Audio sistemi za automobile!

ICE, GPS, handsfree, chip, parking senzori, auto-grafika, zatamnjena stakla, tuning/styling i ostalo
Odgovori
ljubitelj
Postovi: 10569
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: VW Scirocco 1.4 TSI Twincharger (ozloglaseni)

Post od ljubitelj » 16 Okt 2022, 21:57

Ne kapiram zašto se doplaćivalo nešto što je standardna proizvodnja , i ponuda, Dynaudio programa i inače se ugradjuje u automobile godinama i decenijama unazad bez te pompe.
Zar takvi ili slični po kvalitetu zvučnici nisu nešto što spada u serijsku ugradnju kod iole skupljih modela kola (bez doplata).

Ili ako razumem poentu, bez te doplate VW serijski ugradjuje nešto što je takav krš da je bitno lošije pa je doplata zapravo neophodna?

ftj
Postovi: 13025
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: VW Scirocco 1.4 TSI Twincharger (ozloglaseni)

Post od ftj » 16 Okt 2022, 22:18

A mozda je i dynaudio napredovao za 30 godina pa je od firme koja je bila standardni komponentaš za auto zvučnike koji su se ugrađivali kao oem, pa sada ima i neke kvalitetnije audio sisteme koji se vode kao dodatna oprema u golfu? Mislim kako uopste mozes porediti zvucnike od pre 30 godina sa nekim danasnjim bez ikakvog uvida u to sta su ovde prodali.

Inace od golfa 8ice su prešli na harman kardon. I opet nemoguce je bez detaljnog uvida u konkretno ozvučenje reći da li je to bolje od dynaudia u mk7 generaciji.

Korisnikov avatar
wallace45
Postovi: 105
Pridružio se: 03 Dec 2014, 13:17
Garaža: Polo 6N GTI, Alfa 159 TI, Leon 1P Cupra, Scirocco 1.4TSI, Ibiza FR, BMW 123d, RS Megane R26/265 CUP
Lokacija: NBG/Zemun

Re: VW Scirocco 1.4 TSI Twincharger (ozloglaseni)

Post od wallace45 » 16 Okt 2022, 22:51

ljubitelj je napisao:
16 Okt 2022, 19:40
A zašto je toliko bitno pomenut Dynaudio?
Imam Dynaudio u autu fabrički, i to je standardna serijska oprema koja ide uz svaki Volvo tog modela...ok dobri su, kvalitetni, lepo zvuče ali ništa posebno niti specijalno drugačije od drugih proizvodjača.

To da VW motori troše ulje je poznata konstrukciona mana, ako želiš trajno da rešiš uzmi modifikovani komplet za reparaciju (klip, karike) iz aftermarket, original VW nemoj uzimati delove jer ne valjaju tj ne rešavaju problem (original brišuća karika, uljna nema dovoljnu površinu rupica za povrat ulja pa vrlo brzo zapekne).
Da, vidim da postoje ti setovi koji su preporuceni za resavanje problema potrosnje ulja, mada ja sam na to navikao, i sto neko rece, mala potrosnja ulja je i osnova dobrog podmazivanja.

Sto se Dynaudio tice, da ne ulazim u neku preveliku diskusiju, prvo ja sam audiofil, i meni je to jako bitno. Volim Dynaudio, jer, kako mi audifili kazemo, odgovara mi njihova "filozofija zvuka". Drugo, siguran sam da si svestan da firme poput Dynaudio i Focal imaju drajvere od 50e pa do par hiljada, ili zvucnike od 500e pa do preko 150 hiljada evra, tako da to sto je standardna oprema za Volvo, je super, ali to uopste ne znaci da su to ovi koji se ugradjuju u VW. A sumnjati u njihov kvalitet u odnosu na sta god se serijski ugradjuje u ostale automobile, malo neozbiljno. I na kraju ovo je sistem sa posebnim osmokanalnim pojacalom, a ko se iole razume u zvuk i stalo mu je do kvaliteta istog zna da ni jedna centalna jedinica nema dovoljno snage da pogura cetiri iole ozbiljnija zvucnika. Evo koliko kosta polovan sistem iz mog auta: https://www.ebay.co.uk/itm/143198514578 , i to ovo je bez kablova i konektora koji su bitni jer ne moze bilo koji, a na kraju i bez ugradnje.
Poslednja izmena od wallace45 u 16 Okt 2022, 23:11, izmenjeno 1 put ukupno.

