Kamera za kola

ICE, GPS, handsfree, chip, parking senzori, auto-grafika, zatamnjena stakla, tuning/styling i ostalo
Odgovori
Korisnikov avatar
stefankmn
Pobednik Garaža - Kup takmičenja
Postovi: 1327
Pridružio se: 03 Feb 2015, 12:09
Garaža: VW PASSAT B8 1.6 TDI

Re: Kamera za kola

Post od stefankmn » 20 Feb 2021, 15:06

A jel za taj parking mode mora da se radi neki update ili ima to i na firmware koji ne dosao uz kameru, ja nisam to nista cackao pa zato pitam :D ako postoji onda samo dati kameri stalno napajanje? I onda se kameri upali kada vidi neki pokret ili je upaljena non stop?

Sent from my SM-N960F using Tapatalk


Korisnikov avatar
Dare4x4
Postovi: 3105
Pridružio se: 22 Avg 2014, 17:00

Re: Kamera za kola

Post od Dare4x4 » 20 Feb 2021, 15:38

Sloba je napisao:
20 Feb 2021, 13:54
Da, na to sam i mislio. Prakticno si napravio parking rezim bez napajanja iz fuse boxa. To je i meni davno padalo na pamet, ali nisam imao potrebu.

Sent from my MI 9 using Tapatalk
Pa da. Kupio sam i onog lopova za osigurač ali nemam hrabrosti da to ostavim na 12v. Ovako mi je sigurnije jer powerbank ima limitator struje i zaštitu od kratkog spoja.

Zaboravio sam malopre da odgovorim: Nisam imao problem sa GPS držačem niti vibracije. Doduše, kamera je možda 5 puta ukupno skinuta i nameštena u njega, pa se nije razmrdalo. U pakovanju sa kamerom dobio sam samolepljivu penu debljine možda pola milimetra, isečenu prema držaču. Sinoć sam preturao po kutiji i shvatio čemu to služi, ima 4-5 komada. Jedan sam zalepio ali mnogo je teško onda postaviti kameru u držač pa sam odlepio i vratio kako je bilo.

Nisam isprobao šta bi bilo da napajanje ide direktno u kameru jer port je sa pogrešne strane i morao bih da povučem ceo kabal za 5-6cm i bio bi savijen pod pravim uglom. Ovako kako je sad, kabal mi se skoro i ne vidi jer ispod neba ide pravolinijski u GPS držač.

Parking mod dolazi sa nekom novijom verzijom softvera. Ja ga nisam imao do sinoć pa nisam sasvim siguran kako radi. Može da se podesi broj frejmova u parking modu samo ne znam da li taj snimak posle ide kao timelapse ili u realnom vremenu. Izgleda da je logika snimanja u tom modu da kad nema vibracija kamera prelazi na taj smanjeni broj frejmova i snima non stop, a kad ima vibracija onda snima normalno. Na detekciji pokreta snima normalan snimak uvek kad nešto mrda u kadru, pa tako zbog vetra može da snima ceo dan bez potrebe. U tom smislu je možda bolji parking mod. Kažem opet, nisam do sinoć ni imao pa sve ovo treba proveriti. Nije mi bilo do eksperimentisanja bez preke potrebe ;)

Korisnikov avatar
Dare4x4
Postovi: 3105
Pridružio se: 22 Avg 2014, 17:00

Re: Kamera za kola

Post od Dare4x4 » 21 Feb 2021, 18:51

Posle današnjeg testiranja situacija je sledeća: kamera podešena na detekciju pokreta snima lepo međutim pravi pauze od minut do dva između klipova. Ni jedan ne snimi na sva tri minuta. Povremeno se čuje "bip" bez neke pravilnosti. Prvo sam mislio da je možda od šok senzora ali nije. Ne desi se na neravninama niti ostane sačuvana slika. Inače REC svetli konstantno u vožnji.
Mislim da ću potražiti verziju softvera sa kojom je došla i vratiti nazad, pošto je radila godinama bez greške. Sa ovom najnovijom verzijom imam utisak da je slika još jasnija, naročito noću, i da je snimak tečniji iako je 60fps i pre i sada. Takođe, sa najnovijim softverom poslednji snimak ostane nečitljiv za računar.

