DRL (Daylight) i druge vrste LED osvetljenja na automobilu

ICE, GPS, handsfree, chip, parking senzori, auto-grafika, zatamnjena stakla, tuning/styling i ostalo
Odgovori
Drushkan
Postovi: 29
Pridružio se: 26 Feb 2017, 23:02

Re: DRL (Daylight) i druge vrste LED osvetljenja na automobilu

Post od Drushkan » 17 Jan 2018, 17:56

Uz pomoć ovog uređaja, prilikom paljenja auta, uključe se poziciona svetla ili maglenke? A kratka svetla uključujes sam po potrebi ?
Znam da su bili uređaji koji pale kratka svetla, čim krene alternator sa punjenjem. Kod nekih kola je to fabrički bilo, kod nekih si morao ručno.

Poslato sa EVA-L09 uz pomoć Tapatoka


Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23743
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: DRL (Daylight) i druge vrste LED osvetljenja na automobilu

Post od dragvorl » 17 Jan 2018, 18:09

Pali se svetlo na koje vezes cim alternator pocne da puni. Ali sustina price je da pali ona svetla koja ce paliti samo 2 sijalice, a ne instrument tablu, pozicije i zadnja svetla sve zajedno. Dakle ima smisla ako se.veze na maglenke ili duga. Po meni je bolje na duga jer se jako tesko primeti da nije fabricki i ostaje funkcija blicanja jer drl radi na 40% intenziteta dugih.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

ljubitelj
Postovi: 10548
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: DRL (Daylight) i druge vrste LED osvetljenja na automobilu

Post od ljubitelj » 17 Jan 2018, 18:10

Dobra stvar, meni treba da rešim "problem" brzog otvdnjavanja brisača farova usled prevelike toplote farova.

Drushkan
Postovi: 29
Pridružio se: 26 Feb 2017, 23:02

Re: DRL (Daylight) i druge vrste LED osvetljenja na automobilu

Post od Drushkan » 17 Jan 2018, 18:50

Aha. Nije to loše, zbog kraćih relacija. Jer se akumulator ne može dopuniti dovoljno kada su sva svetla popaljena.
Mada, ja ću samo sijalice videti da promenim, sa nekim led.

Poslato sa EVA-L09 uz pomoć Tapatoka


Korisnikov avatar
Geza
Moderator
Postovi: 45621
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:49
Lokacija: Apsurdistan

Re: DRL (Daylight) i druge vrste LED osvetljenja na automobilu

Post od Geza » 10 Mar 2020, 22:42



Najgore je svađati se sa budalom. Prvo te spusti na svoj nivo, a onda te dotuče iskustvom...
Slika Slika

Korisnikov avatar
Rolla
Postovi: 822
Pridružio se: 06 Feb 2018, 15:00

Re: DRL (Daylight) i druge vrste LED osvetljenja na automobilu

Post od Rolla » 12 Avg 2021, 18:52

Jel ima neko preporuku za neka kvalitetna dnevna svetla?
Neka "standardna" dimenzija, 10-15 cm sa 5+ dioda?

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: DRL (Daylight) i druge vrste LED osvetljenja na automobilu

Post od Grujic » 07 Jun 2022, 17:59

Gde kupiti kvalitetne LED module za enterijer?

Kupio sam sa KP ceo set za moj auto, ali neki crkli, neki trepere, bzvz... To je sve isto, kina, aliexpress itd...

Ranije je bila neka domaća proizvodnja, jubox ili tako nešto, negde su severno od Bg bili i slali poštom, za e36 sam poručio od njih i sem što nije bilo skupo bili su odlični i dugotrajni...

Nešto slično postoji li?

