DRL (Daylight) i druge vrste LED osvetljenja na automobilu

ICE, GPS, handsfree, chip, parking senzori, auto-grafika, zatamnjena stakla, tuning/styling i ostalo
Odgovori
Korisnikov avatar
Paja
Postovi: 14751
Pridružio se: 08 Jan 2012, 11:36
Garaža: Superb
Lokacija: Beograd, Zvezdara

Re: DRL (Daylight) i druge vrste LED osvetljenja na automobi

Post od Paja » 25 Avg 2013, 10:31

djiuliju je napisao:Samo obrati paznju koliko mesta imas za poziciju, LED umeju da budu prilicno dugacki pa ne moze da stane u far, obicna w5w je mala

Tesko to moze da prodje kao DRL, slabo se vidi danju, jedino je u mraku kul
Kod mene fabrički pozicija radi kao DLR, tako da izgleda da može.

Jel postoji neka klasična sijalica za poziciju koja daje belu svetlost ili je LED jedino rešenje?
Moram da proverim da li prijavljuje grešku, al me mrzi da kupusam.
Uroše, možda je bolje da to uradimo zajedno da vidiš na licu mesta sve što te zanima.

Korisnikov avatar
Uroš S.
Postovi: 10886
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:17
Garaža: Fabia 1.0 TSI DSG | Yamaha X-Max 300 TechMax 2023. | Polar Forester
Lokacija: Blokovi

Re: DRL (Daylight) i druge vrste LED osvetljenja na automobi

Post od Uroš S. » 25 Avg 2013, 10:38

Al kod tebe nije W5W nego T20 koja daje dosta više svetla, a i nalazi se u posebnom kućištu.

Možemo da vidimo, ako su pristupačne kao na Škodi, ako su kao na Meganu da moraš da skineš točak i branik, auspuh, iskopčaš erbegove i i ispustiš ulje da bi zamenio sijalicu, onda ništa :rofl:

Korisnikov avatar
Paja
Postovi: 14751
Pridružio se: 08 Jan 2012, 11:36
Garaža: Superb
Lokacija: Beograd, Zvezdara

Re: DRL (Daylight) i druge vrste LED osvetljenja na automobi

Post od Paja » 25 Avg 2013, 10:42

Nije komplikovano, prilaz je kroz blatobran, skine se poklopac koji se drži na dva šrafa i tu si. 2 min posla.

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23811
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: DRL (Daylight) i druge vrste LED osvetljenja na automobi

Post od dragvorl » 25 Avg 2013, 10:47

Kako se tumaci koriscenje maglenki kao dnevno svetlo, jel to uredno pred zakonom?
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
Paja
Postovi: 14751
Pridružio se: 08 Jan 2012, 11:36
Garaža: Superb
Lokacija: Beograd, Zvezdara

Re: DRL (Daylight) i druge vrste LED osvetljenja na automobi

Post od Paja » 25 Avg 2013, 10:52

Mislim da nije, kao što nije ni korišćenje pozicija. Ako se dobro sećam zakon kaže oborena svetla ili posebna dnevna svetla, ali kod nas sve prolazi.

Korisnikov avatar
Uroš S.
Postovi: 10886
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:17
Garaža: Fabia 1.0 TSI DSG | Yamaha X-Max 300 TechMax 2023. | Polar Forester
Lokacija: Blokovi

Re: DRL (Daylight) i druge vrste LED osvetljenja na automobi

Post od Uroš S. » 25 Avg 2013, 11:55

paja je napisao:Nije komplikovano, prilaz je kroz blatobran, skine se poklopac koji se drži na dva šrafa i tu si. 2 min posla.
Onda kad god hoćeš od 02.09. može :pivo:

Korisnikov avatar
Milos_kg
Postovi: 3525
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:06
Garaža: Alfa 147 1.9 16v JTDm
Lokacija: Kragujevac

