GPS navigacija

ICE, GPS, handsfree, chip, parking senzori, auto-grafika, zatamnjena stakla, tuning/styling i ostalo
Odgovori
Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21090
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: GPS navigacija

Post od nidza » 13 Avg 2021, 11:32

Imaš ponuđene alternative pa sam možeš da odabereš drugu - u sivoj boji stoji sa balončićem koliko je vremenski duže, tako da po drugom principu dobiješ to što tražiš.

Ogi
Banned
Postovi: 11255
Pridružio se: 14 Jan 2012, 23:20
Garaža: Seat Leon 1.2 TSI 2017
Lokacija: Beograd

Re: GPS navigacija

Post od Ogi » 13 Avg 2021, 11:53

Da ali ja ne znam kojim putem zelim da idem osim da zelim da to bude put kojim bi svako normalan isao. U krajnjem slucaju, ne zelim time da se bavim, zato i koristim navigaciju. iGo za to ima FASTEST varijantu (ni ona nije savrsena) ali ove godine sam hteo da isprobam gmaps.

Evo primera sa odmora.

Krecemo za jedan manji gradic u brdu, prikaze mi samo jednu rutu (cak i da mi prikaze 3, nista mi ne znaci jer ne poznajem kraj) ja kliknem GO ili kako se vec zove opcija i dva puta idem i vracam se tako sto me vodi na neko levo skretanje gde nema ni putokaza i ja se sve vreme pitam kako je moguce da nema. Tu me i vraca. Na dan povratka, opet odem tim putem ali u povratku krenem drugom ulicom i izadjem na glavnu, siroku ulicu i skapiram da je glavno skretanje samo 300m od onog gde je on mene vodio i gde bi me vodio narednih 100 puta.

Stignemo na naplatnu pred Skoplje. Hocu da idem kod one 4 Dubai-like kule, pojma nemam kako da stignem ali znam da je tu neki veliki Bulevar i da moze opusteno kroz grad. On mi daje jednu rutu i odmah sa naplatne me tera desno na neko Idrizovo?! Ja u fazonu sta je ovo, nesiguran sam ali rek'o ajde idem, navigacija bolje zna. I stignem ja gde sam naumio, dovede me ona ali nekim starim putem, nidje veze, niti je najkraci niti najbrzi, rodjaci kada su culi nisu verovali kuda sam dosao.

Zakljucio sam da gmaps ne vodi niti najbrzim niti najkracom vec iskljucivo PRVOM rutom koja se prikaze bez bilo kakvog kriterijuma. Tako se ispostavilo u oba ova slucaja. Znaci vodio me je na prvo skretanje u oba slucaja iako je "normalna" ruta i brza i bolja i sve ostalo.

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21090
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: GPS navigacija

Post od nidza » 13 Avg 2021, 12:02

To kako si ti zamislio da se koristi navigacija je pomalo kockanje, da si potpuno neinformisan o ruti kojom putuješ unapred. Znaju da zabrljaju samo tako, i ja se ne bih 100% oslanjao na to.

Gmaps je tu još u prednosti u odnosu na ostale navi jer beleži rute kojima ljudi najčešće voze. Šta tu može biti problem, je što uzima u obzir prometne kozje staze kojima idu lokalci, a to treba izbeći uvek.
Zakljucio sam da gmaps ne vodi niti najbrzim niti najkracom vec iskljucivo PRVOM rutom koja se prikaze bez bilo kakvog kriterijuma. Tako se ispostavilo u oba ova slucaja. Znaci vodio me je na prvo skretanje u oba slucaja iako je "normalna" ruta i brza i bolja i sve ostalo.
Ne, ne, ide najbržim putem u odnosu na trenutno stanje u saobraćaju i neki svoj algoritam. U rutu je utkano iskustvo koje prikuplja sa telefona ljudi koji tuda voze svaki dan, a odabrao je tu rutu jer je verovatno lokalci najviše jašu. Na kraju krajeva, doveo te gde si planirao. Sigurno nećeš dobiti ni od jedne postojeće navigacije uvek to što su ti očekivanja.

