GPS navigacija

ICE, GPS, handsfree, chip, parking senzori, auto-grafika, zatamnjena stakla, tuning/styling i ostalo
Odgovori
Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8045
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Grčka

Post od OMP » 17 Jul 2022, 14:42

Saša je napisao:
17 Jul 2022, 14:16
Mene je spasilo to što auto ima kameru koja čita saobraćajne znake i upozorio me pa sam smanjio na vreme. Inače teško da bih to primetio.


Sent from my iPhone using Tapatalk
i preko navigacije na telefonu ima tih upozorenja mada ja navi i ne palim usput event kad idem negde gde ne znam put ili po nekom gradu kad trazim nesto odrdjeno a vidim ljudima to stalno ukljuceno na putu

tlazar
Postovi: 862
Pridružio se: 24 Feb 2017, 15:24
Garaža: Elantra 1.6mpi

Re: Grčka

Post od tlazar » 17 Jul 2022, 14:59

Ja drzim ukljucenu uvek na telefonu, cesto cak i po gradu zbog pracenja guzvi

Sent from my SM-N975F using Tapatalk


Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 13039
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Grčka

Post od Saša » 17 Jul 2022, 15:01

Za Google i slične navigacije moraš imati Net uvek a kod klasičnih navigacija je čest problem sa starim kartama u njima ili se recimo nešto privremeno izmeni na ruti usled radova i slično i onda je baš beskorisno. Ovo u autu sa kamerom kao deo opreme je bruka dobra stvar, em ne moraš stalno da gledaš i paziš (imaš uvek na displeju komandne table koliko je ograničenje) em te i upozori zvučnim signalom kada se promeni. Baš je rasterećujuće na dužim rutama.


Sent from my iPhone using Tapatalk

tlazar
Postovi: 862
Pridružio se: 24 Feb 2017, 15:24
Garaža: Elantra 1.6mpi

Re: Grčka

Post od tlazar » 17 Jul 2022, 15:11

Da, to jeste svakako najbolje.
Inace google navigacija radi i offline, ali nema update saobracaja. Najveca prednost je azurnost mape u tom slucaju.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk


Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8045
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Grčka

Post od OMP » 17 Jul 2022, 15:15

Saša je napisao:
17 Jul 2022, 15:01
Za Google i slične navigacije moraš imati Net uvek
ne moras, ja koristim offline mape na HERE navigaciji, skinuo srbiju, mkd i gr, dovoljno, a imam i za google mada nju ne koristim

Korisnikov avatar
Inzaghi
Postovi: 321
Pridružio se: 11 Okt 2017, 11:31
Garaža: Peugeot 308 1.6 2010
Lokacija: nbgd

Re: Grčka

Post od Inzaghi » 17 Jul 2022, 15:22

Sygic, ali premium varijanta, ima u opcijama prepoznavanje znakova preko kamere na telefonu.

ftj
Postovi: 13036
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Grčka

Post od ftj » 17 Jul 2022, 15:31

navigaciju drzim upaljenu i da bih znao za kolko stizem na odrediste.

Korisnikov avatar
Gazu
Postovi: 2114
Pridružio se: 08 Feb 2022, 00:31
Garaža: Opel Astra G 1.6i-16V
Lokacija: Novi Sad

Re: Grčka

Post od Gazu » 17 Jul 2022, 16:15

Inzaghi je napisao:Sygic, ali premium varijanta, ima u opcijama prepoznavanje znakova preko kamere na telefonu.
Na Sygicu imam samo neki stari premijum nalog, neki tajni da bi imao glasovnu navigaciju i nešto pokriveno u Evropi i ne znam šta u svetu. To tad nije morao da se uzima Premium+ kao sad na godišnjem nivou.

Tako da nemam to prepoznavanje znakova, ali je odlična stvar što i navigacija sama po sebi prilično dobro zna gde je kakvo ograničenje. Upozorava biptanjem ako prekoračim, i uvek mogu na tren da bacim pogled sa vidim koliko je ograničenje ako sam se ranije zamislio.

Poenta, služi Sygic za to i bez znakova, iako bi sa znakovima bilo samo još bolje. SlikaSlika

Jel koristi neko možda Maps.me navigaciju, njih nikad nisam testirao?