Korisnikov avatar
Sloba
Site Admin
Postovi: 10569
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:03
Garaža: Ford Fiesta Ecoboost, Mazda CX-30 AWD
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: VW Scirocco 1.4 TSI Twincharger (ozloglaseni)

Post od Sloba » 17 Okt 2022, 00:28

ljubitelj je napisao:Ne kapiram zašto se doplaćivalo nešto što je standardna proizvodnja , i ponuda, Dynaudio programa i inače se ugradjuje u automobile godinama i decenijama unazad bez te pompe.
Zar takvi ili slični po kvalitetu zvučnici nisu nešto što spada u serijsku ugradnju kod iole skupljih modela kola (bez doplata).

Ili ako razumem poentu, bez te doplate VW serijski ugradjuje nešto što je takav krš da je bitno lošije pa je doplata zapravo neophodna?
Potpisana premium ozvučenja postoje dugo. Prvo koje sam video bilo je Bose na Audiju 100 iz 1990. godine. Dovoljno bi bilo napisati samo premium, ali kada dodaju i brend koji je "specijalista", marketinški je efektnije i za jedne i za druge. Ni danas premium audio nije standard, čak ni na kolima od 50 ili 100k evra. Uvek se doplaćuje. B&W, B&O, Harman Cardon, Bose, JBL, Burmester, Krell, Canton... Puno se renomiranih brendova pojavljuje u takvim aranžmanima. Ja sam na Mazdi doplatio Bose 600€, a na skupljim kolima doplata ide i na par hiljada evra. Dobio sam sistem sa 12 zvučnika, vuferom u gepeku, pojačalom ispod suvozačevog sedišta, posebnim podešavanjima zvuka u okviru multimedije... Zvuči neuporedivo bolje u odnosu na standard i to je to, nema neke mudrosti. Ako voliš, uzmeš, ako ti je nebitno, ne uzmeš. Negde je i deo nekog višeg paketa pa ga uzmeš da bi dobio nešto peto.

I naravno da je i standardno ozvučenje na X5 od 100k evra odlično, ali, eto, nude i premium kao opciju. Na kolima od 20k evra, gde se nudi ta opcija, sigurno je veća razlika. Imao sam prilike da poslušam Škodu Octaviu sa i bez Cantona. Ne mora standard biti krš da bi prodali premium. Standard je ono što 90% kupaca očekuje. Na premiumu dobijaš komponente koje su i po broju i po karakteristikama jače od standardnih, ne može da ne košta i da se ne čuje.

I na Lambu doplaćuješ Akrapovič... Jasna ti je poenta.

Sent from my MI 9 using Tapatalk

ljubitelj
Postovi: 10569
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: VW Scirocco 1.4 TSI Twincharger (ozloglaseni)

Post od ljubitelj » 17 Okt 2022, 09:40

wallace45 je napisao:
16 Okt 2022, 22:51
ljubitelj je napisao:
16 Okt 2022, 19:40
A zašto je toliko bitno pomenut Dynaudio?
I.
Sto se Dynaudio tice, da ne ulazim u neku preveliku diskusiju, prvo ja sam audiofil, i meni je to jako bitno. Volim Dynaudio, jer, kako mi audifili kazemo, odgovara mi njihova "filozofija zvuka".


A sumnjati u njihov kvalitet u odnosu na sta god se serijski ugradjuje u ostale automobile, malo neozbiljno. I na kraju ovo je sistem sa posebnim osmokanalnim pojacalom,
I ja sam audiofil, volim prijatan i nenapadan zvuk i Dynaudio kao i ITT meni lepo zvuče. Svaki njihvo proizvod do sada mi je "prijao".