Korisnikov avatar
stefankmn
Pobednik Garaža - Kup takmičenja
Postovi: 1327
Pridružio se: 03 Feb 2015, 12:09
Garaža: VW PASSAT B8 1.6 TDI

Re: Kamera za kola

Post od stefankmn » 22 Feb 2021, 20:21

Evo i ja primetio sad da mi Viofo nije snimao nekih 15min od Zvezdare do Tosinog Bunara. Vidim da postoji neki kratki file od 1 sekunde bukvalno i nakon toga kao da se ugasio i nije snimao vise , onda kada sam posle 1h i nesto upalio kola nastavio je da snima normalno i kolko vidim po fileovima sve je ok :zbunjen: Ali nisam cuo nikakav zvuk niti sam nesto primetio dal svetli REC il ne :D
Screen Shot 02-22-21.JPG

Korisnikov avatar
Dare4x4
Postovi: 3105
Pridružio se: 22 Avg 2014, 17:00

Re: Kamera za kola

Post od Dare4x4 » 22 Feb 2021, 21:12

Imaš opciju LED u podešavanjima. Mislim da se tu namešta da REC svetli ili ne svetli tokom snimanja.

Ne mogu nigde da nađem verziju softvera 2.06 koju sam imao. Tačnije, na zvaničnom sajtu je samo poslednja verzija i vodi se kao 4.0, a kamera je vidi kao 4.01
Skinuo sam neke 3.x ali sa rumunskog viofo sajta. Ne znam da li da isprobam. Ova 4.01 definitivno ne valja.

Korisnikov avatar
stefankmn
Pobednik Garaža - Kup takmičenja
Postovi: 1327
Pridružio se: 03 Feb 2015, 12:09
Garaža: VW PASSAT B8 1.6 TDI

Re: Kamera za kola

Post od stefankmn » 22 Feb 2021, 22:07

Pogledacu podešavanja, do sad je svetlelo kada snima, kada ne snima blinka kolko se secam :D

Pomenu kolega jedan da ima staru verziju pa nek ti upload negde kada već ne mozes da je nadjes nigde.

Bdw imas dugo kameru tu ko I ja, koje podešavanje ti se pokazalo najbolje za kvalitet snimka? Koja rezolucija? Da je slika sto bolja ali i da bez problema uhvatim tablice nekog auta ako mi zatreba :)

Sent from my SM-N960F using Tapatalk


Korisnikov avatar
Dare4x4
Postovi: 3105
Pridružio se: 22 Avg 2014, 17:00

Re: Kamera za kola

Post od Dare4x4 » 22 Feb 2021, 22:42

Ja snimam na 1080p i 60fps. To nije najveća ponuđena rezolucija ali mislim da se najbolje vidi. Tablice se čitaju bez problema danju, a pod svetlima baš loše.
Kao što rekoh, deluje mi da je nešto bolji snimak sa novim softverom ali badava to kad ima drugih bagova.

Da, @noodles reče da ima softver, pa ako može neka postavi :) Možda će raditi i ovi sa rumunskog sajta ali ko sme to da isprobava... Nešto sam bio siguran da sve verzije postoje na Viofo sajtu ali ipak ne nalazim.

Ne diraj onda podešavanje za REC dugme, tako i treba da se ponaša.

Korisnikov avatar
noodles
Postovi: 946
Pridružio se: 21 Jun 2016, 19:54
Garaža: KIA Sportage 1.6 GDi
Lokacija: Beograd

Re: Kamera za kola

Post od noodles » 24 Feb 2021, 09:30

Evo fw koji je došao na mojoj kameri, 2.02:
Sa budalama se ne isplati svađati. Prvo te spuste na svoj nivo, a onda te dotuku na iskustvo!

Korisnikov avatar
Dare4x4
Postovi: 3105
Pridružio se: 22 Avg 2014, 17:00

Re: Kamera za kola

Post od Dare4x4 » 24 Feb 2021, 14:10

Da li si uspeo da izvučeš fajl iz kamere ili si skinuo od negde?