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk




BigMazzy
Postovi: 1638
Pridružio se: 03 Feb 2019, 10:10

Re: GPS navigacija

Post od BigMazzy » 17 Jul 2022, 16:56

HERE je postao očaj živi, Sygic imam premium ali za android auto traži doplatu ( da bi se otključalo glasovno navođenje...), tako da ga zbog toga bojkotujem ali što se tiče navođenja, pogotovo gde nikad niste bili i ne poznajete put, tu je Sygic objasnio kako se pravi prava navigacija za saobraćaj. Gmaps je najuniverzalnina i što je ljudima najvažnije, besplatna, ono što ostale nemaju a Gmaps ima je mnogo bolja upotreba pretraživanja, points of interest, jer šta god da zadate, naći će, od kafana do spomenika kulture itd, itd.

Pre dva meseca sam ažurirano u ovlašćenim mapu fabričke navigacije , TomTom (dve godine besplatnog ažuriranja), sve kamere za brzinu prepoznaje ( u BGu što sam video) i najavljuje bez da je uključena navigacija (može se isključiti i ta opcija).
Tako da pored tog obaveštenja za znakove ograničenja koje retko i gledam, vrlo me revnosno diže iz mrtvih pištanje za kamere.

Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14190
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: GPS navigacija

Post od pedja » 17 Jul 2022, 18:01

GMaps ume da brlja, navodi kroz jednosmerne, pokazuje nepostojeće prolaze, nema neke svežije deonice. Sa druge strane, lako se koristi, brzo dopunjuje bez nekih posebnih apdejta i zajebancija. Nekako mi se čini i da je sve lošiji po pitanju saobraćaja uživo, pokazuje gužvu gde je nema i slično.

Svakako, nema idealnog rešenja, ali je bolje od čitanja karte ili znakova pored puta (što često ume da pomogne).


TapaT


Korisnikov avatar
Gazu
Postovi: 2114
Pridružio se: 08 Feb 2022, 00:31
Garaža: Opel Astra G 1.6i-16V
Lokacija: Novi Sad

Re: GPS navigacija

Post od Gazu » 17 Jul 2022, 18:47

Al evo baš danas sa Sygicom. Nađem se negde na Fruškoj Gori gde nema signala, i uključujem ponovo Sygic da nastavim vožnju, al kad ono - on prijavljuje grešku. Uzrok - traži internet. Pa šta tražiš internet za pokretanje aplikacije ako si offline navigacija. I posle toga primećujem kako sve teško lokaciju ponovo određuje, a ona brzina u aplikaciji - te idem 0 na sat ili tipa 9, te 90, a zapravo skoro sve vreme idem oko 50.

Tako da eto, dobre su te aplikacije, ali treba i sam znati teren, barem se nekako informisati pre puta, gledati Google Street View i sl., ne sme čovek da se samo na nju osloni, sav bi se preznojao. Iako stoji da bi to radilo glatko da sam ja navigaciju uključio, i vozio od tačke A do tačke B. Ja sam ovo stajao svako malo. I naravno, računam da za ovo i nije samo Sygic kriv, ili nije možda on kriv ni uopšte, nego lokacija na telefonu. Ali je bome kriv Sygic kad neće da se upali bez interneta!

[mention]BigMazzy[/mention] Da, meni je utisak da je Sygic previše bezobrazan sa svojim tim cenama i načinom naplaćivanja, baš su s tim glasovnim komandama bezobrazni. I ja to imam kupljeno tako od ranije, ali je ipak ružno da sad ljudi da bi imali glasovno navođenje moraju da plaćaju 10-15 evra godišnje.

EDIT: Probao sam kod kuće da upalim Sygic bez upaljenog neta, i sad opet radi iz prve.

Korisnikov avatar
Inzaghi
Postovi: 321
Pridružio se: 11 Okt 2017, 11:31
Garaža: Peugeot 308 1.6 2010
Lokacija: nbgd

Re: GPS navigacija

Post od Inzaghi » 17 Jul 2022, 19:37

Mene je samo jednom zestoko zajebao Sygic. Iako su bili ugaseni neasfaltirani putevi, 2017 na Kefaloniji me spustao prema Lurdati sa glavnog puta nekim puteljkom. Nije me zbunilo jer sam video neki znak za znamenitost pa rekoh aj. Kad iza coska kamencuge, rupe i sljunak. Sva sreca bilo mesta za okret. A sve to zato sto je blize 500m nego glavnim putem (uvek mi je podeseno na fastest). :mrgreen:

BigMazzy
Postovi: 1638
Pridružio se: 03 Feb 2019, 10:10

Re: GPS navigacija

Post od BigMazzy » 17 Jul 2022, 19:56

pedja je napisao:GMaps ume da brlja, navodi kroz jednosmerne, pokazuje nepostojeće prolaze, nema neke svežije deonice. Sa druge strane, lako se koristi, brzo dopunjuje bez nekih posebnih apdejta i zajebancija. Nekako mi se čini i da je sve lošiji po pitanju saobraćaja uživo, pokazuje gužvu gde je nema i slično.