Nisi razumeo, pitanje se odnosi da li je serijska VW ugradnja toliko loša da je Dynaudio toliko bitan odabir.
U kvalitet Dynaudio nema sumnje naravno.

Da, vidim da je uz Dynaudio u pitanju i turski Blaupunkt u paketu.
Šta je standardna bez doplate ugradnja u Široko, ako znaš?

Neki standard audio opremanja serijski je 8+1 zvučnik(sub) bez doplaćivanja u varijanti OEM od nekog etabliranog proizvodjača a doplate su za elektroniku poput Dolby nadgradnje i slično....barem u autima koji nisu ekonomik klase. (D, E segment) a pretpostavio sam da je Široko nešto viša eskluziva od Pola ili Golfa u smislu da je više pažnje posvećeno da se izdvoji kao posebno i u tom domenu opreme koja se odabira kao serijska ugradnja.

Svakako da je zvuk koji Dynaudio ima decenijama unazad sam po sebi premium, sa ili bez posebnog naglašavanja, i odlično rešenje.
Kupei obično imaju najviši paket/najkvalitetnije rešenje opreme kod mnogih proizvodjača.

Kako god, verujem da ćeš uživati i u autu i u zvuku :thumbup:

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21083
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: VW Scirocco 1.4 TSI Twincharger (ozloglaseni)

Post od nidza » 17 Okt 2022, 09:50

Zašto se podrazumeva ako postoji bolje, da je ono ispod neprihvatljivo loše ili tako nešto? Ako je slično kao Canton, dobiješ malo bolje zvučnike, dodatno pojačalo ispod sedišta (osnovni ima samo slabije pojačalo iz HU), vufer u gepeku i centralni zvučnik, kao i bolje procesiranje zvuka, sa mogućnošću da se setuje koliko slušalaca imaš, 1, napred ili ceo auto, gde će da uskladi čak put zvuka u odnosu na tačke slušanja. Mnogo to lepo može da se podesi, kako osnovna muzika ne može. Nije to ništa audiofilski ili ne znam kako dobro, ali je bolje u odnosu na prosek klase. Takođe će biti razočaran ko očekuje mnogo vati, tuc tuc tuc, drm drm drm, da trese stakla itd, nije to ideja.

Osnovna muzika u VAG je sasvim dobra, ali ova je bolja i vredi doplate.

ljubitelj
Postovi: 10569
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: VW Scirocco 1.4 TSI Twincharger (ozloglaseni)

Post od ljubitelj » 17 Okt 2022, 10:05

Sloba je napisao:
17 Okt 2022, 00:28
Potpisana premium ozvučenja postoje dugo. Prvo koje sam video bilo je Bose na Audiju 100 iz 1990. godine. Dovoljno bi bilo napisati samo premium, ali kada dodaju i brend koji je "specijalista", marketinški je efektnije i za jedne i za druge. Ni danas premium audio nije standard, čak ni na kolima od 50 ili 100k evra. Uvek se doplaćuje. B&W, B&O, Harman Cardon, Bose, JBL, Burmester, Krell, Canton...
Sent from my MI 9 using Tapatalk
To za marketing je jasno, oduvek je postojao premium i standardan audio u autu ali ovo za šta sam pitao mislim da nije neki premium, pre bih rekao standardna OEM ponuda jednog audio proizvodjača za koju sam očekivao da je kod VWa serisjka ugradnja u takav model auta koji se izdvaja po dizajnu i svemu.

Te firme što si nabrojao nisu automatski i premijum, Harman kao kineska firma odavno je spuštena na lestvici, JBL imam u Pugu 307 kao standard (a nije nešto, rekao bih prosečni nivo) uz Siemens ili Clarion CD radio.
Naravno da imaju i top modele ali ne bih rekao da sam brend kao brend je neka garancija premiuma šta god to značilo.