nick79
Postovi: 447
Pridružio se: 27 Feb 2014, 07:26
Lokacija: Beograd

Re: GPS navigacija

Post od nick79 » 13 Avg 2021, 15:51

Imam ja jedno pitanje u vezi Garmin navigacija. Na njihovom sajtu piše da koriste kartografske podatke Here kompanije. Koja je prednost onda u odnosu na besplatnu Here we go aplikaciju koja postoji za Android/IOS mobilne uređaje? Jedino sto je nezavistan uređaj? Da li neko ko ima Garmin uređaj može da napravi neku rutu i onda uporedi sa onom koja se generiše u mobilnoj aplikaciji?

ljubitelj
Postovi: 10588
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: GPS navigacija

Post od ljubitelj » 13 Avg 2021, 16:19

Here mape su po mom iskustvu dosta zastarele, slabo se ažuriraju i treba po više meseci da se realno novo nastalo stanje pojavi.
Tom Tom slično (idu uz Win10).

Ja koristim maps.me kao do sada najbrže apdejtovane mape koje sam našao.
Recimo za petlju kod Orlovače je trebalo 20tak dana da se ažurira.

Tom Tom evo prošlo već nekoliko meseci i dalje je staro stanje prikazano.
Gugl mape su tek nedavno ažurirale stanje, isto je bar 2 meseca kasnilo.

Nekada sam koristio rado Via Michelin mape ali su oni postali katastrofa zastarele, i po više godina kasne.

nick79
Postovi: 447
Pridružio se: 27 Feb 2014, 07:26
Lokacija: Beograd

Re: GPS navigacija

Post od nick79 » 13 Avg 2021, 16:42

Nisam siguran, ali mislimda kod Here mapa update ide na 3 meseca. Koristio sam Sygic ali su jajre neviđene - kupis aplikaciju i imaš update na 3 meseca. Posle su uveli ako hoćeš mesečno moraš da do platiš još. I nekako mi je njihov business model bas napadan ali da ne idem sada u širinu. Mene i dalje zanima da li neko ko ima Garmin može da uporedi sa Here aplikacijom.

ikac2000
Postovi: 5857
Pridružio se: 08 Jul 2012, 22:50

GPS navigacija

Post od ikac2000 » 13 Avg 2021, 17:24

Inace za Gmaps, ko hoce autoputem do Kelebije, ne vodi ga novom obilaznicom koja je gotova vec vise od godinu dana, jer zadnji deo kod AP ne postoji za Google.

Tako me je lepo provozala kroz sela oko SU prosle godine. Ove sam naucio foru.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19263
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: GPS navigacija

Post od Heinz » 13 Avg 2021, 23:18

Gmaps u GR tradicionalno loše radi. I ja sam ove godine imao loše iskustvo, a znam za jadac, nego zaboravi se...

Sent from my SM-G770F using Tapatalk


Korisnikov avatar
noodles
Postovi: 946
Pridružio se: 21 Jun 2016, 19:54
Garaža: KIA Sportage 1.6 GDi
Lokacija: Beograd

