Kamera za kola

ICE, GPS, handsfree, chip, parking senzori, auto-grafika, zatamnjena stakla, tuning/styling i ostalo
Odgovori
Korisnikov avatar
Dare4x4
Postovi: 3102
Pridružio se: 22 Avg 2014, 17:00

Re: Kamera za kola

Post od Dare4x4 » 06 Jun 2019, 19:51

Prvo da odgovorim za karticu: Uzeo sam San Disk od 128Gb iz win win-a za 2000din i evo radi lepo za sada. Garancija je dve godine, pa posle nek bude šta bude :D
Ako nećeš da zauzimaš upaljač, trebaju ti sledeće komponente:
https://www.aliexpress.com/item/12V-Add ... st=ae803_4
https://www.aliexpress.com/item/1pc-Cig ... st=ae803_4

Nađeš osigurač koji dobija struju sa kontakta (recimo onaj za radio ili za upaljač) i sa njega uzmeš napon. Povežeš na ovaj lažni upaljač i sve to spakuješ negde da se ne vidi. Ja sam na to dodao i Varta powerbank, tako da kamera nastavlja da snima i kad ugasim auto, a nema opasnosti da isprazni akumulator. Imam i taj hardwire kit koji navodno seče napajanje ako napon padne ispod neke vrednosti (valjda 12.6V) ali nisam testirao i ne bih smeo da ostavim u kolima kinesku elektroniku pod naponom bez nadzora. Zato nisam isprobavao to.

ikac2000
Postovi: 5857
Pridružio se: 08 Jul 2012, 22:50

Re: Kamera za kola

Post od ikac2000 » 06 Jun 2019, 20:51

Da li je bezbedno sakriti zice u A stubu, jer je tu airbag? Vidim da to masovno rade.

Gesendet von meinem CLT-L29 mit Tapatalk


Korisnikov avatar
Dare4x4
Postovi: 3102
Pridružio se: 22 Avg 2014, 17:00

Re: Kamera za kola

Post od Dare4x4 » 06 Jun 2019, 21:11

Meni je ovlašćeni servis montirao modul za prikolicu i na moje iznenađenje napajanje sa akumulatora su sproveli uz A stub pa iznad vrata i spustili žicu do gepeka. Smatram da je ideja jako loša ali nikako da stignem da provučem pored praga, gde i ide instalacija. Ovako im bilo najlakše. Samo keder skinuli, provukli žicu i vratili. Nikakav bužir, ništa!

Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14138
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Kamera za kola

Post od pedja » 06 Jun 2019, 21:21

Mrzi me da kupim kameru, jer me mrzi da je postavljam. Znam da nije veliki problem, ali mi nikako ne ide da prelomim. Mada bi neko to lepo namontirao, bilo bi idealno, a da je ne razmišlajm o hardwire-ovanju i sl.

Dakle, ko ima dobrog električara, koji je to i radio? :D

T-T


BigMazzy
Postovi: 1638
Pridružio se: 03 Feb 2019, 10:10

Re: Kamera za kola

Post od BigMazzy » 07 Jun 2019, 19:09


Dare4x4 je napisao:Meni je ovlašćeni servis montirao modul za prikolicu i na moje iznenađenje napajanje sa akumulatora su sproveli uz A stub pa iznad vrata i spustili žicu do gepeka. Smatram da je ideja jako loša ali nikako da stignem da provučem pored praga, gde i ide instalacija. Ovako im bilo najlakše. Samo keder skinuli, provukli žicu i vratili. Nikakav bužir, ništa!
90% majstora radi tako, bez bužira, jer realno nema ni potrebe a sam bužir je debeo i onda ne stoji dobro keder ako nema kanala. Oko praga neće da se cimaju jer je tu fiksiran i itison, ima žabica I svašta nešto.
Sebi sam na svim automobilima provlačio dosta žica za sve i svašta, bez bužira. Nikad nisam imao problem.

Poslato sa POT-LX1 uz pomoć Tapatoka


Korisnikov avatar
mitar1982
Postovi: 329
Pridružio se: 11 Maj 2019, 14:45
Garaža: Opel Insignia Sports Tourer SW 2.0 CDTI EDITION 110 hp
Lokacija: NO

Re: Kamera za kola

Post od mitar1982 » 07 Jun 2019, 20:07

Ja sam naručio ovu kameru za rikverc i ekran na AliExpress za Opel Vectru. Ako neko ima savet gde je najlakše uvesti kabl od kamere u unutrašnjost, kao i kuda sprovesti kablove do instrument table bio bih veoma zahvalan. Kao i savet gde 'skinuti' napajanje za ekran, za to sam mislio da pokušam da iskoristim napajanje za radio.
SlikaSlika
“I should be sorry if I only entertained them, I wish to make them better.” – G.F. Handel

Korisnikov avatar
sebekkg
Postovi: 10347
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:18

Re: Kamera za kola

Post od sebekkg » 08 Jun 2019, 08:20

Kablove provlacis kuda idu i kablovi od elektro instqlacija sa gepeka. A posle mozes po strani ispod kedera/tepiha i do table.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

Slika

ljubitelj
Postovi: 10548
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Kamera za kola

Post od ljubitelj » 08 Jun 2019, 15:26

Ja sve aute koje sam dosada u zivotu radio na isti nacin obradjujem naknadno postavljenu kablazu za bilo sta.
Po sredini auta, tu gde je tunel, ispod itisona uz tunel, i pored kulise menjaca iza centralne konzole a onda po potrebi levo ili desno gde je vec kutija sa osiguracima, To ako je jedna kutija sa osiguracima u autu.
AKo ima vise kutija u kabini ili je dodatna u gepeku onda od slucaja do slucaja.

