Ksenoni, biksenoni itd...

ICE, GPS, handsfree, chip, parking senzori, auto-grafika, zatamnjena stakla, tuning/styling i ostalo
Odgovori
NemanjaOOOO
Postovi: 353
Pridružio se: 02 Avg 2019, 10:43

Re: Ksenoni, biksenoni itd...

Post od NemanjaOOOO » 10 Okt 2021, 22:52

krle96 je napisao:
NemanjaOOOO je napisao:
10 Okt 2021, 01:17
krle96 je napisao:
Daj mi neke takve sertifikovane halogenke, da proučim. Mislim jeste mi samo do izgleda.
Sa ovima ces dobiti izgled koji trazis, garantovano, a sa vidjivoscu ces biti zadovoljan.
Stavio pre 10-15 dana i cena im je sasvim korektna 1900din/par.

Nikad nisam koristio te Osramove Cool Blue mislim da one nisu 5500K, mada odavno znam da postoje, ne znam kakve su, ali ove Cool Blue Boost je to sto trazis. Slika

Послато са SM-G991B помоћу Тапатока
Da ali pročitaj tekst za te što si predložio.
Izgleda da ni one nisu sertifikovane.
Zasto je toliko bitno da su sertifikovane?Neko na tehnickom trazi da budu sertifikovane? Iskljucicete iz saobracaja? Sijaju tako da smetaju drugima?

Послато са SM-G991B помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
Uroš S.
Postovi: 10886
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:17
Garaža: Fabia 1.0 TSI DSG | Yamaha X-Max 300 TechMax 2023. | Polar Forester
Lokacija: Blokovi

Re: Ksenoni, biksenoni itd...

Post od Uroš S. » 10 Okt 2021, 23:00

Sve ok, ali mene zanima taj estetski momenat u čemu se ogleda? Ako si slep kad je mokro, nekako mi to važniji aspekt kod farova, kako osvetljavaju put tj da li vidim ispred sebe.

Pritom sve te sijalice traju bitno kraće od standardnih, nisu jeftine...

Sent from my SM-N970F using Tapatalk


NemanjaOOOO
Postovi: 353
Pridružio se: 02 Avg 2019, 10:43

Re: Ksenoni, biksenoni itd...

Post od NemanjaOOOO » 10 Okt 2021, 23:26

Dosta sam sijalica isprobao, licno neku posebno bolju ili losiju vidljivost nisam uocio. Po mokrom ni jedna nije idealna. Sve su to neke minimalne razlike.

Послато са SM-G991B помоћу Тапатока


lami
Postovi: 3264
Pridružio se: 19 Feb 2017, 15:34
Lokacija: Smederevo

Re: Ksenoni, biksenoni itd...

Post od lami » 11 Okt 2021, 08:48

Pitanje je gde ti vozis. Ako vozis uglavnom po gradu gde je sve pokriveno rasvetom, naravno da neces primetiti veliku razliku. Iz iskustva, voznja na otvorenom bez jake rasvete, kad je kisa ili vlazno, sa kseljonima, je znatno opasnije, iako belicasta svetlost deluje jebackije po suvom.

Послато са SM-G973F помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
dunx81
Postovi: 5576
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:20
Garaža: Civic 1.8
Lokacija: Zrenjanin

Re: Ksenoni, biksenoni itd...

Post od dunx81 » 11 Okt 2021, 11:42

4300k xenon u projektorskom faru je ok kombinacija. Na Astri g je osetno bolje radio posao u svim uslovima od klasičnog sa h7 halogenkom.

Korisnikov avatar
krle96
Postovi: 150
Pridružio se: 11 Feb 2021, 08:44
Garaža: Peugeot 308

Re: Ksenoni, biksenoni itd...

Post od krle96 » 11 Okt 2021, 11:50

Ali nemam projektore. Ne bih nešto preterano da izdvajam novca za sijalice, ali složićete se da je ružno na 308ici da ima one lepe bele pozicije a žute farove...

lami
Postovi: 3264
Pridružio se: 19 Feb 2017, 15:34
Lokacija: Smederevo

Re: Ksenoni, biksenoni itd...