Svakako, nema idealnog rešenja, ali je bolje od čitanja karte ili znakova pored puta (što često ume da pomogne).


TapaT
Gmaps je malo promenio politiku. Sad rutira slično kao Sygic, koji su zbog toga ranije kritikovali. Naime, Sygic je uvek vodio putevima prvog reda pa na dalje, dakle prvenstvo je prednost davao AP pa magistralama pa ulicama prvog, drugog reda itd, i to su korisnici navigacija navodili kao manu, jer ako se skrene sa određene rute, Sygic je vraćao preko puteva višeg prioriteta, što je delovalo nelogično i rute su bile malo duže i ako su postojale prečice. Dok je kod Gmaps bilo drugačije jer je baš tražio najkraću rutu kad se zada, ALI.......nakon izvesnog vremena je i Gmaps krenuo istom filozofijom i izbegavanjem kojekakvih uličica i zalaže je u iste bez potrebe jer, jelte, utvrđeno je je takvo zavlače je rizično po korisnike pa mogu završiti u krajnje "nezgodnim" krajevima gde mogu biti i opljačkani itd, itd.


Za razliku od Gmaps , Sygic vrlo dobro, odlično, obeležava raskrsnice, odvajanja sa više traka tzv Line Guidance, potencijalna skretanja, slika u slici sa posebnim obaveštenjima, ograničenja brzine , čak i oštre krivine unapred sa dodatnim znakovima, što je noću itekako bitno i još mnogo stvari koje Gmaps nema.

AA za Sygic je 20€ godišnje, na popustima ume da bude upola cene.

I Gmaps i Sygic zavise od GPSa i obe imaju offline mod. Mene je Gmaps izdao na Bukulji , pokrenut preko android auto , ali koristi GPS preko telefona, kad je bilo nešto oblaka a on poludeo sa onim skretanjima, ja idem uzbrdo, on pokazuje nizbrdo, ja skrenem levo on nastavi pravo pa posle pola minuta uhvati gde sam.... To je opet normalno ako je loše vreme.
Skoro kad je bilo ono nevreme, Gmaps je baš loše pokazivao zastoje u saobraćaju, na par mesta gde je bilo crveno, ja sam prošao opušteno. Na to se baš ne treba oslanjati 100%.

Slike Line Guidance , to je ilustracija, izgleda bolje na novijim verzijama i slika sa oznakama za oštro skretanje

PS, pre izvesnog vremena je Sygic poslao mejl u kome obrazlaže zašto nije besplatan kao Gmaps i zašto se doplaćuju određene funkcije, i izvinjavaju se zbog toga ali ipak od nečega treba ljudi i da žive.
SlikaSlikaSlika

BigMazzy
Postovi: 1638
Pridružio se: 03 Feb 2019, 10:10

Re: GPS navigacija

Post od BigMazzy » 17 Jul 2022, 20:01

Evo baš sad gledam akcija , 12€ za godinu dana Android Auto i još brdo stvari

Slika

Korisnikov avatar
Gazu
Postovi: 2114
Pridružio se: 08 Feb 2022, 00:31
Garaža: Opel Astra G 1.6i-16V
Lokacija: Novi Sad

Re: GPS navigacija

Post od Gazu » 17 Jul 2022, 22:18

BigMazzy je napisao:
17 Jul 2022, 19:56
PS, pre izvesnog vremena je Sygic poslao mejl u kome obrazlaže zašto nije besplatan kao Gmaps i zašto se doplaćuju određene funkcije, i izvinjavaju se zbog toga ali ipak od nečega treba ljudi i da žive.
Ma da, a i ja da više vozim po nepoznatijim putevima, tih eto sad 12 evra uopšte ne bi žalio za godinu dana. Što je od ovog leta sad slučaj. S devojkom ništa nigde ne bi mogao da se provozam i ISTRAŽUJEM, takva je. Tako da, svaka njoj čast, ali to ili s društvom, ili sam, i uživancija.😊

Jedino mi se ne sviđa što zakidaju ni manje ni više nego glasovnu navigaciju, mislim da bi i zbog bezbednosti u saobraćaju trebali tu politiku da izmene, a da za nešto drugo traže pare, ali dobro.

Odgovori