start motora

Post od ljubitelj » 16 Dec 2012, 20:19

Trebalo bi da moze u specijalizovanom servisu koji se bavi rashladnim- grejnim sistemima na vozilu, i u ovlascenim servisima za doticnu marku vozila.
DIY mozes ako kupis kit komplet, verovatno za jedan vikend laganica.

Kod nas se povremeno pojavljivalo polovno po oglasima, nudilo se novo obicno uz ugradnju, sada mozes i sam da uvezes, da skines na nekom otpadu sa havarisanog i slicno.

Druga je stvar sto se mnogi brzo ohlade zbog cene, pa i ja sam se ohladio jer nemam nameru da platim 2500+ evra (kit) za protivvrednost koju dobijam.
Jos ako bi placao i ugradnju...A trazeno je otprilike toliko za 5kW Eberspaecher model sa obicnim tajmerom bez daljinskog.

Ima Webasto, Eberspaecher, Flygt Volvo (ili tako nekako cudan naziv), bila je ponuda Waeco kod nas, ima u Novoj Pazovi koja se bavi time za autobusko kamionski program (Pneumologic), treba potraziti sigurno ima toga.


Za 100nak evra mogla je da se nadje varijanta elektro grejaca na 230V koja se stavlja u blok motora umesto cepa u svedskoj Biltema robnoj kuci za razne modele vozila kao kit komplet.

Rusi imaju neku varijantu sa termos bojlerom koji se puni toplotnom energijom dok radi motor a onda cuva toplotu i greje auto tokom noci ali je to kit komplet za Lade i druge ruske modele. Uz neku prepravku mozda bi moglo da se upotrebi.
Ova varijanta ne trosi dodatno gorivo za svoj rad vec visak toplote umesto gubljenja preko hladnjaka i ventilatora se cuva kao vrela voda u dobro izolovanoj posudi.

Hladni startovi ma kako uzasavali i nisu uz danasnja ulja tako strasna prepreka i vecina motora bez problema pregura uz sve te uzase 300.000km sto obicno bude puno godina prosecne voznje.

Korisnikov avatar
AleksaZP
Postovi: 84
Pridružio se: 26 Sep 2012, 12:43
Garaža: VTEC
Lokacija: Zemun Polje

Re: Hladan start motora

Post od AleksaZP » 16 Dec 2012, 23:49

Ma da ali sam resio da nadjem neku varijantu, pocenju da ganjam i odpade ako moze da se nabudzi, aj ako neko cuje nesto u vezi toga, neka pise..

Jeste da ce preci dosta, ali ocu da sacuvam motor kolko tolko , jer ne nameravam da ga prodam skoro :D
Slika

Iskustvo je sustina, poenta, vrlina kojom vladas da bi bio bolji medju drugima!!! BS

Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: Hladan start motora

Post od nikaragva » 17 Dec 2012, 08:51

Na opel sajtu sam video za benzince da kosta oko 300-400e webasto ili kako se vec zove grejac na gorivo.

Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14138
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Hladan start motora

Post od pedja » 19 Dec 2012, 22:05

Sada gledam, Webasto od 990€...

Ili grejaci sedista za 4-5k RSD :D

Odgovori