BlueTooth uređaji

ICE, GPS, handsfree, chip, parking senzori, auto-grafika, zatamnjena stakla, tuning/styling i ostalo
Korisnikov avatar
Momčilo
Postovi: 1343
Pridružio se: 21 Mar 2020, 22:44
Garaža: Peugeot 407 2.0 HDi

Re: BlueTooth uređaji

Post od Momčilo » 13 Feb 2022, 11:12

Mozda je negde i pisano, ali nisam naisao. Uzeo bih za sluzbeni auto neki Bluetooth adapter/transmiter. U pitanju je Skoda Rapid, i od externih izvora imam mogućnost prikljucivanja USB, MicroSD i AUX. Uglavnom bi mi služilo za puštanje muzike sa telefona, pa eto sta gde se mozda najmanje gubi na kvalitetu. Da li imate neku preporuku?

Sent from my YAL-L21 using Tapatalk


Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23743
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: BlueTooth uređaji

Post od dragvorl » 13 Feb 2022, 12:08

Ja sam kupio nekog kineza sa alija, napajanje je na USB, audio sa 3.5mm dzekom.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
Momčilo
Postovi: 1343
Pridružio se: 21 Mar 2020, 22:44
Garaža: Peugeot 407 2.0 HDi

Re: BlueTooth uređaji

Post od Momčilo » 13 Feb 2022, 13:47

Imas neku sliku? Hvala

Sent from my YAL-L21 using Tapatalk


Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23743
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: BlueTooth uređaji

Post od dragvorl » 13 Feb 2022, 14:24

SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

ftj
Postovi: 12985
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

BlueTooth uređaji

Post od ftj » 13 Feb 2022, 17:24

Prakticnije mozda uzeti onaj kombo uredjaj koji uzima i napajanje a dobijes aux bluetooth i usb odjednom. Najvise zbog toga sto ne moras da ga kacis na usb za napajanje.

Korisnikov avatar
Momčilo
Postovi: 1343
Pridružio se: 21 Mar 2020, 22:44
Garaža: Peugeot 407 2.0 HDi

Re: BlueTooth uređaji

Post od Momčilo » 13 Feb 2022, 17:58

Mislis na onaj sto ide u upaljac? Ne razumem se, pa sam zato i pitao ovde, sta bi najbolji kvalitet zvuka prenelo na zvučnike? Ili je to u suštini isto kod svakog?

Sent from my YAL-L21 using Tapatalk


Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23743
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: BlueTooth uređaji

Post od dragvorl » 13 Feb 2022, 18:19

Nije na upaljac nego isto izgleda kao ovaj sto sam ti poslao, ali ga ne povezujes audio kablom nego samo utaknes na USB i reseno.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8336
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: BlueTooth uređaji

Post od grujicd » 13 Feb 2022, 20:07

Ja sam uzeo ovaj, sa domaćeg sajta da ne čekam Ali:

https://www.mytrendyphone.rs/shop/mini- ... 8157p.html

Slika

Međutim, nisam zadovoljan. Na Jazz-u se čuje rad motora kao zujanje niže ili više frekvencije. Na CR-V-u se to ne čuje ali je i kvalitet slabiji nego kad povežem telefon direktno na AUX. Ni Jazz ni CR-V nemaju USB portove, već koristim USB na auto punjaču za mobilni. Sad već nisam siguran ali je moguće da mi je u CR-V-u Samsungov punjač, a Jazz-u neki no name, i možda Samsungov bolje filtrira smetnje. Ali ostaje činjenica da sam risiver nema neko filtriranje već je osetljiv na to što primi.

Idealan uređaj bi bio integrisan već u upaljač, sa recimo 2 USB porta da možeš nešto i da puniš, i sa AUX izlazom. I da je dobar kvalitet zvuka. Ima dosta tih gedžeta ali sa FM konekcijom, a ne sa AUX-om.

Edit: vidim sad da ima i tih koji imaju i FM i AUX, samo treba naći neki koji ok radi.
Poslednja izmena od grujicd u 13 Feb 2022, 20:14, izmenjeno 1 put ukupno.

Korisnikov avatar
zdushan
Postovi: 1595
Pridružio se: 12 Jan 2013, 13:02
Garaža: Škoda Superb 2.0 TDI 4x4
Lokacija: Beograd

Re: BlueTooth uređaji

Post od zdushan » 13 Feb 2022, 20:13

Yatour, ako hocete sve..
https://m.aliexpress.com/wholesale/yato ... anger.html

Sent from my SM-A715F using Tapatalk


ljubitelj
Postovi: 10545
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: BlueTooth uređaji

Post od ljubitelj » 13 Feb 2022, 22:06

Imam sličan multi koji ide u upaljač, ima USB, SD, Aux in/ Aux out , BT i FM predajnik. Uzet na Aliju pre više godina. Meni ok radi, nemam primedbi osim što je displej mali pa se slabo vidi text koji skroluje naziv onoga što se sluša.