Post od lami » 11 Okt 2021, 12:34

Pa meni iskreno i nije, ako mislis na dnevna svetla, ne na pozicije. Ako je neko ubacio led pozicije, to je bar lako da ih zamenis.
Evo ja imam nov auto koji ima led dnevna svetla i halogenke, pa se ne opterecujem. P.s. jedina slika koju imam sa upaljenim svetlima.Slika

Послато са SM-N960F помоћу Тапатока


NemanjaOOOO
Postovi: 353
Pridružio se: 02 Avg 2019, 10:43

Re: Ksenoni, biksenoni itd...

Post od NemanjaOOOO » 11 Okt 2021, 21:45

Ocajno, nov auto svetla "praistorijska" da tako kazem. Bio bi drugi auto sa belim.

Послато са SM-G991B помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
krle96
Postovi: 150
Pridružio se: 11 Feb 2021, 08:44
Garaža: Peugeot 308

Re: Ksenoni, biksenoni itd...

Post od krle96 » 11 Okt 2021, 22:07

Iskreno, i ja mislim da bi bio drugi auto sa belim svetlima :zbunjen:

lami
Postovi: 3264
Pridružio se: 19 Feb 2017, 15:34
Lokacija: Smederevo

Re: Ksenoni, biksenoni itd...

Post od lami » 11 Okt 2021, 22:32

Jbg, razliciti pogledi. Meni je najbitnije da imam sto bolju vidljivost, ne opterecujem se kako cu da izgledam ljudima pored kojih prolazim. Pre korone sam vozio svaki dan Beograd - Smederevo i to po svakakvim uslovima, magla, kisa, vejavica... tako da mi je vidljivost apsolutni prioritet, a po danu ionako rade samo dnevna svetla, pa se ta praistorijska svetla ne vide. Za pare za koje sam uzeo nov auto, sam mogao da uzmem dobro ocuvani audi, bmw, mecku sa fabrickim ksenonima, ali je meni bilo bitnije da se malo manje druzim sa majstorima. I za to sam imao brdo komentara znas kakav si auto mogao da uzmes, a uzeo si c3. Vi mozda prelazite manje km i to po gradu, pa vam vidljivost ne znaci toliko.

Послато са SM-N960F помоћу Тапатока



Korisnikov avatar
Puzo81
Postovi: 3263
Pridružio se: 11 Mar 2012, 23:42
Garaža: Ford S-Max 2.0 Tdci Titanium
Lokacija: Novi Sad

Re: Ksenoni, biksenoni itd...

Post od Puzo81 » 11 Okt 2021, 22:43

dunx81 je napisao:
11 Okt 2021, 11:42
4300k xenon u projektorskom faru je ok kombinacija. Na Astri g je osetno bolje radio posao u svim uslovima od klasičnog sa h7 halogenkom.
4300 i max 5000K, hladno bela.

Na corsi B sam imao staklene farove ABM sa projektorima i CNlight Arc s 5000K. Oborena su toliko bila dobra da duga nikada nisam palio.
Na 159 moram rešiti farove jer su kao sveća, katastrofa teška. Probaću sa 4300K a ako su projektori sjeb onda ću druge.

Korisnikov avatar
krle96
Postovi: 150
Pridružio se: 11 Feb 2021, 08:44
Garaža: Peugeot 308

Re: Ksenoni, biksenoni itd...