Korisnikov avatar
noodles
Postovi: 946
Pridružio se: 21 Jun 2016, 19:54
Garaža: KIA Sportage 1.6 GDi
Lokacija: Beograd

Re: DRL (Daylight) i druge vrste LED osvetljenja na automobilu

Post od noodles » 09 Jun 2022, 20:02

Kakav tip sijalice ti ide za enterijer?
Ja sam isto davno kupovao te sa alija, tipa 1€/10kom. i sve su ili crkavale, ili treperele ili počele da sijaju zeleno, za vrlo kratko vreme.
Meni su i na ceed-u i sad na sportage-u unutra feston 31mm.
Njih sam naručio isto sa alija/ebay-a, ali deluju dosta kvalitetnije, i bile su recimo 3-4€ po komadu ako se dobro sećam.
Te iste koje sam imao u ceed-u sam prebacio u sportage, i savršeno rade, vozač/suvozač, zadnja klupa i gepek. Ni jedna nije pregorela, ne blinka, i dan danas isti nivo osvetljenja, ne tinja kada je ugašena.
Ja sam stavljao ne one "reflektore" sa po milion malih dioda, već samo sa jednom smd diodom.

Ove koje sam uzeo izgledaju nešto slično (isto) ovakvom tipu sijalice.

Slika

Za osvetljenje tablice (a ranije i za pozicije na ceed-u) sam se "isprsio" za philipsove ubodne w5w, koje su u altiosu bile oko 1700rsd za par, i rade perfeto.

I ja se sećam da je neko kačio link od domaće firme koja je vrlo kvalitetno pravila led sijalice, ali ne mogu da nađem sad.
Jedino ako te ne mrzi da čekaš sa alija ove što ti preporučih gore.
Sa budalama se ne isplati svađati. Prvo te spuste na svoj nivo, a onda te dotuku na iskustvo!

Korisnikov avatar
Sloba
Site Admin
Postovi: 10563
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:03
Garaža: Ford Fiesta Ecoboost, Mazda CX-30 AWD
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: DRL (Daylight) i druge vrste LED osvetljenja na automobilu

Post od Sloba » 09 Jun 2022, 21:34

Na prosloj Mazdi sam imao Philips festoon 30mm 6.000k i vidim da ih i dalje imaju u Siluxu, jedino sto im je cena 1.600 dinara po komadu. Ali, nema greske sa njima.

Sent from my MI 9 using Tapatalk





Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: DRL (Daylight) i druge vrste LED osvetljenja na automobilu

Post od Grujic » 11 Jun 2022, 11:09

Ne mrzi me, nije hitno :)

Ide mi par vrsta, nije isto vrata, podne, gore glavno, kaseta, gepek itd... moram da vidim za svaku posebno.

Korisnikov avatar
Sloba
Site Admin
Postovi: 10563
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:03
Garaža: Ford Fiesta Ecoboost, Mazda CX-30 AWD
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: DRL (Daylight) i druge vrste LED osvetljenja na automobilu

Post od Sloba » 11 Jun 2022, 11:39

Na Mazdi 3 zamenio sam, ako dobro računam, 25 sijalica, što spoljnih, što unutrašnjih. Ko bi rekao da ih ima toliko.

Meni je proces istraživanja i kupovine zapravo najzanimljiviji dok realizacija može biti i stresna jer uvek postoji mogućnost da se nešto polomi ili zagrebe. Gledao sam desetine klipova o zameni unutrasnje rasvete i ljudi su previše opušteni i traljavi za moja shvatanja. Uglave obični šrafciger u prorez na plastici i klik... Na snimku se vidi trag šrafcigera, mogu misliti uživo. Da se ne lažemo, tako verovatno rade i u servisima. Glavno je dobro se informisati gde, šta, kako, pripremiti pravi alat i polako, bez žurbe. Nekad nisam po svaku cenu išao do kraja, vidim ne ide, odem radim nešto drugo, ohladim glavu, potražim nove informacije i ponovo probam. Sledeći put po pravilu ide lako što je zapravo nagrada za strpljenje.

Sent from my MI 9 using Tapatalk




Korisnikov avatar
Gazu
Postovi: 2107
Pridružio se: 08 Feb 2022, 00:31
Garaža: Opel Astra G 1.6i-16V
Lokacija: Novi Sad

Re: DRL (Daylight) i druge vrste LED osvetljenja na automobilu

Post od Gazu » 11 Jun 2022, 12:29

A šta je moguće od ovoga za starije automobile, a s minimumom budženja? (Da umesto one slabašne pozicije stavim LED recimo...) Na primer, da bi tokom dana poštedeo kratko svetlo, da stavim LED za poziciju... Jel bi to moglo samo da se stavi drugačija sijalica recimo?