B&W sada Volvo ugradjuje serijski ( i u modelu 2020, XC60 koji sam imao prilike da slušam lepo zvuči, pre svega veoma glasno ali opet ništa spektakularno drugačije od drugih proizvodjača da se izdvaja), Cabasse je išao u Reno neke modele, Magnat u neke nemačke aute...

B&O nije imao svoju produkciju, ranije su lepili nalepnice na Hitachi koji je bio za njih OEM, ne znam kako je sada...iako su jako lepo zvučali.

Meni je važnije od brenda da je ostalo uradjeno dobro, od zvučne izolacije, pozicije zvučnika, dampiranja vrata i komore u kojoj je zvučnik, da je kablaža solidna (a vidjao sam i "3 licne" tanke kabliće za zvučnike da se stavlja u auto), itd...još puno toga osim same nalepnice ovog ili onog proizvodjača.

Na kraju krajeva ne interesuje me mnogo ko je potpisao ako lepo peva sistem kao celina, ni to da li je premium, super premium, standard, cena...ne bolujem od marketinga. :)

A primećujem da je postala moda da se sve i svašta doplaćuje.

Nevazano za auto audio, kući imam Mitsubishi zvučne kutije koje sam onako usput nabavio i po imenu ne bih nikada rekao da ičemu vrede, medjutim unutra su ITT driveri, kvalitetno izradjena skretnica, odlično ukrućena drvena kompresiona kutija...i sve to lepo upakovano da zaista fino zvuči.
Da nema nalepnice na slepo bih pogadjao da je neka zvučna kutija ala KEF ili slično britanskog zvuka.


ps. izvinjavam se na upadu u prezantaciju auta.

ljubitelj
Postovi: 10569
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: VW Scirocco 1.4 TSI Twincharger (ozloglaseni)

Post od ljubitelj » 17 Okt 2022, 10:17

nidza je napisao:
17 Okt 2022, 09:50
Zašto se podrazumeva ako postoji bolje, da je ono ispod neprihvatljivo loše ili tako nešto?

Osnovna muzika u VAG je sasvim dobra, ali ova je bolja i vredi doplate.

Kliknuću prijavu ispod ove poruke da prebace u odgovarajuću temu.
Ne znam da li je neprihvatljivo loše zato i pitam zašto se posebno naglašava Dynaudio jer ja to ne vidim kao nešto specijalno različito ili drugačije od ostalih OEM audio proizvodjača koji se serijski ugradjuju.

Jasno je da bolje uvek postoji, ovo što si pobrojao je više doplata za elektroniku i DSP obradu a ja sam se fokusirao na same zvučne jedinice i dilemu kakve su razlike u standard i doplata varijanti.

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21083
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Audio sistemi za automobile!

Post od nidza » 17 Okt 2022, 10:48

Tvoje pitanje je poprilično suvišno za automobilski forum, jer ne znam koji proizvođač u osnovnoj opremi, bez doplate, u C, pa čak i u višim segmentima, nudi vufer u gepeku, dodatne zvučnike, dodatno izdvojeno pojačalo (van HU, napisasmo da se nalazi ispod vozačkog sedišta), procesor zvuka, Canton ima i noise cancellation. Mikrofoni nemam pojma gde su u autu, deca normalno telefoniraju sa zadnjeg sedišta preko spikerfona, itd.

I ovo me ne mrzi da ponovim, fabrička muzika je sasvim dobra, doplata još bolja. Ne očekivati ne znam kakva čuda za par stotina EUR razlike.

Korisnikov avatar
Delija
Postovi: 18944
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:48
Garaža: BMW M340i | Honda CR-V
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: VW Scirocco 1.4 TSI Twincharger (ozloglaseni)

Post od Delija » 17 Okt 2022, 10:51

ftj je napisao:
16 Okt 2022, 22:18
Inace od golfa 8ice su prešli na harman kardon. I opet nemoguce je bez detaljnog uvida u konkretno ozvučenje reći da li je to bolje od dynaudia u mk7 generaciji.
HK ce biti bolji od Dyn kad mrtav prdne :D
Life is not measured by the number of breaths you take but by the moments that take your breath away...