Post od krle96 » 11 Okt 2021, 22:48

lami je napisao:
11 Okt 2021, 22:32
Jbg, razliciti pogledi. Meni je najbitnije da imam sto bolju vidljivost, ne opterecujem se kako cu da izgledam ljudima pored kojih prolazim. Pre korone sam vozio svaki dan Beograd - Smederevo i to po svakakvim uslovima, magla, kisa, vejavica... tako da mi je vidljivost apsolutni prioritet, a po danu ionako rade samo dnevna svetla, pa se ta praistorijska svetla ne vide. Za pare za koje sam uzeo nov auto, sam mogao da uzmem dobro ocuvani audi, bmw, mecku sa fabrickim ksenonima, ali je meni bilo bitnije da se malo manje druzim sa majstorima. I za to sam imao brdo komentara znas kakav si auto mogao da uzmes, a uzeo si c3. Vi mozda prelazite manje km i to po gradu, pa vam vidljivost ne znaci toliko.

Послато са SM-N960F помоћу Тапатока
Ma razumem te skroz, samo komentarišem taj estetski deo. Normalno da ćeš u tvom slučaju više obraćati pažnju na vidljivost. Ja iskreno nisam ni znao da bela svetla daju manju vidljivost od žutih, a i što se ksenona tiče, nisam znao da će zbog njih praviti probleme na tehničkom i da toliko smetaju drugim vozačima. Vozio sam često po mraku na neosvetljenim putevima, i istina je da znaju da zaslepe, ali takav je svaki treći auto, iskreno već sam se i navikao na to da blicam ljudima jer mislim da su zaboravili da ugase duga, a ono zapravo rokaju ksenoni. Ulogu igra i kako si naštelovao svetla...tako da...ne znam šta da radim na kraju. Da li da uzimam halogene bele, ksenone ili da ostavim ove što stoje sad...

lami
Postovi: 3264
Pridružio se: 19 Feb 2017, 15:34
Lokacija: Smederevo

Re: Ksenoni, biksenoni itd...

Post od lami » 11 Okt 2021, 22:54

Najjeftinije ti je da uzmes sertifikovane ove plavicasto/bele. Ako ugradjujes ksenone, mislim da moras da busis poklopce pozadi, bar ih je busio ovaj sto je ugradio na c4.
Opet, ta vidljivost nije toliko strasna kad je normalno vreme, kad je vlazno ili kisa, jeste. Za maglu ne znam kako se ponasa.

Послато са SM-N960F помоћу Тапатока


ljubitelj
Postovi: 10570
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Ksenoni, biksenoni itd...

Post od ljubitelj » 12 Okt 2021, 11:00

Videti i biti vidjen je funkcija sistema osvetljenja, estetika kako izgleda je totalno nebitna kategorija i to gotovo nikoga ne zanima, ne računam napaljene klince kojima auto služi za poziranje pred istim nekim drugim napaljenim klincima pa se to na kraju svede na opšti kičeraj.
Inače, opšte je poznato da žuto svetlo po spektru obično prža bolju vidljivost od bele a naročito hladno bele.

Halogeno je i dalje najbolje svetlo koje postoji u smislu pogodnosti za ljudsko oko i pri tome mislim na opšte stanje uključeni i poslovi poput čitanja /rad u kancelariskom okruženju.

Ksenoni su ionako otišli u muzej, njihova ugradnja se pokazala kao jedna kratkotrajna epizoda.

Sasvim druga priča su multi fokus /matrix kompjterski upravljana LED osvetljenja ali to je neka sasvim druga liga i po ceni i po mogućnosti naknadne ugradnje.

ftj
Postovi: 13026
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Ksenoni, biksenoni itd...

Post od ftj » 12 Okt 2021, 17:10

Kako bre halogeni najbolji? :)

U danasnjem auto svetu je izgled fara jako bitna kategorija, bukvalno odmah ispod toga videti i biti vidjen, jednostavno malo sta je ostalo da se unapredjuje sto se tice izgleda pa se tome pridaje jako velika paznja jer izgled je taj koji najpre prodaje vozilo danas.

Led nista bolje ne sija od xenona, osim sto se otvara mogucnost precizne projekcije svetla. Dodatno sad postoje i laserski farovi i bice interesantno videti da li ce i to postati mainstream jednog dana.

Odgovori