Prepravke vozila i zakonski propisi

ICE, GPS, handsfree, chip, parking senzori, auto-grafika, zatamnjena stakla, tuning/styling i ostalo
Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 13039
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Prepravke vozila i zakonski propisi

Post od Saša » 11 Feb 2018, 18:55

Vidim svakodnevno na ulicama puno vozila sa naknadno ugrađenim LED dnevnim svetlima, ksenonima, većim i širim gumama/felnama... i samo je verovatno pitanje vremena kada će se država pozabaviti i tim stvarima (uključujući i skidanje DPF, EGR filtera i katalizatora, odnosno kontrolom izduvnih gasova automobila). Malopre mi je na Fejsu iskočio ovaj spisak, navodno je prezet iz grupe "Policijske patrole Beograd".

Slika

Ne znam da li je autentičan, ali šta vi mislite o svemu ovome, imate li takvih prepravki na svom vozilu, brine li vas da će i to jednog dana "doći na red"? :)
Poslednja izmena od Saša u 11 Feb 2018, 18:55, izmenjeno 1 put ukupno.

Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14190
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Prepravke vozila i zakonski propisi

Post od pedja » 11 Feb 2018, 19:02

I ja mislim da dodavanje trepavica treba da se smatra najtežim prekršajem, pogotovo ako se dodatno koristi i maskara od neekoloških materijala.

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 13039
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Prepravke vozila i zakonski propisi

Post od Saša » 11 Feb 2018, 19:11

Može li neko ko živi u EU da prokomentariše ovaj spisak, kako je tamo? I meni se čini da su neke stvari na njemu baš preterane, recimo dodavanje lajsni na vrata - pa takve lajsne su bile na spisku dodatne opreme kod Punta, zašto se ne bi mogle i naknadno staviti? Ili recimo maglenke. Ili se možda misli na razne aftermarket varijante?

TT


Korisnikov avatar
aviator
Banned
Postovi: 4112
Pridružio se: 24 Nov 2014, 10:41
Garaža: Peugeot 308 1.6 HDI

Re: Prepravke vozila i zakonski propisi

Post od aviator » 11 Feb 2018, 19:27

:kokice:

Korisnikov avatar
MadMike82
Postovi: 208
Pridružio se: 03 Nov 2017, 13:32

Re: Prepravke vozila i zakonski propisi

Post od MadMike82 » 11 Feb 2018, 20:10

Cirkus. Lajsne, ratkapne, felna u istoj dimenziji...

Послато са SM-J730F уз помоћ Тапатока


Korisnikov avatar
shandu90
Postovi: 12315
Pridružio se: 22 Jan 2016, 23:13
Garaža: Opel Astra J 1.4 Turbo
Lokacija: Novi Sad

Re: Prepravke vozila i zakonski propisi

Post od shandu90 » 11 Feb 2018, 20:15

Bas mi je to zapalo za oko. Da kupim lajsne za corsu i jos da me smaraju kao da sam budzio auto.

Sent from my LG-H440n using Tapatalk


Korisnikov avatar
MadMike82
Postovi: 208
Pridružio se: 03 Nov 2017, 13:32

Re: Prepravke vozila i zakonski propisi

Post od MadMike82 » 11 Feb 2018, 20:23

Pazi jos: promenjen dizajn prednje maske, volan presvucen kozom, alu felne u istoj dimenziji, ali promenjen dizajn.
Nekoliko stavki sa dna prve liste su kriminalne.

Послато са SM-J730F уз помоћ Тапатока


Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Prepravke vozila i zakonski propisi

Post od Grujic » 11 Feb 2018, 20:25

Uf uf, ovo za sedišta i felne je baš preterano.

Znači ako sam stavio fabričke felne i sedišta (fabrička za moj auto), preprevio sam auto :twisted:

Korisnikov avatar
shandu90
Postovi: 12315
Pridružio se: 22 Jan 2016, 23:13
Garaža: Opel Astra J 1.4 Turbo
Lokacija: Novi Sad

Re: Prepravke vozila i zakonski propisi

Post od shandu90 » 11 Feb 2018, 20:32

Nas su zvali iz salona par dana nakon dobijanja kljuceva na ugradnju maglenki. Ja sam mislio da ce nam staviti one standardne. Iz nekog cudnog razloga promenili su nam ceo branik ALI su nam spojili i prednje i zadnje na JEDNO DUGME :D I tako ja kad upalim prednje maglenke drkam ostale ucesnike u saobracaju i sa zadnjom, ne mojom krivicom. Meni je pun kufer toga i jurim dugme po otpadima, posto mi je ipak to jeftinije nego da menjam branik. Hteo sam za Irmscher da tresnem lovu prosle godine, onda bi se sve vratilo u 'normalu'. Moram i instalaciju da sredim posto prednje cesto gube kontakt. Jesenas, na tehnickom me je baja upitao da li mi prednje sluze za ukras, takvu sam volejcinu zabio u branik da su odmah proradile (na opste zgrazavanje caleta). Na ostalim kolima zadnje maglenke nikad nisam palio, samo prednje. Nema potrebe da drkam neduzne zbog tudje nesposobnosti.