Kabl je najlakse uvesti ispod branika ili zadnjeg kosa, obicno tu fabrika vec napravi gumeni cep namenjen provlacenju dodatnog kabla (za instalaciju elektrike za kuku) i obicno je detaljno nacrtano u uputstvu od auta za montazu dodatne elektro opreme.
Ne znam koji je auto u pitanju, ako se ne snadjes pozovi ovlasceni da ti posalju skenirano iz uputstva ili daju link ka fabrickom sajtu sa uputstvima.

Hardwire kit, napravi elektricar. Samo treba znati sta se zeli, napajanje sa kontakta 30 ili kontakta 15. Naravno sve pod uslovom da se ne radi o optickom upravljanju napajanjem uredjajima preko CEM modula. Tada mora direktno sa aku da se krene, da se zoabidje kompjuter razvoda 12V instalacije.

Najlakse je povezati se na napajanje za alarm ili CB, to je obicno uvek pod kontaktom 30.
----------------------
Koji to auto ima airbag u samom A stubu, nisam znao da ima takvih?
Gore na plafonu iznad bocnih prozora sam vidjao jedino.

ikac2000
Postovi: 5857
Pridružio se: 08 Jul 2012, 22:50

Re: Kamera za kola

Post od ikac2000 » 08 Jun 2019, 15:38

Pa na A stubu na plastici pise Airbag.

Gesendet von meinem CLT-L29 mit Tapatalk


Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Kamera za kola

Post od Grujic » 08 Jun 2019, 15:39

Ima u A stubu, tuda iskace zavesa, ali to se peovuce tako da mislim da kablic zaista ne smeta

Послато са HTC U Play уз помоћ Тапатока


Korisnikov avatar
stefankmn
Pobednik Garaža - Kup takmičenja
Postovi: 1327
Pridružio se: 03 Feb 2015, 12:09
Garaža: VW PASSAT B8 1.6 TDI

Re: Kamera za kola

Post od stefankmn » 04 Jul 2019, 13:51

Pre neki dan sam instalirao dashcam , kamera je viofo a119 v2 .

Svidja mi se kvaliet snimka, nisam se pokajao sto sam je uzeo. Jos nisam skapirao koja rezolucija mi je najbolja , primetio sam samo da na 30fps ne mogu da uhvatim cistu tablicu kada gledam snimak, dok na 60fps radi perfektno. Trenutno mi je na 60fps i ovaj snimak je sa tim fps, Rezoluciju nisam zapamtio koja je ali nije najjaca ponudjena u podesavanju.

Kamera mi u nekom trenutku,kada je sunce uglavnom ispred mene daje takav odsjaj od table automobila pa se sve vidi na soferci , u drugim prilikama je sve super .


2.png
1.png

Korisnikov avatar
noodles
Postovi: 946
Pridružio se: 21 Jun 2016, 19:54
Garaža: KIA Sportage 1.6 GDi
Lokacija: Beograd

Re: Kamera za kola

Post od noodles » 04 Jul 2019, 17:11

Da bi ublažio odsjaj, imaš da kupiš i CPL filter. Imaju dve varijante, originalni Viofo, koji se montira na sočivo, i može da se skine. Uglavnom dolazi već kalibrisan.
Druga varijanta je ne-originalan koji se trajno lepi obostranom trakom.
Ja sam uzeo ovu orig. varijantu i veoma sam zadovoljan postignutim efektom.
Cena je oko 10-11€ na aliju, možda ima i jeftinije.
https://s.click.aliexpress.com/e/bX4LuHau

Probaj kameru malo da usmeriš na dole, da ne snimaš samo nebo :-)
Sa budalama se ne isplati svađati. Prvo te spuste na svoj nivo, a onda te dotuku na iskustvo!

Korisnikov avatar
HKS
Postovi: 11164
Pridružio se: 14 Jan 2013, 17:31
Lokacija: Soba

Re: Kamera za kola

Post od HKS » 04 Jul 2019, 17:43

Ne znam zašto je taj odsjaj toliko bitan.

Korisnikov avatar
stefankmn
Pobednik Garaža - Kup takmičenja
Postovi: 1327
Pridružio se: 03 Feb 2015, 12:09
Garaža: VW PASSAT B8 1.6 TDI

Re: Kamera za kola

Post od stefankmn » 04 Jul 2019, 20:11

Video sam da ima i taj cpl filter al reko ajd ne treba mi. Nekad se desi taj veci odsjaj da zasmeta.
A za poziciju lensa mi deluje da je okej. Ako spustim jos snimacu tablu jos vise. Ovako se vidi put i oko njega po meni savrseno. Mozda gresim ali bi rekao da je ok pozicija :D

A bitan je zato sto kad je tog odsjaja vozilo koje se tu potrefi sa strane ne mogu videti njegove tablice npr nikako

Sent from my SM-N960F using Tapatalk


Korisnikov avatar
Dare4x4
Postovi: 3102
Pridružio se: 22 Avg 2014, 17:00

Re: Kamera za kola

Post od Dare4x4 » 04 Jul 2019, 23:23

Isti problem imam sa odsjajem iako tabla uživo uopšte nije od sjajne plastike niti se na bilo koji način presijava.
Takođe, mislim da treba još malo da supstiš sočivo da se još malo vidi hauba ako može.

Odgovori