Korisnikov avatar
noodles
Postovi: 946
Pridružio se: 21 Jun 2016, 19:54
Garaža: KIA Sportage 1.6 GDi
Lokacija: Beograd

Re: Kamera za kola

Post od noodles » 24 Feb 2021, 14:22

skinuo sa viofo sajta, sve regularno.
par dana posle kupovine kamere počeo sam da pratim DashCamTalk forum, i tamo je bio trade oko upgrade-a fw-a, ostavljeni offic. linkovi, itd. I nikad nisam odradio upgrade, ostao na fabričkom, iako sam skidao novije. Kada sam video da ako budu problemi može da se vrati stari, ja sam za svaki slučaj skinuo da imam originalni.
Sa budalama se ne isplati svađati. Prvo te spuste na svoj nivo, a onda te dotuku na iskustvo!

Korisnikov avatar
Dare4x4
Postovi: 3105
Pridružio se: 22 Avg 2014, 17:00

Re: Kamera za kola

Post od Dare4x4 » 26 Feb 2021, 19:42

Hvala za fajl.
Problem nije rešen. Međutim, izgleda da je memorijska na izdisaju i da me ona zeza sve vreme. Ona radi, računar je vidi ali se mnogo usporila. Probao sam da prebacim neki stari snimak od oko 500MB i evo šta se dešava:

Slika

Moja je procena da je to u pitanju. Ne uspe da prihvati koliko joj kamera šalje materijala i snimanje se prekida, a pauza između fajlova verovatno nastaje dok kamera ne uspe da zatvori fajl.
Šta kažete? Meni ovo sporo za C10 klasu.

Korisnikov avatar
noodles
Postovi: 946
Pridružio se: 21 Jun 2016, 19:54
Garaža: KIA Sportage 1.6 GDi
Lokacija: Beograd

Re: Kamera za kola

Post od noodles » 26 Feb 2021, 20:58

Ako budeš menjao karticu, osim klase, obrati pažnju da imaš i oznaku za kartice koje trpe mnogobrojna pisanja/brisanja (upravo za dashcam).
Ja sam u maju 2019. uzeo sandisk klase 10, ali sa nekom oznakom A1, što znači da dobro podnosi ta česta brisanja/pisanja.
Do danas nikakav problem. Na kameri mi je podešen čini mi se automatski format na mesec dana ili dva.
Sa budalama se ne isplati svađati. Prvo te spuste na svoj nivo, a onda te dotuku na iskustvo!

Korisnikov avatar
Dare4x4
Postovi: 3105
Pridružio se: 22 Avg 2014, 17:00

Re: Kamera za kola

Post od Dare4x4 » 26 Feb 2021, 21:15

Proverio sam sad i moja je kartica kupljena isto tad i SanDisk je. Sećam se da sam je uzeo na nekoj akciji online u winwinu kad je koštala 1990din. Možda si i ti tada uzeo. Pisali smo ovde o tome, čini mi se, samo ne znam da li si je ti prvo našao ili ja :D Mislio sam da je druga ali ta mi je u telefonu.

Evo baš ova https://www.winwin.rs/mem-kartica-128gb ... 47150.html

Napisao sam im mail sa pitanjem da li je još pod garancijom pa ću videti šta će da kažu. Našao sam fiskalni (koji nije još izbledeo), otpremnicu i pakovanje.

Mislim da ju je upropastila hladnoća jer otprilike je krenula da zeza kada je bilo baš ledeno, a ja sam tad svako jutro vozio na posao. Možda i grešim.

Korisnikov avatar
Sloba
Site Admin
Postovi: 10563
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:03
Garaža: Ford Fiesta Ecoboost, Mazda CX-30 AWD
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Kamera za kola

Post od Sloba » 26 Feb 2021, 21:31

Kingston ima seriju High endurance namenjenu za dash kamere. Ja sam uzeo 64gb i uredno radi godinu i par meseci.Slika

Sent from my MI 9 using Tapatalk


Korisnikov avatar
noodles
Postovi: 946
Pridružio se: 21 Jun 2016, 19:54
Garaža: KIA Sportage 1.6 GDi
Lokacija: Beograd

Re: Kamera za kola

Post od noodles » 26 Feb 2021, 21:31

Ja sam moju uzeo sa alija, sandisk offic store, ili tako nešto.
Bila 16.89€ 128gb, ta U1 A1 C10

@Dare4x4 oko garancije, može da se desi da te pitaju da li je korišćena u dashcam-u, pa vidi šta ćeš da kažeš :-)
Sa budalama se ne isplati svađati. Prvo te spuste na svoj nivo, a onda te dotuku na iskustvo!

Odgovori