Re: GPS navigacija

Post od noodles » 16 Avg 2021, 13:35

ljubitelj je napisao:
13 Avg 2021, 16:19

Ja koristim maps.me kao do sada najbrže apdejtovane mape koje sam našao.
Recimo za petlju kod Orlovače je trebalo 20tak dana da se ažurira.
Ja sam odavno počeo da koristim i maps.me još iz perioda dok nisu imale navigaciju. Sećam se da sam na Lefkadi samo to koristio, kao el. kartu, svaku koziju stazu su imali ucrtanu.
Ne mogu da se setim, GMAPS je od skoro nešto uveo, neko s*anje, tipa default preporučuje "eko" rute, fazon, počeli da misle na zagađenje okoline i sl. I kao, ne znam da li može da se utiče na to, osim kroz alternativne pravce, ako ih prikaže.
Ne znam da li je kod mene samo, ali recimo GMAPS, dok sedim kući, i kao planiram neku rutu, dok se tako zezam sve ok, daje rute koje su mi jasne i logične. Kada sam na lokaciji od koje treba da uključim navigaciju, sve potpuno drugačije, niti jedne od ponuđenih ruta prilikom testiranja i planiranja pre toga :)
Sa budalama se ne isplati svađati. Prvo te spuste na svoj nivo, a onda te dotuku na iskustvo!

ljubitelj
Postovi: 10588
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: GPS navigacija

Post od ljubitelj » 16 Avg 2021, 19:24

I ja koristim maps.me još od peiroda kada nisu bile rutabilne mape a i jedan problem mi se pojavio koji je mislim nerešiv.

Stariju verziju maps.,me aplikacije su prestali da ažuriraju sa novim mapama a kada sam pokušao da aplikaciju updatejem prijavi da ne može da je instalira na Android 4,2 koji mi je na tom telefonu. Isto i tablet koji je 4.4 Androdi a tako lepo legne na zgodno mesto u autu.

Naravno taj telefon i tablet nemaju podršku za update na neki današnji Androdi 9 ili 10...

Imam i noviji telefon i tu novija maps. me aplikacija se redovno automatski ažurira mapama ali taj telefon mi ne odgovara da koristim u autu za navigaciju.

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19263
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: GPS navigacija

Post od Heinz » 16 Avg 2021, 20:33

Ako su u pitanju Open Street Maps probaj sa Magic Earth aplikacijom.

ftj
Postovi: 13038
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: GPS navigacija

Post od ftj » 16 Avg 2021, 21:25

@ljubitelj

mozes da rootujes telefon i instaliras noviji android. bio je nekad i domaci sajt/forum sa uputstvima android srbija cini mi se a strani android xda.

ljubitelj
Postovi: 10588
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: GPS navigacija

Post od ljubitelj » 16 Avg 2021, 23:33

Taj telefon je rutovan fabrički, takav je i kupljen a nešto mi ne treba noviji android, ovaj stari ima i prednosti kao recimo u veličini fonta na početnom ekranu i pogotovu u boljem dial-eru od ovoga što je Androidu 10.

Da ne pominjem da je snimanje razgovora besprekorno i po jasnoći i glasnoći dok u Andoridu 10 i ne radi baš kako treba.
FM radio je takodje znatno bolji, poseduje i RDS dok u Adroridu 10 FM radio nema RDS.

Telefonu je baterija posle 6 godina izgubila 50% i količina memorije nije bila više dovoljna, razlozi što ga sada ograničeno i retko koristim.

Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8367
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: GPS navigacija

Post od grujicd » 16 Avg 2021, 23:47

Ja sam ulovio Sygic na nekoj lifetime akciji, nisam ni proverio da li to i dalje poštuju. U vožnji je bio bolji od gmaps, pokazuje ograničenja, znake, lepše pokaže kad nailazi neko odvajanje na autoputu itd. Isto ima i ažurne podatke o zagušenju i alternativne pravce, možda i bolje bira normalnije putanje nego da te zavlači u male ulice kao gmaps, bolje pokazuje pumpe, ima više podešavanja... Ali džaba. Jednostavno gmaps kida sa pretragom, kad za sekund sa njim nađem šta hoću tako me mrzi da kucam adresu ili pretražujem POI u Sygicu.

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21090
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: GPS navigacija

Post od nidza » 17 Avg 2021, 06:56

Zar ne može pretraga iz Google da se preko share opcije prebaci u bilo koju drugu aplikaciju, pa i Sygic?


Sent from my M2007J3SY using Tapatalk


Odgovori