Re: DRL (Daylight) i druge vrste LED osvetljenja na automobi

Post od Milos_kg » 25 Avg 2013, 12:42

Ne kapiram cemu toliko cimanja oko ugradnje dnevnih svetala, kad neke malo bolje sijalice (OSRAM ili Philips) mogu da izdrze do godinu dana (pa i duze), a zamena takvih sijalica opet nije neka skupa investicija na godisnjem nivou :zbunjen:

Na starim farovima Brava, pozicija se nalazi tik pored oborenog svetla, tako da je pozicija mogla da sluzi kao dnevno svetlo (narocito posle ugradje LED lapica sa 36SMD-a, skoro da nije postojala razlika izmedju pozicije i oborenog), dok kod novougradjenih Mareinih, pozicija deli mesto sa migavcem, pa ne moze nikako da posluzi kao dnevno svetlo. :x

Btw, sve LED lampice sam narucivao od ovog decka iz Cacka, medju najjeftinijima je i jako je korektan, nisam do sad imao problem ni sa jednom ugradjenom lapicom. Nije nikakva reklama, vec share-ujem informacije koje mogu koristiti clanovima foruma.
http://www.kupindo.com/pretraga.php?Pro ... &Grupa=161

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23811
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: DRL (Daylight) i druge vrste LED osvetljenja na automobi

Post od dragvorl » 25 Avg 2013, 12:55

Po meni je veci problem to sto su sijalice konstantno upaljene sto utice na habanje farova, reflektujucih povrsina, pa ponegde i plastika, to sam vidjao na zadnjim svetlima. Drugi - je po meni sto stalno gore i zadnja svetla, sto se zakonom i ne trazi. Da ne pricamo da je i potrosnja povecana, ok, relativno malo, ali svakako da na godisnjem nivou vise volim da potrosim na cokoladu ili nesto slicno nego sto mi danju gore zadnja svetla.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
NexT
Postovi: 13008
Pridružio se: 09 Jan 2012, 18:49
Garaža: E (W212)
Lokacija: Beograd

Re: DRL (Daylight) i druge vrste LED osvetljenja na automobi

Post od NexT » 25 Avg 2013, 13:00

dragvorl je napisao:Kako se tumaci koriscenje maglenki kao dnevno svetlo, jel to uredno pred zakonom?
Ne znam da li je bilo nekih izmena, ali ranije su ispunjavala. Tj, ako realno gledamo, maglenka ne ispunjava uslov jer je maglenka, ali je u zakonu to napisano tipa "da bude na 20cm od asfalta, na minimum pola metra razmaka izmedju svetala i da ima 40cm2 svetlece povrsine" sto ispunjava 95% maglenki.

Ja vozim tako danju (kad je normalna vidljivost, ne po kisi i snegu) od kada je donesen zakon. Jednom me je pandur zaustavio na samom pocetku, od tada me niko nikad nije pitao za svetla.
97% pandura ne pravi razliku izmedju mojih maglenki i DLR na Skodama...

Korisnikov avatar
Kuzmanovic
Postovi: 15138
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:31
Garaža: Alfa Romeo MiTo 1.4 TB MultiAir
Lokacija: Beograd

Re: DRL (Daylight) i druge vrste LED osvetljenja na automobi

Post od Kuzmanovic » 25 Avg 2013, 13:53

Plus sto i u novom zakonu ne pise da je koriscenje maglenki zabranjeno.