Sent from my LG-H440n using Tapatalk


Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 13039
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Prepravke vozila i zakonski propisi

Post od Saša » 11 Feb 2018, 20:51

Grujic je napisao:
11 Feb 2018, 20:25
Uf uf, ovo za sedišta i felne je baš preterano.

Znači ako sam stavio fabričke felne i sedišta (fabrička za moj auto), preprevio sam auto :twisted:
Fabričke varijante su verovatno izuzete ali moguće da će neko tražiti da dokažeš da je to zaista fabrika (ili će morati biti upisano u neki papir uz saobraćajnu - mislim da tako nešto već imaju Hrvati a i mnoge druge zemlje). Recimo, zna se da nijedan Punto Classic nije imao subwoofer u gepeku i onda se ja pojavim na tehničkom pregledu ili nekom atestu/reatestu sa tako nečim. Pa ajde ti brale onda nekom tamo dokaži da je to zaista fabrika - jeste fabrika ali nije ova u Kragujevcu... :D Dodatna fabrička oprema, naknadno ugrađena. U sopstvenoj režiji... :)

maniaxxx
Postovi: 6359
Pridružio se: 14 Nov 2012, 20:34
Lokacija: Slovenija

Re: Prepravke vozila i zakonski propisi

Post od maniaxxx » 11 Feb 2018, 21:03

Saša je napisao:
11 Feb 2018, 19:11
Može li neko ko živi u EU da prokomentariše ovaj spisak, kako je tamo? I meni se čini da su neke stvari na njemu baš preterane, recimo dodavanje lajsni na vrata - pa takve lajsne su bile na spisku dodatne opreme kod Punta, zašto se ne bi mogle i naknadno staviti? Ili recimo maglenke. Ili se možda misli na razne aftermarket varijante?

TT
Delomično je ovaj spisak sličan spisku u SLO, sa nekim glupostima. Npr chip tuning jeste prepravka, ali kao prvo nemoguče ga je dokazati jer koliko znam na ttehničkim pregledima nemaju valjce, koji uz to moraju da su baždareni, za dimenzije guma i felgi več sam pisao na forumu ( i tu je izbila i žustra debata ) i tako dalje.

Ali treba naglasiti da je u SLO to izvedeno baš bezveze ( u zadnje vreme to nije toliko aktuelno jer je sve manje tuning styling prerađevina na putevima ) jer koliko znam ( ako grešim nek se me ispravi ) u DE dovoljno je da ima ugrađeni deo certifikat da je primeran za vozilo i to je to. Ovde kod nas je to komplikovanije i sve moa da se upiše u kartončič, ugradi i atestira kod ovlaščenih majstora i tako dalje.


Inače sam za to da se uvede red, ali po pameti a ne da se preterava i ide u neke krajnosti ( tipa druga ratkapa :glavomuzid: )

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 13039
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Prepravke vozila i zakonski propisi

Post od Saša » 11 Feb 2018, 21:18

shandu90 je napisao:
11 Feb 2018, 20:32
ALI su nam spojili i prednje i zadnje na JEDNO DUGME :D I tako ja kad upalim prednje maglenke drkam ostale ucesnike u saobracaju i sa zadnjom, ne mojom krivicom.
Tako je na većini novijih automobila kod kojih su maglenke došle odmah na autu kao oprema. Kod Avensisa je isto tako, pale se istovemeno i prednje i zadnja, a verovatno i kod RAV-a, nisam još stigao da isprobam. Dakle - pali maglenke samo kada ti zaista i trebaju - u magli. :) Kod mog Punta su dva odvojena prekidača pa se eto mogu poslužiti prednjim maglenkama ako mi nekad baš zatrebaju (a primetio sam da dobro dođu noću kada se vraćam sa pecanja kroz kojekakve njive, fino dodatno osvetle rupe/deo odmah ispred auta i prostor sa strana). :D

Korisnikov avatar
shandu90
Postovi: 12315
Pridružio se: 22 Jan 2016, 23:13
Garaža: Opel Astra J 1.4 Turbo
Lokacija: Novi Sad

Re: Prepravke vozila i zakonski propisi

Post od shandu90 » 11 Feb 2018, 21:24

To mi je bas glupo kod Toyote. Na Opelu imas odvojene tastere. Izgleda cu morati da jurim neku malu proizvodnju da mi naprave to dugme a onda kod nekog krstenog elektricara da sredi to kako treba. Mozda to utrapim coveku da mi sredi nakon ugradnje alarma.