Isprobavao razne kombinacije povezivanja i meni se najbolje pokazala Telefon BT->ovaj BT multi adapter-> Aux out-> Pioneer Aux in CD risiver.

Preko BT mogu da se 2 telefona upare, a BT osim profila za muziku omogućava i telefoniranje (ima ugradjen i mikrofon) pa služi i kao handsfree.

Pri uključivanju u original fabričko cigaet upaljač mesto na FMu se javljao neki čudan šum poput blagog zujanja .
Onda sam (trebalo mi za frižider) izveo novi zasebni direktni priključak sa kutije osigruača (isti kao cigaret utičnica) ali preko releja i to zujanje je nestalo.

To sam uradio kopirajući fabričko rešenje gde postoji takav sličan relej pod nazivom Noise Suppresion Relay.

Ne znam i dalje zašto ali takav relej ima tu neku korisnu osobinu, i očito nije fabrika bez razloga to smislila.

I da dodam, u Aux out probao da priključim kućne HiFI slušalice i sasvim solidno zvuči i na taj način kada radi kao obični mp3 plejer.

Korisnikov avatar
Dare4x4
Postovi: 3101
Pridružio se: 22 Avg 2014, 17:00

Re: BlueTooth uređaji

Post od Dare4x4 » 13 Feb 2022, 22:51

Kad već spominjete smetnje, meni radio lošije svira i slabije hvata kada uključim punjač za mobilni u fabrički 12V priključak. Punjač radi normalno. Zna li neko na koji način on generiše smetnje? Dovoljan je samo punjač, ne mora na njega biti spojen i mobilni.

ljubitelj
Postovi: 10545
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: BlueTooth uređaji

Post od ljubitelj » 14 Feb 2022, 09:34

Da, sam punjač je izvor problema. Ukratko, prekidački način rada i to prekidanje pravi smetnje kada nije kvalitetno konstruisano i naročito izvedba filtera koji te smetnje prigušuju.
Poduže,punjač radi tako što jednosmernu pretvara u naizmeničnu pa onda naizmeničnu ponovo pretvara u jednosmernu.
Pri tome se koriste oscilatorska kola koja zrače (osnovne i harmonične radio frekevenicje, ne uvek ali često su u opsegu dugih talasa) i ako to sve nije dobro oklopljeno Faradejevim kavezom (a nije, košta to da se dobro uradi) to zračenje se šriri po okolini.
A sa druge strane, oscilatorna kola u sprezi sa slabašnim filterima na ulaznoj strani povratno šalju prekidačke impulse kroz napajanje.
Ovo baš smeta i uglavnom je to što si naveo.

Problem a i rešenje je cena punjača. Tek kada se otvori vidi se koliko je dobro ili loše konstruisan.
Obično skuplje znači bolje, i jači (sa 2+Ampera) su obično bolje uradjeni.

Kome ne smeta manja efikasnst može uptorebiti neki od načina upotebe tzv. linearnih stabilizotara, kod te vrste punjača nema pretvarača , nema oscilatornih kola, bilo sa 7805 serijom bilo sa L200 bilo sa LM317 IC kola za to namenjenih.
Apsolutno čisto i bez smetnji rade posao, jedina mana je mala efikasnost i potrebno hladjenje istih (čitati veća zapremina kutije i adekvatan hladnjak).
Sheme su vrlo jednostavne, ima gotovih kit kompleta, i može maltene svako da napravi takav punjač uz minimalno najosnovnije predznanje da raspozna komponente.
To je tehnika proverena decenijama i rešenja koje se koriste u uredjajima profesionalne elektronike, pogotovu u kvalitetnijim.
Smetnje su nula, pouzdanost besprekorna, radni vek, 50tak godina bez kvara...uvek bih to rešenje preferirao.
Takve sam pravio desetine i ne sećam se da se ijedan pokvario, za razliku od svičerskih kod kojih na svakih 2-3 godine dolaze na popravku.
Pogotovu ovi što se koriste za kamere, za rutere i slične namene u okolini 0,5-1,5Ampera, Oni jači se slabije kvare, bolje su pravljeni.

Odgovori