Korisnikov avatar
wallace45
Postovi: 105
Pridružio se: 03 Dec 2014, 13:17
Garaža: Polo 6N GTI, Alfa 159 TI, Leon 1P Cupra, Scirocco 1.4TSI, Ibiza FR, BMW 123d, RS Megane R26/265 CUP
Lokacija: NBG/Zemun

Re: Audio sistemi za automobile!

Post od wallace45 » 17 Okt 2022, 12:56

@ ljubitelj
Mislim da si sada otisao daleko od tvoj pitanja koje je pokrenulo celu pricu a to je "A zašto je toliko bitno pomenut Dynaudio?". Cini mi se da sam ti i ja a i drugi obajsnili zasto. Ja necu previse da se opterecujem muzikom za kola, jer znam koja je to igranka bez kraja, i tu sam pristalica OEM, i zato mi je toliko bitan Dynaudio, znam vrlo dobro sta to znaci, i zavrsio sam pricu oko zvuka u kolima. I taman da je 20% boljji u odnosu na fabricku, sto je opet jako diskutabilno, apsolutno vredi tih 500e-600e evra, pogotovo sto, kao sto sam naveo "retrofit" tog Dynaudi-a sistema nije ni malo lak. Eto, zato.

Korisnikov avatar
carov2
Postovi: 4166
Pridružio se: 23 Apr 2012, 20:24
Garaža: Audi A4
Lokacija: Pirot, Kladovo
Kontakt:

Re: Audio sistemi za automobile!

Post od carov2 » 17 Okt 2022, 14:43

"Brendiran" audio sistem u autu je često osetno bolji od osnovnog. (Naravno poredimo isti auto)
Ovo i laik primeti.

Dešavalo se da recimo jedan BMW 5, ukoliko me sećanje dobro služi ima toliko loš zvuk, da prosto boli.

Još jedan aspekt u današnje vreme je vizuelni efekat, gde često "najbolji" audio sistem koji fabrika nudi izgleda "bogatije" i daje drugačiji osećaj u enterijeru.

Slika
Slika
Slika
Slika
Slika

Sent from my LE2121 using Tapatalk

Korisnikov avatar
Sloba
Site Admin
Postovi: 10569
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:03
Garaža: Ford Fiesta Ecoboost, Mazda CX-30 AWD
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: VW Scirocco 1.4 TSI Twincharger (ozloglaseni)

Post od Sloba » 17 Okt 2022, 15:52

ljubitelj je napisao:
17 Okt 2022, 10:05
Te firme što si nabrojao nisu automatski i premijum, Harman kao kineska firma odavno je spuštena na lestvici...
Suština je rečena, a razvodnjavati možemo u nedogled.


Ajeto
Postovi: 23
Pridružio se: 10 Okt 2022, 06:39
Garaža: Opel Astra J sedan 1.4 turbo

Re: AUDIO SISTEMI za automobile!

Post od Ajeto » 17 Okt 2022, 19:56

McGruja je napisao:
02 Jun 2022, 11:15
Zguglas scorpio servis, Takovska ulica, pre Jaše Prodanovića
Sad tu imaš i sjajne burgere
Ja bih zamenio fabričke u vratima na Opel Astra J za neke brendirane, tweeteri odvojeno u tabli. Ima li preporuka za neki servis u kome mogu da se čuju zvučnici, kupe i ugrade? Koliko vidim, sve je odvojeno, onaj ko radi prodaju ne radi i ugradnju i obratno...

ftj
Postovi: 13025
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Audio sistemi za automobile!

Post od ftj » 18 Okt 2022, 09:45

bmw 5 ima 3 nivoa nadogradnje ozvucenja(pored osnovne) sto jes malo apsurd kapitalizma. Za harman kardon se zale da je od pandemije promenio drajvere i da su mu performanse znacajno opale.

Odgovori