Sent from my LG-H440n using Tapatalk


ikac2000
Postovi: 5857
Pridružio se: 08 Jul 2012, 22:50

Re: Prepravke vozila i zakonski propisi

Post od ikac2000 » 11 Feb 2018, 21:29

Meni na Aurisu nije bilo tako. To je onaj prsten kod prekidaca za svetla.

Ako ga oteras na polozaj za maglu, pali prednje. Ako nastavis jos malo, ponasa se kao taster, znaci upali zadnje i vrati u poziciju prednjih. Zadnje gasis ako jos jednom malo zavrnes isti taster, pa se ooet vrati u poziciju prednjih.

Vi ste verovatno odmah do kraja vrteli prsten, pa se i zadnje palile.

Korisnikov avatar
kragujevac
Postovi: 3398
Pridružio se: 16 Jul 2016, 08:46
Garaža: Jaguar XF 4.2 V8
Lokacija: Minhen/BRD

Re: Prepravke vozila i zakonski propisi

Post od kragujevac » 11 Feb 2018, 21:32

Evo vam situacija u D:
dodata dnevna svetla: jeste prepravka, kažnjivo i jako problematično
dodata svetla za maglu: jeste prepravka, kažnjivo
xenonska umesto halogene: jeste prepravka, kažnjivo i jako problematično
plastična maska na rubove farova: nije problem ako ne zaklanja farove
imitacija trepavica: ne interesuje nikoga
lajsna na prtljažniku: ne interesuje nikoga
veliko krilo na prtljažniku: nije problem: ali će vas panduri češće zaustavljati
spojler na donjoj ivici prednjeg branika: ne interesuje nikoga
rub blatobrana: ne interesuje nikoga
ceo blatobran modifikovan: nije problem ako točak ne dodiruje
plastična oplata za prag: može biti problematično
uzdužna lajsna na vratima: ne interesuje nikoga
otvori za vazduh na braniku: ne interesuje nikoga
drugačiji branik: nije problem ako ima KBA/ABE broj
štitnik na braniku: ne interesuje nikoga
štitinik pragova od cevi: definitivno prepravka
hladnjak na braniku: jeste prepravka, mora na tehnički
čip tjuning: jeste prepravka, mada nije problem ako se "otkači" pre tehničkog.
drugi filter za vazduh:jeste prepravka, mora na tehnički
druga izduvna cev: jeste prepravka, mora na tehnički
izvadjen katalizator: zabranjeno zakonom i kažnjivo
HH0 generator: zabranjeno, sa time se ne može registrovati auto.
sedišta: ne interesuje nikoga
otvor na krovu: ne interesuje nikoga
drugi retrovizori: nije problem ako ima KBA/ABE broj
bočni vetrobran: ne interesuje nikoga
Nalepnica na vetrobranu: ne interesuje nikoga
izmene ogibljenja: nije problem ako ima KBA/ABE broj
druge kočnice:nije problem ako ima KBA/ABE broj
druge felne: nije problem ako ima KBA/ABE broj
alu umesto čelične: nije problem ako ima KBA/ABE broj
vitlo: nemam pojma, ali ne verujem da je dozvoljeno
drugi volan: nije problem
dizajn maske: ne interesuje nikoga
zvučnik u prtljažniku: ne interesuje nikoga

Pod "ne interesuje nikoga" mislim na TÜV (tehničku službu) i na policiju. Pod "može biti problematično" podrazumevam delove koji u principu ne interesuju, ali ako vas zaustavi saobraćajna policija i počne "baš" da kontroliše, mogu da vam traže ABE za taj deo/točak/spojler/trtemrte. ABE je nešto kao opšta dozvola za primenu nekog dela na nekom autu, i u njoj su navedeni podaci dela i spisak auta koji mogu da koriste taj deo.
Ako imate ABE ne morate da idete da vam upisuju taj deo u saobraćajnu dozvolu, ako nemate a čika policajac počne da tera mak na konac, može na licu mesta da vam skine tablice i da pozove šlep-službu na vaš račun.
Čačkanja oko svetala/točkova/kočnica su veoma opasna i ako tu utvrde nepravilnosti to bude jaaaaako skupo i zahebano, (šlepanje, skidanje tablica, kazneni poeni, sudija za prekršaje, zabrana upravljanja itditd).
Zato je ekstremno važno za ove grupe imati ili ABE (u autu) ili ako vas mrzi da "vučete" papire sa sobom odete na tehnički i upišete promene u saobraćajnu (košta). Ja sam za diskove i keramičke paknove na E39 godinama vozikao ABE u prtljažniku.
Za bolesnike postoji bolnica, za ludake ludnica. Samo za budale nema ništa, zato ih se toliko i nakotilo.
Ljuba Moljac

Odgovori