Sent from my LG-P705 using Tapatalk 2

Korisnikov avatar
sasa lbg
Postovi: 1572
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:11
Garaža: citroen C5 ,passat B3,citroen C3,vw caddy
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: DRL (Daylight) i druge vrste LED osvetljenja na automobi

Post od sasa lbg » 25 Avg 2013, 17:34

Ja stalno u gradu narocito leti vozim sa maglenkama...jos nisam imao problem zbog toga.
Razlog sto tako vozim su plasticni farovi grla od sijalica koja izgorese kad leti tumaras ceo dan po gradu...ne zna se sta vise greje motor ,farovi ili sunce.
Mislio sam staviti naknasno dlr i odustao...toliko mucenja oko nicega,jednostavno upalim maglenke kojih mi nije steta.
Zanimljivo je da nikas nisam zamenio sijalicu u maglenki koja je doduse od stakla...znaci imam sijalice u njima iz prve ugradnje 2006 g.


gnexus

Korisnikov avatar
Milos_kg
Postovi: 3525
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:06
Garaža: Alfa 147 1.9 16v JTDm
Lokacija: Kragujevac

Re: DRL (Daylight) i druge vrste LED osvetljenja na automobi

Post od Milos_kg » 25 Avg 2013, 17:56

U maglenke mogu da idu i LED H1-H7, belo svetlo dovoljno jako, a sijalice traju dosta duze od halogenih. Ovakve cu ja da ugradim (h1 set), sijaju extra, jedan moj poznanik ih ima u Meganu:
Slika

Korisnikov avatar
djiuliju
Postovi: 1468
Pridružio se: 13 Jan 2012, 13:56
Garaža: Clio II ph2 1.2 16v
Lokacija: Jagodina

Re: DRL (Daylight) i druge vrste LED osvetljenja na automobi

Post od djiuliju » 25 Avg 2013, 17:59

U meganu na mesto koje sijalice? Dugo svetlo? Posto su kod renoa u maglenkama uglavnom H11

Korisnikov avatar
Milos_kg
Postovi: 3525
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:06
Garaža: Alfa 147 1.9 16v JTDm
Lokacija: Kragujevac

Re: DRL (Daylight) i druge vrste LED osvetljenja na automobi

Post od Milos_kg » 25 Avg 2013, 18:01

Da, u Meganu su one sa plasticnim nastavkom, al isti princip, to je to (nisam znao da su h11). U mraku to odlicno izgleda, daje smek autu, a i lepo svetle

Slika

Korisnikov avatar
sashicus
Postovi: 872
Pridružio se: 14 Jan 2012, 10:43
Garaža: lancia lybra 1.9 jtd
Lokacija: Nis

Re: DRL (Daylight) i druge vrste LED osvetljenja na automobi

Post od sashicus » 25 Avg 2013, 19:56

sashicus je napisao:Ugradio bih dnevna svetla na lanciji, naravno bez ikakvog budzenja, secenja branika i slicno, posto se ona odlikuje okruglim farovima i otvorima napred, ne bi isla nikakva druga varijanta LED-ova osim okruglih. Vise ociju bolje vidi, sta Vi mislite kako bi to stajalo kod mene ako se stave na poziciji 1, a kako na poziciji 2 ? (poziciju 2 bih izabrao u slucaju da poziciji 1 ne mogu da pridjem zbog creva interkulera koje se nalazi iza mrezice i onda bih verovatno isao bez secenja mrezice, samo umetnuo LED-ove iza i pricvrstio ih, tako da kada su ugasene - ne vidi se nista, a kada su upaljene da svetle kor grill)

Help? Muka mi je od crkavanja i zamena sijalica...

Slika
Slika
dragvorl je napisao:Po meni je veci problem to sto su sijalice konstantno upaljene sto utice na habanje farova, reflektujucih povrsina, pa ponegde i plastika, to sam vidjao na zadnjim svetlima. Drugi - je po meni sto stalno gore i zadnja svetla, sto se zakonom i ne trazi. Da ne pricamo da je i potrosnja povecana, ok, relativno malo, ali svakako da na godisnjem nivou vise volim da potrosim na cokoladu ili nesto slicno nego sto mi danju gore zadnja svetla.
Upravo si objasnio razloge zbog kojih ja hocu posebna dnevna svetla, pipnite nekad farove napred kada vozite po gradu i kada su upaljeni, a kada je suncano - kao ringla :) s toga sam ponovio moj post sa prethodne strane, pa ako neko ima misljenje?

Odgovori