Ali i šta onda sa zadnjim svetlima, pozicija nazad radi i bez upaljenih kratkih svetala?

Ili je to sve za starije aute budalaština?

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk



Korisnikov avatar
Sloba
Site Admin
Postovi: 10563
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:03
Garaža: Ford Fiesta Ecoboost, Mazda CX-30 AWD
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: DRL (Daylight) i druge vrste LED osvetljenja na automobilu

Post od Sloba » 11 Jun 2022, 12:38

Pozicija ne može tj. ne sme biti zamena za dnevno ili oboreno svetlo (koje se koristi u nedostatku dnevnih), a sve ostalo što te zanima izvodljivo je svakako. Da uzmeš nova kola iz 2022. godine koja imaju obične sijalice, sličnija su kolima iz 1995. godine, nego danasnjim kolima koja fabrički imaju LED.

I nema tu budzenja. Ne zovu se te sijalice slučajno "retrofit".

Treba za početak pronaći koji tip sijalice ide na koju poziciju, a toga ima u korisničkim i servisnim uputstvima, bazama proizvodjača sijalica, video klipovima itd. Onda kupovati jedno po jedno, ali kvalitetno. Nikako setove gde je neki Kinez natrpao šta je hteo. Philips i Osram imaju 99% onog što je potrebno. Gledam na nekim kolima u saobraćaju - osvetljenje tablice im je jače od rikverc svetla. Suludo. Ne sija Philips T10 LED za tablicu slabije od kineskih sijalica zato što Philips nije znao da napravi jače, već zato sto su količinu svetla izjednačili sa klasičnom sijalicom pri čemu se dobio željeni rezultat uz petostruko nižu potrošnju struje.

Jedino, ne treba zanemariti tehnički pregled. Sve se može lepo uraditi, ali može biti problema na tehničkom. Ono što nikako ne treba raditi je staviti u reflektorsko kratko svetlo LED sijalicu, nebitno koju. U projektor ok, iako i to može biti problem na tehničkom.

Sent from my MI 9 using Tapatalk










Korisnikov avatar
Gazu
Postovi: 2107
Pridružio se: 08 Feb 2022, 00:31
Garaža: Opel Astra G 1.6i-16V
Lokacija: Novi Sad

Re: DRL (Daylight) i druge vrste LED osvetljenja na automobilu

Post od Gazu » 11 Jun 2022, 13:18

Hvala na detaljnom odgovoru. Pretpostavljam da je u tom slučaju kod mene najpametnije ne raditi ništa, ali kopaću ja dalje sad, tvoj post mi je dobra osnova.

Ako bi i bila varijanta koja je OK, i koja je ometa druge vozače, onda što da ne. Čak i ako je lako spremiti auto za tehnički - zameniti sve da bude jako je predviđeno, proći tehnički, pa staviti opet to kako želim. I to pod uslovom da time ne zaslepljujem druge.

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk


Korisnikov avatar
noodles
Postovi: 946
Pridružio se: 21 Jun 2016, 19:54
Garaža: KIA Sportage 1.6 GDi
Lokacija: Beograd

Re: DRL (Daylight) i druge vrste LED osvetljenja na automobilu

Post od noodles » 11 Jun 2022, 17:16

Nema te led sijalice za poziciju koja može da igra ulogu dnevnog svetla. Čak se pozic. halogene po dnevnom svetlu vide bolje od led.
Jedno od odličnih rešenja za automobile koji nemaju fabrička dnevna, odradio je @trojanac, u postu:

viewtopic.php?f=2&t=28&start=1335#p845351
Sa budalama se ne isplati svađati. Prvo te spuste na svoj nivo, a onda te dotuku na iskustvo!

Odgovori